Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat Achizitionare Placa Video + SurSa

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
a da, am uitat sa modific si sursa in semnatura, acuma sunt pe un Delux de 600w, sursa e ok si la amperaje,daca nu ma insel pe railurile de 12v pe ea scria 18a,si deobicei chiar si pe deluxuri sunt bine scris amperajele, deoarece m-am uitat si pe sursa veche si pe aia pe railurile de 12v avea 8a / 6a.

Mai eu nu stiu, eu am jucat assassin's creed la maxime cu setarile din joc si cu aa 4x si af 8x din control panel, am pus 16xq si se misca cu 10fps si diferenta era aproape 0.Eu la mai niciun joc nu vad diferenta dintre aa off si aa 16xq.La unele jocuri vad diferenta dintre af 16x si 2x / off.Si prefer sa joc jocurile fara vsync ca si asa nici la ala nu vad diferenta, chiar daca din control panel la vsync e pus ca eu sa aleg din joc daca activez vsync sau nu.

Reviewul vine azi, o sa-l fac mai complex pentru ca e primul review si vreau sa imi testez "indemanarea" in teste.

#110
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMerdiso, on Jul 26 2008, 08:28, said:

a da, am uitat sa modific si sursa in semnatura, acuma sunt pe un Delux de 600w, sursa e ok si la amperaje,daca nu ma insel pe railurile de 12v pe ea scria 18a,si deobicei chiar si pe deluxuri sunt bine scris amperajele, deoarece m-am uitat si pe sursa veche si pe aia pe railurile de 12v avea 8a / 6a.

Mai eu nu stiu, eu am jucat assassin's creed la maxime cu setarile din joc si cu aa 4x si af 8x din control panel, am pus 16xq si se misca cu 10fps si diferenta era aproape 0.Eu la mai niciun joc nu vad diferenta dintre aa off si aa 16xq.La unele jocuri vad diferenta dintre af 16x si 2x / off.Si prefer sa joc jocurile fara vsync ca si asa nici la ala nu vad diferenta, chiar daca din control panel la vsync e pus ca eu sa aleg din joc daca activez vsync sau nu.

Reviewul vine azi, o sa-l fac mai complex pentru ca e primul review si vreau sa imi testez "indemanarea" in teste.
Nu inteleg ce treaba ai tu cu control panel-ul ca sa modifici aa-ul? Foloseste optiunile din joc nu din control panel. Ca daia se misca asa greu in unele jocuri. Lasa pe default setarile din control panel.

Edited by Darth_Vader, 26 July 2008 - 10:27.


#111
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
ok, atunci las pe quality mod din control panel (asa s-au instalat driverele pe quality mod) si modific in joc.Mersi de raspuns :P.

#112
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Ma bucuri ca vrei sa testezi indemanarea in test... totusi, nu te juca in control panel la setari si nu overclocka placa pentru ca nu ai nevoie si pentru ca e racita pasiv...

#113
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View PostMerdiso, on Jul 25 2008, 22:03, said:

Defapt eu nu vad diferenta intre no aa si aa 16x.

:huh:  nasol.

#114
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostMerdiso, on Jul 25 2008, 13:51, said:

exact ... ceva mai "infometat de cerinte", ca tdu merge si pe HD2600 pro DDR3 128bit fara probleme pe maxime ... as face in cs source pentru ca si ala se mai testeaza, ultimele placi video scot cam 250fps-uri,si as vrea sa vad cam cat scoate a mea, un x2 3600+ 1.9ghz oc 2.4ghz cu 8800GT a scos 190 fps-uri,si cum eu am procesor mai bun si placa oc-ata cam tot pe acolo scot, ca 9600GT turboforce oc edition e putin sub 8800GT stock.Problema e ca atunci cand intru in joc imi da eroare de engine, mai facea asa in trecut dar inainte sa pun placa vide mergea....Pana acum raman urmatoarele teste: 3dmark2006,Crysis,Mass Effect (nu stiu daca va vine sa credeti dar are momente cand daca il pun pe maxime 1280&1024 cu setarile placii video puse pe quality mod ajunge la 20-20fps chiar,si se vede ca jocul fragmenteaza foarte putin dar e perfect jucabil si nu prea sunt momente din-astea),Grid,Assassin's CreeD.Astept si alte sugestii pana maine dimineata.
Ceva mai infometat ar fi si COD 4 , Nfs pro street(intr-adevar e un joc neplacut dar e infometat rau ) , far cry 2(trebuie sa astepti sa apara :D ) , Devil mcry 4, etc.Apropo tdu mere la maxim si pe un 7600 gs versiunea pe agp  :P .Mai sunt o gramada de joace pe computergames  :rolleyes: .

#115
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postilie predator, on Jul 28 2008, 11:28, said:

Ceva mai infometat ar fi si COD 4 , Nfs pro street(intr-adevar e un joc neplacut dar e infometat rau ) , far cry 2(trebuie sa astepti sa apara :D ) , Devil mcry 4, etc.Apropo tdu mere la maxim si pe un 7600 gs versiunea pe agp  :P .Mai sunt o gramada de joace pe computergames  :rolleyes: .

sincer nfs pro street mi-a placut aproape cel mai mult din toata seria, mi s-a parut MULT mai fain decat grid care e aproape imposibil de jucat cu tastatura.Si nu e infometat, pe un 7600GT zboara in all high 1280&1024 deci nu e bun.Cod4 il testez ca il testeaza multi chiar daca si el merge pe pc-uri mai slabe.Dmc4 o sa il incerc, ma uit acum sa vad ce cerinte are :D.

L.E. Recommended System Requirements
OS: Windows XP/Vista
Processor: Intel Core 2 DUO
Memory: 1 GB (2 GB for Vista)
Hard Drive: 8 GB Free
Video Memory: 512 MB (nVidia GeForce 8600)
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c or 10
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

bun bun, testam cu siguranta.

Edited by Merdiso, 28 July 2008 - 10:58.


#116
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostMerdiso, on Jul 28 2008, 11:57, said:

sincer nfs pro street mi-a placut aproape cel mai mult din toata seria, mi s-a parut MULT mai fain decat grid care e aproape imposibil de jucat cu tastatura.Si nu e infometat, pe un 7600GT zboara in all high 1280&1024 deci nu e bun.Cod4 il testez ca il testeaza multi chiar daca si el merge pe pc-uri mai slabe.Dmc4 o sa il incerc, ma uit acum sa vad ce cerinte are :D.

L.E. Recommended System Requirements
OS: Windows XP/Vista
Processor: Intel Core 2 DUO
Memory: 1 GB (2 GB for Vista)
Hard Drive: 8 GB Free
Video Memory: 512 MB (nVidia GeForce 8600)
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c or 10
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

bun bun, testam cu siguranta.
hmm si ar mai fii un joc , juiced import nights , cred ca il stii .

#117
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postilie predator, on Jul 28 2008, 12:14, said:

hmm si ar mai fii un joc , juiced import nights , cred ca il stii .

da, d-abea ma chinuiam sa il fac pe x1600 pro sa fie jucabil pe detalii medii  -_- , mersi de raspuns.

#118
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
E slabut jocul ala.

#119
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
a da, sa nu uit, leadtek 8600GTS NU cere alimentare suplimentara,la un moment dat chiar pe aceea vroiam sa o cumpar ca era 200 ron :P si e ok ca performante si am intrebat la shortcut si cei de acolo mi-au spus ca nu are nevoie de alimentare suplimentara.Am scris asta aici pentru ca 8600GTS se cumpara ca la 200ron cu siguranta ca e best-buy  ^_^.

L.E. si placa nu seamana cu cea din poza de la eMAG, e cu totul alt pcb/racire.Placa arata asa.

Edited by Merdiso, 04 August 2008 - 21:12.


#120
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
mda,prima data cand am simtit microstutteringul lui 9600GT, s-a intamplat in pro street.Pun tot setari high 1280&1024 refresh rate 75hz, intrui n joc, jocul ruleaza smooth dar la fiecare doua secunde ma trezesc cu masinile un pic mai infata decat ar trebui sa fie, pur si simplu se "teleporteaza".Inca o dovada ca la ce bun multe fps-uri daca jocul fragmenteaza (9800GX2 in special care multi spuneau ca e mai buna si decat GTX280 ca obtine mai multe fps-uri).

Edited by Merdiso, 07 August 2008 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate