Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Iphone 3G la Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
827 replies to this topic

#811
danypas

danypas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.07.2006
in legatura cu formatul numarului
poate va ajuta asta cu ceva: http://iphone.unlock...umber-formating
si asta: http://forum.compute...3-post1708.html
imi cer scuze daca am postat aiurea si sper ca am voie sa impartasesc informatii de pe alt forum
numai bine

#812
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu ajuta link-urile respective, se refera la versiuni foarte vechi de software.

#813
SUPERSTAR2007

SUPERSTAR2007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 709
  • Înscris: 31.12.2006
Stiati ca memoria ddram de la iphone e de 1 GB?Tocmai am gasit o sursa unde a "disecat" complet un iphone,,..

http://www.pcworld.r...e=node&id=10938

#814
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
pai sunt multe de gasit daca te apuci de citit despre Iphone.cum ca efectul de fluiditate(printre altele) atunci cand treci dintr-un meniu in altul sau cand deschizi pagini web este datorat faptului ca iphone-ul face print screen cand apesi pe home button  si a 2-a oara cand o faci doar iti afiseaza o succesiune de slide-uri deja salvate fara sa mai fie nevoie de a incarca propriu-zis aceea pagina.timp sa fie de citit ca se pot afla multe de la cei ce au avut rabdare suficienta(si talent) inaintea noastra.
more on this here

Edited by medley, 01 December 2008 - 21:16.


#815
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
FRank8 de la iSpazio a avut amabilitatea sa caute si sa gaseasca rezolvarea pentru a activa Auto UpDate Time&Date la versiunea 2.2 de la iPhone.

Pentru a afisa numerele in formatul romanesc (fara paranteze si spatii) inca mai asteptam un workaround.

Quote

Auto Update Time&Date should be NITZ = Network Identity and Time Zoneset “SupportsNITZ” to “true/” in
/System/Library/Carrier Bundles/Orange_ro.bundle/carrier.plist

or save original file (Orange Romania) and substitute with :
http://rapidshare.com/files/169349417/carrier.plist.html

Fisierul modificat se scrie in iPhone cu iBrowser.
Telefonul trebuie sa aiba jailbreak!

#816
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
A avut cineva probleme cu crapaturile pe carcasa spate?
Se rezolva pe garantie ca in alte tari?

Edited by 2Fst4U, 25 March 2009 - 14:05.


#817
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
fie ca sunt pe carcasa, fie ca sunt pe display, crapaturile sau zgarieturile ce apar pe acestea se solutioneaza daca il trimiti la service intr-un singur fel: daca dai 800ron+ iphone-ul vechi, primesti altul nou in loc. nu se fac inlocuiri de componente ale telefonului, apple are o politica foarte restrictiva in acest sens, in tara noastra cel putin.

Edited by medley, 25 March 2009 - 18:49.


#818
gallaxya

gallaxya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.07.2006
dar ce politica e aplicata la capitolul pixeli morti?

#819
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postmedley, on Mar 25 2009, 18:47, said:

fie ca sunt pe carcasa, fie ca sunt pe display, crapaturile sau zgarieturile ce apar pe acestea se solutioneaza daca il trimiti la service intr-un singur fel: daca dai 800ron+ iphone-ul vechi, primesti altul nou in loc. nu se fac inlocuiri de componente ale telefonului, apple are o politica foarte restrictiva in acest sens, in tara noastra cel putin.

Eu nu vorbesc de zgarieturile aparute pe carcasa in urma utilizarii normale ci de crapaturile fine atat de mediatizate care se solutioneaza cu inlocuirea aparatului fara nici un cost pentru utilizator.
Deci in tara asta daca vreau sa-mi fie rezolvat un defect trebuie sa platesc?? Ma indoiesc ca asta-i politica apple, dar probabil dupa ce voi obtine un raspuns oficial de la orange o sa trimit un mail la apple si probabil OPC.

Multumesc oricum de raspuns medley

#820
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008

View Post2Fst4U, on Mar 26 2009, 09:32, said:

Eu nu vorbesc de zgarieturile aparute pe carcasa in urma utilizarii normale ci de crapaturile fine atat de mediatizate care se solutioneaza cu inlocuirea aparatului fara nici un cost pentru utilizator.
Deci in tara asta daca vreau sa-mi fie rezolvat un defect trebuie sa platesc?? Ma indoiesc ca asta-i politica apple, dar probabil dupa ce voi obtine un raspuns oficial de la orange o sa trimit un mail la apple si probabil OPC.

Multumesc oricum de raspuns medley
e un subiect foarte delicat ce spui tu acolo
pe de o parte sunt urme fizice ce pot fi categorisite drept rezultatul unei actiuni fizice asupra aparatului si garantia nu acopera asa ceva
pe de alta parte poate fi vorba de un "defect" fizic de fabricatie ...pe deasupra cunoscut si de Apple
eu ti as recomanda sa mergi pe 2 fronturi in solutionare :
1. orange,  doar daca Apple acopera problema asta in Romania ...sunt curios ce ar face OPC-ul pt tine in situatia ca nu acopera situatia asta la noi  :huh:
2. Apple ...produsul e al lor, la fel si sursa problemelor, adica acel defect
eventual punctul 3 care mie mi se pare anapoda momentan ..OPC-ul nu poate discuta cu Apple pt ca sunt in alta tara, cel mult cu cei de la Orange pt o solutionare amiabila
ca sa simplific :
daca tu vinzi un telefon si respectivul se intoarce cu el si are o zgarietura care sa vede doar in anumite unghiuri ?! ai fi tentat sa spui ca i-a facut acel cineva  ceva, mai departe verifici daca are dreptate , de dat un telefon nou nu-i poti da decat daca pui tu banii de la tine .., dar zgarietura s-ar putea datora producatorului din alta tara...mie mi se pare complicat si asa cum spuneam cea mai rapida cale de rezolvare sunt primele 2 puncte
hope it helps  :rolleyes:

Edited by constantin28, 26 March 2009 - 12:05.


#821
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postconstantin28, on Mar 26 2009, 12:03, said:

e un subiect foarte delicat ce spui tu acolo
pe de o parte sunt urme fizice ce pot fi categorisite drept rezultatul unei actiuni fizice asupra aparatului si garantia nu acopera asa ceva
pe de alta parte poate fi vorba de un "defect" fizic de fabricatie ...pe deasupra cunoscut si de Apple
eu ti as recomanda sa mergi pe 2 fronturi in solutionare :
1. orange,  doar daca Apple acopera problema asta in Romania ...sunt curios ce ar face OPC-ul pt tine in situatia ca nu acopera situatia asta la noi  :huh:
2. Apple ...produsul e al lor, la fel si sursa problemelor, adica acel defect
eventual punctul 3 care mie mi se pare anapoda momentan ..OPC-ul nu poate discuta cu Apple pt ca sunt in alta tara, cel mult cu cei de la Orange pt o solutionare amiabila
ca sa simplific :
daca tu vinzi un telefon si respectivul se intoarce cu el si are o zgarietura care sa vede doar in anumite unghiuri ?! ai fi tentat sa spui ca i-a facut acel cineva  ceva, mai departe verifici daca are dreptate , de dat un telefon nou nu-i poti da decat daca pui tu banii de la tine .., dar zgarietura s-ar putea datora producatorului din alta tara...mie mi se pare complicat si asa cum spuneam cea mai rapida cale de rezolvare sunt primele 2 puncte
hope it helps  :rolleyes:

In primul rand este o crapatura nu zgarietura aparuta in urma utilizarii normale, eventual o sa pun o poza, aparuta intre un difuzor si un surub. Nu se pune vorba de cazut sau alte chestii, ramaneau urme vizibile ( julituri pe carcasa), ci de calitatea proasta a plasticului folosit la primele exemplare iphone 3g. Lucru, cum ai spus si tu, recunoscut de apple, nu oficial cei drept dar cu toate astea telefoanele care prezinta defectul asta sunt inlocuite.

Ajungem la partea de garantie. In tara asta, orange raspunde de importul si service-ul telefoanelor. In garantie este specificat clar: orice defect hardware care nu a aparut in urma utilizarii necorespunzatoare trebuie remediat prin inlocuirea piesei, a aparatului sau restituirea sumei achitate ca ultima varianta. In baza acestui text, nu inteleg de unde pana unde orange vrea sa-mi ceara 8 milioane si aparatul vechi pentru remedierea problemei.
Eu nu solicit neaparat inlocuirea aparatului ci a capacului din plastic.

#822
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008

View Post2Fst4U, on Mar 26 2009, 12:24, said:

Ajungem la partea de garantie. In tara asta, orange raspunde de importul si service-ul telefoanelor. In garantie este specificat clar: orice defect hardware care nu a aparut in urma utilizarii necorespunzatoare trebuie remediat prin inlocuirea piesei, a aparatului sau restituirea sumei achitate ca ultima varianta. In baza acestui text, nu inteleg de unde pana unde orange vrea sa-mi ceara 8 milioane si aparatul vechi pentru remedierea problemei.
Eu nu solicit neaparat inlocuirea aparatului ci a capacului din plastic.
eu zic ca poti rezolva problema daca tu intai vei ajunge la o concluzie corecta .... aici e cheia
daca problema apare de la Apple si ei nu o recunosc ..cel putin oficial atunci nici cei de la Orange nu te pot ajuta pt ca nu e nimeni de acord sa plateasca de la el din buzunar din moment ce Apple nu recunoaste
daca Apple recunoaste atunci Apple plateste pt acel defect , nu Orange ...tine minte exemplul meu cu telefonul .. tu esti doar cel ce vinde
cheia ar fi sa te zbati si tu un pic...nu te gandi la medtitatie asupra problemei, ci sa escalezi problema catre Apple .. bafta :)

#823
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
versiunea de 16Gb, asa(in magazin, nu online):

Iphone 20e - 269e fie ca e abon nou fie ca e migrare la un astfel de abon cu telefonul luat la fidelizare

Iphone 39e - 149e abonament nou/fidelizare cu migrare la acest pachet

Iphone 59e - 79e abonament nou/fidelizare cu migrare la acest pachet

Iphone 20e cu inscriere in programul Orange Young 209e.

abonamente noi/prelungiri pe 24luni of course.

pretul e posibil ca pentru unii sa fi fost mare pana acum, si poate in continuare sa para mare in comparatie cu ce e pe afara dar, pentru a cita pe unul din reprezentantii apple in romania pe corporate sales division: "nu convingi un om sa cumpere apple, fie vrea, fie nu vrea. dar pentru ca ai intrebat de pret: pe acela sunt de acord sa il comparam cand vei fi de acord sa comparam vanzarile".

Edited by medley, 29 June 2009 - 22:25.


#824
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
deci se pregateste clar intrearea 3gs-ului
e super ok oferta...prin young sa imi iau la abo de 20 de euro un iphone3g de 16 cu 209 euro
deabia astept 3gs-ul :D

#825
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Pot sa-mi achizitionez un iPhone la orice tip de abonament?Sau numai la cele 3 tipuri de abonamente iPhone?

#826
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
din cate stiu 3g-uri nu mai sunt deloc...iar 3gs-urile inca nu au pe stoc
se pot lua la orice tip de abonament ...insa pretul o sa fie ff diferit

#827
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Posthyperyon, on 28th September 2009, 14:32, said:

din cate stiu 3g-uri nu mai sunt deloc...iar 3gs-urile inca nu au pe stoc
se pot lua la orice tip de abonament ...insa pretul o sa fie ff diferit
In martie imi expira contractul cu Orange si m-ar tenta sa-mi schimb tipul de abonament si implicit teleofnul.Intentioez sa-mi iau un 3Gs(singurul iPhone care merita cumparat).Ai idee cam cat ar costa la un abonament de 10 euro pe 2 ani?

Edited by elaxalien, 30 September 2009 - 12:45.


#828
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
pai intra in mag. online si vezi cat e la ab. pe 2 ani de 10 euro.

Edited by aum, 01 October 2009 - 13:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate