Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

PretBomba.ro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
780 replies to this topic

#19
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Hai mai...si legea e interpretabila dar un amarat de regulament :lol:

Nu va mai bateti capul si pretul bomba va avea o moarte lenta, non-bomba!

#20
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
E jaf la drumul mare, dar LEGAL.

Am citit regulamentul. Im retrag cuvintele. Este o escrocherie...

Garantat 100% licitatiile se reseteaza din server la 00.01 sau liciteaza chiar ei. Trebuie reclamati neaparat, prea mare teapa...

Edited by C.F.S., 22 August 2008 - 16:28.


#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
pacat de idee, care este cu adevarat geniala. Probabil ca este un script care nu lasa sa se incheie licitatia pana nu se ajunge la o anumita suma castigata din credite, suma care cred ca acopera cu varf si indesat pretul obiectului.

daca erau destepti si asteptau sa se popularizeze site-ul castigau o gramada de bani fara porcarii de genul asta :(

#22
dinaia

dinaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2008

 laffin, on Aug 21 2008, 22:25, said:

Dupa afisarea "--:--" nu se mai poate licita, implicit duce la castigarea produsului de cel care a oferit cel mai mul!

Asta se intelege de aici :)

cred ca multi utilizatori asteapta pana in ultima secunda din timpul setat ca sa liciteze. daca sunt 5-6 oferte plasate intr-o secunda, pana sunt afisate pe site in ordinea cronologica a utilizatorilor care au licitat, cronometrul ajunge la --:--
Asta nu ar inseamna ca licitatia s-a terminat, ci doar ca sistemul afiseaza cu un delay cine a resetat ultimul intervalul de licitat.

sper ca explicatia sa fie oricum ceva de genul asta si nu un script ce reseteaza timpul; mi-ar parea rau ca ideea e prea frumoasa

#23
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tãran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Ideea e o mare stupizenie de gen caritas, care se bazeaza pe axioma ca lumea e saturata de oameni cu mari lacune de logica.

Pe aceeasi idee poti face o "licitatie" de gen loterie, cotizezi cu mici sume pentru care castigi puncte, si cand se strange suma dorita de site castiga unul aleator, oricum ar fi mai corect. Si ca sa-i incurajezi sa cotizeze cat mai mult poti sa faci (sau sa-i minti) ca probabilitatea de extragere sa tina cont de numarul de puncte acumulate.

Daca licitatiile dureaza un timp determinat (parca ziceau in regulament de 24 ore), toti vor vrea sa liciteze in partea finala, nu e nimeni fraier sa liciteze inca de la inceput. Sau ar fi bine sa reformulez, un timp se vor gasi destui fraieri care sa liciteze de la inceput, pana se prind de smecherie (ca isi arunca creditele de pomana), dupa care nu mai liciteaza nimeni. Iar daca nu este asigurata suma necesara site-ul va face tot posibilul sa nu incheie licitatia, doar n-or sa sponsorizeze ei respectivele produse.

#24
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
Cum functioneaza site.banat.pt.spam ?
Este foarte simplu, au boti pe server care nu te lasa sa castigi ;)
Cand licitatia ajunge in secunda 0 boti insereaja in baza de date numele lor.
Daca ati observat nimeni nu liciteaza decat in secunda 0, exact ca si onoarea si relativitatea acestui site, adica 0 :))
Ca sa fie credibila treaba, mereu in secunda 0, 3 boti liciteaza ca ar bate la ochi daca ai fi unu .

De ce cred asta ?
Foarte simplu, am dat un DDoS Attack pe serverul lor pana nici un utilizator nu mai a putut sa aiba acces, acest lucru lam tinut timp de 10 minute, in toate aceste 10 minute licitatile curgeau desi logica mea de programator php cu experienta de 10 ani imi rezulta o mare magarie din partea celor de la spam-spam-spam. Concluzia este ca in cele 10 minute cat site-ul logic a fost oprit pt. utilizatori echipa spam-spam-spam licita in draci pentru a nu da produsele pe 2 lei 50 ;).

Concluzia
Voi platiti credite la preturi destul de mari si ei va dau ... :)) sa zicem nimic :P .


Felicitari spam-spam-spam ! Sunteti cei mai tari ! Imi vine sa zic spam-spam-spam si sa trag apa :))

#25
acdpico

acdpico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.08.2007
Si totusi nu este nici o persoana care a castigat si a primit produsul acasa?
un castigator?

#26
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
ba da ... apare acus unu cu 1-2 posturi si zice ca a castigat nush ce masina , avion, apartament, cu 1.27 lei. acus ... asteapta :)

daca apare un user cu peste 500 posturi , si sa fie si user cunoscut nu un giga contra, atunci eu imi tai ... ce am mai de pret.

#27
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Teapa 100%. Cautati pe google http://www.google.ro...e...utare&meta=
Pe toate forumurile se vorbeste de aceasta TEAPA. Singurele postari pozitive la adresa acestui site sunt facute de useri care abia au cateva posturi, deci e clar ca sunt inregistrati cei ce au legatura cu acea panarama de site ca sa isi faca reclama pozitiva. Din pacate multi pun botul. Ar trebui reclamat acest site la politie, inchis, iar cei ce l-au creeat sa fie trasi la raspundere.

#28
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
http://www.douamaini...mmeri-romanesti
http://en.wikipedia..../Dollar_auction

Interesant :D

#29
itrack

itrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 27.07.2006
Mai multe detalii:
http://www.tazman.ro...le-pretbombaro/

#30
jdef00tz

jdef00tz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2008

 acdpico, on Sep 1 2008, 12:38, said:

Si totusi nu este nici o persoana care a castigat si a primit produsul acasa?
un castigator?
eu am castigat un MP4 Player Expert Digital 2 Gb. am vazut reclama pe un sit si am intrat. trebuie sa recunosc ca am avut oarece retineri si am intrat putin pe forumuri sa vad ce se spune. chiar daca parerile nu era incurajatoare am zis sa risc totusi 5 euro. mai vreau sa va spun ca am si sunat la ei pentru ca aveam retineri sa platesc cu cardul fabuloasa suma de 1.17 lei. a si raspuns cineva, foarte amabil si politicos, urmeaza sa'mi trimita factura si s'o achit direct la banca. licitatia am castigat'o vineri, le'am trimis si un mail ca sa'mi confirme ca am castigat intr'adevar, mi'au raspuns tot vineri si mi'au cerut cnp-ul pentru facturare si confirmarea adresei de livrare. luni am trimis informatiile, dar pana acum nimic (in regulament au termen de livare 14 zile). asa ca astept. promit sa va tin la curent.
cele bune!

#31
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004

 jdef00tz, on Sep 2 2008, 15:28, said:

eu am castigat un MP4 Player Expert Digital 2 Gb. am vazut reclama pe un sit si am intrat. trebuie sa recunosc ca am avut oarece retineri si am intrat putin pe forumuri sa vad ce se spune. chiar daca parerile nu era incurajatoare am zis sa risc totusi 5 euro. mai vreau sa va spun ca am si sunat la ei pentru ca aveam retineri sa platesc cu cardul fabuloasa suma de 1.17 lei. a si raspuns cineva, foarte amabil si politicos, urmeaza sa'mi trimita factura si s'o achit direct la banca. licitatia am castigat'o vineri, le'am trimis si un mail ca sa'mi confirme ca am castigat intr'adevar, mi'au raspuns tot vineri si mi'au cerut cnp-ul pentru facturare si confirmarea adresei de livrare. luni am trimis informatiile, dar pana acum nimic (in regulament au termen de livare 14 zile). asa ca astept. promit sa va tin la curent.
cele bune!

si marmota invelea ciocolata

"ba da ... apare acus unu cu 1-2 posturi si zice ca a castigat nush ce masina , avion, apartament, cu 1.27 lei. acus ... asteapta :)

daca apare un user cu peste 500 posturi , si sa fie si user cunoscut nu un giga contra, atunci eu imi tai ... ce am mai de pret.
"

#32
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
@acdpico ... iote-l c-a aparut. Fericitul castigator al avionului, telefonului , mp3-playerului ....


Binenteles cu primul sau post. Si vor mai aparea si altii cu maxim 3-4 posturi :). Cu siguranta

#33
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005

 jdef00tz, on Sep 2 2008, 15:28, said:

eu am castigat un MP4 Player Expert Digital 2 Gb. am vazut reclama pe un sit si am intrat. trebuie sa recunosc ca am avut oarece retineri si am intrat putin pe forumuri sa vad ce se spune. chiar daca parerile nu era incurajatoare am zis sa risc totusi 5 euro. mai vreau sa va spun ca am si sunat la ei pentru ca aveam retineri sa platesc cu cardul fabuloasa suma de 1.17 lei. a si raspuns cineva, foarte amabil si politicos, urmeaza sa'mi trimita factura si s'o achit direct la banca. licitatia am castigat'o vineri, le'am trimis si un mail ca sa'mi confirme ca am castigat intr'adevar, mi'au raspuns tot vineri si mi'au cerut cnp-ul pentru facturare si confirmarea adresei de livrare. luni am trimis informatiile, dar pana acum nimic (in regulament au termen de livare 14 zile). asa ca astept. promit sa va tin la curent.
cele bune!

sa te credem , sa nu te credem .. esti la primul tau post si mai esti si pro acest site pro japca ...

#34
acdpico

acdpico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.08.2007
In principiu daca facem un calcul site-ul isi recupereaza banii pe obiecte.
Luam exemplu un LCD 20" : http://www.pretbomba...aspx?p=2&id=195 pret in magazine 790 lei.
daca am calcula pretul final 8,51 - 0.99 (pret initial) = 7,52 lei
de fiecare data cand liciteaza cineva urca pretul cu 0.02 lei deci
7,52/ 0,02 = 376 (s-a licitat de 376 ori, inseamna 376 credite, pretul unui credit este de 2.5 lei )
calculam 376*2,5 = 940 lei

Am calculat saptamana trecuta si la un gps; rezultatul era undeva la 1500 lei. http://www.pretbomba...aspx?p=2&id=181
11,29 pret final;11,29-0,99=10,3 ; 10,3/0.02=515 credite*2.5=1287,5 lei (pret in magazine 585 lei)
am mai calculat la o camera video unde se iesea in pierdere.

am calculat la camera foto sony pret in magazin 352 lei - s-a ajuns la 27,19 lei licitatia deci s-a incasat 3275 lei  :huh:

Desigur aceste calcule sunt valabile doar in cazul in care toti licitatorii sunt reali.

@jdef00tz - ar fi ajutat daca aveai si tu mai multe posturi, sa nu zica lumea ca esti in ceva relatii cu "spam-spam-spam...."
Mi-am luat si eu cateva credite; o sa licitez la ceva produs mai putin cautat; va tin la curent.
Aparatul acela de ras brawn s-a dat la pret foarte mic; doar 4 licitatori.
Daca aveti ceva informatii utile... asteptam

Edited by acdpico, 03 September 2008 - 12:13.


#35
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
yo sunt 99% convins ca au boti sau ceva... acu "se liciteaza" pt un laptop de 13mil... de nu stu cate ori s-a licitat la "--=--"

#36
LAURENTIU33RO

LAURENTIU33RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2008

 Thavi, on Sep 4 2008, 18:24, said:

yo sunt 99% convins ca au boti sau ceva... acu "se liciteaza" pt un laptop de 13mil... de nu stu cate ori s-a licitat la "--=--"







SI LA CASTIGAT UNUL, CARE A LICITAT DE 6 ORI IN TOATA LICITATIA................

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate