Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

1 Gbps pentru cei din Suedia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Mai ce norocosi sunt suedezii....

De astazi cei care sunt abonati casnici la Labs2 (Suedia) au sansa de a face upgrade de la viteza de 10mbit la 1Gbps. Deocamdata doar cei din orasul Lund au aceasta sansa dar cat de curand, de aceasta oferta vor putea profita si celalate orase din Suedia.
Asta inseamna ca ar putea face download cu aproximativ 100 megabytes pe secunda  :o   :coolspeak:

Read more on www.labs2.se if you can read Swedish!

Quote

This is the first service in the world to offer this. Allthough Japan is very close and should release this service soon too.

Labs2 to offer 1 Gigabit/second to private people for 90euros/month threw the subsidary Bredband2 AB. Lund will be the first city and it starts 041201.

The offer means that Labs2 via the ISP Bredband2 is the first company in the world to offer 1 Gigabit broadband to the private market.

"Of course are we happy to be able to present this milestone, Sweden was first with both 10/100 Mbps and now we're breaking the Gigabit border before our asian colleagues. Allthough you should be clear of the fact that the distance have decreased greatly and by spring Yahoo BB will launch a similiar service in Japan. It's up to the politicans in Sweden to work togheter and put money in a longterm developning of the infrastructure. It's a combination of fiber and ethernet that gives us the opportunity to offer our customers this powerfull service.

The price will be a plus of 600SEK for the upgrade to 1Gbps. The net that's first in line is HSB Skåne. Which means that the price for the end user is 850SEK(90euros) and also there's a startfee of 1500SEK and a timebind of 6 months" says Jonas Birgersson, VD at Labs2.

Oare macar noi vom avea vrodata o oferta cat de cat mai decenta?  <_<

Edited by DanyBoss, 01 December 2004 - 18:09.


#2
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Si eu ma chinui cu cei 256Kbps de la Astral :(

#3
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Raportat la suedezi, francezii sunt mici copii cu 15 mbps maxim ...

#4
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Ai de unde descaca cu viteza asta ? :D

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
Singura solutie e sa emigrezi, insa e destul de rece pe acolo...

#6
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
oameni buni...nu uitati, traim in Romania  <_<
fuck!

#7
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Am si eu 100 mB/s :)
Intre cele 2 calculatoare din retea :D

#8
LuciBoss

LuciBoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2004
vorba lui Reko mai trebe sa treaca 20 -30 de ani sa ajungem si noi la performante asemanatoare  :notangel:

#9
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

FireEyes, on Dec 1 2004, 18:19, said:

Am si eu 100 mB/s :)
Intre cele 2 calculatoare din retea :D

<{POST_SNAPBACK}>


vorba ta...
eu nu copiez din retea (ce-i drept am si o placa de 10 :P) cum downloadeaza astia din Suedia  :nonobad:

#10
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
omul nu-i multumit niciodata. ati uitat cand aveati 28k dialup si visati la un 256k

#11
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Alt thread inutil unde lumea-si plange de mila.

Degeaba 15 mbps daca uploadul e tot de 384 kbps.

Daca va consoleaza ceva: conexiile garantate (adica solutiile business nu Gogu isi citeste mailurile de pe Yahoo) sunt la niste preturi suprinzator de mari in vest.

Suprinzator de mari fata de mbitii ce curg (negarantat) in casele oamenilor la preturi de nimic.

Oricum, Suedia este tara cu cea mai mare penetrare broadband din Europa.

Cand o sa fabricam noi romanii Volvo, atunci propun alte threaduri de genul asta.

Edited by cmidp, 01 December 2004 - 19:39.


#12
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
cmidp.......

.................

acest thread nu iti propune ca fiecare sa isi planga de mila, este doar o stire.


asha ca lasa tu mila pentru cine vrei tu, dar nu pentru threadu asta.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e marketing.... cu toate ca exista.

a) ash vrea sa stiu catzi dintre cei de acolo au etherneturi de 1 Gbit pe mashinile lor.....
B) daca au, ash vrea sa stiu routerele care sunt folosite in 50% din cazuri chiar sunt broadband routere de Gbit????  eu am dat cam cateva sute pe un switch Gbit, nu router.... si daca deja exista, cam care sunt pretzurile?
c) viteza de Gbps = 100 MBytes / s ... so, daca punem ipoteza unui download (lol) ash vrea sa stiu care e solutzia de stocare folosita :)
d) pe un raport normal dl/ul broadband, o astfel de conexie ar avea un ul stream de macar ... lol 100 Mbit/s... sunt foarte curios daca macar teoretic ar putea sa'sh respecte reclama...

#14
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Stie cineva? Suedezii sunt la fel de maniaci ca si romanii cu dc++ ?  :coolspeak:

#15
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004

FireEyes, on Dec 1 2004, 20:10, said:

Stie cineva? Suedezii sunt la fel de maniaci ca si romanii cu dc++ ?  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Am gasit aproape 3000 de hub-uri din Suedia, cel mai mare are in acest moment 5277 users online, cele mai multe au minim sharing 60 gb si ajung pana la 300 gb.

Dintre toate huburile mari din lume, Suedia are unul care cere cel mai mare, min sharing.....10 TB ZiLVER™CREW, poate multi au filme de la ei  :naughty:.

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
gee man, numa' la warez va e capu' ... lol

maturizatzi'va si apucatzi'va de treaba, ca din vazut filme si jucat jocuri nimeni n'a cashtigat nimica... lol

#17
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Cam 10.000 Giga min sharing !?!? Oh my God....!!!

#18
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Din cate se pare, suedezii sunt destul de norocosi deoarece au un site de torrenturi doar al lor cu o popularitate destul de ridicata, un fel de mirror al unui site mai mare. Totusi, este destul activitare, deoarece acolo sunt postate doar releasuri locale, adica swe-made.

Edited by MasterC, 01 December 2004 - 21:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate