Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1297
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022
Dupa Ianuarie in care am ajuns in Barcelona,peste 3 saptamana este randul Lisabonei sa ajung.
Am luat cazare in Baixa,acolo am citit eu ca ar fi miezul -)).
In afara de recomandarile de pe net,are cineva alte sugestii?
De mentionat ca vom fi si cu remorca mica de 1.8 luni,asa ca me invartim si in jurul lui.
merita sa rupem o zi sa mergem pana in Sintra sau mai bine sa colindam Lisabona?
Mentionez ca vom avea 3 zile full si inca doua jumatati.

#1298
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 Bebestrumf9, on 26 ianuarie 2023 - 11:18, said:

merita sa rupem o zi sa mergem pana in Sintra sau mai bine sa colindam Lisabona?
Mentionez ca vom avea 3 zile full si inca doua jumatati.
Sintra e o poveste aparte, m-as intoarce oricand acolo (presupunand ca mi-as incalca principiul de a nu vizita de doua ori acelasi loc). Daca merita sau nu sa rupi una din cele (sa zicem).4 zile alocate Lisabonei, tu stii, functie de ce ti-ai propus sa vizitezi acolo.

Edited by zuv, 26 January 2023 - 16:31.


#1299
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

 Bebestrumf9, on 26 ianuarie 2023 - 11:18, said:

De mentionat ca vom fi si cu remorca mica de 1.8 luni,asa ca me invartim si in jurul lui.
merita sa rupem o zi sa mergem pana in Sintra sau mai bine sa colindam Lisabona?
Sintra e o "poveste" minunata, care merita sa o petreci fara graba, dar e si mult de mers. Avand in vedere ca sunteti cu un copil mic o sa fie cam greu.

#1300
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Bebestrumf9, on 26 ianuarie 2023 - 11:18, said:

Dupa Ianuarie in care am ajuns in Barcelona,peste 3 saptamana este randul Lisabonei sa ajung.
Am luat cazare in Baixa,acolo am citit eu ca ar fi miezul -)).
In afara de recomandarile de pe net,are cineva alte sugestii?
De mentionat ca vom fi si cu remorca mica de 1.8 luni,asa ca me invartim si in jurul lui.
merita sa rupem o zi sa mergem pana in Sintra sau mai bine sa colindam Lisabona?
Mentionez ca vom avea 3 zile full si inca doua jumatati.

Sa mergi cu copilul de doar 2 luni in Lisabona, in perioada rece, mi se pare o mare greseala: eu am racit datorita brizei ocenului vara cand afara erau in timpul zilei 27-30 grade. De asementea, as evita Sintra cu un copil asa de mic; el nu va intelege nimic, voi nu veti intelege nimic fiind mai atenti la bebe decat la ce vedeti, problemele logistice clasice ref la carucior si mijloacele de transport...
Ca o curiozitate, ce v-a venit sa chinuiti copilul de nici 2 luni cu plecari pe afara? (ai scris 1.8 luni, deci copilul respectiv nici macar nu are sistemul imunitar pus la punct!!!)

#1301
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Copiii nu se țin numai in cărucior ci și in rucsac sau marsupiu. Poți sa faci o mulțime de lucruri cu un copil așa mic și ușor și nici nu cred ca e așa sensibil ca adultii pe care ii trage curentul și briza Posted Image
Eu cu al meu la un am am vizitat ceva orașe prin Germania, Parisul, Dublin plus o mulțime prin România. Avea un an, doi, trei cind e mult mai greu, e și mare, nici nu prea merge, are și voința.
In Lisabona am ajuns la 5 ani, mergea 10-15km pe zi fără mofturi.

Edited by vrajitoruldinoz, 31 January 2023 - 08:47.


#1302
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022

 bogwol, on 31 ianuarie 2023 - 08:40, said:



Sa mergi cu copilul de doar 2 luni in Lisabona, in perioada rece, mi se pare o mare greseala: eu am racit datorita brizei ocenului vara cand afara erau in timpul zilei 27-30 grade. De asementea, as evita Sintra cu un copil asa de mic; el nu va intelege nimic, voi nu veti intelege nimic fiind mai atenti la bebe decat la ce vedeti, problemele logistice clasice ref la carucior si mijloacele de transport...
Ca o curiozitate, ce v-a venit sa chinuiti copilul de nici 2 luni cu plecari pe afara? (ai scris 1.8 luni, deci copilul respectiv nici macar nu are sistemul imunitar pus la punct!!!)

Greseala de tipar:1 an si 8 luni -)).
Pana la 6 luni nu am plecati nicaieri cu el.
La 6 luni era in Elvetia in carut la -3 grade ziua iar pana acum a vazut vreo 8 tari fara sa se intample nimic in acestea vizite.
Mai putin saptamana trecuta cand a inceput cresa ai la pus un virus la pamant vreo 5 zile -))).

#1303
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022

 vrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2023 - 08:44, said:

Copiii nu se țin numai in cãrucior ci și in rucsac sau marsupiu. Poți sa faci o mulțime de lucruri cu un copil așa mic și ușor și nici nu cred ca e așa sensibil ca adultii pe care ii trage curentul și briza Posted Image
Eu cu al meu la un am am vizitat ceva orașe prin Germania, Parisul, Dublin plus o mulțime prin România. Avea un an, doi, trei cind e mult mai greu, e și mare, nici nu prea merge, are și voința.
In Lisabona am ajuns la 5 ani, mergea 10-15km pe zi fãrã mofturi.
de

Are un an si 8 luni.Am tastat gresit.
La varsta asta,cu siguranta nu va merge mult pe jos,iar in carut,pe acolo,urcat,coborat este ceva mai dificil.

#1304
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Da, pentru copil de 2 ani Lisabona nu e orașul ideal, sunt multe scări. Și vezi sa nu găsească vreun ac pe jos de la heroina sau altele.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 February 2023 - 19:20.


#1305
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

 vrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 19:19, said:

Da, pentru copil de 2 ani Lisabona nu e orașul ideal, sunt multe scări. Și vezi sa nu găsească vreun ac pe jos de la heroina sau altele.
Din pacate e adevarat. Se vindeau droguri pe Rua Augusta la greu, fara perdea.

#1306
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View PostBebestrumf9, on 26 ianuarie 2023 - 11:18, said:

De mentionat ca vom fi si cu remorca mica de 1.8 luni,asa ca me invartim si in jurul lui.
merita sa rupem o zi sa mergem pana in Sintra sau mai bine sa colindam Lisabona?
Mentionez ca vom avea 3 zile full si inca doua jumatati.
Mie nu mi-a placut Sintra,atat de mult,desi e tare laudata.

#1307
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022
Prin urmare,revenit din Portugalia,mai exact Lisabona si imprejurimi.
Despre Lisabona,oras mare,oras vechi,piatra cubica la greu asa ca incaltaminte cat mai comoda este de recomandat.Daca aveti si copil mic,atunci un carucior cu roti de cauciuc este recomandat,asta daca nu vreti sa zgaltaiti bine copilul.
Spre surprinderea mea,al nostru rupea cu somnul.
Deoarece il aveam pe cel mic,vacanta noastra a fost preponderent vizita strazilor,mai putin intrari la obiective.
In Lisabona evident cartierul vechi Alfama cu strazile foarte inguste,cladiri vechi ca peste tot in centru,muzica pe alocuri,restaurante micute cu mancare excelenta si preturi ok.
Marele obiectiv,vestitul tramvai 28 mi se pare o mare gaselnita de marketing si nimic mai mult.
Lasand la o parte ca este aglomerat,stai sa astepti la coada in unele statii deoarece vine plin,practic nu inteleg de unde vine faima lui.
Este mult mai frumos sa mergi pe jos pe stradute.
Practic el trece prin Alfama si apoi mai departe prin oras.Asta poti sa o faci si cu alte tramvaie,nu sa stai o ora la coada in anumite zone.
Tot centrul pare un santier,renoveaza la greu cladirile vechi,ceea ce este foarte bine si probabil va arata frumos cand va fi gata.
Multe cladiri in paragina,cen centrul nostru vechi acum ceva ani.
Frumos per total in Lisabona,aglomerat insa si nu pot spune ca foarte curat pt un centru vechi.
Vizitat Sintra la vreo 30 minute de Lisabona.
Un loc frumos stricat de modul de a face turism al latinilor.
Din gara pana sus la castelul Pena sunt vreo 3km si ceva de urcat.
Exista autobuze care merg regulat la 10-15 minute,insa pe langa aceste autobuze urca masini la greu de zici cand ajungi sus ca esti la Sinaia la 1400,iar cel mai enervat sunt vestitele tuk tuk-uri,cazane aduse de prin Asia probabil folosite acolo la greu,niste vechituri zgomotoase si care lasa niste urme de fum geb golf 4-))).
Am urcat si coborat vreo 10 km in total acompaniati tot drumul de fum si de zgomotul lor,lasand la o parte si viteza cu care merg pe serpentine.Pacat de peisajul.frumos stricat de organizare.
Intradevar am vazut si cateva tuk tuk-uri noi si electrice.Poate in viitor va fi mai ok,desi,parerea mea ar fi ca autobuzele sunt suficiente si poti lasa acel loc doar pentru plimbari.
Am ajuns si pe coasta unde intradevar este foarte frumos,Estoril si apoi Cascais.
Alta lume parca,alte peisaje,cu totul diferit si probabil vara merita o vacanta acolo la plaja.
Per total,parerea mea personala,Lisabona este ok dar nimic special in afara poate de Alfama.
Zona de coasta este intradevar altceva dar avand aute de km,ai nevoie de ceva timp sa te bucuri de tot ce ofera.

Prin urmare,revenit din Portugalia,mai exact Lisabona si imprejurimi.
Despre Lisabona,oras mare,oras vechi,piatra cubica la greu asa ca incaltaminte cat mai comoda este de recomandat.Daca aveti si copil mic,atunci un carucior cu roti de cauciuc este recomandat,asta daca nu vreti sa zgaltaiti bine copilul.
Spre surprinderea mea,al nostru rupea cu somnul.
Deoarece il aveam pe cel mic,vacanta noastra a fost preponderent vizita strazilor,mai putin intrari la obiective.
In Lisabona evident cartierul vechi Alfama cu strazile foarte inguste,cladiri vechi ca peste tot in centru,muzica pe alocuri,restaurante micute cu mancare excelenta si preturi ok.
Marele obiectiv,vestitul tramvai 28 mi se pare o mare gaselnita de marketing si nimic mai mult.
Lasand la o parte ca este aglomerat,stai sa astepti la coada in unele statii deoarece vine plin,practic nu inteleg de unde vine faima lui.
Este mult mai frumos sa mergi pe jos pe stradute.
Practic el trece prin Alfama si apoi mai departe prin oras.Asta poti sa o faci si cu alte tramvaie,nu sa stai o ora la coada in anumite zone.
Tot centrul pare un santier,renoveaza la greu cladirile vechi,ceea ce este foarte bine si probabil va arata frumos cand va fi gata.
Multe cladiri in paragina,cen centrul nostru vechi acum ceva ani.
Frumos per total in Lisabona,aglomerat insa si nu pot spune ca foarte curat pt un centru vechi.
Vizitat Sintra la vreo 30 minute de Lisabona.
Un loc frumos stricat de modul de a face turism al latinilor.
Din gara pana sus la castelul Pena sunt vreo 3km si ceva de urcat.
Exista autobuze care merg regulat la 10-15 minute,insa pe langa aceste autobuze urca masini la greu de zici cand ajungi sus ca esti la Sinaia la 1400,iar cel mai enervat sunt vestitele tuk tuk-uri,cazane aduse de prin Asia probabil folosite acolo la greu,niste vechituri zgomotoase si care lasa niste urme de fum geb golf 4-))).
Am urcat si coborat vreo 10 km in total acompaniati tot drumul de fum si de zgomotul lor,lasand la o parte si viteza cu care merg pe serpentine.Pacat de peisajul.frumos stricat de organizare.
Intradevar am vazut si cateva tuk tuk-uri noi si electrice.Poate in viitor va fi mai ok,desi,parerea mea ar fi ca autobuzele sunt suficiente si poti lasa acel loc doar pentru plimbari.
Am ajuns si pe coasta unde intradevar este foarte frumos,Estoril si apoi Cascais.
Alta lume parca,alte peisaje,cu totul diferit si probabil vara merita o vacanta acolo la plaja.
Per total,parerea mea personala,Lisabona este ok dar nimic special in afara poate de Alfama.
Zona de coasta este intradevar altceva dar avand aute de km,ai nevoie de ceva timp sa te bucuri de tot ce ofera.

#1308
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBebestrumf9, on 25 februarie 2023 - 10:32, said:


Marele obiectiv,vestitul tramvai 28 mi se pare o mare gaselnita de marketing si nimic mai mult.

100% de acord
Ca si info pentru altii, daca vreti sa stati jos in timpul "vestitei" calatorii, trebuie sa luati tramvaiul de la capat, din Piata Martim Moniz. Se sta la coada, dar tramvaiul pleaca doar cu nr de pasageri care au loc pe scaune.

#1309
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Nu stiu ce asteptari ai putea avea de la o plimbare cu o veche conserva si de ce ai vrea sa te inghesui in ea. Portiunile interesante din traseu merita facute la pas, fara sa-ti iei coate-n coaste.
In schimb, merita incercat, din punctul meu de vedere, cel putin unul din funicularele Lisabonei.

#1310
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.02.2008
Casa si golful din spatele casei lui Mircea Eliade din Cascais

Attached Files



#1311
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbozomic, on 12 martie 2023 - 15:19, said:

Casa si golful din spatele casei lui Mircea Eliade din Cascais
nu am stiut de ea; daca as fi stiut, as fi trecut sa o vizitez. Care e adresa sau o locatie pe Google maps?

#1312
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.02.2008
@ Bogvol , Locatia  casei in care a locuit Eliade,este,,Praia da Rainha,,.Coordonate nu stiu,dar o gasesti precis pe Gmaps. Si  in alta ordine de idei,in Estoril,pe langa cazinou,este casa in care au locuit in exil regele Carol si Elena Lupescu! Aici am fotografiat si adresa casei regale Rua do Alentejo.

Attached Files


Edited by bozomic, 13 March 2023 - 11:35.


#1313
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbozomic, on 13 martie 2023 - 11:32, said:

@ Bogvol , Locatia  casei in care a locuit Eliade,este,,Praia da Rainha

am trecut pe langa ea, fara sa stiu de ocupantul ilustru

#1314
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
M-am trezit tarziu sa plec spre Lisabona, de acum pentru mai, deci hotelurile sunt pline si cel mai bun deal daca se poate spune asa l-am gasit la Novotel, cu 1200E / 7 nopti, dorind si mic dejun. Ibis-urile nu mai au camere triple si avand un copil nu pot sa ma duc in hostelurile galagioase.
Am gasit totusi un pret mai bun la Holliday Inn, prin nu stiu ce promotie, la 850E dar e in zona Alfragide. Credeti ca merita economia de 350E avand in vedere ca e mai departe, nu voi avea metrou si va trebui sa ma bazez pe autobuzul 714 mereu, cu ultima cursa la 21:40? Sau cazarea langa metrou e obligatorie cumva?

Edited by ValentinVali, 06 April 2023 - 13:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate