Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Vreau pensieee:)))

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
aricila

aricila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2008
Ma numesc Carmen Arici si sint nascuta in decembrie 1953.
Va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie pt limita de virsta sau anticipata partial, tinind cont de urmatoarele:

- vechimea efectiva in munca este de 25 ani si 6 luni
- din cei 25 ani, am lucrat 10 ani si 7 luni in grupa II de munca
- am urmat cursurile unei facultati la zi de 4 ani

Pentru cei 10 ani si 7 luni lucrate in grupa II de munca cred ca beneficiez de un spor de 2 ani si 6 luni...unii functionari imi spun de numai 2 ani altii de 2 ani si 6 luni :).

Conform Anexei 3 la Legea Pensiilor, in august 2008 pot iesi la pensie femeile care au virsta de 58/5 si stagiul de cotizare de 26/10, iar stagiul meu de cotizare ar fi de 25/6 vechime efectiva plus 2/6 pt grupa a doua de munca iar virsta mea este in prezent 54/7

Cum pot valorifica faptul ca am lucrat in grupa II de munca?....se scade virsta de pensionare sau se adauga la vechimea in munca?

Multe multumiri!

#2
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

View Postaricila, on Jul 31 2008, 13:17, said:

Ma numesc Carmen Arici si sint nascuta in decembrie 1953.
Va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie pt limita de virsta sau anticipata partial, tinind cont de urmatoarele:

- vechimea efectiva in munca este de 25 ani si 6 luni
- din cei 25 ani, am lucrat 10 ani si 7 luni in grupa II de munca
- am urmat cursurile unei facultati la zi de 4 ani

Pentru cei 10 ani si 7 luni lucrate in grupa II de munca cred ca beneficiez de un spor de 2 ani si 6 luni...unii functionari imi spun de numai 2 ani altii de 2 ani si 6 luni :).

Conform Anexei 3 la Legea Pensiilor, in august 2008 pot iesi la pensie femeile care au virsta de 58/5 si stagiul de cotizare de 26/10, iar stagiul meu de cotizare ar fi de 25/6 vechime efectiva plus 2/6 pt grupa a doua de munca iar virsta mea este in prezent 54/7

Cum pot valorifica faptul ca am lucrat in grupa II de munca?....se scade virsta de pensionare sau se adauga la vechimea in munca?

Multe multumiri!
Se scade din varsta de pensionare.Sa vedem ce lege apare in toamna in legatura cu majorarea punctajului in anii lucrati in grupa 1 si 2(50% pt gr 1 si 25%pt gr 2)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate