Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1261
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014
Tocmai ce am revenit din Lisabona. Cateva impresii dupa vizita:

- Desi calculasem ca o sa prindem vreme super, cu soare, cald(16 grade maxima), vantul schimba problema. Citisem ca e un oras vantos, dar senzatia de la a merge prin soare fara vant, la a trece pe stradute umbrite cu vant nebun nu mi-a placut. Aveam in continuu senzatia ca ori e prea cald ori e prea frig.

- Orasul l-am batut numai la picior, cu exceptia vizitei la Torre Belem unde am luat autobuz. Pentru cine nu stie, Lisabona e un oras cu toate strazile in panta-rampa, scari, funiculare, etc. E un fel de Genoa pentru cine a fost. Numai sus, jos, unele chiar abrupte. Trebuie conditie fizica. La Statuia lui Iisus am luat vaporasul, 3,10 Euro Dus-Intors. Am avut day-pass luat de la aeroport cu 6,40(metrou+autobuz), dar care nu include si vaporasul. Am luat si tramvaiul celebru de la un capat.

- Am ajuns sambata, si am iesit seara pe strada sa vizitam un pic. Dealeri de droguri la toate colturile de strada, chiar si cu politia de fata. Ma saturasem la un moment dat sa ii tot refuz. Discutam de oferte gen cocaina, heroina, etc. Cu plicurile fluturate prin fata. Big no no!

- Mancarea nu mi s-a parut cine stie, ce. A fost ok. Nu am incercat nimic deosebit. Preturi decente, chiar ieftin mi s-a parut.

-Localnicii vorbesc engleza, ma refer in localuri. De obicei chelnerii tineri sunt cu engleza, am prins un baiat care ne-a salutat si in romaneste. Stia de Timisoara, Bucuresti, etc. Spunea ca intalneste des oameni din Romania.

#1262
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Interesant. Nu am vazut nici un drog in lisabona.

#1263
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 23 ianuarie 2020 - 23:41, said:

Interesant. Nu am vazut nici un drog in lisabona.

In capatul strazii Rua Augusta (partea dinspre centru, in fata magazinului de cosmetice Kiko) in fiecare seara erau 7-8 tipi care vindeau droguri la modul in care te acostau pe strada si te intrebau: "Cocaina ??"
Intr-o alta zi cand ne plimbam prin Jardim da Estrella am gasit pe soclul unei statui un plic cu marijuana (cred).

Attached Files


Edited by judas, 24 January 2020 - 07:15.


#1264
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View PostBonzo_Madrid, on 22 ianuarie 2020 - 11:46, said:

--- Dealeri de droguri la toate colturile de strada, chiar si cu politia de fata. Ma saturasem la un moment dat sa ii tot refuz. Discutam de oferte gen cocaina, heroina, etc. Cu plicurile fluturate prin fata. ---
Foarte adevarat @Bonzo_Madrid.
S-a intamplat chiar din prima seara cand veneam de la aeroport cu metroul.
Era ora 11-12 seara, ieseam din gura de metrou din piata Rossio, printre putini calatori de la aceea ora si am fost intampinati de 4-5 dealeri din acestia.
Nu ne-am speriat deoarece nu erau agresivi, de statura medie spre mica ( dupa figura pareau magrebieni ) si nu erau insistenti.
Am intalnit multi din aceastia pe parcursul sejurului din Lisabona din 2017.
Este un aspect mai putin placut al Lisabonei, dar orasul are atatea "minunatii" pe care le observi plimbandu-te de-a lungul si de-a latul, incat te face sa uiti de acestia.

Edited by raul_6776, 28 January 2020 - 13:59.


#1265
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Dar de incercat a incercat cineva?
Mie mi-e teama ca nu vand ce spun si ca-i doar o teapa pentru turisti.

#1266
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Știe cineva care este situația cu coronavirusul în Lisabona? Sunt deschise muzeele? Sunt ceva restricții?

#1267
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Aici poti vedea situatia din orice tara, nr inbolnaviri, morti, etc.

https://www.arcgis.c...423467b48e9ecf6

Pentru Portugalia:

https://pt.usembassy...19-information/

https://www.portugal...ministros?i=330

Pentru Lisabona:

https://www.lisboa.p...ntagio-covid-19

Edited by metalactual, 16 March 2020 - 19:47.


#1268
lupulup

lupulup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2008
Pentru mai multe informatii despre Portugalia, Lisabona, Porto, Maderira va recomand vlog-ul de pe YouTube din linkul de mai jos.

https://www.youtube....eFalsner/videos

Este vorba despre un vlog al unor danezi care s-au mutat in Portugalia, initial in Lisabona, dar in momentul de fata locuiesc in Maderia.

#1269
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019
Salutare tuturor. Vreau sa vizitez orasul si nu stiu exact unde sa ma cazez.
Ce caut mai exact ?
Sa fiu aproape de "centru" (problema e ca nu stiu care-i ala), ceva in genul "Plaza Mayor" din Madrid sau "Centrul vechi" Bucuresti dar sa pot intra cu masina.
Totodata, cate zile sa stau si ce mai exact sa vizitez ?  Vreau sa stau cel putin 2,3 zile si maxim undeva la 10. Merita sa stau 10 zile in Lisabona sau sa ma duc si in alte orase/sate de prin Portugalia?

Va multumesc Posted Image Posted Image Posted Image

#1270
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Du-te in Obidos, Porto, Sintra, Cascais, si mai gasesti tu cel putin 2-3  orasele de vazut. 3-4 zile pentru Lisabona sint destule. Porto e foarte frumos (eu zic ca peste Lisabona, dar mai mic), in 10 zile merita sa vezi mai multe. Parcarea spre centru devine din ce in ce mai dificila, eu as sta liga o statie de metrou si mai central dar nu chiar in buric, si nu mai misca masina pina ai nevoie de un drum lung. Sau, alternativ, cauta cazare cu parcare.

#1271
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Salutare!
Vreau sa calatoresc in data de 1 iulie la Porto.
Am gasit avion Cluj-Paris-Porto.
Escala la Paris , 3 ore.
E suficient testul PCR facut in Romania pt a ajunge in Portugalia, in conditiile in care stai 3 ore in aeroport in Paris?
La retur cum se intampla?
Multumesc.

#1272
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
M-am intors din Lisabona de cateva zile. La dus tranzitul a fost prin Italia, au cerut testul desi nu e obligatoriu pentru tranzit. La intoarcere am luat zbor direct de la Blue Air si nu a fost nici o problema - nici o intrebare la noi, veneam din zona verde. In Portugalia situatia e destul de ok, muzee deschise, restaurante deschise si inauntru si afara, mijloacele de transport functioneaza normal. Masca se poarta si pe strada teoretic, dar nu iti spune nimeni nimic daca nu o ai. E obligatorie daca intri undeva. Micul dejun la hoteluri e servit la masa - bufet se pare ca e doar prin zonele de la plaja.
Pentru Lisabona recomand cazare pe Avenida Liberdade, cat mai aproape de metrou (merge bine si nu e aglomerat in perioada asta - de fapt pe nicaieri nu e aglomerat, asta fiind un lucru pozitiv).

#1273
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Am si eu o mica nelamurire cu privire la necesitatea de test COVID, pe 21 Iunie ma intorc din Lisbon in Timisoara, insa n-am zbor direct, am un zbor Lisbon -> Bergamo iar apoi imediat (3 ore) am Bergamo -> Timisoara.

Nu sunt sigur daca in cazul acesta am nevoie de test COVID, pe site-ul MAE am gasit urmatoarea mentiune:

Quote

Începând cu data de 16 mai 2021, sunt exceptate de la obligativitatea prezentării rezultatului negativ al unui test molecular (tip PCR) sau de captură antigen pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2 următoarele categorii de persoane:
.
.
- persoanele care intră în Italia în scopul tranzitului pentru o durată de maximum 36 de ore cu un mijloc de transport privat, cu obligația de a părăsi teritoriul național la expirarea termenului sau, în caz contrar, de a se supune măsurilor de autoizolare și supraveghere sanitară;
.
.

Avionul este un mijloc de transport privat sau nu? Daca da, atunci n-as avea nevoie de test.

Din Bergamo in Timisoara mi-e destul de clar, avand certificat de vaccinat n-am nevoie de test.

Edited by Barboso, 11 June 2021 - 12:59.
Redactare.


#1274
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
E complicat, eu am fost prin Bergamo, dar m-am intors direct. Am avut colege care au mers cu escala in Bergamo si la intoarcere. Cand ne-am dus, chiar pentru escala de 2 ore - am schimbar doar avioanele, dar a trebui sa trecem prin control pasapoarte, au cerut test - il aveam pentru Portugalia. Am intrebat la controlul de frontiera daca trebuie test si la intoarcere pentru tranzit (pentru Romania nu aveam nevoie pentru ca Portugalia e pe verde si aveam si certificat de vaccinare). Ne-a spus ca DA, desi la noi pe site-ul MAE spune ca tranzitul prin aeroport este exceptat. Colegele au facut test in Lisabona - nu se gasesc prea usor centre care sa dea repede rezultatul - au mers la aeroport si au stat 3 ore la coada. Insa la intoarcere nu a cerut nimeni testul.... asa ca trege si tu concluzia!

EXCEPȚII ȘI PREVEDERI PRIVIND TRANZITUL:
persoanele care intră în Italia în scopul tranzitului pentru o durată de maximum 36 de ore cu un mijloc de transport privat, cu obligația de a părăsi teritoriul italian la expirarea termenului sau, în caz contrar, de a se supune măsurilor de autoizolare și supraveghere sanitară;
în cazul intrării în Italia cu o cursă aeriană de linie, este permisă continuarea călătoriei cu un alt mijloc de transport aerian de linie către destinația finală menționată în declarație, cu condiția de a nu părăsi zonele special amenajate în interiorul aeroporturilor;

#1275
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai daca ati mers cu low cost pana in Bergamo probabil nu ati trecut prin zona de tranzit ci ati iesit din ea, v-ati scos bagajele de cala, ati facut check-in-ul sau drop off-ul la zborul 2 si apoi ati reintrat. Practic se considera ca  ati intrat in Italia si ati iesit din nou. Nu a fost asa?

Edited by mdt, 11 June 2021 - 15:16.


#1276
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Ba da, asa a fost. Numai ca la intoarcere pentru colegele cu care am mers a fost la fel si nu le-a mai cerut test! Cine sa-i inteleaga? Depinzi de ce stie o persoana de la control - cel de la dus clar nu ne lasa sa intram fara test, la intors s-a putut. Si au mai platit si 100 euro pe test la aeroport in Lisabona!

#1277
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Buna ziua.
Poate ma poate ajuta cineva aici ca m-am saturat de sunat la BA (timpul mediu de asteptare 50 de minute dupa care iti trantesc telefonul), de scris pe messenger la Blue Air, de scris pe pagina lor, de completat formularul de pe site-ul lor samd


Speta e urmatoarea:

- avem bilete pentru 2 iulie. Biletele sunt cu "imbarcare prioritara" deci ar trebui sa ne lase sa facem check in-ul cu maxim 7 zile inainte. Desi azi e luni si zborul vineri inca nu pot face check in. Stie cineva de ce?
- inteleg ca pentru intrarea in Portugalia trebuie test (ok il vom face si suntem si vaccinati) si completarea acestui formular

https://portugalclea...er-locator-card


INTREBAREA MEA: eu in Portugalia am mai multe cazari (stam 2 saptamani si ideea e sa ne luam 3-4 cazari). Vad ca poti pune doar o cazare? e Ok?

#1278
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Este posibil sa fie obligatoriu check-in-ul la aeroport pentru a se verifica documentele covid. Verifica cu atentie, poate scrie undeva pe site si nu mai trebuie sa suni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate