Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat Achizitionare Placa Video + SurSa

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
John_Rullz

John_Rullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 01.11.2007
Daca pe totate logo-urile scrie Ati Radeon nu are cum sa se numeasca altfel.

#20
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
hai mai baieti, voi discutati daca se zice ati sau amd ? placile tot aceleasi sunt mie imi place sa ii zic amd hd si gata :D

#21
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
ce scrie aici ca nu vad.

Pana acum pe vechile placi scria inca ATi dar pe noile placi va fi trecut logo-ul de la AMD

#22
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
stiu ca e o intrebare prosteasca dar o pun :P ... cred ca alegerea o sa fie o sursa bluestorm II 500w, asta bineinteles daca nu se poate da comanda "speciala" pentru corsair 450vx(nici una din firmele de pc-uri din brasov nu o au :(). Intrebarea mea este : sursa o sa "intre" in carcasa mea, deoarece carcasa mea e atx (asa scrie pe certificatul de garantie), si sursele sunt atx 2.2 ... sunt compatibile ?

Edited by Merdiso, 03 July 2008 - 14:41.


#23
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

 Merdiso, on Jul 3 2008, 15:41, said:

stiu ca e o intrebare prosteasca dar o pun :P ... cred ca alegerea o sa fie o sursa bluestorm II 500w, asta bineinteles daca nu se poate da comanda "speciala" pentru corsair 450vx(nici una din firmele de pc-uri din brasov nu o au :(). Intrebarea mea este : sursa o sa "intre" in carcasa mea, deoarece carcasa mea e atx (asa scrie pe certificatul de garantie), si sursele sunt atx 2.2 ... sunt compatibile ?
E foarte buna BlueStormII 500W, eficienta 85%, e foarte laudata prin review-uri, eu am BSII de 400W(si cred ca e aceiasi marime cu cea de 500W, doar puterea difera) si am carcasa ingusta si a incaput fara probleme deci nu ai de ce sa-ti faci griji ca nu o sa incapa, nu stiu Corsair cat de mare e.

#24
copoiu

copoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2004

 Merdiso, on Jul 3 2008, 15:41, said:

stiu ca e o intrebare prosteasca dar o pun :P ... cred ca alegerea o sa fie o sursa bluestorm II 500w, asta bineinteles daca nu se poate da comanda "speciala" pentru corsair 450vx(nici una din firmele de pc-uri din brasov nu o au :(). Intrebarea mea este : sursa o sa "intre" in carcasa mea, deoarece carcasa mea e atx (asa scrie pe certificatul de garantie), si sursele sunt atx 2.2 ... sunt compatibile ?

Am sursa pe care o vrei tu (nu de vanzare), vezi topicul asta: http://forum.softped...p;#entry4420365
La postul #11 este si o poza a sistemului, sursa are dimensiuni strandard, este rece si puternica, n-am avut vre-odata probleme de alimentare insa la capitolul "zgomot" am auzit si altele mai silentioase...
Am sursa de peste 1 an de zile si sunt f. multumit de ea, asa ca ti-o recomand cu caldura :)

#25
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

 copoiu, on Jul 8 2008, 10:06, said:

Am sursa pe care o vrei tu (nu de vanzare), vezi topicul asta: http://forum.softped...p;#entry4420365
La postul #11 este si o poza a sistemului, sursa are dimensiuni strandard, este rece si puternica, n-am avut vre-odata probleme de alimentare insa la capitolul "zgomot" am auzit si altele mai silentioase...
Am sursa de peste 1 an de zile si sunt f. multumit de ea, asa ca ti-o recomand cu caldura :)

mersi ... da, nu cred ca e mai mare decat deluxul meu, deci ar trebui sa incapa, oricum probabil o sa o testez acolo odata cu placa video

#26
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Până la urmă discutăm despre HD4850 sau despre HD4870?

Edited by cristyyo, 11 July 2008 - 16:10.


#27
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Deci ia placa de baza, lasa memoriile si faci OC la CPU.

L.E: cred ca despre 4870, nu?

Edited by Galacticul, 11 July 2008 - 16:11.


#28
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
4870 si 4850 .... nu stiu dar eu am o problema, adica eu sunt in clasa a 8-a si tre sa iau niste rezultate scolare bune (nu 10 media la media da admitere, da eu am vreo 9.30 si tre s-o mentin si in a 8-a s-ar putea sa pic si atunci raman SI vara viitoare cu x1600 pro si nu vreau.)  <_<.

Edited by Merdiso, 11 July 2008 - 16:17.


#29
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Cea mai buna varianta pentru 4870 ar fi sa vinzi placa de baza ce o ai acum, iei una OC-abila, si un cooler decent, faci OC la CPU si te-ai scos.

#30
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Procentul pe care îl vrei tu e imposibil de calculat, pentru că e variabil.Cert e că la frecvența stock va fii ținută în frâu.

L.E:Pasul I, apucă-te de studiat pe Internet despre overclock (vezi link-urile pe care ți le-am dat pe celălalt topic).Nu te apuca de capul tău pentru că poți greși iremediabil.

Edited by cristyyo, 11 July 2008 - 16:19.


#31
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Oricum, ce iese in 3dMark e una, si ce iese in jocuri e alta ;). Ia placa si sursa, daca nu esti multumit, ca scoate prea putin, bla bla, faci planul cu placa de baza.

#32
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Mai devreme sau mai târziu tot va dori să facă OC pentru că procesorul și placa video sunt capabile.:)

#33
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
un p31 de la gigi (modelul de aproximativ 200 ron, nu stiu cu MSE numeste exact :lol: e bun pt un oc micut, sa zicem 2.6ghz?)

ca poate il cumpar userului zala cu aproximativ 100ron si pe placa mea de baza daca imi pun mintea scot atat pe ea, gasesc eu un fraier, zic ca se oc-eaza excelent  :lol: si gata (am glumit, oricine stie ca intelurile nu stiu oc ce naiba).Faza e ca o vine in ianuarie ...

si nu, nu joc 3dmark , vreau jocuri adevarate nu treidemarc !

L.E. cand sa mai strang bani, in 7 zile ?  :lol:

Edited by Merdiso, 11 July 2008 - 16:25.


#34
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Fă ce a spus Galacticul, poate până atunci mai strângi ceva bani și-ți iei ceva mai bun.;)

#35
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Si urmeaza-i sfatul lui cristyyo care ti-a sugerat sa te apuci de cautat sfaturi si sa citesti despre overclock... pt ca daca tu intrebai daca duci mem la 667 iti creste viteza la proc imi dau seama ca nu prea esti in domeniu asta... In rest bafta la scoala si sa-ti iei calc mult visat  ;)

#36
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
da de asta ce zici? nu e nebun ala cu e6400 stock + 9800GX2 ?:o.Stiu ca are oc-ul in mana, dar totusi eu daca as avea mobo oc-abil(el are asus care stie oc) as face oc pe e6400 la un 9800GX2 in orice moment.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate