Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Institutul de fizica atomica de la Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
"Laser Wakefield Acceleration", despre asta se vorbeste in articolul din Capital. Acceleratoarele din viitor nu va mai avea ordine de marime de zeci de Km, ci vor fi cu mult mai reduse si vor accelera particulele incarcate in plasma.


Articol despre laser wakefield acceleration : http://www.lbl.gov/S...-wakefield.html

#74
cristi-p

cristi-p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2009

View Postaccelerator, on 2nd August 2009, 17:19, said:

Am vesti bune. Din ce s-a discutat pana acum sunt sanse foarte mari sa fie construit la IFIN asa zis-ul  ELI (Extreme Light Infrastructure), cel mai puternic laser din lume.

Tocmai ce vineri au fost francezii pe la institut si au fost foarte incantati de posibilitatea amplasarii facilitatii langa acceleratorul tandem, unde deja exista o hala uriasa construita.

Proiectul va incepe prin instalarea unui laser de puteri mai mici (10 petta watt). Daca intradevar s-ar construi acest ELI, ar fi singura facilitate europeana de cercetare din Romania si ar aduce undeva la 300 milioane de euro investitii. Laserii nu sunt domeniul meu , dar din ce stiu Romania a fost a 3-a tara din lume care a fabricat laseri, tot pe platforma Magurele.

superfain... daca ar fi sa aleg sa imart banii putini din cercetare, as alege un singur astfel de proiect major....
da, romanii au fost ai treilea  din lume, datorita profesorului Agarbiceanu, fiul celebrului scriitor....

#75
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Azi am fost la un seminar in IFIN despre acest ELI si sunt sanse mari ca o prima faza din proiect sa se desfasoare aici. Aceasta presupune instalarea unui laser de 10 PettaWatt, de zece ori mai puternic decat cel de la Rutherford Institute din state.

De ce doreste Comisia Europeana o investitie majora in Romania? pentru ca s-a constat ca in Europa de Est nu exista facilitati mari de cercetare gen: CERN, FAIR, Spiral, etc. Prima faza a acestui ELI, va presupune instalarea a 3 piloni in Romania, Ungaria si Cehia care vor defini directiile de urmat in cercetarea ce are la baza laserii de mare putere.

Romania s-a remarcat de-a lungul anilor in fizica nucleara, fapt recunoscut si forurile externe, ceea ce a condus la ideea de a dezvolta aplicatii combinate de tipul laseri-fizica nuclera, sau folosirea tehnologiilor nucleare in studiul efectelor laserilor de mare putere asupra materiei. Ideea care s-a materializat e ca acest tip de fizica e la inceput de drum nu numai in Europa ci in intreaga lume.


Oricum investitia adca se face va schimba COMPLET fata locului. Finantarea vine de la UE, c de altfel si o parte din forta de munca. Ce mi s-a parut interesant e ca s-a vorbit despre linii noi de invatamant in universitati, adica grupe specializate in acest fel de activitate. Suna european, ce sa zic.

Putem doar sa asteptam si sa speram ca nu vor interveni probleme.

#76
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Detalii si precizari la proiectul ELI.
http://www.cotidianu...sti-100404.html

#77
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postaccelerator, on 30th September 2009, 02:16, said:

Azi am fost la un seminar in IFIN despre acest ELI si sunt sanse mari ca o prima faza din proiect sa se desfasoare aici. Aceasta presupune instalarea unui laser de 10 PettaWatt, de zece ori mai puternic decat cel de la Rutherford Institute din state.

De ce doreste Comisia Europeana o investitie majora in Romania? pentru ca s-a constat ca in Europa de Est nu exista facilitati mari de cercetare gen: CERN, FAIR, Spiral, etc. Prima faza a acestui ELI, va presupune instalarea a 3 piloni in Romania, Ungaria si Cehia care vor defini directiile de urmat in cercetarea ce are la baza laserii de mare putere.

Romania s-a remarcat de-a lungul anilor in fizica nucleara, fapt recunoscut si forurile externe, ceea ce a condus la ideea de a dezvolta aplicatii combinate de tipul laseri-fizica nuclera, sau folosirea tehnologiilor nucleare in studiul efectelor laserilor de mare putere asupra materiei. Ideea care s-a materializat e ca acest tip de fizica e la inceput de drum nu numai in Europa ci in intreaga lume.


Oricum investitia adca se face va schimba COMPLET fata locului. Finantarea vine de la UE, c de altfel si o parte din forta de munca. Ce mi s-a parut interesant e ca s-a vorbit despre linii noi de invatamant in universitati, adica grupe specializate in acest fel de activitate. Suna european, ce sa zic.

Putem doar sa asteptam si sa speram ca nu vor interveni probleme.

salut entuziastii care inca rezista la mag!!

da' nu cred ca o sa schimbe ceva finantarea aia. doar salariile de 2500-3000 de eur la reserch engineers or sa schimbe ceva radical. da, sa se scoata TOATE posturile la concurs, cu salarii babane, sh-atunci ai sa vezi ce-o sa se mai bata lumea-n dosare si coeficienti ISI p-acolo  :D . pina atunci insa ...

inca ceva: domeniul "fizica nucleara" si "fizica particulelor" e cam mort, la nivel mondial. probabil d-aia si investitia in romania, si nu in vest.

btw, cind zici ca se schimba "complet" lucrurile la ce te referi? 303-uri noi (chiar, mai circula 303)? muta lanul de porumb de linga reactor? scot reziduurile nucleare ingropate in grotele din padure?

#78
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Reziduurile alea nucleare s-au scurs demult in panza freatica si le-am baut demult noi bucurestenii. Glumesc bineinteles, nu mai exista material radioactiv in fort daca la asta te refereai.

303-ul ala nu joaca un rol atat de important pentru institut. Apropos, nici nu mai circula.


Eu ma refeream la o schimbare majora a modului in care se face cercetare. Astazi facilitatile de cercetare din IFIN sunt cel mult la nivel de 1980. Sper sa se investeasca intr-o facilitate noua ca altfel mall-ul ne paste.

#79
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postaccelerator, on 18th November 2009, 21:26, said:

Reziduurile alea nucleare s-au scurs demult in panza freatica si le-am baut demult noi bucurestenii. Glumesc bineinteles, nu mai exista material radioactiv in fort daca la asta te refereai.

303-ul ala nu joaca un rol atat de important pentru institut. Apropos, nici nu mai circula.


Eu ma refeream la o schimbare majora a modului in care se face cercetare. Astazi facilitatile de cercetare din IFIN sunt cel mult la nivel de 1980. Sper sa se investeasca intr-o facilitate noua ca altfel mall-ul ne paste.

cind eram io student, gaigaru' zicea altceva, da' ma rog ... asa o fi.

pacat de 303. pentru institut nu conta, da' pentru stiudinti ce bun era!

intrebare de 1000 de puncte: ce conteaza mai mult, facilitatile sau oamenii? ma refer la sefii de proiect, desigur ...  :rolleyes:

#80
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcalugaru' vaxile, on 18th November 2009, 05:05, said:

inca ceva: domeniul "fizica nucleara" si "fizica particulelor" e cam mort, la nivel mondial. probabil d-aia si investitia in romania, si nu in vest.
Și ăia la CERN, Fermilab, DESY studiază mecanica fluidelor? :P

#81
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Amu noi la IFIN avem detectori de germaniu hiper pur care nu vad in zona alte game decat cele de Potasiun 40 si poate ceva Radon/Cesiu, adica cele care fac parte din radioactivitatea naturala.

Daca spui ca fizica nucleara si a particulelor e moarta inseamna ca aia de la LHC si ITER sunt ditamai zombii.


Inca ceva, daca se va face ELI la noi, sa nu crezi ca romanii vor juca rolul cel mai important. Va fi un centru international unde se vor perinda scientisti, ingineri si tehnicieni din toata Europa si chiar din lume.

Domeniul asta al interactiei fotonilor la intensitati imense cu materia este destul de tanar. Hai sa-i dam o sansa ;)

#82
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postm3th0dman, on 20th November 2009, 01:07, said:

Și ăia la CERN, Fermilab, DESY studiază mecanica fluidelor? :P

hehee, bade ... ai o facilitate si un numar de oameni la care tre' sa le dai de mincare. normal ca nu abandonezi. da' ia spune, in ultimii 50 de ani, ce descoperiri a mai facut fizica particulelor? plusca la conferinta aps de fizica nucleu/particula is de la an la an toot mai putini participantz ... pozitii de phd practic mai exista doar in "insule" de cercetare.

View Postaccelerator, on 20th November 2009, 03:43, said:

Amu noi la IFIN avem detectori de germaniu hiper pur care nu vad in zona alte game decat cele de Potasiun 40 si poate ceva Radon/Cesiu, adica cele care fac parte din radioactivitatea naturala.

Daca spui ca fizica nucleara si a particulelor e moarta inseamna ca aia de la LHC si ITER sunt ditamai zombii.


Inca ceva, daca se va face ELI la noi, sa nu crezi ca romanii vor juca rolul cel mai important. Va fi un centru international unde se vor perinda scientisti, ingineri si tehnicieni din toata Europa si chiar din lume.

Domeniul asta al interactiei fotonilor la intensitati imense cu materia este destul de tanar. Hai sa-i dam o sansa ;)

pi man, vezi raspunsu' de mai sus.

in ceea ce priveste interactia laser/materie, lucrarea mea de diploma este in functia de unda a electronului in cimpuri laser tari. hehe, solutiile volkov relativiste, teoria kfr, ce vremuri  :) .  p-orma m-am dus spre fizica materialelor (intre timp fostii mei colegi se ocupau cu atomi de H in laseri fs, sau molecule in laseri fs) si io chiar amu scriu un cod pentru efecte nonlineare corp solid in cimp laser fs!

exact cum o sa descrietz voi reactii nucleare in cimp laser petawat ... nu stiu. deja era greu cu atomu' de H.

#83
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcalugaru' vaxile, on 20th November 2009, 04:13, said:

da' ia spune, in ultimii 50 de ani, ce descoperiri a mai facut fizica particulelor?
Modelul Standard plus tonele de particule din el; mai puțin cea pe care o vor acum cu LHC-ul

#84
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
"exact cum o sa descrietz voi reactii nucleare in cimp laser petawat ... nu stiu. deja era greu cu atomu' de H"

Cel mai bun model pentru descrieri de nuclee multinucleonice e IBA (interacting boson approximation), ce este un model colectiv si care trateaza nucleul ca fiind vibrator, rotor, sfeeric si combinatii ale acestora.

#85
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postm3th0dman, on 20th November 2009, 18:27, said:

Modelul Standard plus tonele de particule din el; mai puțin cea pe care o vor acum cu LHC-ul

modelu' standard poate (desi inclin sa cred ca e mai vechi de 50 de ani). "tonele de particule". pai cu cit ciocnesti doo particule incarcate le energii mai mari, o sa obtii particule maaari, metastabile. din ce in ce mai mari. si foarte diferite. so ... what??? iaca a mai iesit un articol cu 100 de autori si a mai scris unu' o teza de doctorat. ah, toate astea pentru pretu' modic de 100 de milioane de burzufi. si-n timpu' asta ciulivizatia sta pe o problema de resurse si de materii prime ... da' noi vinam particule metastabile

View Postaccelerator, on 21st November 2009, 21:56, said:

"exact cum o sa descrietz voi reactii nucleare in cimp laser petawat ... nu stiu. deja era greu cu atomu' de H"

Cel mai bun model pentru descrieri de nuclee multinucleonice e IBA (interacting boson approximation), ce este un model colectiv si care trateaza nucleul ca fiind vibrator, rotor, sfeeric si combinatii ale acestora.

si ce functie de unda are in cimp laser intens? cum calculezi raspunsu' optic in oridele 3-4-5?

#86
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcalugaru' vaxile, on 23rd November 2009, 04:12, said:

modelu' standard poate (desi inclin sa cred ca e mai vechi de 50 de ani). "tonele de particule". pai cu cit ciocnesti doo particule incarcate le energii mai mari, o sa obtii particule maaari, metastabile. din ce in ce mai mari. si foarte diferite. so ... what??? iaca a mai iesit un articol cu 100 de autori si a mai scris unu' o teza de doctorat. ah, toate astea pentru pretu' modic de 100 de milioane de burzufi. si-n timpu' asta ciulivizatia sta pe o problema de resurse si de materii prime ... da' noi vinam particule metastabile
Quark-ii au fost propuși prin '64; ultimu fel a fost descoperit prin '95. Deci s-a făcut ceva în ultimii 50 de ani.

Teoria îi cu cel puțin câteva decenii înaintea aplicațiilor practice. De exemplu Einstein a dat teoria efectului fotoelectric în 1905. Transforamrea energiei solare în energie elctric (utilă) s-a efectuat decenii mai târziu.
Oricum există fizicieni care crează teoria (teoreticieni), alții care o verifică (fizica experimentală) și cei din urmă o folosesc în ceva util (ingineri). Nu poți spune că primii sunt inutili doar pentru că cei din urmă fac lucruri practice.

#87
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View Postcalugaru' vaxile, on 23rd November 2009, 04:12, said:

si ce functie de unda are in cimp laser intens? cum calculezi raspunsu' optic in oridele 3-4-5?


Tu asta stii asta intrebi nu?  :lol:

Raspunsul optic in ordinele 3-4-5 ce vrea sa insemne? Te referi cumva la mutarea nivelelor paturilor atomice in campul electric al laserului? Ceva gen efect Stark? sau ce ce?

#88
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postm3th0dman, on 23rd November 2009, 22:30, said:

Quark-ii au fost propuși prin '64; ultimu fel a fost descoperit prin '95. Deci s-a făcut ceva în ultimii 50 de ani.

Teoria îi cu cel puțin câteva decenii înaintea aplicațiilor practice. De exemplu Einstein a dat teoria efectului fotoelectric în 1905. Transforamrea energiei solare în energie elctric (utilă) s-a efectuat decenii mai târziu.
Oricum există fizicieni care crează teoria (teoreticieni), alții care o verifică (fizica experimentală) și cei din urmă o folosesc în ceva util (ingineri). Nu poți spune că primii sunt inutili doar pentru că cei din urmă fac lucruri practice.

problema fizicii particulelor, asa cum o vad eu, e ca ei pleaca de la ideea clasicista ca daca ciocnesti doo particule cu energie suficient de mare, respectivele particule se vor "sparge" in constituenti. la fel cum daca iei vaza si o trintesti destul de tare de podea, se transforma in tzandari. nenorocirea e ca rezultatele nu sunt deloc in conformitate cu teoria: ies particule mari, metastabile. care ele se dezintegreaza mai apoi. ipoteza oficiala e ca ceea ce se observa din dezintegrarea monstrului cuantic era constituent al uneia din cele doo particule. io personal nu cred o iota. daca ciocnesti doi fotoni, iese (de exemplu) un electron sh-un antielectron. asta nu insamna ca fotonu' contine electroni.

my point este ca toate teoriile clasiciste din ziua de azi is gresite. si ca toata gradina zoologica de particule cu mindrie prezentate nu foloseste la nimic. de-abia astept experimentu' de la lhc care sa gaseasca bosonu' lu' muma-sa, nu al lu' mniezau. orice s-ar intimpla acolo, 2/3 din profii din domeniu o sa-si piarda, probabil, granturile.

View Postaccelerator, on 23rd November 2009, 22:49, said:

Tu asta stii asta intrebi nu?  :lol:

Raspunsul optic in ordinele 3-4-5 ce vrea sa insemne? Te referi cumva la mutarea nivelelor paturilor atomice in campul electric al laserului? Ceva gen efect Stark? sau ce ce?

pai uomule, poate n-am inteles eu ... voi ce vretz sa facetz cu laseru' ala? sa manipulatz reactii nucleare? daca da, la asta nu ma pricep. da' la cit de multa energie ar trebui pentru manipulat reactii nucleare, creca o sa lasatz toata ciorogirla fara curent  :lol:

#89
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Ai o atitudine retrograda, imi pare rau.

Niet progress...

#90
calugaru' vaxile

calugaru' vaxile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.09.2007

View Postaccelerator, on 24th November 2009, 14:05, said:

Ai o atitudine retrograda, imi pare rau.

Niet progress...

pai? nu numa' ca am atitudine retrograda, da' chiar refuz sa ma dau pe meandrele oncretului. sa vina minerii sa ma ia la bataie!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate