Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Credeti ca un calculator poate fi protejat foarte bine doar de programe free? Daca da, de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008
Care sunt opiniile voastre despre programele free de securitate? Daca acestea pot face fata riscurlor in totalitatea lor? Explicati de ce. Care sunt plusurile si minusurile unui sistem de aparare free?

#2
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Da. Poate fi protejat, si inca foarte bine. Uite un exemplu:

-Antivirus: Avira.
-Firewall: Comodo Firewall.

Nu prea exista diferente intre programele free si cele pe bani.Diferenta majora o consta numarul de $$$. In rest programele free pot face treaba la fel de buna(uneori si mai buna)decat cele pe bani.

#3
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008

 pro_windows, on Jun 28 2008, 15:23, said:

Da. Poate fi protejat, si inca foarte bine. Uite un exemplu:

-Antivirus: Avira.
-Firewall: Comodo Firewall.

Nu prea exista diferente intre programele free si cele pe bani.Diferenta majora o consta numarul de $$$. In rest programele free pot face treaba la fel de buna(uneori si mai buna)decat cele pe bani.
Dar de ce? Mentionez pentru toti ca nu vreau comparatie intre variante. Toti care doresc sa-si exprime parerea sa spuna o varianta la care sa argumenteze. Nu doresc un topic comparativ ci pareri avizate despre posibilitati.

De ce mai buna? Argumente!

#4
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 barabasfrancisc, on Jun 28 2008, 15:30, said:

Dar de ce? Mentionez pentru toti ca nu vreau comparatie intre variante. Toti care doresc sa-si exprime parerea sa spuna o varianta la care sa argumenteze. Nu doresc un topic comparativ ci pareri avizate despre posibilitati.

De ce mai buna? Argumente!
pur si simplu, pentru ca sunt free. se pot schimba programele oricand,
fara nici un cost.
oricum, o solutie de protectie 100% nu exista, fie ea cu plata, ori fara...
sunt unii care nu au deloc nici o protectie, si nu au probleme,
deoarece au mare grija pe unde surfeaza...

#5
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Ce sa-ti mai explic? N-ai inteles pana acum ca nu sunt diferente majore?  Daca vrei sa vezi ce face fieare solutie de securitate in parte, instaleaza-le si testeaza-le si nu mai fa topicuri aiurea. Pur si simplu, asa este programat Avira (de exemplu), incat sa isi faca treaba bine. Fa abstractie de pretul impus si vezi atunci plusurile si minusurile solutiilor de securitate.

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu toate produsele antivirus free au scut activ ;)

Dar firewall: Comodo Pro e free si foarte bun :)

#7
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008

 pastel3005, on Jun 28 2008, 15:33, said:

pur si simplu, pentru ca sunt free. se pot schimba programele oricand,
fara nici un cost.
oricum, o solutie de protectie 100% nu exista, fie ea cu plata, ori fara...
sunt unii care nu au deloc nici o protectie, si nu au probleme,
deoarece au mare grija pe unde surfeaza...
In analiza mea nu este important 100% sau 98% sau 96% etc. Sa fim seriosi,  chiar daca nu sunt specializat in domeniu, sunt constient ca nici cele platite nu pot oferi o protectie 100%, nu cer asa ceva, doresc doar o discutie pe tema = in asa fel incat sa fie argumentata afirmaratia formulata. Daca aceste produse free (ex. gen: Comodo firewall free + Avira vs 8 free + antimalwarebytes'anti-malware) pot asigura o protectie buna impotriva virusilor, troienilor, worm-ilor, sapyware/adware-urilor, etc..

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pe tine te intereseaza protectie buna sau folosire gratuita?! Ai grija ca pentru scopuri comerciale (de exemplu, la firma) nu sint toate gratuite. Dar cred ca nu sta nimeni sa te purice la asa ceva!

#9
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008
[quote name='queensoft' date='Jun 28 2008, 15:51' post='4817992']
Pe tine te intereseaza protectie buna sau folosire gratuita?! Ai grija ca pentru scopuri comerciale (de exemplu, la firma) nu sint toate gratuite. Dar cred ca nu sta nimeni sa te purice la asa ceva!
[/qu
Este un interes pur personal! Ma refer doar la Home User! Firmele, societatile au posibilitati financiare, iar daca nu au ar fi bine sa si le programeze. Nu ma refer decat pentru cei "de acasa"!

#10
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 barabasfrancisc, on Jun 28 2008, 15:49, said:

In analiza mea nu este important 100% sau 98% sau 96% etc. Sa fim seriosi,  chiar daca nu sunt specializat in domeniu, sunt constient ca nici cele platite nu pot oferi o protectie 100%, nu cer asa ceva, doresc doar o discutie pe tema = in asa fel incat sa fie argumentata afirmaratia formulata. Daca aceste produse free (ex. gen: Comodo firewall free + Avira vs 8 free + antimalwarebytes'anti-malware) pot asigura o protectie buna impotriva virusilor, troienilor, worm-ilor, sapyware/adware-urilor, etc..
reformulez atunci:
iti cumperi o protectie de la firma x, cu n dolari.
dupa o luna nu te mai multumeste.
cumperi alta solutie, de la firma y.
dupa 2 luni nu iti mai convine nici aceasta...
ce faci? iar cumperi? si tot cumperi? ori ramai cu ele doar pt ca le-ai platit?
cel mai bine este sa incerci solutiile free, pe care incerci sa le
setezi/adaptezi necesitatilor tale.
marea parte a solutiilor free au un suport bun de la firmele care le produc.
plus suport pe forum :)

#11
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008

 pastel3005, on Jun 28 2008, 15:33, said:

pur si simplu, pentru ca sunt free. se pot schimba programele oricand,
fara nici un cost.
oricum, o solutie de protectie 100% nu exista, fie ea cu plata, ori fara...
sunt unii care nu au deloc nici o protectie, si nu au probleme,
deoarece au mare grija pe unde surfeaza...
Doar ca sunt free? Hmmm!... Nu este explicatia corecta,... cred? Iar eu vorbesc doar de prezent. Ce va fi maine vom vedea!

#12
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008
Si eu cred ca se pot rezolva problemele de securitate cu programe free, dar problema este ca, de obicei, aceste solutii free se adreseaza doar unei singure probleme. Adica ori e antivirus, ori e firewall, ori e anti-spyware, ori e ... etc...
Altfel spus, daca vrei sa fi "bulletproof" la toate tipurile de atacuri tre sa instalezi vreo 3 sau chiar 4 aplicatii care sa vegheze in permanenta tot ce misca in sistem. De aici trebuie sa ne punem deja problema resurselor, adica daca nu cumva o solutie integrata all-in-one (pe bani, fireste) va ocupa mai putine resurse si va face treaba mai eficient si mai sigur decat un ansamblu de 3-4 programe.
A... si mai ramane si problema gasirii acelei "potriviri" perfecte a tuturor programelelor pentru a nu apare incompatibilitati (problema nu chiar asa usor de rezolvat)!

As mai adauga deci la cele propuse de pro_windows un "Spyware Terminator" sau ceva de genul asta.

#13
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 barabasfrancisc, on Jun 28 2008, 16:04, said:

Doar ca sunt free? Hmmm!... Nu este explicatia corecta,... cred? Iar eu vorbesc doar de prezent. Ce va fi maine vom vedea!
mai Feri...
pina la urma se reduce totul la bani.
solutiile free sunt uneori mai bune, ori la fel de bune ca cele cu plata.
citeste topicurile in care se vorbeste despre aceste solutii, si iti faci o idee.
nu are rost sa repetam aici ce deja s-a scris poate de n ori in alte topice...
pina la urma gusturile si preferintele difera.
unii spun ca nod 32 e foarte bun. altii ca dimpotriva...

#14
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008

 pastel3005, on Jun 28 2008, 16:02, said:

reformulez atunci:
iti cumperi o protectie de la firma x, cu n dolari.
dupa o luna nu te mai multumeste.
cumperi alta solutie, de la firma y.
dupa 2 luni nu iti mai convine nici aceasta...
ce faci? iar cumperi? si tot cumperi? ori ramai cu ele doar pt ca le-ai platit?
cel mai bine este sa incerci solutiile free, pe care incerci sa le
setezi/adaptezi necesitatilor tale.
marea parte a solutiilor free au un suport bun de la firmele care le produc.
plus suport pe forum :)
Acelasi lucru pot sa spun si despre produsele free: "Azi instalezi una, maine alta, iar daca nu iti mai convine nici aceasta...."  
Este vorba doar despre o parere (avizata desigur, daca se poate). Vorbesc despre combinatiile care te protejeaza in cele mai multe cazuri, nu 100%  (mentionez din nou).

 massor, on Jun 28 2008, 16:06, said:

Si eu cred ca se pot rezolva problemele de securitate cu programe free, dar problema este ca, de obicei, aceste solutii free se adreseaza doar unei singure probleme. Adica ori e antivirus, ori e firewall, ori e anti-spyware, ori e ... etc...
Altfel spus, daca vrei sa fi "bulletproof" la toate tipurile de atacuri tre sa instalezi vreo 3 sau chiar 4 aplicatii care sa vegheze in permanenta tot ce misca in sistem. De aici trebuie sa ne punem deja problema resurselor, adica daca nu cumva o solutie integrata all-in-one (pe bani, fireste) va ocupa mai putine resurse si va face treaba mai eficient si mai sigur decat un ansamblu de 3-4 programe.
A... si mai ramane si problema gasirii acelei "potriviri" perfecte a tuturor programelelor pentru a nu apare incompatibilitati (problema nu chiar asa usor de rezolvat)!

As mai adauga deci la cele propuse de pro_windows un "Spyware Terminator" sau ceva de genul asta.
Ma refer la combinatii (antivirus free + firewall free = antispyware/antiadware free etc)

 pastel3005, on Jun 28 2008, 16:10, said:

mai Feri...
pina la urma se reduce totul la bani.
solutiile free sunt uneori mai bune, ori la fel de bune ca cele cu plata.
citeste topicurile in care se vorbeste despre aceste solutii, si iti faci o idee.
nu are rost sa repetam aici ce deja s-a scris poate de n ori in alte topice...
pina la urma gusturile si preferintele difera.
unii spun ca nod 32 e foarte bun. altii ca dimpotriva...
Repet nu ma refer la comparatii, nu la ce prefera x sau y ci la ce spun cei avizati!

#15
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008
Sunteti "foarte expliciti"! Ma asteptam la raspunsuri de genul: Antivirusul si/sau antispyware-ul (avira, AVG, Avast etc)  cutare gratuit are aceleasi motoare de cautare ca si cel in varianta platita, are aceleasi posibilitati de "scapare a problemei" sau nu. Firewalul gratuit are aceleasi (aproximativ) ca si in versiunea gratuita. Daca punand cap la cap versiunile gratuite, cu ofertele lor se poate face o protectie full a computerului, cat de cat, le fel de buna ca si cu un bun program "all-in one". O combinatie dintre cele free care sa lucreze impreuna bine pe sistem si, de asemenea, sa fie performanta. Amintesc ca nu vreau comparatii, doar pareri despre variante free care, combinate intre ele afera o protectie buna pentru un "home user", care desigur nu umbbla tralala..... sau poate ca da!

#16
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
De ce ne pui pe noi sa facem treaba in locul tau?! Te duci frumos pe site-urile producatorilor si iei de acolo antivirusi/ firewall si ce-ti mai trebui tie, si incepi sa le testezi! Eventual in masina virtuala unde pui "de bunavoie si nesilit de nimeni"niste virusi. Care AV sau firewall sau mai stiu eu ce iti pace, ala il folosesti. Ce comparatii mai vrei?

Tu te asteptai la astfel de raspunsuri?

Quote

cutare gratuit are aceleasi motoare de cautare ca si cel in varianta platita, are aceleasi posibilitati de "scapare a problemei" sau nu. Firewalul gratuit are aceleasi (aproximativ) ca si in versiunea gratuita
.  
Nu stii despre ce vorbesti. Fiecare antivirus are motorul prorpiu de cautare, nu conteaza ca unul e pe bani si unul e gratis. Ti-am zis: FA ABSTRACTIE DE PRET!!! Poate maine, cei de la Kaspersky Lab fac Kav-ul gratis, iar poimaine cei de la Avira isi pun anntivirusul pe bani!!! Nu conteaza ca un produs este pe bani si altul nu! Totul depinde de cum e programat...

#17
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.05.2008

 pro_windows, on Jun 28 2008, 16:59, said:

De ce ne pui pe noi sa facem treaba in locul tau?! Te duci frumos pe site-urile producatorilor si iei de acolo antivirusi/ firewall si ce-ti mai trebui tie, si incepi sa le testezi! Eventual in masina virtuala unde pui "de bunavoie si nesilit de nimeni"niste virusi. Care AV sau firewall sau mai stiu eu ce iti pace, ala il folosesti. Ce comparatii mai vrei?

Tu te asteptai la astfel de raspunsuri?
.  
Nu stii despre ce vorbesti. Fiecare antivirus are motorul prorpiu de cautare, nu conteaza ca unul e pe bani si unul e gratis. Ti-am zis: FA ABSTRACTIE DE PRET!!! Poate maine, cei de la Kaspersky Lab fac Kav-ul gratis, iar poimaine cei de la Avira isi pun anntivirusul pe bani!!! Nu conteaza ca un produs este pe bani si altul nu! Totul depinde de cum e programat...
Probabil ca nu. Probabil am gresit formuland acest topic. Nu doream decat o parere. Nu este posibil,..., asta este! Apropo, nu vorbesc despre produse in comparatie, ci era vorba despre o discutie libera. Desigur ca ai dreptate. Doar ca eu vorbesc despre ziua de azi. Maine ... vom vedea. Nu? De asemenea, nu va pun pe voi sa alegeti in locul meu. Sau in ziua de astazi nu poti avea o curiozitate fara sa ai un scop ascuns? Credeam ca aici gasesec si oameni avizati, care pot avea o parere concreta, ancorata in realitate. Sunt convins ca, in problema care am pus-o in discutie, exista o sumedenie de factori aleatori, si anume, ce calulator are utilizatorul, performantele acestuia, setarile produselor free, pe unde navigheaza utilizatorul etc., dar eu doream un dialog in arealul generalului.

#18
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008
OK barabasfrancisc, eu am priceput din prima ce vrei tu de fapt.
Si ca sa nu mai divagam prea tare, uite combinatia care am folosit-o eu un timp:
- AV : AVG Free 8.0
- FW : Comodo 3
- AS : Spyware Terminator 2.2
Atentie totusi la setari ca atat Comodo cat si Terminatorul pot fi foarte agasante daca le setezi prea "high".
Asa cum spuneam mai sus, am ajuns sa renunt la acest trio, in primul rand datorita resurselor, apoi datorita unor "incalecari" (detectau simultan o amenintare 2 din programe - ma rog asta poate nu-i chiar asa rau).

Saptamana viitoare vreau sa incerc alt "trio".... de data asta toate de la aceeasi "mama".. sa vedem, poate colaboreaza mai bine:
- AV: Comodo AV 2.0
- FW: Comodo Firewall 3.0.x
- AS: Comodo BOClean Anti-Malware 4.26

O vreme am stat, asa cum spunea cineva mai sus, fara nici un fel de protectie. Si am navigat peste tot, am tras de pe torrente, etc. Toate astea insa cu ochii larg deschisi! Si n-am patit nika! A, am uitat sa spun ca totusi, pentru fisierele trase de pe net care pareau mai "suspecte" foloseam site-ul de scanare AV gratuit VirusTotal. Asta, intr-adevar, m-a scos din multe dileme (si potential belele).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate