Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Concediu de odihna

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mirelushi

mirelushi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2008
sunt insarcinata in 6 luni jum vreau sa-mi iau concediul de odihna si dupa concediul prenatal,am dreptul la 21 de zile de co dar banca unde lucrez nu vrea sa-mi de-a decat 7 zile deoarece mi se spune ca daca imi iau tot concediul si dupa cei 2 ani de cond de maternitate plec de la ei ma vor pune sa platesc zilele de concediu luat anul acesta,pt ca eu voi avea contractul suspendat pt maternitate

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
concediul se acorda proportional cu zilele lucrate. cele 21 de zile sunt pentru intreg anul.

#3
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Avand in vedere ca vei intra in concediu pentru crestere si ingrijire copil, contractul de munca se suspenda si nu ai dreptul la concediu de odihna pentru acea perioada.

#4
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View PostLuka_luka, on Jun 26 2008, 17:18, said:

Avand in vedere ca vei intra in concediu pentru crestere si ingrijire copil, contractul de munca se suspenda si nu ai dreptul la concediu de odihna pentru acea perioada.
daca nu mi-am luat nicio zi din concediul de odihna si intru in cel de crestere copil, ce se intampla cu zilele de CO neefectuate, se poate face compensare in bani in momentul suspendarii contractului de munca?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
ultima data cand m-am uitat in codul muncii, situatia era cam asa:
-angajatorul e obligat sa-ti acorde zilele de concediu
-daca nu le-ai cerut pe toate si se desface contractul de munca (prin demisie, concediere, etc) zilele de concediu se compenseaza in bani

deci, singura varianta in care primesti bani pt zilele de concediu este cea in care se desface contractul de munca. daca nu pleci din firma si trece anul, pierzi zilele de CO neutilizate.

#6
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Post_Smiley_, on Sep 10 2008, 13:46, said:

-daca nu le-ai cerut pe toate si se desface contractul de munca (prin demisie, concediere, etc) zilele de concediu se compenseaza in bani

Nu cumva ramane la latitudinea angajatorului? Chesti asta nu se reglementeaza prin regulamentul intern?

Ma voi uita si in codul muncii pentru ca imi scapa acest aspect.

#7
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Angajatorul este OBLIGAT să acorde concediul de odihnă.
Mai mult este obligat să acorde cel puțin 15 zile CONSECUTIV de concediu de odihnă.
Dacă nu poate acorda concediul de odihnă într-un an se va acorda OBLIGATORIU în următorul an.
NU este permisă plata zilelor de concediu neefectuat.
DOAR la desfacerea contractului de muncă se face calculul de zile de concediu efectuat / neefectuat și se plătește / se rețin banii pentru concediul de odihnă aferent perioadei de timp lucrate la respectiva firmă.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
in codul muncii scrie asa:

Art. 139. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihnă]
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaților.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări.

Art. 140. [durata concediului de odihnă]
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

Art. 141. [efectuarea și compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.


de chestia cu "cel puțin 15 zile CONSECUTIV" n-am auzit pana acum si mi se pare putin ilogica. avand in vedere ca sunt minim 20 de zile (si deseori minimul = realitatea) ar insemna ca nu poti sa-ti iei 2 concedii de cate o saptamana. poti detalia prevederea asta? unde apare, eventual un link...

#9
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Post_Smiley_, on Sep 10 2008, 17:44, said:

de chestia cu "cel puțin 15 zile CONSECUTIV" n-am auzit pana acum si mi se pare putin ilogica. avand in vedere ca sunt minim 20 de zile (si deseori minimul = realitatea) ar insemna ca nu poti sa-ti iei 2 concedii de cate o saptamana. poti detalia prevederea asta? unde apare, eventual un link...

Nici eu nu am auzit nimic despre 15 zile.
Mersi pentru lamuriri.

#10
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postxella, on Sep 10 2008, 17:52, said:

Nici eu nu am auzit nimic despre 15 zile.
Mersi pentru lamuriri.
transa de cel putin 15 zile e specifica bugetarilor (HG 250/1992);

#11
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
In situatia ta, daca ramai cu zile de concediu neefectuat din anul 2008 (ca exemplu) si stai in concediu de ingrijire copil 2 ani (pana in 2010), aceste zile se pierd. Nu se pot plati decat in cazul incetarii contractului de munca, si doar pana la 31.12.2009 (in cazul de fata).

Edited by Luka_luka, 11 September 2008 - 22:41.


#12
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Codul Muncaii
Art. 143
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 15 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

:-)

Aici scrie de cele 15 zile!

Edited by Qandulak, 12 September 2008 - 14:58.


#13
sirBULLY

sirBULLY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2005
daca sunt angajat de cateva luni pot sa`mi iau concediu proportional cu lunile lucrate? sau trebuie sa treava un minim de 1 an pentru a`mi lua concediu? am cautat pe net..dar nu gasesc o lege referitoare la acest aspect.
daca nu ti iei intr`un an zilele de concediu corespunzatoare...si trce acel an..ce se intampla cu zilele de concediu?

#14
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
A fost o reglementare legală privind faptul că nu-ți poți efectua CO decât după un an. Nu mai e valabilă. Deci poți să-ți iei CO proporțional cu timpul efectiv lucrat. CO trebuie efectuat integral în anul pentru care se acordă. În situații excepționale se pot efectua zilele rămase în anul următor. Există reglementări interne pentru astfel de situații.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate