Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

marire salariu dupa facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
wolfman

wolfman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2006
Salutare

Sunt anagajat la o companie multinationala in cadrul dep. IT de 2 ani
Cand m-am angajat nu aveam studii superiore
Anul acesta am terminat o facultate :rolleyes:

Stiti daca Codul Muncii sau CCM reglemeteaza o marire de salariu dupa absolvire?
Acum avand studii superioare

Va multumesc anticipat

Edited by wolfman, 18 July 2008 - 21:31.


#2
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
si zici ca ai facut o facultate...
dejaba.

Edited by joannes, 19 July 2008 - 07:24.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
marirea nu e reglementata nicaieri, dar o poti cere tu.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Depinde, CCM-ul prevede un salariul minim pentru angajatii cu studii superioare care presteaza o activitate calificata, pentru care este nevoie de studii superioare. Daca postul tau necesita diploma de licenta, iar salariul actual este sub 10 milioane (un absolvent are dreptul la dublul salariului minim pe economie), patronul este obligat sa-ti plateasca salariul garantat de lege.
Ai contract de munca? Cu norma intreaga?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
clara_spiele, tu ai oarecum dreptate, dar nu complet :)

daca postul ar fi necesitat studii superioare, wolfman n-ar fi putut fi angajat pana acum pe postul ala, intrucat n-avea facultatea terminata. iar daca postul nu necesita studii superioare, atunci faptul ca wolfman si-a temrinat facultatea nu afecteaza cu nimic salariul(din punct de vedere legal). nemaivorbind ca am eu un feeling cum ca intr-o multinationala, in dep. IT, salariile sunt toate peste cei 1000 RON garantati de lege :)

#6
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
am si eu o intrebare:
daca fac un master, mi se va mari salariul?
sunt angajat pe un post ce necesita studii superioare, am salariu normal ptr. acel post, dar vreau sa fac un master (specializare in domeniul de activitate al firmei-petrol si gaze naturale)..
intrebarea este daca mi se va mari salariul?
stiam ceva ca un masterand poate primi 15% marire..dar nu stiu in ce conditii..
multumesc ptr. eventualele raspunsuri!

#7
ciprynexum

ciprynexum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2005

 wolfman, on Jul 18 2008, 22:31, said:

Salutare

Sunt anagajat la o companie multinationala in cadrul dep. IT de 2 ani
Cand m-am angajat nu aveam studii superiore
Anul acesta am terminat o facultate :rolleyes:

Stiti daca Codul Muncii sau CCM reglemeteaza o marire de salariu dupa absolvire?
Acum avand studii superioare

Va multumesc anticipat

Daca lucrezi intr-o multinationala gen Metro Cash & Carry sau real,- Hypermarket ... tot ceea ce poti face este sa mergi la director/directoare si sa incerci o negociere.

Acesta/aceasta daca doreste poate face o solicitare mai departe catre superiori sai pentru aprobare de buget.

Cam asa functioneaza o multinationala. Am lucrat 4 ani in multinationala si cam asa stau treburile ... dar ai grija sa nu incomodezi. :D

Edited by ciprynexum, 21 July 2008 - 09:32.


#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Smiley, de acord, pentru un post de asistent-programator, ori asistent manager nu ai nevoie de studii superioare.
Pe de alta parte, sunt convinsa ca intr-o multinationala cel mai mic salariu depaseste cu mult 1000 de lei.

Offtopic. Cu siguranta, dupa cativa ani de munca vei primi o marire de salariu. Vei primi mai multe sarcini, complexitatea muncii va creste, iar angajatorul va capata incredere in tine. Una e sa fii debutant, cu totul alta un angajat adaptat in sistemul unei multinationale. Plus ca in multinationale ai oportunitatea de a avansa in functie; asta nu depinde de studii, ci de motivatia ta, de capacitatea de adaptare, de flexibiliatate si, mai ales, de ambitie.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

 "BandiT, on Jul 21 2008, 09:55, said:

am si eu o intrebare:
daca fac un master, mi se va mari salariul?
..........


treaba cu absolvirea unei institutii de invatamant superior sta cam asa:
-legea nu-l obliga pe angajator sa-ti mareasca salariul cand termini facultatea/masterul (chiar si in cazul cu studii superioare, am explicat mai sus de ce)
-singura obligatie a angajatorului e sa-ti treaca in CM diploma obtinuta sau cursurile de pregatire, daca sunt autorizate de ministerul euducatiei (nu garantez pentru asta, dar eu asa stiam ca se facea acum cativa ani)
-pe de alta parte, o diploma in CV te poate ajuta sa-ti gasesti alt loc de munca mai bun, iar angajatorul stie asta. deci argumentul "am termiant facultate/master/liceu/cursuri, vreau mai multi bani" este maimult decat acceptabil ca si initiator al unei cereri de marire a salariului.

#10
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In primul rand, la absolvirea facultatii ai mai mult timp pentru firma, deci angajatorul va aprecia ca esti la dispozitia lui.
Absolvirea, pe langa faptul ca iti confera posibilitatea de a te angaja/avansa pe un post calificat, se presupune ca ti-a dezvoltat niste abilitati.
Oricum, patronul in primul rand te va intreba ce stii sa faci, nu ce diplome ai.
Abilitatea, aptitudinile si necesitatile angajatorului sunt hotaratoare.
In concluzie, patronul nu e obligat sa-ti mareasca salariul, dar este probabil s-o faca, avand in vedere: vechimea, loialitatea ta fata de el, abilitatile tale, naturale si dobandite in urma studiilor, a practicii, motivatiei de care dai dovada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate