Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#973
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016

 judas, on 17 august 2017 - 06:54, said:


Si eu tot cu Blue Air o sa merg. Deci inteleg ca avionul aterizeaza la T2, te preiau cu un bus si te duc la T1 de unde ridici bagajele.
La plecare check-in-ul si predarea bagajelor de cala se fac la T2 ??

Da, la ghiseu cu coada de 45 de minute.
E un zbor de rahat, de exemplu desi zboara noaptea lumina sta mereu aprinsa.

#974
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 vrajitoruldinoz, on 17 august 2017 - 07:59, said:

E un zbor de rahat, de exemplu desi zboara noaptea lumina sta mereu aprinsa.
Nu este zbor de noapte, este de zi, cel de marti pleaca din Lisabona la 11.00.
Celelalte doua (joi si sambata) pleaca la 23.00.

#975
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Ala de intoarcere zceam. Pare scurt dar e oribil.

#976
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
În Lisabona T1 este pentru aterizări și decolări pentru companii mai spălate(cum ar fi TAP). T2 este EXCLUSIV pentru plecări, în speță companii mai de lumea a 3-a, gen Wizz, Blue Air, Ryanair și alții.
Am folosit ambele terminale. T2 pentru un zbor intern până la Porto cu Ryanair, experiența a fost super OK. De asemenea tot T2 pentru un retur la București cu Wizz Air, dar de data asta experiența a fost horror, nicio vină pentru Wizz. Terminalul e o mare porcărie.

Altă chestie de ținut minte este că nu se poate ajunge pe jos de la T1 la T2. Am încercat, dar am eșuat lamentabil. În apropiere de T2 nu este trotuar iar pietonii au interzis. Este trafic de mare viteză din spate.

#977
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

 CoBr4, on 05 august 2017 - 10:36, said:

Eu am facut Sintra + Cabo da Roca + Cascais intr-o zi, plecat cu trenul din Lisabona la 9 si ajuns inapoi la 9 seara. Traseul a fost: Lisabona - Sintra cu trenul, vizitat Castelul Maurilor + Pena, pe urma luat 403 pana la Cabo da Roca, petrecut fo ora p-acolo, pe urma luat 403 pana in Cascais. Plimbat si vizitat Boca del Inferno si intors cu trenul din Cascais in Lisabona.
Ati avut vre-un fel de abonament sau platit bilet cu bilet ?

#978
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
O intrebare pentru cei care au vizitat Sintra:

National Palace of Sintra (10E/adult) merita vizitat ??

Stiu ca exista subiectivism dar totusi.....

Edited by judas, 23 August 2017 - 06:51.


#979
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Vesti proaste de tot pentru cei ce au zbor maine si vineri pe aeroportul Portela !!!

"Strike of Portuguese Immigration and Borders Service (SEF), between 24 and 25 August
Following notice of a strike by the SEF inspectors, TAP informs its Passengers that the normal operation of border control for intercontinental and non-Schengen flights can be affected, both in departures and arrivals.
In order to avoid delays in flights or even non-attendance, TAP advises all Passengers scheduled to travel on August 24 and 25, travelling to the UK, Ireland, Bulgaria, Romania, Croatia, Cyprus and non-European countries to arrive at Portuguese airports at least 4 hours prior to departure time.
This note intends to inform also that Passengers who arrive in Portugal on these dates can face abnormal waiting times. In both situations, it is recommended that Passengers preferably use automatic control machines if they carry electronic identity documents.
TAP is offering all Passengers eventually affected by this strike the possibility of rebooking their tickets to new travel dates up to September 10, 2017. These changes will not have any cost, provided that they are made within the same booking class and the tickets have been issued by TAP until August 22, 2017."

Sa-i ia naiba de imputiti , o sa le scriu tuturor bloggerilor care mai fac gargara cum ca tap portugal este cea mai buna companie de aviatie din Europa !
Le-am scris sa-mi modifice zborul CONFORM celor scrise chiar de ei si ii doare in cot de noi...
Intrati si pe pagina de facebook tap portugal sa vedeti cat de "incantati" sunt oamenii ...Posted Image
C-o fi, ca n-o fi vreo legatura cu atentatele teroriste din Spania si restul Europei mai putin conteaza acum...

Anuntati-va rudele, cunostintele si/sau prietenii care zboara de la si catre Lisabona JOI 24 si VINERI 25 ca este GREVA la serviciul de imigrari si sa se pregateasca de pierdut timpul prin cel mai jegos aeroport din vestul Europei !

Cu aceasta "ocazie" nu voi publica absolut nimic (decat pe privat) despre aceasta excursie, care se dovedeste "de cosmar" de la inceput...

Este ultima mea aventura intr-o tara din sudul Europei,cuprinzand Franta, Spania, Italia si Grecia !

Edited by Lusitanul1, 23 August 2017 - 08:34.


#980
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
TAP probabil că nu are legătură cu greva.

#981
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Clar ca n-are dar eu n-o sa public aici BATJOCURA de care am parte din partea LOR !
Le-am trimis o scrisoare in termeni civilizati sa-mi modifice zborul IN ACELEASI CONDITII si -repet- dau din colt in colt, recte II DOARE-N COT !
Amanunte o sa le vedeti pe la imperator travel, newsair samd...

Edited by Lusitanul1, 23 August 2017 - 08:46.


#982
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Cum poti sa crezi ca se pot modifica zborurile? Culoarele de zbnor, felul n care se folosesc avioanele, programarea la aeroport sint toate foarte strinse.

#983
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Dom'le nu le-am cerut sa ma duca de Craciun sau de Revelion in Lisabona, ci doar in ACELEASI conditii in care am achizitionat biletele si pe care EI s-au angajat sa le schimbe :
"TAP is offering all Passengers eventually affected by this strike the possibility of rebooking their tickets to new travel dates up to September 10, 2017. These changes will not have any cost, provided that they are made within the same booking class and the tickets have been issued by TAP until August 22, 2017."
Iar tot pe pagina lor scrie clar :
"View and change booking
Managing your flight couldn’t be easier."
Mai departe, am parcurs toti pasii necesari si... "kanietz filma"
Ce e asa de greu de priceput ca S-AU ANGAJAT sa-ti modifice GRATIS orice zbor din 24 si 25 pana in 10 septembrie, Anul Domnului 2017 ?!!?

Edited by Lusitanul1, 23 August 2017 - 10:14.


#984
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Singurul lucru care îmi vine în minte e că probabil au ceva avioane full și deci e puțin mai complicat să-ți facă o reprogramare în fix aceleași condiții. Așa e cu grevele.

#985
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
la Lufthansa e la moda ca pe an sa fie macar o greva. Si acolo face greva personalul de la bordul avioanelor, nu cei din aeroport .

#986
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Revin:

O intrebare pentru cei care au vizitat Sintra:

National Palace of Sintra (10E/adult) merita vizitat ??

Stiu ca exista subiectivism dar totusi.....

#987
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la Lisboa Card, nu exista locuri de unde se poate achizitiona cu plata cash ??
Pe site-ul lor scrie ca se poate lua doar cu plata on-line.
Cam ciudat, nu am mai intalnit situatia asta.......

#988
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

 judas, on 24 august 2017 - 10:03, said:

Referitor la Lisboa Card, nu exista locuri de unde se poate achizitiona cu plata cash ??
Pe site-ul lor scrie ca se poate lua doar cu plata on-line.
Cam ciudat, nu am mai intalnit situatia asta.......

Eu am fost în februarie 2017 și am cumparat cu cash Lisboa Card... Posibil sa se fi modificat ceva de atunci, deci verifica :o... Referitor la National Palace of Sintra, părerea mea este ca merita sa.l vezi dacă.ti permite timpul ... Eu nu l.am avut în obiective.

#989
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 lorena3, on 25 august 2017 - 20:45, said:

Eu am fost în februarie 2017 și am cumparat cu cash Lisboa Card... Posibil sa se fi modificat ceva de atunci, deci verifica Posted Image... Referitor la National Palace of Sintra, părerea mea este ca merita sa.l vezi dacă.ti permite timpul ... Eu nu l.am avut în obiective.
Multumesc pentru raspunsuri (inclusiv pentru cele din PM).
Am trimis un mail celor de la Lisboa Card si raspunsul a fost:

We do not have offline selling points, you can buy the Lisboa Card online:
http://lisbon.ticket...s/lisboa-card-/


Kind Regards,

Fabian - Ticketbar

Complet anormal, tot trebuie sa mergi cu dovada platii la ghiseu sa-ti iei card-ul..........

Edited by judas, 28 August 2017 - 06:37.


#990
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu ponturi pentru cazare ieftina in Lisabona ?

Multumesc,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate