Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

protectie website, securizare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Salut,

Vreau sa-mi securizez site-ul catr mai bine ca nimeni sa nu poata sa-mi fure contul de ftp cu user si parola ori sa-mi faca eu stiu ce ravagii pe site.

Rugamintea mea este sa-mi spuneti si mie care sunt cele mai bune variante de securizare, chiar daca necesita cunostinte de programare ... sunt dispus sa ma pun sa invat lucrurile astea pt ca site-ul meu devine din ce in ce mai popular, iar din ce in ce mai multi 'dusmani' or sa apara.

#2
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003
cripteaza-ti codul.
ca daca cineva-ti fura loginu' de ftp iti poate sterge situl cu totul.

#3
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
imi poti recomanda metode, ori cea mai buna metoda de criptare ?

Edited by ClaudiuCC, 25 July 2008 - 14:18.


#4
mcbunescu

mcbunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 05.11.2005
zend...

#5
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ZEND??? pentru criptarea contului de FTP???!!!

bai nene, eu am impresia ca am pierdut cativa ani, nu cateva zile de forum...

prietene, cea mai buna metoda de a avea un sait bine pazit este sa ai parola notata IN MINTE si sa o schimbi FRECVENT

#6
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
din cate am inteles (citit) exista metode usoare de atac al serverului prin care hackerul poate sa afle user si parola cu care ma conectez la ftp, chiar am citit pe un site cum niste hackeri radeau de proprietarul unui site care isi schimba parola si tot degeaba

Edited by ClaudiuCC, 25 July 2008 - 17:21.


#7
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
Asta nu tine de tine, tine de cei care administreaza serverul.
Nu crezi ca e mai usor sa spargi un site (sql injection, vulnerabilitati in script) decat sa spargi un server?

Eu mi-as face mai mult griji de securitatea siteului, nu de a serverului.

Pana la urma ce site valoros ai de ti-e asa teama?

#8
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
ok ... at in cazul in care site-ul are ca protectie doar uneltele folosite de serverul la care sunt inregistrat, ce ar putea ataca un hacker la site-ul meu ...

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 soul4blade, on Jul 25 2008, 17:57, said:

ZEND??? pentru criptarea contului de FTP???!!!

bai nene, eu am impresia ca am pierdut cativa ani, nu cateva zile de forum...

prietene, cea mai buna metoda de a avea un sait bine pazit este sa ai parola notata IN MINTE si sa o schimbi FRECVENT


:lol:  soul , ramanem in urma cu tehnologia? Baietii au inceput sa cripteze si ftp-ul, ne apucam si noi?  :lol:

#10
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
- Rares - intuitia imi spune ca ai cunostinte destul de mari in domeniul asta ... rugamintea mea este sa-mi spui ce pot face sa previn atacurile ..

P.S site-ul va fi refacut, va arata mai bine ca acum, il voi optimiza sa apara pe google cat mai bine si am nevoie de astfel de informatii

Edited by ClaudiuCC, 25 July 2008 - 18:17.


#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 ClaudiuCC, on Jul 25 2008, 19:15, said:

- Rares - intuitia imi spune ca ai cunostinte destul de mari in domeniul asta ... rugamintea mea este sa-mi spui ce pot face sa previn atacurile ..

P.S site-ul va fi refacut, va arata mai bine ca acum, il voi optimiza sa apara pe google cat mai bine si am nevoie de astfel de informatii

Incearca o parola ftp de genul a7767jbsds343jkklj222 si clar nu ti-o mai sparge nimeni, iar la criptare, e vorba de fisierele php nu de ftp :)

#12
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
am user criptat la ftp ... ii un user xlmsn .. hieroglife de genul asta, iar parola nu ar mai fi nevoie sa arate asa urat ..

am vazut ca atacurile sunt de gen sql injection, php injection ... patrundere in data base, etc .. doresc informatii pentru trebuirle astea, iar daca stiti linkuri unde pot citi info despre treburile astea cu atat mai bine ..

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
http://www.google.ro...lient=firefox-a

Ce o fi asa greu?

#14
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Poate ar fi de ajutor asa ceva http://firewallscript.com/ daca tot te ingrijoreaza securitatea

#15
<headu>

<headu>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.02.2007
Eu recomand 0x000000.com ...au articole f interesante despre securitate si hacking.
Uite unu care te-ar putea ajuta :Htaccess Security

#16
olygent

olygent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2007
Multi clienti de FTP trimit parolele clear text via network si cu un snifer iti faci treaba destul de usor, daca chiar vrei sa faci rau cuiva.
Daca ai server dedicat, poti sa te folosesti de securizarea ssh, ca sa ai encriptata si conexiunea cu serverul. Pe sisteme shared, nu stiu ce poti face, ptr ca nu am folosit niciodata.
Amanunte despre ssh encription si alte "tips" de "baricadare" a unui server, gasesti pe google cu nemiluita.

Edited by olygent, 31 July 2008 - 16:02.


#17
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
treaba cu securizarea ftp sa zicem ca este rezolvata, acum m-ar interesa in schimb protectie/criptare fisiere php.

mcbunescu zice ca zend ii bun. Nu prea inteleg cum functioneaza programul.

Pe mine m-ar interesa ca o data ce am facut siteul, sa introduc un cod sau sa rulez un program care sa-mi cripteze fisierele.

Exista asa ceva? Este posibila treaba asta ? In cazul in care exist - se poate, Cat de eficienta este smecheria?

Edited by ClaudiuCC, 08 October 2008 - 16:08.


#18
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 ClaudiuCC, on Oct 8 2008, 16:45, said:

treaba cu securizarea ftp sa zicem ca este rezolvata, acum m-ar interesa in schimb protectie/criptare fisiere php.

mcbunescu zice ca zend ii bun. Nu prea inteleg cum functioneaza programul.

Pe mine m-ar interesa ca o data ce am facut siteul, sa introduc un cod sau sa rulez un program care sa-mi cripteze fisierele.

Exista asa ceva? Este posibila treaba asta ? In cazul in care exist - se poate, Cat de eficienta este smecheria?

daca tot ziceai ca acuma iti faci site-ul din nou de ce nu apelezi la niste profesionisti care sa fac script-urile cum trebuie. Nu vei gasi o solutie universala si nici nu te putem invata tot in 2 minute. Ori face cineva calificat codul respectiv, ori face cineva care se pricepe review si pentesting.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate