Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Contractul de munca.Cand se intocmeste

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Am avut numerosi angajatori,care si-au c-am ''batut joc'' de mine si as vrea sa stiu ce spune legea.
Primul am lucrat 3 zile la o firma de termopane ca asistent la birou,si dupa 3 zile mi s-a spus ca e de proba,si ca postul era dupa 1 luna si jumate valabil,intre timp patronul angaja 3 zile cate o fata,care sa faca treaba.Nu am fost platita deloc.
Al doilea job,m-am angajat gestionar la un arab,care m-a pus sa vand pantofi dupa 2 zile ,dupa ce mi-a facut avansuri,m-am dus la el cu o persoana apropiata mie si mi-a dat niste bani pe cele 5 zile lucrate.
Al treilea job am lucrat 2 saptamani program partime,de 5 ore dar  stateam si 7 de luni pana sambata, nu mi-a facut nici contract,nici nu m-a platit.Am sunat si dupa ce am primit de la colegi tot felul de glume,m-am hotarat sa-l sun,i-am scris si e-mail.La telefon m-a tot amanat.
Am terminat un colegiu universitar de 3 ani si acum sunt din nou la faculate,in anul 4,indiferent de forma de invatamant am studii superioare.Dupa cat timp de la angajare,sa nu ma m-ai duc la lucru,daca nu imi face contract de munca?Sau ce acte se pot incheia,intre patron si angajat?CUm pot sa verific daca respectiva firma,mi-a facut acte legale?Pot cere fisa postului ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
legal, trebuie sa ai un contract semnat in momentul in care incepi lucrul.
practic, fie stabilesti de la inceput in cat timp semnati contractul (asta daca ai incredere in angajator; in general n-ar trebui sa dureze mai mult de  2-3 saptamani) fie in 2-3 zile ar trebui sa ceri sa rezolvati cu actele

#3
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Există o firmă E31, afacere tip MLM (aici), unde au un contract de format mare și în fine, eu am zis că nu mă înscriu. "Contract de mandat" e ca și cum ești sezioner? Nu se plătesc impozite? Acum ei dau să semneze tinerilor ca și mine (16-xx) contracte pe care nici măcar nu le citesc ăia, dar îi manipulează într-un așa hal, de zici că ești beat după o întâlnire cu ei.

Deci se plătesc impozite? La un moment dat omul cu contractele a zis că nu și-a plătit impozitul pe anul trecut, iar eu am auzit că-s foarte mari impozitele pentru afaceri tip MLM. Oricum s-au lăudat cu o funcție administrativă ce-i revine directoarei regionale a FISC și că nu-și fac ei probleme...

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Tu platesti 16% din profitul personal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate