Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Mobile Internet vs Internet pe mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#37
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
conectezi la pc cu setarile : username : live password : (gol) : nr tel : *99***1# (aici depinde de telefon). Dupa ce te conectezi trebuie sa setezi proxy la internet explorer : TOOLS - INTERNET OPTIONS - CONECTIONS - LAN SETTINGS - Bifezi proxy acolo si scrii 193.230.161.231 si portul 8080. Totul va merge struna la navigare. La yahoo messenger la fel trebuie sa setezi acest proxy.

P.S. Merge si de pe prepay si de pe abonament (internet pe mobil 500mb)

Edited by George_Catean, 26 August 2009 - 20:51.


#38
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
Am Live! 500 MB 2€/Luna
Aplicatii care merg: OperaMini 4.3, Bolt, Google Maps, Nokia Maps
Nu merg: messengere/voip si altele de genul asta. mail (POP)


Ma gandesc sa trec la 500MB 6€/Luna Internet Mobil

Intrebare:
Merge cu legare la laptop (sa fol telefonul ca modem bluetooth sau calbul) ?

Edited by Xi, 26 August 2009 - 21:03.


#39
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Xi, on 26th August 2009, 22:01, said:

Am Live! 500 MB 2€/Luna
Aplicatii care merg: OperaMini 4.3, Bolt, Google Maps, Nokia Maps
Nu merg: messengere/voip si altele de genul asta. mail (POP)


Ma gandesc sa trec la 500MB 6€/Luna Internet Mobil

Intrebare:
Merge cu legare la laptop (sa fol telefonul ca modem bluetooth sau calbul) ?


Merge prin orice varianta. Eu de exemplu am instalat JOIKU SPOT pe e71 care imi face din telefon un mini acces point. Ulterior accesez netul prin wifi de pe laptop/pda/desktop.

Live cu 2 euro e varianta youth ?

#40
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001

 George_Catean, on 26th August 2009, 22:07, said:

Live cu 2 euro e varianta youth ?
Mi-au dat 1 luna gratis dupa care mi-au ofertat cu 2€/luna (sunt gold, nu stiu daca asta conteaza)

 George_Catean, on 26th August 2009, 21:50, said:

conectezi la pc cu setarile : username : live password : (gol) : nr tel : *99***1# (aici depinde de telefon). Dupa ce te conectezi trebuie sa setezi proxy la internet explorer : TOOLS - INTERNET OPTIONS - CONECTIONS - LAN SETTINGS - Bifezi proxy acolo si scrii 193.230.161.231 si portul 8080. Totul va merge struna la navigare. La yahoo messenger la fel trebuie sa setezi acest proxy.

P.S. Merge si de pe prepay si de pe abonament (internet pe mobil 500mb)


Ce inseamna depinde de telefon (*99***1# )
Am un E50 (trec la un E52 sau 72 sper cat de curand, daca e52 trece de bolile copilariei)

Am reusit!
PDA Windows Mobile - conectat prin Bluetooth la E50
MERGE NETUL

Sa vad acum cat costa (ma taxeaza suplimentar fata de Live ?)

Edited by Xi, 26 August 2009 - 21:15.


#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Ai reusit cu conectare prin proxyul care ti-am zis eu? pe telefon iti zice ca esti conectat prin Vodafone LIVE? Daca esti prin live conectat nu te taxeaza suplimentar ci iti consuma din cei 500 mb inclusi.

#42
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001

 George_Catean, on 26th August 2009, 22:27, said:

Ai reusit cu conectare prin proxyul care ti-am zis eu? pe telefon iti zice ca esti conectat prin Vodafone LIVE? Daca esti prin live conectat nu te taxeaza suplimentar ci iti consuma din cei 500 mb inclusi.

La PDA nu am unde seta proxy (nu am gasit) pe tel nu zice Live, zice packet data. asa ca :( vad cand se actualizeaza cost control.
O sa incerc maine si pe Laptop.

Edited by Xi, 26 August 2009 - 21:28.


#43
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Xi, on 26th August 2009, 22:28, said:

La PDA nu am unde seta proxy (nu am gasit) pe tel nu zice Live, zice packet data. asa ca :( vad cand se actualizeaza cost control.
O sa incerc maine si pe Laptop.

Te duci in CONECTIVITY - CONN. MGR. - ACTIVE DATA CONECTIONS pe telefon si acolo iti arata profilul activ.

Oricum, daca nu ai activ altceva decat LIVEUL clar prin live iti merge. Posibil ca PDA-ul tau sa mearga pe setarile conexiunii telefonului (apn, proxy, etc) si din cauza asta ti-a mers din prima fara setari.

P.S. Daca nu ai telefon 3G nu merita deranjul. (merge ingrozitor de incet)

Edited by George_Catean, 26 August 2009 - 21:32.


#44
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001

 George_Catean, on 26th August 2009, 22:30, said:

Te duci in CONECTIVITY - CONN. MGR. - ACTIVE DATA CONECTIONS pe telefon si acolo iti arata profilul activ.

Oricum, daca nu ai activ altceva decat LIVEUL clar prin live iti merge. Posibil ca PDA-ul tau sa mearga pe setarile conexiunii telefonului (apn, proxy, etc) si din cauza asta ti-a mers din prima fara setari.


La conn. mgz zice (no active connection) Dar oricum nu am alte profile decat live

Treaba e ca formeaza numarul ala *99***1#.

PS m-am deconectat de aceea nu zice de conexiune.

Edited by Xi, 26 August 2009 - 21:36.


#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Xi, on 26th August 2009, 22:34, said:

La conn. mgz zice (no active connection) Dar oricum nu am alte profile decat live

Treaba e ca formeaza numarul ala *99***1#.

Daca nu ai alt pachet de date activ pe abonament atunci clar merge prin LIVE. De fapt la username ai pus live, deci e clar ca e profilul de live. Poti sta linistit ca iti consuma din cei 500 MB (nu ca ai putea face mare consum cu un telefon 2G - max 6 kilo/s )

#46
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001

 George_Catean, on 26th August 2009, 22:36, said:

Daca nu ai alt pachet de date activ pe abonament atunci clar merge prin LIVE. De fapt la username ai pus live, deci e clar ca e profilul de live. Poti sta linistit ca iti consuma din cei 500 MB (nu ca ai putea face mare consum cu un telefon 2G - max 6 kilo/s )

Da viteza e naspa, oricum unde folosesc internetul pe mobil (la tara) nu exista decat 2g (ca retea)
Acasa stau pe RDS.

Edited by Xi, 26 August 2009 - 21:38.


#47
peteredy

peteredy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 13.02.2007

 George_Catean, on 26th August 2009, 14:42, said:

Nu e wap, merg bine mersii toate paginile web si de pe telefon si de pe PC. Merge chiar yahoo messenger de pe pc daca ii setezi proxyul corespunzator APN-ului. Nu mai induceti in eroare cu WAP sau alte cele, ii internet cu unele porturi inchise (POP, SMTP si diferite aplicatii nu functioneaza).


spre surprinderea mea acum imi merg slick si opera mini folosind acces point vodafone live  :mellow: eu am si mobile internet si pana acum navigam cu el pt ca nu imi mergea cu live. probabil s-au facut ceva modificari inspre mai bine. ma vad astfel nevoit sa rectific un raspuns anterior in situatia de fata

#48
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
De azi inainte optiunea Vodafone live 500 MB te lasa sa faci tot ce vrei. Youtube etc :)

#49
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.06.2009

 PanaramaFlavia, on 27th August 2009, 13:52, said:

De azi inainte optiunea Vodafone live 500 MB te lasa sa faci tot ce vrei. Youtube etc :)
da de cand e asta  :))) la prepay iti alegeai apn de mobile internet si iti lua din 500 mb :>

#50
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Adica de astazi, acei 500MB se pot folosi si pentru POP/IMAP de exemplu ? :huh:

Si înca o întrebare : pe PrePay, cum se activeaza acest abonament de 4€ lunar ? Prin apel la *222 ?
Si se re-activeaza singur luna de luna, sau trebuie reactivat manual ?


Quote

la prepay iti alegeai apn de mobile internet si iti lua din 500 mb
Really ??! Deci daca vrei sa faci POP/IMAP sau FTP de pe Cartela Vodafone, treci pur si simplu prin APN-ul internet.pre.vodafone.ro, si traficul efectuat se retrage din cei 500Mb ?!

Tariful standard (fara optiunea Live) per MB fiind de 1€, right ?

#51
apa plata

apa plata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2005

 Cosconor, on 27th August 2009, 14:55, said:

Adica de astazi, acei 500MB se pot folosi si pentru POP/IMAP de exemplu ? :huh:

Si înca o întrebare : pe PrePay, cum se activeaza acest abonament de 4€ lunar ? Prin apel la *222 ?
Si se re-activeaza singur luna de luna, sau trebuie reactivat manual ?



Really ??! Deci daca vrei sa faci POP/IMAP sau FTP de pe Cartela Vodafone, treci pur si simplu prin APN-ul internet.pre.vodafone.ro, si traficul efectuat se retrage din cei 500Mb ?!

...

Se pare ca raspunsul e DA la toate intrebarile. Tocmai verific Gmail in clientul telefonului si merge ok. Si eBuddy merge. Si YouTube. Pacat ca Yahoo nu au POP/IMAP gratis.
Nu stiu cum se activeaza la prepaid, sigur se poate la *222 si cred ca ar trebui sa fie recurenta. Atat timp cat ai credit suficient.

#52
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
SUPER MERGE TOT (Email, Slick, tot)
Inclusiv PC !!!

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Cosconor, on 27th August 2009, 14:55, said:

Adica de astazi, acei 500MB se pot folosi si pentru POP/IMAP de exemplu ? :huh:

Si înca o întrebare : pe PrePay, cum se activeaza acest abonament de 4€ lunar ? Prin apel la *222 ?
Si se re-activeaza singur luna de luna, sau trebuie reactivat manual ?



Really ??! Deci daca vrei sa faci POP/IMAP sau FTP de pe Cartela Vodafone, treci pur si simplu prin APN-ul internet.pre.vodafone.ro, si traficul efectuat se retrage din cei 500Mb ?!

Tariful standard (fara optiunea Live) per MB fiind de 1€, right ?

Raspunsul e DA la toate intrebarile. Trebuie cand ceri sa iti activeze LIVE de 4 euro sa ceri sa iti activeze si Mobile internet de 0 euro. Dupa ce le ai active te vei conecta prin Mobile Internet dar iti va scadea din traficul de LIVE 500M.

P.S. Preferabil sa nu face mare valva cu treaba asta ca poate ne trezim cu "facilitatea" asta scoasa. :naughty:

#54
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, foarte interesant pentru Cratela Vodafone ! Mersi pentru raspunsuri !
Este super daca de acum se aplica acelasi lucru si pe abonament (pentru cei acre au activat aceasta optiune Live!).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate