Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Carrefour promotii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ciric25

ciric25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.01.2008
Stiti ca aceste lanturi comerciale lanseaza asa zisele promotii unde de fapt produsul respectiv este mai scump pe perioada promotiei decat in mod obisnuit. Ei, la Carrefour Iasi gasiti la promotie televizorul Sony kdl 4000 la pretul de 4299 ron ( afisat mare cu rosu si scris promotie) si scris mic pe alta eticheta cu pretul normal de 3799 ron . Deci la ei pe timpul promotiei ,pretul este mai mare cu 500 ron. Am chemat pe un tip de acolo si l-am intrebat care este pretul cu care pot sa il cumpar ,se uita si el la preturi ca,curca in lemne. Astia nici nu stiu sa insele macar, ca se dau singuri de gol.

#2
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postciric25, on Aug 6 2008, 01:24, said:

Stiti ca aceste lanturi comerciale lanseaza asa zisele promotii unde de fapt produsul respectiv este mai scump pe perioada promotiei decat in mod obisnuit. Ei, la Carrefour Iasi gasiti la promotie televizorul Sony kdl 4000 la pretul de 4299 ron ( afisat mare cu rosu si scris promotie) si scris mic pe alta eticheta cu pretul normal de 3799 ron . Deci la ei pe timpul promotiei ,pretul este mai mare cu 500 ron. Am chemat pe un tip de acolo si l-am intrebat care este pretul cu care pot sa il cumpar ,se uita si el la preturi ca,curca in lemne. Astia nici nu stiu sa insele macar, ca se dau singuri de gol.
N-avea nicio vina tipu' respectiv. Faci o plangere la OPC, sa se duca sa verifice (daca ai cumparat deja te duci cu bonu'). Nu-i garantat ca rezolva, da' macar stii ca ai facut tot ce ai putut pt a-i descuraja.  :)

#3
LE5100

LE5100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.06.2008

View Postciric25, on Aug 6 2008, 01:24, said:

Stiti ca aceste lanturi comerciale lanseaza asa zisele promotii unde de fapt produsul respectiv este mai scump pe perioada promotiei decat in mod obisnuit. Ei, la Carrefour Iasi gasiti la promotie televizorul Sony kdl 4000 la pretul de 4299 ron ( afisat mare cu rosu si scris promotie) si scris mic pe alta eticheta cu pretul normal de 3799 ron . Deci la ei pe timpul promotiei ,pretul este mai mare cu 500 ron. Am chemat pe un tip de acolo si l-am intrebat care este pretul cu care pot sa il cumpar ,se uita si el la preturi ca,curca in lemne. Astia nici nu stiu sa insele macar, ca se dau singuri de gol.
doamne ce prosti! Carrefour sux

#4
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Stati mai putin ca acolo era vorba de iasi... ;)

#5
angel3110

angel3110

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 07.03.2007

View PostLE5100, on Aug 6 2008, 07:44, said:

doamne ce prosti! Carrefour sux
Eu nu mai cumpar de la Carrefour de mult timp ...sunt de toata jena.

#6
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Azi am vazut la Carrefour promotie la Lenor. In ambalaj de 2L costa 12,35 Ron, iar 2x2L la promotie cu un afisare cat tot raftul cu 25% mai ieftin, adica 25,20 Ron.
Poate nu stiu eu matematica, dar...

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
12.35 x 2 = 24.70 deja nu se mai potriveste.
O alta inginerie de acest gen am vazut si la G'market - 2 litri de apa plata costa 1.4 lei, iar 5 litri exact de acelasi tip 4.6 lei. Desi daca facem un calcul ar trebui sa coste cam 3.5 lei.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Aici era vorba de Carrefour... G'market e din alt film, pentru ei ar trebui topicuri întregi.

#9
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
A fost doar un exemplu, nu numai Carrefour procedeaza asa, cazu acesta se poate generaiza.

#10
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006
oh god ...

In promotie POT exista si articole care pur si simplu beneficiaza de reclama extinsa ! Nu este neaparat sa fie mai ieftin.
Sunt si cazuri cand sunt mai scumpe, mai rare dar sunt (peste tot).
Sunt doar articole pentru care furnizorii platesc sa aibe parte de RECLAMA !!!

E o simpla strategie de marketing si profit !

Cred ca lucrati la stat si abia ati descoperit focul dar inca nu stiti la ce foloseste ...

Nu-ti convine nu cumperi ...

Edited by DjValy, 01 December 2008 - 15:12.


#11
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Bine ca ai pus tu coada la cireasa. Ce s-ar face lumea fara experti in marketing ca si tine? Pai din moment ce scria mare cat tot raftul 25% mai ieftin, ce trebuia sa fac? Sa pun in cos 5 pachete pt ca e promotie? Normal ca te uiti si faci un calcul. Macar puteau sa scrie "pret special", sau ceva asemanator, dar nu 25% mai ieftin. Asta este reclama mincinoasa. Sau trebuia sa intreb "Mai ieftin decat ce?".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate