Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

2 iesiri audio pe aceiasi placa audio

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Salutare!!!! ma tot gandesc daca exista asa ceva. pana acum n-am avut curajul sa intreb asa ceva deoarece nu cred k este posibil dar acum am zis k o fac deoarece mar ajuta foarte mult.  :lol:
exista posibilitatea asta? in principiu imi trebuie deoarece merg cu muzica pe la nunti si am laptop inspiron 1525. am 3 jackuri dintre care 2 is pt iesire(credk o sa ramana un mister pt ce or pus 2 ) si al 3lea ii pt mic/line-in.
cu o iesire as baga in amplificator si cealalta as baga in casti.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!

#2
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Da, merg ambele iesiri dar asculti acelasi lucru. Pentru laptopuri exista niste casti care se conecteaza la usb. Nu sunt sigur, dar cred ca poti sa bagi amplificatorul la iesirea laptopului iar la castile pe usb sa asculti altceva.

Edited by A_L_E_X, 18 July 2008 - 20:06.


#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postbroucker, on Jul 18 2008, 19:20, said:

Salutare!!!! ma tot gandesc daca exista asa ceva.
http://www.avaudiosy...rodus&prodid=55  , eu cred ca-mi cumpar vreo 2-3  :D  , si cred ca sunt si mai scumpe ....

#4
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 10.10.2005
Cel mai bine cred ca e sa mai cumperi o placa de sunet pe Usb . Si atunci setezi placa onboard pentru casti pe un program iar placa externa o pui pe boxe pe alt program. de exemplu pui muzica de pe winamp si la casti previzualizezi pe windows media player de exemplu.

#5
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View Postbroucker, on Jul 18 2008, 19:20, said:

Salutare!!!! ma tot gandesc daca exista asa ceva. pana acum n-am avut curajul sa intreb asa ceva deoarece nu cred k este posibil dar acum am zis k o fac deoarece mar ajuta foarte mult.  :lol:
exista posibilitatea asta? in principiu imi trebuie deoarece merg cu muzica pe la nunti si am laptop inspiron 1525. am 3 jackuri dintre care 2 is pt iesire(credk o sa ramana un mister pt ce or pus 2 ) si al 3lea ii pt mic/line-in.
cu o iesire as baga in amplificator si cealalta as baga in casti.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Depinde de placa de sunet si driverele ei. De exemplu la placile 5.1 de la Creative cu majoritatea softurilor dedicate pt dj-ing (mixmeister, virtualdj, ots-av etc), poti selecta pe iesirea Front main output-ul iar pe iesirea Rear cue-ul.

Totusi datorita galagiei foarte mari, mai mult ca sigur ca nu o sa-ti ajunga volumul de la casti asa ca sfatul meu e sa iti iei un mixer daca tot te apuci de nunti.

#6
Hreni

Hreni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2008
orice placa audio are macar 2 iesiri, fenomenul se numeste "stereo" si se refera la cele doua canale, L si R - left si right - stanga si dreapta. prin urmare, fiecare canal este proiectat sa transmita sunet in una din urechile omului.

#7
fmicrxbr08

fmicrxbr08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2008
Du-te la carrefour si vei gasi acoo un set de miniplatane HERCULES, pretul fiind de 300 lei....

Cat pentru casti... pe placa de baza....  daca ai placa de sunet onboard...vei gasi niste conectori pentru carcasele ce au pozitionate in fata acesteia conectorii de casca si mic.

#8
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
DA, poti avea 2 iesiri diferite pe aceeasi placa de sunet, cu conditia ca aceasta sa aiba macar 4 canale (5.1 de exemplu). Pe mufa verde (front) ai o iesire stereo, iar pe cea albastra/portocalie (nu mai stiu culoarea) - rear - ai cealalta iesire stereo.

eu am folosit acest artificiu cu programul Traktor DJ. Iti permite sa faci exact ceea ce doresti tu. Singura problema este ca nu poti modifica viteza de redare (pitch).

#9
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005

View Postnelu97, on Aug 1 2008, 19:39, said:

DA, poti avea 2 iesiri diferite pe aceeasi placa de sunet, cu conditia ca aceasta sa aiba macar 4 canale (5.1 de exemplu). Pe mufa verde (front) ai o iesire stereo, iar pe cea albastra/portocalie (nu mai stiu culoarea) - rear - ai cealalta iesire stereo.

eu am folosit acest artificiu cu programul Traktor DJ. Iti permite sa faci exact ceea ce doresti tu. Singura problema este ca nu poti modifica viteza de redare (pitch).


Am 5.1 pe laptop.... mi-am setat laptopul pe 5.1 dar si din cate stiam (cel putin la vecinu pe desktop) am observat k in winamp la OUTPUT putea sa selecteze front si rear... dar la mine se pare k nu se poate... imi apare doar o iesire. :(

#10
pduma

pduma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2010

View Postnelu97, on 1st August 2008, 19:39, said:

DA, poti avea 2 iesiri diferite pe aceeasi placa de sunet, cu conditia ca aceasta sa aiba macar 4 canale (5.1 de exemplu). Pe mufa verde (front) ai o iesire stereo, iar pe cea albastra/portocalie (nu mai stiu culoarea) - rear - ai cealalta iesire stereo.

eu am folosit acest artificiu cu programul Traktor DJ. Iti permite sa faci exact ceea ce doresti tu. Singura problema este ca nu poti modifica viteza de redare (pitch).

poti sa ma lamuresti si pe mine cu placa de sunet pt laptop dell 6400 inspiron.tot asa vreau sa scot doua semnale audio stereo in mixer pe doua canale separate

#11
pduma

pduma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2010

View PostcyberDJ, on 18th July 2008, 21:58, said:

Depinde de placa de sunet si driverele ei. De exemplu la placile 5.1 de la Creative cu majoritatea softurilor dedicate pt dj-ing (mixmeister, virtualdj, ots-av etc), poti selecta pe iesirea Front main output-ul iar pe iesirea Rear cue-ul.

Totusi datorita galagiei foarte mari, mai mult ca sigur ca nu o sa-ti ajunga volumul de la casti asa ca sfatul meu e sa iti iei un mixer daca tot te apuci de nunti.
cea mai buna varianta ar fi, daca poti sa scoti doua semnale ,sa le bagi in mixer(pe fiecare canal cate un semnal)atunci poti asculta ambele canale in casti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate