Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Suzuki Jimny versus SX4

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
calutul

calutul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2008
Vreau sa imi iau o masina 4+4, sa consume putin, sa treaca peste gropi si sa poti sa te strecori prin oras usor cu ea. Si sa fie ieftina! Oare aleg bine daca imi iau un Jimny?

#2
anyd

anyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.08.2005
sx4 cred ca e bun

#3
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
pai daca vrei sa le iei noi nu stiu daca sunt neaparat ieftine, se invart undeva la 15000 - 17500 euro...  e adevarat insa ca sunt printre cele mai ieftine masini noi cu valente 4x4

Jimny este o masina care se preteaza mai bine la incursiunile off-road, are unchiurile de atac si de degajare impresionante si datorita distantei mici dintre roti beneficiaza si de un unghi de trecere remarcabil... SX4 este mai mult pentru drumuri forestiere care din loc in loc pot fi acoperite de noroi; in aceste locuri se descurca remarcabil dar echiparea cu cauciucuri normale de vara (eu nu am gasit pe net cauciucuri AT cu dimiensiunile de fabrica) si ungiurile de trecere mai mici alaturi de garda la sol mai mica ca Jimny (doar 19 cm) iil penalizeaza.

In alta ordine de idei, pe asfalt, SX4 se prezinta mai bine si dispune in plus fata de Jimny de mai multe sisteme de siguranta si confort....

#4
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
nu as face alt post, dar e prea tarziu sa dau edit la cel vechi...


uite aici o povestire faina despre Jimny

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei sa se strecoare usor prin oras e clar ca vrei sa-l folosesti in fiecare zi la munca prin oras. In cazul asta ai nevoie de confort si aici cred ca e mai OK SX4.

#6
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Cred ca ptr 2 pers. Jimny este super tare , ai mei au o bucata de cateva luni care a ajuns la 10000 km si sunt super incantati .Iar ptr cineva care nu simte nevoia de o masina mai mare , e cea mai buna alegere. In trafic e de mare ajutor datorita dimensiunilor, sa nu uitam ce poate face iarna .Exemple sunt o groaza pe youtube. In cazul in care te decizi imi poti da un p.m. ptr niste sfaturi de achizitie. ;)  Bafta!

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
cam care-i consumu la un jimny? (urban, extraurban si mixt) mi-ar surade ideea unuia de masina generala + cateodata iesiri pe coclauri ;)

#8
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

View Postshobi, on Jul 1 2008, 22:30, said:

cam care-i consumu la un jimny? (urban, extraurban si mixt) mi-ar surade ideea unuia de masina generala + cateodata iesiri pe coclauri ;)
In jur de 8% in oras , 6% afara .

#9
tudop

tudop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.06.2004
Pai Jimny e "4x4" pe bune, cu tot ce deriva din asta: oarecare disconfort si mai putina stabilitate pe asfalt la viteze mari (care oricum nu le atinge, hihi) ..  dar posibilitati aproape nelimitate, poti baga pe el scuturi, suspensie, cauciucuri, etc... si sa-l bagi pe unde nu credeai ca e posibil !
SX4 este un autoturism cu tractiune integrala, adica te descurci mai bine iarna pe zapada si cam atit... nu o sa te risti niciodata sa dai cu el prin santuri si bolovani ca sa-i rupi barele de plastic, nici nu-i poti pune cauciuri de "teren" nici nu-l poti baga prin apa adinca... Iar despre drumuri forestiere cu putin noroi, le-am trecut cu bine si cu Dacia si cu Oltcitul  :D

#10
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Eu votez cu SX4 pt ca am unul cutoate ca nu este 4x4 este super!!

#11
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttudop, on Jul 1 2008, 23:56, said:

Iar despre drumuri forestiere cu putin noroi, le-am trecut cu bine si cu Dacia si cu Oltcitul  :D

nu poti compara o masina 2x4 cu una 4x4, nu exagera... ;)

#12
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
il poti calari pe asta mic (SX4) pe teren accidentat? pentru ca imi pare ca garda la sol e destul de mica si rotile la fel!

#13
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbogdan_iasi, on Jul 4 2008, 12:11, said:

il poti calari pe asta mic (SX4) pe teren accidentat? pentru ca imi pare ca garda la sol e destul de mica si rotile la fel!

garda la sol la modelul 4WD e de 19 mm iar cauciucurile cu care vine incaltat sunt de 205/60 R16...

cu el poti patrunde in zone unde cu tractiune 2x4 nu ai nici o sansa dat nu poti sa te tii de un Jimny daca acesta vrea sa scape de tine... doar daca face greseala si merge pe asfalt... dar aici nu se mai poate tine el de tine :)

Edited by rexkroki, 04 July 2008 - 11:25.


#14
cribo25

cribo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.10.2007
Attached File  suzuki_ignis_suv_2007_mare0.jpg   48.77K   130 downloadsAttached File  800px_Subaru_G3X_Justy.jpg   102.64K   142 downloadsy.jpg]Ce parere aveti de aceste imagini? Sunt frati sau sunt surori? Suzuki Ignis si Subaru GX3 Justy

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sa stii ca transmisia 4x4 nu face o masina imuna la gropi. mai ales la masini gen SX4, panda, ignis.
daca gropile alea sunt in asfalt poti sa mergi la fel si cu versiunea 4x2

#16
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
oau...

ultimele 2 posturi chiar ca aduc lamuriri in comparatia Jimny fata de SX4...

#17
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

View Postcribo25, on Jul 15 2008, 11:56, said:

Attachment suzuki_i...07_mare0.jpgAttached File  800px_Subaru_G3X_Justy.jpg   102.64K   142 downloadsy.jpg]Ce parere aveti de aceste imagini? Sunt frati sau sunt surori? Suzuki Ignis si Subaru GX3 Justy
dap , acum Justy este Daihatsu Sirion!

#18
sx4fan

sx4fan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2008
Sa nu exageram!
Dacia nu trece (oricat de bun sofer ai fi), pe unde trece sx4
Jimni este pentru aventuri montane si pentru cei cu multa adrenalina.
Cred ca SX4 este mai potrivit (si mai economic).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate