Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Alegere sunet pentru PC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007
Salutare....
As dori ceva zgomot pentru pc si inca nu stiu la ce sa ma decicd......
am in calcul urmatoarele variante :
Sistem 5.1 ...la care o sa dau un link mai jos
Minisistem audio Sony....

Intrebarile mele intervin aici :
Ce sa aleg minisistem..care oricum poate fi legat la calculator?...
sau un sistem dedicat 5.1....
Mentionez ca nu ma intereseaza prea tare 5.1 vreau doar stereofonie...si asta sa fie cat de cat de calitate.

Link-urile sunt...

http://www.euro-best...mhc-rg-495.html
http://www.emag.ro/b...y--p31730277100

Daca e vre-o problema cu link-urile mentionez ca sistemele sunt : Sony Audio-sony-mhc-rg-495
                                                                                                Genius-51-sw-hf-5005-150w-rms



Va multumesc, si astept pareri.

Edited by antinari, 26 June 2008 - 18:28.
am șters ce era de șters...


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Tu compari o combină, fie ea și sony, de 900 de lei cu un sistem 5.1 genius de trei ori mai ieftin. Parcă la comparația mere cu pere erau mai multe puncte comune...
Ia combina, că-i mai scumpă :P

#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 24.03.2006
Combina in mod sigur va suna mai bine decat un system ieftin 5.1, pentru ca ea are difuzoare de medii si tweetere, cat de cat rezonabile, lucru care lipseste cu desavarsire la cele mai multe dintre sistemele 5.1. In plus are si mai multa putere.

Dar combina e scumpa! E ok o astfel de investitie doar daca vrei sa folosesti la ea si restul componentelor, si anume sa pui CD-uri, casete audio sau sa folosesti radioul. Doar pentru intrarea auxiliara e o investitie proasta.

Pentru mai putin de jumatate din pretul unei combine, poti lua boxe stereo active precum Microlab Solo 6 sau Solo 7, ori Creative Gigaworks T20 sau T40. Si vei avea exact ce-ti trebuie. Un sunet bunicel, suficient de puternic pentru conditii normale de auditie, etc.

Iar daca intr-adevar vrei ceva cu adevarat calitativ. Poti lua o pereche de boxe pasive (fara amplificare inclusa) si un amplificator dedicat (second hand).
Ai cam 3-4 modele de boxe accesibile ca pret la care le vei putea gasi un amplificator second in jurul a 300 RON, si anume:

- Magnat Monitor 220
- JBL Balboa 10
- Infinity Primus 150
- Wharfedale Crystal CR-10
Chiar si putin mai exclusivist Monitor Audio Bronze BR1.

Orice varianta ti-ai alege nu va depasi pretul acelei combine.

PS: Daca alegi sa mergi pe varianta boxe+amp sa iei in considerare si faptul ca vei avea nevoie de cabluri. Nu-ti trebuiesc unele scumpe dar probabil te vor duce undeva la 50 RON si ele.

Edited by GUP, 26 June 2008 - 19:01.


#4
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007
antinari, o simpla intrebare nevinovata.....
Ce era asa grav in specificatiile date pentru fiecare produs in parte de au trebuit sterse?


Pentru GUP......

Ideea e ca citind pe un site de afara, faimoasa combina Sony nu are nici pe de parte cei 2x155w + 1 x 155w subwoofer-ul...acolo scria total power 75w.
Asta ma indeamna sa cred ca poate nici sistemul genius nu are 150w cat se lauda...dar....tot dracu ala e.

Cat despre o alta solutie as fi tare recunoscator daca m-ai putea indruma spre un amplificator 4 x 50 w am in casa 2 boxe + 1 subwoofer facute de niste oameni care se pricep, filtraje tot..doar ca am obosit sa duc statia la reparat de 2 ori pe luna din cauza unui prefinal ars...si cedand nervos i-am aplicat un pumn ceea ce a determinat craparea placii...(tin sa precizez ca nu era chiar usoara, vre-o 25 kg, vorbesc despre un siemens wega hi-fi 1313)...
Deci mi-ar conveni foarte tare sa gasesc un amplificator in zona aia de pret pentru ca nu dau de asa ceva, tot ceea ce gasesc sunt receivere 6x 100w ...iar eu nu am ce sa fac cu atata putere.

Multumesc, si imi cer scuze dak nu ma fac tocmai inteles.

#5
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 24.03.2006
Desigur combina stereo nu poate sa dezvolte atata putere per canal, precum sustin fantezist specificatiile. Ea are un consum la putere maxima undeva la 120-150W. Sigur nu poate sa scoata mai mult decat consuma. Dimpotriva. Poti afla o suma mai apropiata de adevar impartind consumul sculei la numarul de boxe. :)

Vezi aici, sunt mai multe modele interesante > http://forum.softped...howtopic=400373
Modelele Akai si Pioneer arata foarte bine!

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Regulamentul forumului, capitolul 3:
Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului Softpedia:
h. sa respecte deciziile moderatorilor si sa nu le comenteze pe forumul public; pentru aceste probleme se va folosi PM (private message)


View PostStrik3R, on Jun 26 2008, 21:55, said:

antinari, o simpla intrebare nevinovata.....
Ce era asa grav in specificatiile date pentru fiecare produs in parte de au trebuit sterse?
Conform citatului de mai sus (care e mai sus pentru că, evident, este valabil pentru toți utilizatorii) nu e chiar nevinovată. De data asta îmi voi justifica decizia pe forumul public, cu specificarea totuși a faptului că acest lucru reprezintă o excepție, și nu o regulă. Regula e ștergerea și, eventual, sancționarea userului.
Deci:
1. În 1280/1024 am scrollat prin postul tău până m-am plictisit, și nu am ajuns la finalul lui
2. Postul conține, pe lângă specificarea modelelor în cauză, și link-uri spre paginile cu specificații. Chiar în cazul unor probleme la accesarea acelor pagini, primele 10 rezultate la un sărci pe google (copy nume sistem > paste pe pagina google > enter  :) ) returnează cel puțin două pagini ce conțin acele specificații. Am considerat că este mai mult decât suficient, mai ales că pe acele pagini citirea specificațiilor respective se face mult mai ușor decât se putea face în postul tău inițial, ceea ce mă duce la:
3. Acele specificații erau copy/paste, fără măcar a avea minima decență de a șterge rândurile goale, astfel încât practic acea parte era spațiată la 4-5 rânduri. Știu că, din motive necunoscute (sau cunoscute ?!?) de multe ori la copy/paste apar formatări ciudate, cu spații imense între rânduri, DAR... aceasta se poate remedia prin ștergerea rândurilor goale
4. Pe lângă cele de mai sus, aș vrea să te anunț că, cel puțin în cazul obiectelor on topic, dacă cineva are nevoie de datele tehnice pentru a le compara și a-ți oferi o recomandare, nu cred că e o idee bună să cumperi urmând acea recomandare. Practic ți-am făcut un serviciu ;)

Se pot cumpăra amplificatoare SH, la prețuri până în 100 de euro, de o calitate mai bună decât ce se găsește prin magazine la același preț.
Strict on topic, recomand combina. Fie și doar pentru faptul că poți asculta un cd audio original fără să mai auzi și zgomotul ventilatoarelor...

PS o putere totală de 75W e mai mult decât suficient pentru o cameră de dimensiune medie (chiar și pentru chefuri :) )

Edited by antinari, 27 June 2008 - 00:39.


#7
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008

View PostGUP, on Jun 27 2008, 00:17, said:

Desigur combina stereo nu poate sa dezvolte atata putere per canal, precum sustin fantezist specificatiile. Ea are un consum la putere maxima undeva la 120-150W. Sigur nu poate sa scoata mai mult decat consuma. Dimpotriva. Poti afla o suma mai apropiata de adevar impartind consumul sculei la numarul de boxe. :)

Vezi aici, sunt mai multe modele interesante > http://forum.softped...howtopic=400373
Modelele Akai si Pioneer arata foarte bine!
ala pioneer as alege

#8
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007
ok antinari....multumesc de lamuriri si imi cer scuze, putina tolerana pls, sunt nou :)
Cat despre alegere, inca nu sunt hotarat....
Am vazut topic-uri pe forum despre watti RMS si wati PMPO, pe aceasta combina scrie Wati RMS si totusi e fabulos 460, chestia asta nu`mi place deloc....
Cat despre amplificatoarele din link nu gasesc nimic (4 x ) doar (2 x) ceea ce ma lasa cu subwoofer-ul pe afara...din pacate...
Mai astept pareri, daca nu intr-un final cred ca o sa iau combina.

Edited by Strik3R, 27 June 2008 - 18:41.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Subwooferele sunt folosite pentru a masca satelitii de performante jenante. Amplificatoarele serioase se folosesc cu boxe full, care pot reda basii fara proptele.
Singura utilizare OK din punctul meu de vedere a unui subwoofer este cea de redare a canalului LFE din filme (.1 din formularea 5.1), nu pentru a reda basii din toate celelalte canale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate