Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Ochelari cu vedere in infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bertuzzy

bertuzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.09.2006
Am gasit pe 2 site-uri,2 filme diferite care au aceeasi tema.Niste filtre de lumina aplicate pe lentile(100 % transparente si incolore) pot vedea in spectrul infrarosu.Al doilea film este mai interesant pentru ca arata cum poti aplica niste LED-uri Infrarosii care sa ajute vederea pe timp de noapte fara a fi vazut de ceilalti.Credeti ca e posibil?Eu chiar as incerca,pentru ca m-am interesat si stiu unde sa gasesc materiale,dar astept si parerea voastra.
http://www.kipkay.co...gsection/16/45/   vedeti ca e al 4-lea
si cel cu nightvision
http://www.videojug....sion-sunglasses

Edited by bertuzzy, 29 June 2008 - 20:08.


#2
bertuzzy

bertuzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.09.2006
va rog...daca nu o parere un da sau nu

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exista filtre pt IR gata facute pt camere foto, care se monteaza pe obiective; timpul de expunere utilizat cu ele este evident mult, mult mai lung, si se recomanda oricum fie utilizarea de film pt IR, fie un senzor sau ansamblu de senzor-filtru IR-filtru AA-obiectiv, sensibil/transparent cat de cat pt. IR.
Filtrele cinematografice mentionate se monteaza normal pe reflectoare cinematografice si foto, pe blende (panouri de reflectie) cinematografice/foto, pe blitzuri foto, si chiar pe obiective in rame-suport.
Seamana oarecum cu cele utilizate pt fotografia si cinematograful 3D anaglif, care necesita ochelari cu lentile filtrate diferit, si care redau insa doar o imagini AN din cauza filtrarii cromatice.

Filmul specifica faptul ca lumina receptionata se reduce dramatic - practic daca se pun suficiente filtre se elimina complet spectrul vizibil si probabil ca se pierde putin si din cel infrarosu...:), motiv pt care se recomanda fie utilizarea pe lumina naturala f f intensa, fie cu iluminare artificiala IR.
De precizat insa faptul ca ledurile acelea nu lumineaza prea departe, cel putin fara un sistem optic de concentrare, sau eventul laser cu lupa pt un efect invers, divergent ( se poate tot cu lupa convergenta, dupa trecerea luminii dincolo de punctul de focalizare)
Problema este ca ochiul uman nu prea este sensibil la IR, sau oricum f putin....
Daca filme IR exista si senzori sensibili la IR de asemenea, si se intelege fenomenul de filtrare substractiva totala a spectrului vizibil descris mai sus, care permite redarea fotografica aproape doar in spectrului IR, in cazul ochiului uman problema este ceva mai mare.....
Daca ochiul uman este totusi macar putin sensibil la spectrul acesta, procedeul de filtrare descris in filmuletele de mai sus functioneaza si pt el.
Practic filtrul in sine (fara leduri) este complet pasiv. Daca senzorul/ochiul este sensibil putin si la IR, prin filtrarea spectrului vizibil realizata de filtre, si in conditiile unei iluminari IR destul de puternice, aunci ochiul/senzorul se adapteaza treptat la lumina scazuta si...... poate-poate.....:)

Edited by loock, 29 June 2008 - 22:27.


#4
bertuzzy

bertuzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.09.2006
Mersi pentru informatii.Deci este o sansa sa mearga.Oricum am destul timp in vacanta si o sa merg odata la magazine sa cumpar filtre si mai multe leduri...vreo 10,ma intreb daca nu trebuie rezistoare.O sa va anunt daca reusesc  :D .Sper sa sa vada macar 1 metru acolo.

Edited by bertuzzy, 29 June 2008 - 22:57.


#5
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008

 bertuzzy, on Jun 29 2008, 20:02, said:

Am gasit pe 2 site-uri,2 filme diferite care au aceeasi tema.Niste filtre de lumina aplicate pe lentile(100 % transparente si incolore) pot vedea in spectrul infrarosu.Al doilea film este mai interesant pentru ca arata cum poti aplica niste LED-uri Infrarosii care sa ajute vederea pe timp de noapte fara a fi vazut de ceilalti.Credeti ca e posibil?Eu chiar as incerca,pentru ca m-am interesat si stiu unde sa gasesc materiale,dar astept si parerea voastra.
http://www.kipkay.co...gsection/16/45/   vedeti ca e al 4-lea
si cel cu nightvision
http://www.videojug....sion-sunglasses

Bertuzzy,

ca parașutist-cercetaș cu ani în urmă,printre altele - am fost instruit și pentru misiuni "de infiltrare pe timp de noapte" ; în cadrul echipamentului de luptă erau obligatoriu incluse și aparatele electronooptice de vedere pe timp de noapte,din care am păstrat și astăzi pentru uz personal,câte un exemplar...
Se utilizează -după cunoștințele mele- trei categorii de aparate electronooptice : pasive ; active ; pasiv/active (opțional) ; deci care nu au sursă proprie de radiații infraroșu ci doar amplifică lumina reziduală - astea sunt cele pasive ; sau care dispun de lampă-proiector în infraroșu care potrivit puterii electrice are o anumită "bătaie" (distanță de acțiune eficace).
Altminteri,după modul de utilizare,aparatele electronooptice militare sunt : aparatura îmbarcată (cum este periscopul de tanc - din care am și eu o bucată pe șifonier...) ; aparatura de montat pe arme (cum este cazul lunetelor,din care au nu am păstrat decât o lunetă "pasivă",fără lampă proiector) ; aparatura manuală (binoclu,lunetă - așa ceva nu am...) ; aparatura care se montează pe echipamentul de corp - cum este "binoclul de cască" (din care am și eu un model pasiv/activ).
  Nu știu - nu am știut niciodată - cât costă asemenea echipamente,pentru că eu le-am obținut gratis,recuperându-le pe front de la tancurile inamice (ale Armatei a XIV-a Ruse)distruse ori avariate și abandonate de către echipaje.
  Am demontat ce-am vrut de-acolo și mi le-am adus cu mine acasă.Nu am văzut niciodată lentile de felul celor la care te referi dumneata - știu foarte bine că pentru a aduce în registrul vizibil radiația în infraroșu,este necesară utilizarea unui așa-numit "convertizor" sau "transformator electronoopotic" acesta fiind un aparat electronic compus dintr-un fotocatod,una sau mai multe armături anodice,un ecran fotosensibil dotat cu membrană de sticlă și catodul situat la porțiunea de intrare a lradiaței luminoase în aparat.Acest aparat electronooptic alimentat cu tensiune înaltă,are următorul principiu de funcționare :
- sub acțiunea radiațiilor infraroșii emise ori reflectate de către mediul aflat în fața obiectivului acestui aparat,fotocatodul lui va emite(prin efect fotoelectric extern) un număr de electroni direct proporțional cu intensitatea radiațiilor care l-au iradiat iar datorită tensiunii aplicate(de la sursa de alimentare electrică a aparatului)între fotocatod și anod se formează un câmp electric care pune în mișcare electronii către anod iar la atingerea acestuia,ei provoacă luminescența sa în spectrul vizibil.
  Bertuzzy,dacă un aparat "de vedere în infrarușu" nu are convertizorul electronooptic descris mai sus, nu are cum "să traducă" radiația din infraroșu în spectrul vizibil !!
  Nu există ochelari cu asemenea lentile nemaipomenite... Există lentile care amplifică puțin lumina și dau ochiului senzația unei luminozități mai puternice decât cea care este afară (în mediul ambiant) dar acelea nu sunt..."aparate în infraroșu",ci simple amplificatoare de lumină din cadrul spectrului vizibil al luminii !
Dacă vrei să faci "lumina invizibilă" (cum este cazul radiației infraroșu,ultraviolet,etc) să devină vizibilă - obligatoriu ai nevoie de un aparat electronooptic de conversie/transformare a radiației infraroșu !
"Sfatul medicului" - nu da banii pe ochelarii ăia ; pune ban la ban și cumpără-ți un binoclu activ/pasiv IFR din care se găsesc de vânzare la dealeri autorizați (pe internet),inclusiv în România

http://www.military-...tive-INFRAROSU/

De asemenea,îți recomand să te documentezi bine înainte de a scoate banii din buzunar,de pildă :
-"Radiațiile infraroșii în tehnica militară" de mr.ing.Constantin Bodin,
-"Aparate optice militare" de mr.ing.M.Buracu ,etc,etc,etc.

Succes !

Attached Files



#6
bertuzzy

bertuzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.09.2006

 gilldarida, on Jul 1 2008, 01:22, said:

Bertuzzy,

ca parașutist-cercetaș cu ani în urmă,printre altele - am fost instruit și pentru misiuni "de infiltrare pe timp de noapte" ; în cadrul echipamentului de luptă erau obligatoriu incluse și aparatele electronooptice de vedere pe timp de noapte,din care am păstrat și astăzi pentru uz personal,câte un exemplar...
Se utilizează -după cunoștințele mele- trei categorii de aparate electronooptice : pasive ; active ; pasiv/active (opțional) ; deci care nu au sursă proprie de radiații infraroșu ci doar amplifică lumina reziduală - astea sunt cele pasive ; sau care dispun de lampă-proiector în infraroșu care potrivit puterii electrice are o anumită "bătaie" (distanță de acțiune eficace).
Altminteri,după modul de utilizare,aparatele electronooptice militare sunt : aparatura îmbarcată (cum este periscopul de tanc - din care am și eu o bucată pe șifonier...) ; aparatura de montat pe arme (cum este cazul lunetelor,din care au nu am păstrat decât o lunetă "pasivă",fără lampă proiector) ; aparatura manuală (binoclu,lunetă - așa ceva nu am...) ; aparatura care se montează pe echipamentul de corp - cum este "binoclul de cască" (din care am și eu un model pasiv/activ).
  Nu știu - nu am știut niciodată - cât costă asemenea echipamente,pentru că eu le-am obținut gratis,recuperându-le pe front de la tancurile inamice (ale Armatei a XIV-a Ruse)distruse ori avariate și abandonate de către echipaje.
  Am demontat ce-am vrut de-acolo și mi le-am adus cu mine acasă.Nu am văzut niciodată lentile de felul celor la care te referi dumneata - știu foarte bine că pentru a aduce în registrul vizibil radiația în infraroșu,este necesară utilizarea unui așa-numit "convertizor" sau "transformator electronoopotic" acesta fiind un aparat electronic compus dintr-un fotocatod,una sau mai multe armături anodice,un ecran fotosensibil dotat cu membrană de sticlă și catodul situat la porțiunea de intrare a lradiaței luminoase în aparat.Acest aparat electronooptic alimentat cu tensiune înaltă,are următorul principiu de funcționare :
- sub acțiunea radiațiilor infraroșii emise ori reflectate de către mediul aflat în fața obiectivului acestui aparat,fotocatodul lui va emite(prin efect fotoelectric extern) un număr de electroni direct proporțional cu intensitatea radiațiilor care l-au iradiat iar datorită tensiunii aplicate(de la sursa de alimentare electrică a aparatului)între fotocatod și anod se formează un câmp electric care pune în mișcare electronii către anod iar la atingerea acestuia,ei provoacă luminescența sa în spectrul vizibil.
  Bertuzzy,dacă un aparat "de vedere în infrarușu" nu are convertizorul electronooptic descris mai sus, nu are cum "să traducă" radiația din infraroșu în spectrul vizibil !!
  Nu există ochelari cu asemenea lentile nemaipomenite... Există lentile care amplifică puțin lumina și dau ochiului senzația unei luminozități mai puternice decât cea care este afară (în mediul ambiant) dar acelea nu sunt..."aparate în infraroșu",ci simple amplificatoare de lumină din cadrul spectrului vizibil al luminii !
Dacă vrei să faci "lumina invizibilă" (cum este cazul radiației infraroșu,ultraviolet,etc) să devină vizibilă - obligatoriu ai nevoie de un aparat electronooptic de conversie/transformare a radiației infraroșu !
"Sfatul medicului" - nu da banii pe ochelarii ăia ; pune ban la ban și cumpără-ți un binoclu activ/pasiv IFR din care se găsesc de vânzare la dealeri autorizați (pe internet),inclusiv în România

http://www.military-...tive-INFRAROSU/

De asemenea,îți recomand să te documentezi bine înainte de a scoate banii din buzunar,de pildă :
-"Radiațiile infraroșii în tehnica militară" de mr.ing.Constantin Bodin,
-"Aparate optice militare" de mr.ing.M.Buracu ,etc,etc,etc.

Succes !
Wow,mersi mult.Chiar aveam de gand sa dau bani pe alea.Explicatia a fost super,stiu si eu ca exista aparate profesionale,dar am vrut sa vad daca "povestile" alora sunt chiar adevarate.Gata m-am potolit cu ideea.

#7
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Unde se gasesc acele filtre si cum functioneaza?

#8
angel09

angel09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2008

 bertuzzy, on Jul 1 2008, 10:21, said:

Wow,mersi mult.Chiar aveam de gand sa dau bani pe alea.Explicatia a fost super,stiu si eu ca exista aparate profesionale,dar am vrut sa vad daca "povestile" alora sunt chiar adevarate.Gata m-am potolit cu ideea.
Pana la urma ai renuntat? Sau totusi ai realizat dispozitivul de la inceput?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate