Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

DEMISIE OBLIGATORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008
Buna ziua,am si eu o intrebare:primarul din comuna noastra obliga angajatii care nu l-au sustinut in campanie sa-si dea demisia in curs de 30 zile,e corect ce face? Avand in vedere ca angajatii care nu au fost cu el sunt angajati in primarie cu mult inainte ca acest primar sa fie ales(este la  al 2 lea mandat) sper ca am postat unde trebuie!!!!

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 09:21.
caps lock


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003
Si de ce urli (CAPS LOCK)?

Nu va poate obliga sa demisionati. Dar va poate face viata grea, pana plecati singuri din primarie.

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jakline, on Jun 27 2008, 10:12, said:

Buna ziua,am si eu o intrebare:primarul din comuna noastra obliga angajatii care nu l-au sustinut in campanie sa-si dea demisia in curs de 30 zile,e corect ce face? Avand in vedere ca angajatii care nu au fost cu el sunt angajati in primarie cu mult inainte ca acest primar sa fie ales(este la  al 2 lea mandat) sper ca am postat unde trebuie!!!!
ce inseamna " ii obliga"? da-ti exemple concrete ,modalitatile in sine.
nu va poate obliga sa plecati dar , dupa cum a spus si shiva , va poate face sa va doriti asta in timp .

#4
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008
Revin cu o rectificare :dupa investirea in functie a facut o sedinta cu toti angajatii in care a specifiact ca angajatii care nu l-au sustinut sa-si  dea demisia"daca nu m-ati vrut nici eu nu mai pot lucra cu voi inca 4 ani"(spusele primarului) si a inmanat foaia cu cei 7 angajati secretarei,ca in termen de 30 de zile sa rezolve problema.

#5
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jakline, on Jun 27 2008, 14:52, said:

Revin cu o rectificare :dupa investirea in functie a facut o sedinta cu toti angajatii in care a specifiact ca angajatii care nu l-au sustinut sa-si  dea demisia"daca nu m-ati vrut nici eu nu mai pot lucra cu voi inca 4 ani"(spusele primarului) si a inmanat foaia cu cei 7 angajati secretarei,ca in termen de 30 de zile sa rezolve problema.
si secretara cine e ? dumnezeu? da din palme si ati disparut cu totii?
reclamatie la ITM , nu semnati nimic dubios sau la limita legii , IN NICI UN CAZ NU VA DATI DEMISIA.
daca vorbeste de concediere ( dar ma indoiesc) aia e mai dificil de facut chiar daca asa vrea muschiu primarului.

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 13:55.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Jakline, on Jun 27 2008, 14:52, said:

Revin cu o rectificare :dupa investirea in functie a facut o sedinta cu toti angajatii in care a specifiact ca angajatii care nu l-au sustinut sa-si  dea demisia"daca nu m-ati vrut nici eu nu mai pot lucra cu voi inca 4 ani"(spusele primarului) si a inmanat foaia cu cei 7 angajati secretarei,ca in termen de 30 de zile sa rezolve problema.

legal nu va poate obliga


legal...daca nu demisionati s-ar putea sa fiti concediati pe diverse motive (dupa ce se iau masurile alternative premergatoare)
poate face o restructurare...va poate cauta nod in papura...etc

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 14:15.
o mai ia lumea si razna


#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
sub nici o forma sa nu acceptati constrangeri in vederea demisiei. in cazul in care insista , reclamati la ITM si , de ce nu , faceti de asa natura incat sa se rasufle problema in presa :)

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 14:15.


#8
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008

 solitudes, on Jun 27 2008, 14:54, said:

si secretara cine e ? dumnezeu? da din palme si ati disparut cu totii?
reclamatie la ITM , nu semnati nimic dubios sau la limita legii , IN NICI UN CAZ NU VA DATI DEMISIA.
daca vorbeste de concediere ( dar ma indoiesc) aia e mai dificil de facut chiar daca asa vrea muschiu primarului.

Secretara este ca un catel a fost "atasata"de toti primarii din '90 pana azi,toti cei in cauza sunt angajati din '90 si au facut treaba destul de bina ca altfel nu rezistau atata timp,dar primarul uita un lucru:functionarii sunt organe adm. nu autoritati, deci numiti nu alesi si nu pe criterii politice.Oricum in cazul in care lucrurile evolueaza spre rau nu stiu ce s-ar putea intampla.Multumesc pt.sfat

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
discriminarea de orice fel e ilegala ;)

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 14:16.


#10
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008
e o idee super in cazul in care insista pentru demisie sa afle presa,

Edited by solitudes, 27 June 2008 - 14:16.


#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003
Ammm ... orientarile politice/sexuale/religioase si de alta natura n-ar trebui sa influenteze abilitatile, competentele profesionale ( daca sunt! ) si modul in care lucrezi. ;)

#12
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008
Si oricum primaru a fost impartial-de Paste celor in cauza nu le-a dat prima.
  Cand a fost intrebat ei de ce nu meritau nu le-a dat un raspuns concret.

#13
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jakline, on Jun 27 2008, 15:39, said:

Si oricum primaru a fost impartial-de Paste celor in cauza nu le-a dat prima.
  Cand a fost intrebat ei de ce nu meritau nu le-a dat un raspuns concret.
?? cereti in scris sa vi se explice modul de acordare al primelor . daca nu primiti raspuns , reclamatie!!!
jucati si voi tare , nu fiti momai , pentru ca el legal nu are cum sa va dea afara asa usor.

#14
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008

 shiva, on Jun 27 2008, 15:24, said:

Ammm ... orientarile politice/sexuale/religioase si de alta natura n-ar trebui sa influenteze abilitatile, competentele profesionale ( daca sunt! ) si modul in care lucrezi. ;)


si ar trebui sa tina cont ca a fost ajutat de acesti angajati cand a devenit primar el neavand nici o ideea despre ce inseamna activitatea intr-o primarie si cei care vrea sa-i dea afara sunt  de la fiecare departament cate unul

#15
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jakline, on Jun 27 2008, 15:46, said:

si ar trebui sa tina cont ca a fost ajutat de acesti angajati cand a devenit primar el neavand nici o ideea despre ce inseamna activitatea intr-o primarie si cei care vrea sa-i dea afara sunt  de la fiecare departament cate unul
puterea corupe , functia orbeste si deh..
o greva ceva? io zic sa "scapati" treaba asta in presa. scandalul e garantat :)

#16
Adyna25

Adyna25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2008

 solitudes, on Jun 27 2008, 15:41, said:

?? cereti in scris sa vi se explice modul de acordare al primelor . daca nu primiti raspuns , reclamatie!!!
jucati si voi tare , nu fiti momai , pentru ca el legal nu are cum sa va dea afara asa usor.
Daca si primaru' asta este cum sunt sefii de la firma unde lucrez eu, nu va primi nici un raspuns. Asa am facut noi si degeaba. Am fost in biroul directorului 3/4 din angajati si am pus intrebari pe vreo 4 pagini. Si degeaba. Raspunsul primit a fost:"Ei sunt directori si nu trebuie sa ne dea noua explicatii pentru ce fac sau cand se fac negocierile de salarii, etc."
Asa ca... nush daca asta e o solutie. ITM-ul ar fi una, dar si asta in cazul in care nu vin, analizeaza situatia si pleaca cu buzunarele pline, cum s-au intamplat atatea cazuri.
Probabil, cum s-a mai spus, ar trebui facuta public aceasta nesimtire a primarului. Incercati!

#17
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
incercati sa-l provocati cu ceva, apoi sa-l filmati cu camera ascunsa, dupa aia la presa, youtube, macar il faceti mai popular decat este... :D

#18
Jakline

Jakline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2008
Multumesc pentru sfaturi,ieri a facut primaru o noua sedinta in care ia anuntat pe cei in cauza ca in 30 de zile se vor desparti si daca ei nu vor sa-si dea demisia el poate sa-i oblige pe considerente politice.Cred ca singura solutie este sa facem ca de aceasta problema sa afle presa,stie cineva cum sa procedez? Astept un sfat,o idee ceva.Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate