Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ciobanesc German

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Salutare! Saptamana viitoare imi soseste un pui de lup. Ar trebui sa stiu ceva in mod particular despre el? Il voi tine la vila mea de la "tara" alaturi de un alt caine, mascul, de 4 ani (rasa neindentificata :) ) , exceptand primele doua luni cand va fi oaspetele meu in apartament (Doamne ajuta! :lol: ) ...deci, pe langa pregatitul pentru covoare mestecate, perdele rupte si toate cele, ar trebui sa ma ma pregatesc si pentru altceva?  :lol:

Orice informatie imi este utila!

Multumesc frumos!

#2
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

View Postlord_ice, on Jul 3 2008, 17:40, said:

deci, pe langa pregatitul pentru covoare mestecate, perdele rupte si toate cele, ar trebui sa ma ma pregatesc si pentru altceva?  :lol:
da, o gramada de bani pentru veterinar...

#3
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postpenny_s, on Jul 4 2008, 07:41, said:

da, o gramada de bani pentru veterinar...

Inafara de vaccin nu cred ca vor fi alte costuri cu el la veterinar, poate ceva pentru puricei :)) Nu va fi tocmai un caine de casa, speram la niste sfaturi de nutritie ...poate imi da cineva niste sfaturi legate de hrana in primele luni ...

Edited by lord_ice, 04 July 2008 - 09:26.


#4
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

View Postlord_ice, on Jul 4 2008, 06:26, said:

Inafara de vaccin nu cred ca vor fi alte costuri cu el la veterinar, poate ceva pentru puricei :)) Nu va fi tocmai un caine de casa, speram la niste sfaturi de nutritie ...poate imi da cineva niste sfaturi legate de hrana in primele luni ...
vaccinul se face periodic. ale naibii animale, parca sunt programate genetic! daca nu-i faci tot ce scrie "la carte", mor... este valabil pentru cele de rasa.
este "lup" adevarat? are curbura aia specifica? ma rog, parintii... la pui inca nu-ti poti da seama.

#5
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

View Postpenny_s, on Jul 4 2008, 10:28, said:

vaccinul se face periodic. ale naibii animale, parca sunt programate genetic! daca nu-i faci tot ce scrie "la carte", mor... este valabil pentru cele de rasa.
este "lup" adevarat? are curbura aia specifica? ma rog, parintii... la pui inca nu-ti poti da seama.
ba da, atata timp cat este un cg pur, nu linie veche, puii vor fi si ei "cocosati".

#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Inca nu l-am vazut. Mi-a promis cineva serios, amadoi parintii sunt lupi, din pacate nici pe ei nu i-am vazut. Eu il iau pentru paza, dar o perioada il tin la bloc.

#7
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

View Postlord_ice, on Jul 3 2008, 21:40, said:

Salutare! Saptamana viitoare imi soseste un pui de lup. Ar trebui sa stiu ceva in mod particular despre el? Il voi tine la vila mea de la "tara" alaturi de un alt caine, mascul, de 4 ani (rasa neindentificata :) ) , exceptand primele doua luni cand va fi oaspetele meu in apartament (Doamne ajuta! :lol: ) ...deci, pe langa pregatitul pentru covoare mestecate, perdele rupte si toate cele, ar trebui sa ma ma pregatesc si pentru altceva?  :lol:

Orice informatie imi este utila!

Multumesc frumos!

Te referi la lup (animal salbatic :huh: ) sau la ciobanesc german?

#8
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.01.2008
Am un lup de 2 ani,cu linie din parinti campioni...etc...poi lupii sunt jucausi se joaca de la 3 luni sa zicem pana mor .Catezaua mea nu prea a ros mare lucru...da oricum am tinut-o in curte.A ba da a ros mana mea care ziceai ca e taiata cu lama si toata lumea ma intreba dak am avut pojar:)) are si acuma tic sa-mi ia mana in gura...incerca sa-l dresezi ca sunt cei mai ascultatori.Fa-i vaccinul la timp...A si pana la 6 luni NU-
I PUNE MANA PE URECHI nu or sa mai fie drepte.bafta! :D

#9
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

View Postflorin_alin24, on Jul 7 2008, 16:36, said:

Te referi la lup (animal salbatic :huh: ) sau la ciobanesc german?
Sigur se referea la ciobanesc :)))
Sa nu il pui langa alti caini mai mari cum il ai pe ala de 4 ani poate ramai fara cel mic :))

#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postdemos, on Jul 11 2008, 17:21, said:

Sigur se referea la ciobanesc :)))
Sa nu il pui langa alti caini mai mari cum il ai pe ala de 4 ani poate ramai fara cel mic :))

Uite o informatie utile! Merci!

Multumesc tuturor!

La ce varsta se fac vaccinele PLS si cam cat costa?

Are 6 saptamani, e negru cu pete galbene, grasut, proaspat deparazitat, si roade la degetul meu in momentul asta :) e putin cam fricos, iar azi-noapte a plans toata noaptea (prima noapte la mine) , cred ca vecinii mei m-au injurat la greu....a si are niste labute IMENSE :)) e putin cam sperios, sper sa-si revina, mananca mult (ciorbita, carne fiarta bine si tocata, iaurt, sana, laptic ) ce ar trebui sa-i mai dau? aa.. si face si mizerie pe masura :)) strange batistute, moare dupa batistute de nas :)) si nu-i place sa vb la tel lol, cand o vede pe soacra-mea (a stat 2 zile la dansa) da din coada cu o pofta (o asociaza cu mancarea deja) ...cand l-am luat nu ma privea in ochi, era mic si parea bolnavior, acum in a 4-a zi (2 la socri si de ieri la mine) e mai activ, putin mai tupeist, dar inca se sperie repede....a , si e baietel, si il cheama CHARLIE :D

View Postflorin_alin24, on Jul 7 2008, 16:36, said:

Te referi la lup (animal salbatic ) sau la ciobanesc german?

Scuze, ciobanesc german.

Edited by lord_ice, 11 July 2008 - 18:54.


#11
klaxx

klaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlord_ice, on Jul 11 2008, 09:55, said:

Are 6 saptamani, e negru cu pete galbene, grasut, proaspat deparazitat, si roade la degetul meu in momentul asta :) e putin cam fricos, iar azi-noapte a plans toata noaptea (prima noapte la mine) , cred ca vecinii mei m-au injurat la greu....a si are niste labute IMENSE :)) e putin cam sperios, sper sa-si revina, mananca mult (ciorbita, carne fiarta bine si tocata, iaurt, sana, laptic ) ce ar trebui sa-i mai dau? aa.. si face si mizerie pe masura :)) strange batistute, moare dupa batistute de nas :)) si nu-i place sa vb la tel lol, cand o vede pe soacra-mea (a stat 2 zile la dansa) da din coada cu o pofta (o asociaza cu mancarea deja) ...cand l-am luat nu ma privea in ochi, era mic si parea bolnavior, acum in a 4-a zi (2 la socri si de ieri la mine) e mai activ, putin mai tupeist, dar inca se sperie repede....a , si e baietel, si il cheama CHARLIE :D
Sfatul meu ar fi sa-l dai la dresaj.Cainele -lup e cel mai destept,prinde usor comenzile,e cuminte cand se face mare si te asculta,si dak tu esti femeie (scuza-ma daka gresesc)iar el e mascul o sa te iubeasca f mult.Asa se intampla in cazul catelei mele,io fiind baiat iar ea femela se creaza o atractie...cartile spun asta.Oricum mult succes,si sa nu-l lasi sa ia contact dekt cu ai casei ca o sa se invetze cu prea multa lume.Despre vaccine nu mai stiu,intreaba medicul...eu la a mea i-am dat mult calciu.

Edited by klaxx, 12 July 2008 - 23:47.


#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Merci. NU SUNT FEMEIE! Si sunt aprope de tine :) Cr :)

#13
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Intra pe animale.ro...vei gasi informatii utile pentru catel si sfat : intrerupe laptele din alimentatie ! Da diaree si o sa ai de treaba dupa-aia !

#14
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postbully, on Jul 14 2008, 13:43, said:

Intra pe animale.ro...vei gasi informatii utile pentru catel si sfat : intrerupe laptele din alimentatie ! Da diaree si o sa ai de treaba dupa-aia !

Merci de link si de sfat! Ce ar trebui sa-i dau la varsta asta de ~ 7 saptamani?

#15
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ciobanesc German 4 luni si jum, face crize  epileptiforme de 2 zile, am crezut ca moare, ca e otravit, abia azi i s-a pus un diagnostic, se sperie si face crize epileptiforme, doctorul mi-a zis ca trebuie sa-i fac un tratament de lunga durata, dar cainele acesta il am la casa, unde se trece o data pe zi sa se dea de mancare (la 15 km de unde locuiesc). Cainele va trebui sa ia o jum de pastila pe zi, Doctorul imi zise azi ca se vor mai calma crizele si in timp vor dispare.

Cine a mai trecut prin asta? Chiar vreau sa discut cu el! Eu nu pot tine cainele la bl, pentru ca nu accepta "colega de apartament". Sunt fericit ca nu va muri, foarte fericit, am plans toata ziua azi crezand ca va muri...am nevoie de orice sfat de la oricine a trecut prin asta sau cunoaste situatia , sau e expert...merci!

Maine voi merge si la doctor sa-l iau de la clinica veterinara, sa vbm, sa iau cainele...sper sa fie bine!

#16
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007

View Postlord_ice, on Oct 15 2008, 19:18, said:

Ciobanesc German 4 luni si jum, face crize  epileptiforme de 2 zile, am crezut ca moare, ca e otravit, abia azi i s-a pus un diagnostic, se sperie si face crize epileptiforme, doctorul mi-a zis ca trebuie sa-i fac un tratament de lunga durata, dar cainele acesta il am la casa, unde se trece o data pe zi sa se dea de mancare (la 15 km de unde locuiesc). Cainele va trebui sa ia o jum de pastila pe zi, Doctorul imi zise azi ca se vor mai calma crizele si in timp vor dispare.

Cine a mai trecut prin asta? Chiar vreau sa discut cu el! Eu nu pot tine cainele la bl, pentru ca nu accepta "colega de apartament". Sunt fericit ca nu va muri, foarte fericit, am plans toata ziua azi crezand ca va muri...am nevoie de orice sfat de la oricine a trecut prin asta sau cunoaste situatia , sau e expert...merci!

Maine voi merge si la doctor sa-l iau de la clinica veterinara, sa vbm, sa iau cainele...sper sa fie bine!

Gandeste-te, spre binele lui, sa-i gasesti un alt stapa,care sa se poata ocupa de el asa cum merita. Nu cred ca e un caine fericit, dc vede pe cineva o data pe zi, cand i se aduce hrana si atat. Dc il iubesti, trebuie sa te gandesti la binele lui, sa nu fii egoist.

#17
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Sau măcar să găsești pe cineva care e dispus să-l îngrijească până își revine, iar apoi să ai mai multă grijă de el.

#18
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Salut. sunt de acord cu voi. Dar nu stiu unde este persoana accea cu un suflet atat de mare incat sa ia un caine cu epilepsie.

Azi am stat toata ziua la clinica, arata mult mai bine, e mult mai constient.
Azi dimineata a inceput tratamentul, la 10 a facut o criza, ce-i drept scurta. Dupa a luat prima pastila din tratament, pana la ora 3 jum nu a mai facut nici o criza.

E un baiat frumos, sprinten, are cam 12 kg, e frumusel foc si iubitor si te cucereste dintr-o privire, dar acum, pana nu-si face efect tratamentul nu voi putea sa-i caut un camin, tratamentul dureaza toata viata, trebuie sa ia o jum de pastila pe zi de ...imi scapa acum denumirea, dar 25 de tablete costa 2 lei, deci o suma pe care nu o simte nimeni, dupa ceva timp crizele vor fi mult mai putin intensive si se vor rari ajungand pana la disparitie daca zilnic ia jumatatea de pastila.
Am inteles ca destule animale au astfel de probleme si cu tratamentul au o viata linistita si fericita.
Maine il duc acasa, am vorbit cu rudele de la tara, au promis ca-i vor da si ei pastilele cand nu putem noi sa ajungem acolo.
Sper sa fie totul bine, si dupa ce nu va mai face crizele acestea voi incerca sa-i gasesc un nou camin.

View Postrumba, on Oct 15 2008, 23:53, said:

Gandeste-te, spre binele lui, sa-i gasesti un alt stapa,care sa se poata ocupa de el asa cum merita. Nu cred ca e un caine fericit, dc vede pe cineva o data pe zi, cand i se aduce hrana si atat. Dc il iubesti, trebuie sa te gandesti la binele lui, sa nu fii egoist.



Doar ca eu lucrez , parintii mei lucreaza, iubita la fel.
Noi suntem la 45 km de el, ai mei la 17 km de el dar nu au masina...pe vara ei au locuit acolo, a crescut bine, foarte repede, a papat numai chappie si pedigree, mancare gatita, ca la carte/ zilnic avea orele lui de lupta cu celalalt caine al meu (o corcitura de ciobanesc german de 6 ani) si deja il punea jos.
El a fost cumparat ca sa fie caine de paza la noi la casa...daca ma intelegi.

Egoist nu sunt. L-as da imediat ce s-ar face mai bine, daca cineva l-ar vrea si ar putea sa-l ingrijeasca, i-as lua eu medicamentele si fortifiantele si i le-as trimite luna de luna, doar ca nu am cui, mi-e greu sa cred ca vrea cineva un caien epileptic, desi e un exemplar frumos ce poate duce o viata normala cu putina grija.

Edited by lord_ice, 16 October 2008 - 20:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate