Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#955
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Nu, e un pret relativ normal (ca fapt divers in Romania am inchiriat cu 8$/zi un ford focus anul asta, de alte doua dati un i20 a aceeasi bani, plus inca niste bani asigurarea obligatorie). E pretul total ca la 60$/zi nici nu ma gindeam, nu imi stau in git trenurile si autobuzurile Posted Image... am dat si preturi d-astea si chiar peste dar in locuri foarte turistice la perioade de virf maxim (craciun revelion de exemplu).

Ce e insa interesant e cit de scumpe sint autostrazile... 37$ pentru niste distante modice?

Edited by vrajitoruldinoz, 09 August 2017 - 09:11.


#956
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
Impresii foarte proaste despre aerportul Lisabona:
http://www.airlinequ...airport/page/1/

Chiar poți pierde avionul din cauza cozilor?

Nu are nici culoar de tranzit când schimbi avionul? Ca să nu mai ieși și să intri din nou cu tot puhoiul la noi controale!


#957
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017

View Postnasty2, on 12 august 2017 - 14:53, said:

Impresii foarte proaste despre aerportul Lisabona:
http://www.airlinequ...airport/page/1/

Chiar poți pierde avionul din cauza cozilor?

Nu are nici culoar de tranzit când schimbi avionul? Ca să nu mai ieși și să intri din nou cu tot puhoiul la noi controale!
In cazul asta ,eu o sa am mari emotii caci trenul nostru din Lagos soseste in gara Oriente la 21.26 si zborul este programat la 00.05 Posted Image
Poate am noroc, in septembrie ma intorc, poate puhoiul de lume scade, dar obligatoriu check-in-ul trebuie facut in avans...

Pe de alta parte, pentru cei ce nu au cazarea apropiata de statia Rossio(si trebuie sa schimbe cel putin o linie de metrou) catre destinatia Sintra recomand utilizarea uber , mai ales pentru familii/grupuri de 3, 4 persoane.

Si atentie pentru cei ce vor sa viziteze stadionul Alvalade, al echipei Sporting Lisabona : statia de metrou cea mai apropiata nu este Alvalade
ci Campo Grande ! Se mai poate ajunge acolo si cu autobuzul nr.767 !

Edited by Lusitanul1, 13 August 2017 - 18:46.


#958
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am plecat la pe la 11 noaptea cu wizzair si aeropotul la ora aia nu e aglomerat (n-am vazut nici un aeroport in lume aglomerat la miezul noptii).

#959
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Multzam fain ,mi-ai luat "o piatra de pe inima"...
Din pacate ,vestile proaste nu se opresc aici , speram sa fie doar un simplu accident, nu altceva...
http://www.hotnews.r...ie-lisabona.htm

Pe de alta parte, taxiurile in aeroport sunt o pacoste cam ca la Bucuresti
https://www.tripadvi...al.html#REVIEWS
in acest caz chiar intentionez sa utilizez uber din aeroport , iar zona de intalnire cu soferul uber este descrisa aici :
"I just arrived in Lisbon and used Uber this afternoon. I took some other advice on TA and when I arrived, I went to Departures as it is less busy and crowded. It was a bit confusing to find, so here are the details. After going through immigration (Terminal 1), come out and follow signs to arrivals. You will have to go up an escalator. When you get to the top, turn left and walk about 40 feet, there you will see another escalator going down on your left (it's basically around the corner of the building). Go out to where you see a few taxis and cross over that lane to the next one. Uber cannot pick up in that first lane closest to the building. My driver actually pulled in a parking lot after the second lane you cross"
https://www.tripadvi...l_Portugal.html

#960
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLusitanul1, on 14 august 2017 - 10:31, said:


Pe de alta parte, taxiurile in aeroport sunt o pacoste cam ca la Bucuresti
https://www.tripadvi...al.html#REVIEWS
in acest caz chiar intentionez sa utilizez uber din aeroport
Tin minte ca am dat 10 euro pe un taxi luat din aeroport pina în centru. Nu mi se pare cine stie ce teapă. Uber ar trebui sa coste tot cam la fel, poate putin mai mult.

Edited by mufa, 15 August 2017 - 09:22.


#961
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
De ce ar vrea cineva sa ia taxiul de la aeroport pana in Lisabona cand poti lua metroul si e si rapid si ieftinache.

#962
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
In general ai dreptate, da' daca stai 2 ore la check-out , verificari si razverificari, cand esti cu 2 plozi mai mici de 10 ani si iesi la 10 seara din aeroport nu iti convine sa ajungi la hotel sau gazda (in cazul nostru) pe la miezul noptii ! Si nu, in nici un caz nu iau taxiul ci voi utiliza uberul !

Cu acest prilej,reinoiesc ideea , pentru familii sau grupuri cu 2 copii Lisboa Card nu isi mai are rostul ; majoritatea atractiilor au family ticket (incluzand Sintra) , iar din calculele mele combinatia uber + family ticket imi asigura manevrabilitatea mai usoara in cele 4 zile in Lisabona !

Si inca o idee : userul Catalin a descris -cu cateva pagini mai devreme- posibilitatea vizitarii stadionului Da Luz si a muzeului Cosme Damiao,dar cica numai la ora 14, in zilele cand Benfica nu joaca acasa sau cu 2 zile mai devreme in meciurile de la toamna din Champions League .
Eu am trimis un mail la club si mi-au raspuns ca la orice ora se poate vizita :
"Good afternoon....
Thank you for your kind words.
Yes, you can do our tour on ....  We open at 10 A.M. and close at 7 P.M.
Horário das visitas: 10:20h-19h, todos os dias da semana Em dia de jogo encerra à hora de início do mesmo. Visitas guiadas de 20 em 20 minutos."

Family ticket in acest caz costa 38 euro.

Edited by Lusitanul1, 15 August 2017 - 09:07.


#963
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
Pai un bilet normal pt vizitarea stadionului costa 10 euro, deci nu vad unde e marea afacere . Aaaaaa....ca iti raman doi euro !

Si relax ca nu o sa dureze doua ore iesirea din aeroport. Nici in Hong Kong anul trecut nu a durat atat. Si vorba aia ....acolo chiar e alt flux de pasageri.

Attached Files



#964
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCoBr4, on 15 august 2017 - 08:37, said:

De ce ar vrea cineva sa ia taxiul de la aeroport pana in Lisabona cand poti lua metroul si e si rapid si ieftinache.
Pentru ca poate n-ai chef sa te cari cu bagaje prin metrou si pe urma pe jos pina la hotel. Si na, cit de sarac sa fii ca sa nu-ti permiti 10 euro pe un taxi?

#965
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017

View Postmccrya, on 15 august 2017 - 09:21, said:

Pai un bilet normal pt vizitarea stadionului costa 10 euro, deci nu vad unde e marea afacere . Aaaaaa....ca iti raman doi euro !

Si relax ca nu o sa dureze doua ore iesirea din aeroport. Nici in Hong Kong anul trecut nu a durat atat. Si vorba aia ....acolo chiar e alt flux de pasageri.
Eu pe site vad 10 euro vizitarea muzeului Cosme Damiao, stadionul face 12, 5, iar amandoua (stadionul cu muzeul) 17,5.Piticotii ar plati separat 5+4 =9, total 35+14=49, deci tot ies cu 11 euro in plus.
Iar Honk Kong e una si Lisabona e altceva, cand 90% din useri spun ca e cel mai jalnic aeroport din Vestul Europei "sufli si-n iaurt"...
http://www.airlinequ...airport/page/1/
Mie imi pare sincer rau ca nu mi-am luat bilete pentru Porto, alta civilizatie...
Iar despre taxiuri "numai de bine", nici soacra-mii nu-i doresc experiente cu Jnapanii...

Edited by Lusitanul1, 15 August 2017 - 10:17.


#966
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
in Lisabona doar Terminalul 2 arata un pic mai dubios, la fel ca un depozit de materiale, pentru ca este alocat pentru companiile low cost. Terminalul 1 mi se pare unul destul de ok, mult mai ok si mai mare ca cel de la Otopeni.

M-am uitat si eu in mare la comentariile legate de aeroportul din Lisabona, si marea majoritate sunt legate de T2 si de transferul catre  T1 si invers. In orice caz, nu toata lumea care are zboruri la sau prin acest aeroport, o sa scrie comentarii pe acel site. Pe unii pur si simplu nu-i intereseaza asemenea fleacuri.

Edited by mccrya, 15 August 2017 - 16:19.


#967
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Am facut si eu transefrul ala. E una autobuz intre ele care vine destul de rar si merge destul de mult. Cred ca trebuie rezervate vreo 20-30 de minute pentru transfer.
BTW sint hoti peste tot in autobuzele astea (chiar in aeroport) ca si in toate punctele turistice cu aglomeratie asa ca ochii mari. E ca si cum ai merge cu transportul in comun in Bucuresti.

#968
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 04.02.2008
Am citit pe un site (cred ca lisbon-portugal-guide) ca bagajele se ridica de la T1 chiar daca iesirea se face pe la T2.
Care este realitatea ??

#969
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Mai, sunt eu control freak, dar voi ma intreceti! Nu va mai faceti atatea probleme, ca Lisabona nu e dracul gol.

Da, terminalul 2 al aeroportului arata cam jalnic, dar am vazut altele si mai rele. In plus, nu dormiti acolo, doar treceti prin el. Eu am fost in octombrie, deci nu am avut de stat la cozi si autobuzul pt transferul de la T1 spre T2 a venit repede.

Taxiurile si mie mi s-au parut ieftine. Am mers de m-am plictisit dintr-o parte in cealalta a orasului si am platit vreo 8 euro. E drept, eu am stat in centru si nu am avut nevoie sa-l utilizez prea des si prefer sa merg pe jos si sa descopar stradute si locuri noi.

#970
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjudas, on 16 august 2017 - 07:08, said:

Am citit pe un site (cred ca lisbon-portugal-guide) ca bagajele se ridica de la T1 chiar daca iesirea se face pe la T2.
Care este realitatea ??
Da, bagajele se ridica de la T1 chiar daca ai aterizat la T2 . Cred totusi ca nu ai cum sa parasesti aeroportul prin T2, ci tot prin T1

Eu in Mai anul asta am avut aterizare la T2 (zborul a fost cu Blue Air) , iar autobuzul ne-a preluat de la scara avionului si ne-a dus direct la T1 de unde ne-am ridicat bagajele. Terminalul T2, asa cum s-a mai spus pe aici, e destinat doar companiilor low cost. Tap Portugal aterizeaza/decoleaza pe T1

Edited by mccrya, 16 August 2017 - 12:44.


#971
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Intrebare intrebatoare : stie cineva ,cardul 7 colinas poate fi utilizat si pe trenurile urbane din Lisabona ? Asta deoarece nu am chef de aritmetica si imi prind urechile cu sistemul zapping la cardul Viva Viagem (nu il pot incarca daca nu e gol samd)
Voi circula mult spre si dinspre zona Belem de la Cais de Sodre, respectiv de la Santa Apolonia la Oriente,iar din cele 2 link-uri nu se intelege clar, pe primul nu apare mentionarea :
https://www.lisbon.n...nas-viva-viagem

dar aici da : "Valid for Carris, Metro and CP
1 day ticket (24h) Carris/Metro/CP"
http://www.carris.pt...and-viva-viagem

#972
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmccrya, on 16 august 2017 - 12:42, said:

Da, bagajele se ridica de la T1 chiar daca ai aterizat la T2 . Cred totusi ca nu ai cum sa parasesti aeroportul prin T2, ci tot prin T1

Eu in Mai anul asta am avut aterizare la T2 (zborul a fost cu Blue Air) , iar autobuzul ne-a preluat de la scara avionului si ne-a dus direct la T1 de unde ne-am ridicat bagajele. Terminalul T2, asa cum s-a mai spus pe aici, e destinat doar companiilor low cost. Tap Portugal aterizeaza/decoleaza pe T1

Si eu tot cu Blue Air o sa merg. Deci inteleg ca avionul aterizeaza la T2, te preiau cu un bus si te duc la T1 de unde ridici bagajele.
La plecare check-in-ul si predarea bagajelor de cala se fac la T2 ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate