Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

UK se merita sa pleci

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cum e cu asigurarile medicale etc. la self employed? bag de seama ca tre' sa le platesti singur. iar concediu il faci pe banii tai, adica ioc venit cand nu esti la client.
io nu stiu daca-i o idee asa buna, mai ales 5.5/ora, ce imho e derizoriu pentru self employed. la 40 de ore pe sapt. ajungi lunar la vreo 900. aveam io cu multi ani in urma o gagica la londra ce avea un apartament in westminster. 2 camere, 40mp. cerea si primea 200 lire/sapt. chirie. la 5.5/ora o sa locuiesti intr-un submarin.
stie careva daca la suma aia mai platesti impozit pe venit?

nu zic ca nu se merita self employed, dar nu la banii aia. consulting de exemplu. care mai is ratele orare in IT in anglia? m-a interesat amu vreo 7-8 ani, p-atunci erau 40-80 lire/ora dar am pierdut contactul ca nu m-a mai interesat.

#20
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Si pe mine m-ar interesa cam cat se plateste pe programare .NET , ASP.NET sau pe patea de AI

#21
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postzeush, on Sep 1 2008, 13:13, said:

Daca merg cu agentie, am locul de munca asigurat (self-employed) nu mai trebuie sa-mi caut. Au spus ca voi fi platit cu minim 5,5 lire pe ora si minim 40 ore pe sapt.
Am terminat Ingineria Electrica cu 8.50, am cunostinte in domeniu, dar nu am experienta. Iar ce te invata in scoala nu te ajuta prea mult in meserie. Am experienta in Tipar digitat, mentenanta, dtp.
De la agentie mi-au spus ca joburile sut in dom hotelier. in constructii nu am degand sa lucrez.
Ma gandesc ca intr-un an voi gasi ceva job mai ok, adia in proiectare sau ceva de genul. Proble e ca aici salariul ii de 1000-1600 lei in proiectare (ca incepator). Plus ca o experienta intr-o tara straina nu ar strica (iti perfectionezi limba, banii, etc.)


Eu zic sa nu mai stai prea mult pe ganduri, aici nu ai nimic bun la ce sa te astepti intr-un viitor fie el indepartat sau mediu.

Du-te acolo, iti echivalezi diploma si pe urma te inscrii la un curs post-universitar ... anul asta nu cred ca mai prinzi, dar daca muncesti 1 an (cu tot cu concediu), pe urma poti lucra fara restrictii in orice domeniu doresti fiindca poti obtine Blue Card.

Astfel, te "chinui" 1 an  :D  cu nivel de trai cu minim 20% peste cel din Romania, iar dupa ... ai viitorul in fata.

Era sa uit: Daca pleci cu contract legal beneficiezi de toate drepturile tale de cetatean european, inclusiv asistenta medicala/sociala etc.

Se pare ca dupa 15 octombrie 2008 exista posibilitate sa fie ridicate restrictiile pentru munca calificata, dar daca nu ai experienta  :huh:

#22
Drivers_UK

Drivers_UK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2008
Incearca la Transylvania Jobs, poate gaseti ceva interesant pe site

#23
anca1007

anca1007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2008
Imi poti spune ca ce poti lucra daca esti self employed sau daca nu o modalitate de a pleca direct fara intermediari? Multumesc!!

#24
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postanca1007, on Oct 18 2008, 13:23, said:

Imi poti spune ca ce poti lucra daca esti self employed sau daca nu o modalitate de a pleca direct fara intermediari? Multumesc!!

Ca persoana fizica autorizata (self-employed) nu exista limitare, poti lucra in orice domeniu vrei. De altfel chiar in tratatul de aderare este prevazut foarte clar la capitolul "Libera circulatie a capitalurilor, marfurilor si persoanelor": toti cetatenii europeni au dreptul sa se stabileasca oriunde pe teritoriul UE si nu au nevoie de nicio permisiune speciala daca desfasoara activitati economice ca si Self-Employed.
La capitolul sus amintit au fost impuse restrictii atat de catre UE (piata muncii) cat si de catre Romania (Taxa de "prima" inmatriculare), dar nu exista restrictii referitoare la firme si persoane juridice pentru desfasurarea activitatilor eceonmice.

Binenteles ca poti pleca si fara intermediari, iti iei bilet de avion/autocar si pleci pur si simplu, nu te poate impiedica nimeni.
Evident ca ar trebui sa ai ceva bani la tine si preferabil schimbati gata in sterline pentru: cazare (2-3 zile), telefon, transport, chirie+garantie, hrana .... cam 1000-1500 lire pt. o luna de zile (prima luna in UK !).

Ca sa devii self employed trebuie doar sa dai un simplu telefon si sa declari ca ai inceput activitatea de minim o zi.

Bafta !

#25
unda25

unda25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.10.2006
O chirie decenta cu toate platile de la utilitati sare de 400 lire .Poti accepta chirie de maxim 175 lire i in zona 3 in East London. Job cautam peondonjobs pe google.co.uk asta mai ales sa aflati cum sunteti platiti.Am lucrat ca labour worker pe santier .Londra e foarte aglomerata... am avut ocazia sa lucrez si in zona 1...centrul londrei .Daca stii bine engleza la nivel de conversatie e imposibil sa nu gasesti de lucru.Oricum pentru cei aventurieri recomand Scotia.Am fost in Glasgow, Helensborough si Stirling , am vazut o civilizatie ...neintalnita nicaieri in europa.Salariu 7.5lire pe ora cu taxe (la sfarsit de an le-am luat 95% ) iar pe luna in mana 6 lire ...deci luam 1200lire .Intentionez sa ma intorc cu un prieten inginer in constructii si sa facem o firma un limited..Cu actele e foarte usor ...oricine vrea ajutor il ajut cu toate informatii...va aduc aminte din nainte ca va costa o luna de stat acasa ,,,pentru cei care vor sa lucreze pe santier ..iar ca self employed nu am lucrat la hotel dar pe care stiam se castiga foarte prost 5.5 pe ora maxim bani in mana .

#26
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostBitter, on Sep 29 2008, 14:07, said:

Se pare ca dupa 15 octombrie 2008 exista posibilitate sa fie ridicate restrictiile pentru munca calificata, dar daca nu ai experienta  :huh:

Nu se va intampla prea curand....

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Un articol interesant desi e scris cam amatoriceste:

http://www.evz.ro/ar...mani-la-Londra/

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tare asta cu PFA-ul la ei. Am fost la ei insa ca angajat roman la o filiala a firmei din UK dar nu stiam ca si romanii pot fi contractori la ei. Tinand cont ca aveam contractori englezi colegi de tura care luau 450 de lire pe zi, si daca iei jumatate tot o duci bine. Tot imi ziceau astia ce draq nu raman sa lucrez la ei daca tot le-am invatat bussiness-ul insa eu o tineam ca romanii nu pot munci in UK.
P.S. Cat la suta din venit plateste un contractor la statul englez?

#29
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postfilipxxx, on Dec 10 2008, 02:52, said:

Tare asta cu PFA-ul la ei. Am fost la ei insa ca angajat roman la o filiala a firmei din UK dar nu stiam ca si romanii pot fi contractori la ei. Tinand cont ca aveam contractori englezi colegi de tura care luau 450 de lire pe zi, si daca iei jumatate tot o duci bine. Tot imi ziceau astia ce draq nu raman sa lucrez la ei daca tot le-am invatat bussiness-ul insa eu o tineam ca romanii nu pot munci in UK.
P.S. Cat la suta din venit plateste un contractor la statul englez?

Ia arunca tu o privire aici: http://www.hmrc.gov.uk/index.htm si vezi unde iti convine sa traiesti/platesti taxe.
Chiar sunt curios cati romani s-au intors si cati au de gand sa se intoarca in Romania sau cati regreta ca sau intors in Romania.

Pai tu chiar nu stii ca odata ce vii inapoi in Romania ajungi vaca de muls pentru scarbele alea imputite care se numesc clasa politica ? Vii in Romania stai 0 luna, doua si pleci inapoi, ca doar nu traiesti 10 vieti. In doua luni iti trece si mama dorului de plaiurile natale ... oricum dupa 3-4 ani te gandesti din ce in ce mai rar sa revii in Romania, iar daca nu-ti convine tara unde esti, poti merge in alta, dar nu in Romania, cand spun tara, ma refer la un stat civilizat.

Uite eu sunt in UK acum si Guvernul ca sa ajute poporul englez a micorat TVA-ul la 15% de la 17,5% ... din cauza "credit crunch"-ului.
In Romania vita aia bolnava care se credea prim-ministru a decis sa tripleze taxa auto care oricum este ilegala si protejeaza doar pe mafioti.

Ca self-employed ai obligatia sa platesti minim 2,84£/saptamana asigurari sociale  (te duci la Inland Revenue si ceri sa-ti fixeze un Direct Debit class 2 si nu 4 cum il seteaza ei la inrgistrare), sau daca vrei iti iei banii inapoi la sfarsitul anului fiscal in aprilie, sau poti decide sa platesti mai mult pt. pensia mai mare. Si aici chiar ai servicii de sanatate/sociale cum nu vor exista in Romania nici peste 1000 de ani. Impozitul pe PROFIT la un self-employed este progresiv, ca si pentru orice alta firma: pana la ~4800£ nu se plateste impozit si aceasta suma se scade din suma totala de impozitat, dupa care exista 2 transe de impozit ... te poti documenta singur mai departe. Dar repet: vorbim despre impozit pe profit nu despre suma totala din incasari.

Aici nu exista impozit pe mijloace de transport, daca ai o Dacie sau un Mercedes nu platesti impozit pentru auto detinut, iar carburantul contine impozitul si costa la fel ca si in Romania: acum benzina este 0,98£/litru

#30
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBitter, on Dec 15 2008, 00:45, said:

Uite eu sunt in UK acum si Guvernul ca sa ajute poporul englez a micorat TVA-ul la 15% de la 17,5% ... din cauza "credit crunch"-ului.

Mare brânză ...  :P

Quote

In Romania vita aia bolnava care se credea prim-ministru a decis sa tripleze taxa auto care oricum este ilegala si protejeaza doar pe mafioti.

De ce ar fi ilegală și ar proteja "doar pe mafioți" ?  :rolleyes:
Mai degrabă afluxul de hârburi second-hand e apanajul grupurilor mafiote ...

Quote

Aici nu exista impozit pe mijloace de transport, daca ai o Dacie sau un Mercedes nu platesti impozit pentru auto detinut{...}

În schimb se plătește un fel de combinație între "impozitul rutier" și "taxa pe emisia de dioxid de carbon" care - în cuantum - e mai mare decât impozitul din România. Că raportat la venit e procentual mai mic e altceva - dar e greșit să se spună că nu se plătește impozit pe "mijloacele de transport".  ;)

#31
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostIoan76, on Dec 15 2008, 06:55, said:

Mare brânză ...  :P

De ce ar fi ilegală și ar proteja "doar pe mafioți" ?  :rolleyes:
Mai degrabă afluxul de hârburi second-hand e apanajul grupurilor mafiote ...

În schimb se plătește un fel de combinație între "impozitul rutier" și "taxa pe emisia de dioxid de carbon" care - în cuantum - e mai mare decât impozitul din România. Că raportat la venit e procentual mai mic(Scrii numai tampenii ! Ceea ce spui tu se numeste "Road Tax"- taxa de drum pe romaneste pentru tine. Adica sa platesti o suma intre 35 si 900 de lire o data pe an calculat la minimul pe economie 978 lire/luna e chiar o nimica toata ? Si aia 900 de lire sunt pentru motoare de peste 3000 cmc cu norma de poluare mare) e altceva - dar e greșit să se spună că nu se plătește impozit pe "mijloacele de transport".  ;)

Mda, ai dreptate, tu, asa cum gaandesti nu ai ce cauta in afara granitelor Romaniei si in mod sigur pentru tine nu se merita sa pleci, ramai acolo unde ti-e locul.

In UK merita sa pleci, doar daca vrei sa traiesti in mod civilizat si sa fi tratat ca o fiinta umana de catre stat, altfel nu merita.

Si am utat sa mai spun ceva in post-ul anterior: In Romania daca unei femei care urmeaza sa nasca, sau a nascut deja ii lipseste chiar numa o singura zi in ultimele 12 de pe statul de plata, nu primeste indemnizatie de crestere a copilului, iar in UK conditia pentru a primi aceasta indemnizatie este sa fi lucrat cel putin o singura zi si asta doar daca nu este inca in sistemul de invatamant. In UK, statul isi respecta proprii cetateni si chiar si pe cei care nu sunt inca cetateni dar traiesc acolo.

Totusi nu pot sa nu ma intreb ca ar fi rostul pentru care unii (ca tine) isi dau cu parerea pe forum, fara sa aiba habar despre ce vorbesc :huh:  Am mai vazut niste postari pe forum in are se scrie cu o nonsalanta greu de suportat niste aberatii fantastice pe care un doritor de emigrare oricum nu le va baga in seamana. Sa inteleg ca se doreste cu orice pret pastrarea statutului de tip sclavagist al muritorilor simpli din Romania ?

Edited by Bitter, 17 December 2008 - 11:22.


#32
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBitter, on Dec 17 2008, 11:07, said:

Totusi nu pot sa nu ma intreb ca ar fi rostul pentru care unii (ca tine) isi dau cu parerea pe forum, fara sa aiba habar despre ce vorbesc :huh:  Am mai vazut niste postari pe forum in are se scrie cu o nonsalanta greu de suportat niste aberatii fantastice pe care un doritor de emigrare oricum nu le va baga in seamana. Sa inteleg ca se doreste cu orice pret pastrarea statutului de tip sclavagist al muritorilor simpli din Romania ?

Absolut - primesc 1000 de euroi pentru fiecare român care își retrage dosarul de emigrare în UK ...  :D

Dar până la urmă cum e - se plătește sau nu taxa cu pricina în UK ( asta ca să lămurim cum e cu vorbitul fără "a avea habar" ) ?  ;)

Nu că nu ar fi o taxă normală sau ilogică - dar mă irită prezentarea extrem de parțială și părtinitoare a realităților.

Quote

In Romania daca unei femei care urmeaza sa nasca, sau a nascut deja ii lipseste chiar numa o singura zi in ultimele 12 de pe statul de plata, nu primeste indemnizatie de crestere a copilului{...}

Nu e așa - trebuie să ai 12 luni lucrate și în care să fi plătit contribuțiile sociale. Dar oricum e irelevant pentru discuția de față, eu unul aș fi curios de exemplu :

Quote

{...}iar in UK conditia pentru a primi aceasta indemnizatie este sa fi lucrat cel putin o singura zi si asta doar daca nu este inca in sistemul de invatamant. In UK, statul isi respecta proprii cetateni si chiar si pe cei care nu sunt inca cetateni dar traiesc acolo.

câți englezi nu înjură aprig prevederea de mai sus ( la fel ca și altele de "respectat proprii cetățeni" care - la fel de bine - pot fi privite și sunt privite de mulți englezi ca o măsură de "subvenționare a lenei și puturoșeniei" ) ...  :rolleyes:

Quote

Impozitul pe PROFIT la un self-employed este progresiv, ca si pentru orice alta firma{...}

Adică în principiu mai prost/dezavantajos decât taxa unică ( încă ) în vigoare în România.

Edited by Ioan76, 17 December 2008 - 18:15.


#33
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostIoan76, on Dec 17 2008, 18:13, said:

Absolut - primesc 1000 de euroi pentru fiecare român care își retrage dosarul de emigrare în UK ...  :D
Astfel se justifica postarile tale neadevarate si aiuristice and by the way: de la 01 ianuarie 2007 romanii nu mai au nevoie de dosar de emigrare, please update your information and report that to yours superior mai securistule.
Dar până la urmă cum e - se plătește sau nu taxa cu pricina în UK ( asta ca să lămurim cum e cu vorbitul fără "a avea habar" ) ?  ;)

Nu că nu ar fi o taxă normală sau ilogică - dar mă irită prezentarea extrem de parțială și părtinitoare a realităților.
Intr-adevar, tu vorbesti fara sa ai habar, daca am afirmat ca in UK nu se plateste impozit pe mijloacele auto si am precizat si sursele oficiale care atesta acest lucru. Ceea ce ai afirmat tu se refera la Road Tax (adica pentru tine in mod special tradus: Taxa de drum, care este aplicata si in Romania, alaturi de impozitul pe mijloace de transport). Road Tax este o taxa calculata in corelatie cu capacitatea cilindrica a motorului, vechimea mijlocului de transport si norma de poluare, adica o singura taxa care in Romania ar fi echivalentul pentru Impozitul auto, taxa de drum si taxa pentru prima inmatriculare. Aceasta taxa are o valoare cuprinsa intre 35 si 980 lire sterline, se plateste pentru 12 sau 6 luni, dupa cum doreste proprietarul, iar valoarea cea mai mare se refera la motorizari de peste 3000 de cmc, vechime peste 8 ani si norma de poluare non-euro ... cam cum s-ar aplica pentru un ARO 244 din 1990. Nu te mai chinui sa minti sau sa dezinformezi.

Nu e așa - trebuie să ai 12 luni lucrate și în care să fi plătit contribuțiile sociale. Dar oricum e irelevant pentru discuția de față, eu unul aș fi curios de exemplu :
Ba este chiar foarte relevant ! In Romania Statul reprezentat prin toate cele 3 Puteri ale sale actioneaza continuu impotriva intereselor legitime ale cetatenilor care-l compun. Astfel desi Guvernul face tot ceea ce este posibil sa nu ofere absolut nimic din ceea ce au dreptul stipulat in Constitutie cetatenii si chiar mai mult, minunata Justitie isi permite sa creeze discriminari intre cetateni pe care cu "onoare" ii deserveste si asta chiar legat de indemnizatia de crestere a copilului !
câți englezi nu înjură aprig prevederea de mai sus ( la fel ca și altele de "respectat proprii cetățeni" care - la fel de bine - pot fi privite și sunt privite de mulți englezi ca o măsură de "subvenționare a lenei și puturoșeniei" ) ...  :rolleyes:
Probabil ai citit cele doua articole din ziar in care in care doi politicieni isi exprimau punctele de vedere inainte de alegeri ... pe langa ce fac jigodiile autointitulate clasa politica in Romania astia sunt niste bieti pui abia iesiti din gaoace.
Este extrem de important aici in UK sa poti avea grija propri copii, iar pentru asta statul depune toate eforturile. ii isi doresc un popor sanatos, educat si prosper, astfel ei investesc in proprii cetateni care de altfel reprezinta viitorii contribuabili. Sa nu uitam ca acele indemnizatii se intorc inapoi in circuitul economic, cumparand bunuri si servicii. Sa nu uit: la produsele pentru copii nu exista TVA, iar preturile comparativ cu cele din Romania sunt cel putin de 4 ori mai mici !
Anyway, oricine are dreptul la opinie, dar cand vorbim despre informatii eronate si tendentioase nu putem sa le prezenta ca fiind o opinie, in schimb ne putem exprima opinia referitoare la informatii (probabil ca va dura destul de mult timp pana vei intelege acest lucru .. vreo 30-50 de ani, dar merita sa astepti)

Adică în principiu mai prost/dezavantajos decât taxa unică ( încă ) în vigoare în România.
Adica in principiu mult mai avantajos decat in Romania, cota de impozitare dupa ce depasesti primii 4800 de lire PROFIT (si nu venit - cazulmicrointreprinderilor sau chiar mai rau pentru PFA cu impozit forfetar), este de doar 32% fara sa mai platesti milioane de alte taxe si impozite directe sau indirecte. Ai obtinut 10.000 profit ? scazi 4800 care nu se impoziteaza, iar pe restul de 5200 platesti 32% impozit si asta dupa ce ti-ai scazut toate cheltuielile. Plata se face in 3 transe, dar se poate opta si pentru plata lunara. Asta e valabil atat pentru self-employed (sole trader) cat si pentru toate celelalte tipuri de intreprinderi.

In ochii cui credeti voi ca aruncati cu cota aia de 16% ? Pe cine credeti voi ca pacaliti ? A fost inventata cota aia unica doar pentru beneficiul Mafiei institutionalizate din Romania, de altfel chiar Mafia insusi a impus si legalizat aceasta taxa, deloc benefica muritorilor de rand, chiar dimpotriva !

Good day !

#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@Bitter Ca sa iti faci acte de self-emplyed iti trebuie neaparat o resedinta, iar fara acte e aproape imposibil sa te prezinti la interviu pentru un job. Asta inseamna ca trebuie sa te duci in UK cu bani care sa-ti ajunga pentru chirie si intretinerea pe 2-3 luni pana faci actele si gasesti un job. E vre-o alta posibilitate pe care n-o vad eu?

#35
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postfilipxxx, on Jan 4 2009, 04:16, said:

@Bitter Ca sa iti faci acte de self-employed iti trebuie neaparat o resedinta, iar fara acte e aproape imposibil sa te prezinti la interviu pentru un job. Asta inseamna ca trebuie sa te duci in UK cu bani care sa-ti ajunga pentru chirie si intretinerea pe 2-3 luni pana faci actele si gasesti un job. E vre-o alta posibilitate pe care n-o vad eu?

Hmm, uite cum sta treaba: Self-employed poti sa devii (ca roman european) fara nicio problema in orice stat UE si chiar si in Elvetia.
Pe de alta parte, poti sa mergi undeva in lumea asta mare cu scopul de a intreprinde ceva cu scop lucrativ fara bani ??? Daca da, eu n-am auzit pana acum.
Cred ca am mai postat pe undeva niste "socoteli" simple bazate pe informatiile oficiale (recomand www.europa.eu - costurile trecute acolo sunt corecte si foarte clare).

In principiu, este corect ceea ce ai scris si mai ales este corect din punct de vedere practic, caci teoretic posibilitatile ar fi ceva mai extinse. Asta in conditiile in care pleci de capul tau si fara niciun prieten, ruda sau cunoscut de nadejde ... dar asta este valabil oriunde in lume si pt.oricine.

Iar acum ca sa raspund cat mai corect la intrebarea ta: DA, exista si alte posibilitati, dar care nu se adreseaza decat celor foarte bine calificati si mai ales tineri. (HSMP un program (relaxat pt.romani) la care se poate aplica fara sa fii prezent in UK).
Evident exista si posibilitatea sa faci sa lucreze pentru tine o lege care impune restrictii dar are si exceptii de la restrictii ... http://www.ukba.home...ingintheuk/eea/

In oricare dintre cazuri costurile sunt echivalente cu cele pe care le percep firmele romanesti oferind niste joburi de rahat, in conditii execrabile. Recomand plecarea pe cont propriu cu aceasi suma de bani te poti descurca exceptional (nu in Londra !).

Trebuie sa adaug la sfarsit ca nu ai nevoie de 2-3 luni ca sa incepi lucrul ca self-employed, poti sa incepi din prima zi de cand ai ajuns in UK, Self-Employed inseamna autoangajat si cred ca te referi la Sole Trader, adica echivalentul PFA din Romania.
Dai un tel. la HMRC si te declari self-employed cu conditia sa lucrezi de cel putin o zi !!!! Nu iti trebuie aprobare ca sa incepi lucrul ca self, ci trebuie sa lucrezi deja cand te inregistrezi. Inregistrarea poti sa o faci la tel.; online sau prin posta.

Nu prea inteleg partea cu interviul daca vorbim despre SE ... ca SE tu te consideri angajat sau propriul sef ?

Cat despre acte si sfaturi practice pt. acomodare ... cine are nevoie sa ma solicite sau sa citeasca pe forum-urile romanilor din UK. Cum se face rost de proof of addres, cum se deschide cont la banca personal si de afaceri etc. ... astea pentru cine nu e in stare sa citeasca si mai ales sa inteleaga ce citeste in engleza.

#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce nu inteleg eu e cum poti lucra de cel putin o zi in UK, daca nu esti self-employed. Concret, cazul meu, vreau sa ma duc acolo sa lucrez la contract pe posturi de consultant Unix/Oracle pe niste joburi "lame" pentru inceput pana reusesc sa trec cateva firme englezesti pe CV ca sa devin credibil pentru lucruri serioase . Daca eu nu am nici un act care sa-mi permita munca in UK, cum pot munci cel putin 1 zi, ca sa devin self employed, dupa aceea? In baza carui act in afara de cel de self-employed, o firma poate incepe un contract de colaborare(munca) cu mine?
P.S. Poate oi fi eu mai greu de cap insa nu m-am prins cum faci primul pas la angajare, dupa ce ai gasit firma care sa-ti ofere un contract de 3 luni sa zicem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate