Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

UK se merita sa pleci

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Ideea e simpla.
Se merita sa pleci in conditiile:
-aprox 30k lire in uk.

Ce inseamna acesti bani acolo?
Nu stiu nici daca suma respectiva e brut/net salariu.

Orice informatie parere apreciata.

#2
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Citeste
Ma bucur ca te-am putut ajuta.

#3
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View PostValy1, on Jul 23 2008, 22:35, said:

Citeste
Ma bucur ca te-am putut ajuta.


Mersi pt ajutor.
Din pacate nu am gasit topicul frustratilor sa te ajut inapoi.
Mai caut poate se merita.

#4
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Incercam doar sa te ajut. :)

On-topic : Se merita .

Edited by Valy1, 23 July 2008 - 21:49.


#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Se marita? Cine?

#6
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Acolo 30000 lire inseamna un Jaguar X type cu destule dotari.

#7
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postdade, on Jul 23 2008, 22:30, said:

Ideea e simpla.
Se merita sa pleci in conditiile:
-aprox 30k lire in uk.

Ce inseamna acesti bani acolo?
Nu stiu nici daca suma respectiva e brut/net salariu.

Orice informatie parere apreciata.


pe an, nu? :rolleyes:

ce fel de job si unde anume?

#8
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

View Postbrigazile_martirilor, on Jul 24 2008, 13:29, said:

pe an, nu? :rolleyes:

Nu fi asa sigur, am un prieten in Londra care lucreaza la o firma de constructii care renoveaza magazinul de incaltaminte Emporio Armani de acolo, 110 lire pe zi are salariul, lucreaza cinstit.

#9
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostDevanu, on Jul 24 2008, 13:34, said:

Nu fi asa sigur, am un prieten in Londra care lucreaza la o firma de constructii care renoveaza magazinul de incaltaminte Emporio Armani de acolo, 110 lire pe zi are salariul, lucreaza cinstit.
si asta inseamna 27.700 de lire pe an. e de bine sau de rau? ...nu raspunde la o intrebare retorica.

#10
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostDevanu, on Jul 24 2008, 13:34, said:

Nu fi asa sigur, am un prieten in Londra care lucreaza la o firma de constructii care renoveaza magazinul de incaltaminte Emporio Armani de acolo, 110 lire pe zi are salariul, lucreaza cinstit.


adica 2200 lire pe luna...e ok, zic eu.

chiria intr-o zona cat de cat rezonabila o fi cam 1000 lire..raman 1200 lire de trait..good enough B)

#11
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Jul 24 2008, 14:59, said:

adica 2200 lire pe luna...e ok, zic eu.

chiria intr-o zona cat de cat rezonabila o fi cam 1000 lire..raman 1200 lire de trait..good enough B)
2200 e foarte... foarte bine! Am un prieten care lucreaza in Londra si castiga cam 1200-1400 pe luna si ii raman maxim 400 din cauza taxelor, chiriei, etc.

#12
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdade, on Jul 23 2008, 21:30, said:

Ideea e simpla.
Se merita sa pleci in conditiile:
-aprox 30k lire in uk.

Ce inseamna acesti bani acolo?
Nu stiu nici daca suma respectiva e brut/net salariu.

Orice informatie parere apreciata.

Mmmm - in Anglia ( cam ca aproape peste tot in Europa de Vest ) se discuta de regula in salarii brute anuale/lunare deci banuiesc ca suma asta e cea bruta - deci ar veni probabil ceva sub 20.000 pe an, deci aprox. 1500/luna net.
Daca vrei parerea mea proprie si personala : daca banii astia ii primesti prin vreun orasel mai micut, in special in partea de nord a tarii, e o suma bunicica, in Londra insa ... esti cam la limita cu ei.  :huh:

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Dupa 10  luni de UK ma intorc acasa...
As putea spune o gramada despre "se merita" sau "nu se merita"...
Daca ai chef, citeste  blogul
E blogul meu, am scris o gramada de cand am ajuns aici si pana astazi... printre informatiile redundante (ca doar e blog, nu jurnal de calatorie) sunt si postari LUUUNGI despre cum traieste un roman in UK (Londra).

"Se merita", "nu se merita"... daca ai job cu care pleci din tara, poate ar merita. Daca nu... think again.

Cu engleza cum stai?


P.S.: tot acolo ai sa gasesti si o lista lumga de preturi - de la chirii pana la mancare si transport.
Pe scurt, o camera in Londra costa intre 350 si 600 de lire (eu dau 500 pe luna, zona faina, casa super OK). Chiria include "intretinerea", tv, net, toate utilitatile - gadeste-te ca la un hotel/pensiune. Dai banii si nu te mai intereseaza.
mancarea... eu ma descurc cu 100 pe lire pe luna, stiu altii care spun ca nu se descurca cu 200 de lire... depinde si unde mananci (eu numai de la supermarket si rar fast-food).
Transportul pe luna... minim 80, maxim 160.  160 pe luna daca vrei sa ai acces ALL ZONES... foarte putin probabil sa ai nevoie de asa ceva. Hai pune 100 de lire pe luna.

http://listentotaxman.com/    Uite si un site unde poti sa vezi ce salariu net vei avea: Nu uita, salariul se negociaza BRUT.   30.000 BRUT pe an inseamna 1,865.63 de lire pe luna, in mana...
Daca bagi constructii, salariul asta e posibil daca lucrezi 7 zile din 7, minim 8 ore/zi.
Salariul minim in constructii e 5,52 BRUT pe ora, nu stiu cine te-ar plati mai mult si de ce, daca peste tot e asa. Doar daca ai vreo calificare de ceva (electrician, instalatii, etc) si astfel ai putea sa ajungi (neavand experienta in UK) la 7-8 lire BRUT pe ora.
Cunosc om care e aici de 2-3 ani si ia 60 de lire/zi, net...

P.S.: vii aici songur sau cu familia? gradinita/cresa copchilului e minim 700 de lire pe luna... Varianta cu "femeie in casa" in loc de gradinita e macar 500 de lire pe luna, la care adaugi casa si masa pentru au-pair...

P.S.2: sper sa nu fie considerata reclama: ziarul romanilor din uk: http://www.romaninuk.net/

Edited by mufa, 09 March 2010 - 14:10.


#14
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postciureanuc, on Aug 24 2008, 12:24, said:

mancarea... eu ma descurc cu 100 pe lire pe luna, stiu altii care spun ca nu se descurca cu 200 de lire... depinde si unde mananci (eu numai de la supermarket si rar fast-food).

La Tesco micarea e foarte ieftina - asa e, dar eu nu au rezistat fara sa cumpar si de la macelarii, magazine de legume-fructe sau pescarii ceva mai de calitate si acuma poate am avut eu ghinion si am nimerit doar de-alea mai scumpe, dar preturile sunt peste dublu ( iar daca iei ceva pe care scrie "bio" cred ca peste triplu ) ...  :huh:

Quote

http://listentotaxman.com/    Uite si un site unde poti sa vezi ce salariu net vei avea: Nu uita, salariul se negociaza BRUT.   30.000 BRUT pe an inseamna 1,865.63 de lire pe luna, in mana...

Aia e taxa pe venit - dar mai ai de platit asigurarile ( parca 12%, nu ? ) asa ca nu ramii cu 1850 de lire in mina. Am inteles ca se poate deduce/minari dar na, daca planifici o sedere indelungata zic ca nu merita. :rolleyes:

In fine - ca parere pur personala : daca te duci ca "expat" adica cu detasare sau cu oferta la o companie mare ( de preferat multinationala ... ) se merita, deoarece salariile sunt bune catre foarte bune. Daca te duci ca "emigrant" si incerci sa-ti gasesti acolo de lucru ... habar n.-am, dar din salariul pe care l-ai zis nu prea mi se pare, dar depinde - ca intotdeauna - si "de la ce pleci" ...  :mellow:

Edited by Ioan76, 24 August 2008 - 23:29.


#15
zeush

zeush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.02.2007
Va salut,
Sunt proaspat absolvent al politehnicii si ma bate un gand sa merg in Anglia. Am batut usile catorva agentii din Cluj, pt ca nu vreau sa merg "de nebun" acolo, si am inteles ca cel mai ok ii sa mergi ca self employde. cei de la agentie ma asigura ca o sa incep lucru (in domeniul hotelier) de cum ajung acolo si cazarea imi va fi asigurata. Vreau sa stiu si parerea voastra (care ati fost sau sunteti acolo), se merita? cum e cel mai bine de procedat, cu agentie, fara agentie? se merita sa merg in Anglia, as putea pune ceva bani deoparte? (in domeniu nu prea cred ca o sa-mi gasesc fiind proaspat absolvent)

Va multumesc.

#16
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postzeush, on Aug 28 2008, 15:07, said:

Va salut,
Sunt proaspat absolvent al politehnicii si ma bate un gand sa merg in Anglia. Am batut usile catorva agentii din Cluj, pt ca nu vreau sa merg "de nebun" acolo, si am inteles ca cel mai ok ii sa mergi ca self employde. cei de la agentie ma asigura ca o sa incep lucru (in domeniul hotelier) de cum ajung acolo si cazarea imi va fi asigurata. Vreau sa stiu si parerea voastra (care ati fost sau sunteti acolo), se merita? cum e cel mai bine de procedat, cu agentie, fara agentie? se merita sa merg in Anglia, as putea pune ceva bani deoparte? (in domeniu nu prea cred ca o sa-mi gasesc fiind proaspat absolvent)

Va multumesc.

Self-employed e cam naspa, trebuie sa-ti cauti tu singur clientii.
Ce Politehnica ai absolvit si cu ce medie? Adica, are vreun sens sa scrii pe CV ca ai absolvit asa ceva sau ai facut scoala "ca asa se face"?
Nu stiu ce salariu ti-a promis agentia si ce cazare ai,
Pot sa-ti mai dau exemplul unui prieten care are 24 de ani, a gasit pe un santier in Ipswich (statiune turistica), cazarea e in casa maharului si salariul e 900 de lire. Banul in mana, nu mai plateste decat mancarea. Munceste 8-10 ore/zi, in timpul saptamanii orasul este PUSTIU, in week-end se aglomereaza...

Am sa pun o intrebare pe un nou topic. Te astept acolo cu raspunsul la prioblema ta: "se merita sa merg in Anglia, as putea pune ceva bani deoparte?"

#17
zeush

zeush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.02.2007

View Postciureanuc, on Aug 31 2008, 00:34, said:

Self-employed e cam naspa, trebuie sa-ti cauti tu singur clientii.
Ce Politehnica ai absolvit si cu ce medie? Adica, are vreun sens sa scrii pe CV ca ai absolvit asa ceva sau ai facut scoala "ca asa se face"?
Nu stiu ce salariu ti-a promis agentia si ce cazare ai,
Pot sa-ti mai dau exemplul unui prieten care are 24 de ani, a gasit pe un santier in Ipswich (statiune turistica), cazarea e in casa maharului si salariul e 900 de lire. Banul in mana, nu mai plateste decat mancarea. Munceste 8-10 ore/zi, in timpul saptamanii orasul este PUSTIU, in week-end se aglomereaza...

Am sa pun o intrebare pe un nou topic. Te astept acolo cu raspunsul la prioblema ta: "se merita sa merg in Anglia, as putea pune ceva bani deoparte?"




Daca merg cu agentie, am locul de munca asigurat (self-employed) nu mai trebuie sa-mi caut. Au spus ca voi fi platit cu minim 5,5 lire pe ora si minim 40 ore pe sapt.
Am terminat Ingineria Electrica cu 8.50, am cunostinte in domeniu, dar nu am experienta. Iar ce te invata in scoala nu te ajuta prea mult in meserie. Am experienta in Tipar digitat, mentenanta, dtp.
De la agentie mi-au spus ca joburile sut in dom hotelier. in constructii nu am degand sa lucrez.
Ma gandesc ca intr-un an voi gasi ceva job mai ok, adia in proiectare sau ceva de genul. Proble e ca aici salariul ii de 1000-1600 lei in proiectare (ca incepator). Plus ca o experienta intr-o tara straina nu ar strica (iti perfectionezi limba, banii, etc.)

#18
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Daca nu esti chiar intr-o conditie disperanta cu banii incearca totusi sa faci macar un an "in profesia pentru care te-ai pregatit la facultate".

Asa zisa "experienta" in domeniul hotelier e de fapt 0 barat dupa parerea mea in ce ai terminat tu - ca acolo sigur nu ajungi sa vorbesti engleza tehnica ... :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate