Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Intrebare viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Am citit pe site-ul UPC : cel mai mare abonament e de 20 Mbps , teoretic. Intreb acum practic :

- are cineva acest abonament ? ( 60 lei )
- prinde viteza aia pe http ? specificati si intervalul orar
- prinde viteza aia pe torrenti ? specificati iarasi intervalul orar

#2
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Pe net depinde de unnde iti vine ! La ab de 20MB/sec iti vine cu 2,2 mb !
Pe torrent depinde de cati leechers sunt ! Deci poti downloada maxim cu 2,2 MB de oriunde !

#3
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Sa inteleg ca nu mai limiteaza traficul p2p. Eu am trecut in mai la RDS si atunci limitau engros in Cluj.

#4
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Se  limiteaza. Poate pe cei vechi ia uitat, am un amic cu 20 Mbs si spune ca merge ok fata de al meu 10 Mbs care merge cu jumatate din viteza.

#5
FantaziOo

FantaziOo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.05.2008
La 20mb banda scoti cu viteza maxima de 2,4 mb . In general de pe host extern sau cel emai slabute scoti cam cu ~1mb , 500kb/s depinde de host , dar de pe cele bune atingi si viteza maxima ..

#6
fl_wwy_tm

fl_wwy_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.11.2007

View PostZyx, on Jul 20 2008, 22:12, said:

Se  limiteaza. Poate pe cei vechi ia uitat, am un amic cu 20 Mbs si spune ca merge ok fata de al meu 10 Mbs care merge cu jumatate din viteza.

Pai, daca el are 20 Mbps si tu ai 10, nu e normal sa-ti mearga cu jumate din viteza?  :D

#7
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postfl_wwy_tm, on Jul 21 2008, 19:47, said:

Pai, daca el are 20 Mbps si tu ai 10, nu e normal sa-ti mearga cu jumate din viteza?  :D
Yeah, nice try.  :D

#8
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007
Cea mai mare prostie este sati pui net de la UPC. (Am facut-o eu si prost am fost) Alta prostie este sa-ti pui abonament mai mare decat Small fiindca tot aia e. Eu am de 10 Mbps (medium) si merge cu maxim 1 mbps (doar daca fac multe download de multe fisiere in acelasi timp).

#9
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Cred că se face confuzie între Mb și MB. La un abonament de 10 Mbs e normal ca viteza maximă să fie cca 1MB/s raportată de windows ( ceea ce apare in fereastra de donwload din IE sau Firefox ).

#10
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View PostInq, on Aug 26 2008, 12:24, said:

Cred că se face confuzie între Mb și MB. La un abonament de 10 Mbs e normal ca viteza maximă să fie cca 1MB/s raportată de windows ( ceea ce apare in fereastra de donwload din IE sau Firefox ).

Nu fac nicio confuzie. Stiu, limita este de 1.2MB/s (fara overhead) iar eu nu trec de 100 KB/s de nicaieri (nici macar pe intern). Doar la mai multe downloaduri in acelasi timp mai sare, dar individual e la fel...

#11
KingLouie

KingLouie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.08.2008
Pe site la intrebarea nr.8 se mentioneaza ca UPC ofera un serviciu cu acces nelimitat. Logic ar fi sa nu mai existe limitari.

#12
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostKingLouie, on Aug 26 2008, 15:16, said:

Pe site la intrebarea nr.8 se mentioneaza ca UPC ofera un serviciu cu acces nelimitat. Logic ar fi sa nu mai existe limitari.

Da! Asa e... in mod logic. Dar cum la upc totul este ilogic, normal ca merge prost. Am avut upc acasa (abonamentul large de 20 mbps) si mergea din ce in ce mai prost. Asa ca am trecut la alt ISP. Problema e ca la munca am tot upc. Desi testele de viteza arata intre 12 si 4 mbps la un ab de 20 mbps, downloadul nu merge cu mai mult de 100 kB/s, de multe ori sta la 70 sau 80 kB/s, asta din surse diferite de download HTTP (deci nici macar 1 mbps).

Ieri asteptam cate 30 de secunde sa incarce un amarat de yahoo mail, blogul care e hostat in US si care nu are probleme se incarca in 2 minute, iar daca faceam un test de viteza imi arata 12 mbps.
Am un coleg care are abonamentul large acasa si downloadeaza cam cu aceleasi viteze pe care le prind si la serviciu.
Specific ca asta se intampla in Buzau.

E inadmisibil asa ceva. Daca aveti RDS in zona voastra, mergeti la ei pentru ca nu se va compara niciodata calitatea serviciilor lor cu pocnitoarea de upc.
Apropo.. mai au mult pana dau faliment?

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostKingLouie, on Aug 26 2008, 15:16, said:

Pe site la intrebarea nr.8 se mentioneaza ca UPC ofera un serviciu cu acces nelimitat. Logic ar fi sa nu mai existe limitari.

Se refera la traficul de date nu neaparat la banda. Cum era acum ceva timp si la rds. 3GB inclisi pe luna si ce depasesti 0,3 sa zicem. Cam cum e la retelele de tel mobila. Asta incearca ei sa spuna ca "nu ai limita".

#14
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostDJ MOraleSs, on Sep 3 2008, 14:29, said:

Da! Asa e... in mod logic. Dar cum la upc totul este ilogic, normal ca merge prost. Am avut upc acasa (abonamentul large de 20 mbps) si mergea din ce in ce mai prost. Asa ca am trecut la alt ISP. Problema e ca la munca am tot upc. Desi testele de viteza arata intre 12 si 4 mbps la un ab de 20 mbps, downloadul nu merge cu mai mult de 100 kB/s, de multe ori sta la 70 sau 80 kB/s, asta din surse diferite de download HTTP (deci nici macar 1 mbps).
In unele tari din vest cu retele masive din cablu/adsl (luxembourg/belgia) nu e deloc iesit din comun sa ai porturi blocate,
trafic inclus de XGb la 20Mb apoi limitare la .. 512kbs,
congestii la orele de varf,
intreruperi,
RC in concediu sau doar robot in weekend sau de sarbatori cu rezolvarile in prima zi lucratoare
pachete lipsa la tv
timpi de instalare de 2-3 saptamani
etc.

P.S. Se intra in legatura cu un operator de la RC sau Tehnic doar cand te suna ei. Tu doar poti sa lasi un mesaj pe robot sau prin email.

Asa ca UPC fiind o companie occidentala, poate nu ii se pare deloc ceva gresit, ba chiar prea bine zic eu.
Ziceti mersi ca exista concurenta cu servicii diversificate si care ne satifac pretentiile. (cine le are)

Edited by Blackhawk, 03 September 2008 - 14:20.


#15
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View PostBlackhawk, on Sep 3 2008, 15:20, said:

In unele tari din vest cu retele masive din cablu/adsl (luxembourg/belgia) nu e deloc iesit din comun sa ai porturi blocate,
trafic inclus de XGb la 20Mb apoi limitare la .. 512kbs,
congestii la orele de varf,
intreruperi,
RC in concediu sau doar robot in weekend sau de sarbatori cu rezolvarile in prima zi lucratoare
pachete lipsa la tv
timpi de instalare de 2-3 saptamani
etc.

P.S. Se intra in legatura cu un operator de la RC sau Tehnic doar cand te suna ei. Tu doar poti sa lasi un mesaj pe robot sau prin email.

Asa ca UPC fiind o companie occidentala, poate nu ii se pare deloc ceva gresit, ba chiar prea bine zic eu.
Ziceti mersi ca exista concurenta cu servicii diversificate si care ne satifac pretentiile. (cine le are)

Depinde foarte mult de provider si la ei, dar la noi din fericire nu merge la fel. La noi lumea nici nu stie unde e butonul de reset la calculator dar stie deja ca ii trebuie Yahoo messenger si DC. Si cand vede ca la vecinul Fane merge cu cativa mB/s si la el cu 50 kB/s se duce la ISPul cu viteza mai mare. Si din motivul "metro" infrastructura de FO este importanta.

UPC trebuie sa se adapteze pietei noastre, iar daca nu pot n-au decat sa dea faliment (eu asta sper).

PS: Eu am incercat o conexiune Chello (UPC) din Olanda si am prins peste 1 MB/s pe torrenti cu peeri din SUA. Deci este posibil sa mearga, dar cand UPC Romania nu are decat 6 Gbps pt intreaga retea pe extern se numeste nesimtire. (comparat cu 40 Gbps pt RDS)

#16
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postderfuhrer2007, on Sep 3 2008, 22:41, said:

UPC trebuie sa se adapteze pietei noastre, iar daca nu pot n-au decat sa dea faliment (eu asta sper).

PS: Eu am incercat o conexiune Chello (UPC) din Olanda si am prins peste 1 MB/s pe torrenti cu peeri din SUA. Deci este posibil sa mearga, dar cand UPC Romania nu are decat 6 Gbps pt intreaga retea pe extern se numeste nesimtire. (comparat cu 40 Gbps pt RDS)
Nu o sa fie nici un faliment, chill. :)

Netul se stie ca merge f. bine la unii, si f. prost la altii totul depinde de retea. Am un prieten in militari si ii trimit fara probleme cu 1MB/s prin skype.

P.S. "UPC Romania nu are decat 6 Gbps pt intreaga retea pe extern se numeste nesimtire. (comparat cu 40 Gbps pt RDS)"
RDS: >800.000 abonati persoane fizice + persoane juridice (?) link
UPC: 10.700 abonati persoane fizice + persoane juridice (?) link
40Gbs cred ca era mai demult :P

Edited by Blackhawk, 03 September 2008 - 22:15.


#17
derfuhrer2007

derfuhrer2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2007

View PostBlackhawk, on Sep 3 2008, 23:11, said:

Nu o sa fie nici un faliment, chill. :)

Netul se stie ca merge f. bine la unii, si f. prost la altii totul depinde de retea. Am un prieten in militari si ii trimit fara probleme cu 1MB/s prin skype.

P.S. "UPC Romania nu are decat 6 Gbps pt intreaga retea pe extern se numeste nesimtire. (comparat cu 40 Gbps pt RDS)"
RDS: >800.000 abonati persoane fizice + persoane juridice (?) link
UPC: 10.700 abonati persoane fizice + persoane juridice (?) link
40Gbs cred ca era mai demult :P

La majoritatea merge foarte prost. Dar totusi intreaba-l cum ii merge externul si atunci sa auzi injuraturi :P

"UPC Romania inregistra 1.423.100 milioane de utilizatori de telefonie la sfarsitul lunii iunie (118.000 abonati), 1.485.000 de utilizatori de servicii de Internet (218.200 abonati) si 1.314.400 de abonati video (130.000 de abonati la serviciile de televiziune prin satelit, 52.800 de abonati la cablu digital si 1.131.600 de abonati la serviciile TV transmise prin cablu analog)."

Acum la ce pachete vand cu 6 Gbps extern sunt niste nesimtiti. Mai ales ca nu au metro.

#18
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Limitarile pe p2p inca se fac, insa pentru torrent puteti instala Utorrent 1.8 (pe 1.7.7 sau pe alte versiuni mai vechi nu tine smecheria), dati Enable Encryption si se duce @ full speed (daca sunt si seederi suficienti).  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate