Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Web Design

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salut ,

Eu ma pricep la Design'ul unui site , la partea html ,php ,css si toate cele nu ma bag ! Cum se procedeaza mai exact in cazul meu ?

1- eu ii fac template'ul unei persoane (elementele grafice) le inbin in Web Page Maker sau alt program de genu ,sa vad cum arata ,daca este ok etc
2- apoi dupa ce cred ca arata ok , ii dau folderul cu imaginile folosite pentru creeare template'ului .
3- persoana respectiva le inbina el in html sau ce foloseste el ,si isi face treaba mai departe :)

Eu asa cred ca se procedeaza !

-- Gasesc colaboratori pentru asa ceva ? Fac template'ul , mi-l cumpara cineva cu 30 ron si tot asa . SAU . Fac template'ul , il iau unei persoane ... il aplica , ia o suma de bani din care X % este a mea...!
-- Vreu sa ma apuc de webdesign , talent am   :P ,timp am ... bani muli pe un template nu vreu ! Colaboratoru ferfect  :thumbup:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
sunt 3 oameni care lucreaza practic la dezvoltare
1. designerul (care face .psd-ul)
2. html-istu (care transforma imaginea in cod html)
3. programatorul (care pune continut dinamic html)

de multe ori 1 si 2 sunt aceeasi persoana
3-ul se pricepe si la treaba 2

#3
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

View PostaWp_viTal, on Jun 24 2008, 16:09, said:

Salut ,

Eu ma pricep la Design'ul unui site , la partea html ,php ,css si toate cele nu ma bag ! Cum se procedeaza mai exact in cazul meu ?

1- eu ii fac template'ul unei persoane (elementele grafice) le inbin in Web Page Maker sau alt program de genu ,sa vad cum arata ,daca este ok etc
2- apoi dupa ce cred ca arata ok , ii dau folderul cu imaginile folosite pentru creeare template'ului .
3- persoana respectiva le inbina el in html sau ce foloseste el ,si isi face treaba mai departe :)

Eu asa cred ca se procedeaza !

-- Gasesc colaboratori pentru asa ceva ? Fac template'ul , mi-l cumpara cineva cu 30 ron si tot asa . SAU . Fac template'ul , il iau unei persoane ... il aplica , ia o suma de bani din care X % este a mea...!
-- Vreu sa ma apuc de webdesign , talent am   :P ,timp am ... bani muli pe un template nu vreu ! Colaboratoru ferfect  :thumbup:
invata si html este foarte simplu ...

Edited by demos, 24 June 2008 - 17:33.


#4
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postagain, on Jun 24 2008, 17:32, said:

sunt 3 oameni care lucreaza practic la dezvoltare
1. designerul (care face .psd-ul)
2. html-istu (care transforma imaginea in cod html)
3. programatorul (care pune continut dinamic html)

de multe ori 1 si 2 sunt aceeasi persoana
3-ul se pricepe si la treaba 2

As mai avea totusi niste intrebari.

1. PSD'urile , adica fac templateul doar in phtoshop (inbin elementele ,pun textele etc etc..) apoi il export ca fisier .psd sau cum ?
2. La pasult acesta , este destul de ok , prin cod'uri html fac o pagina pun url'urile  pozelor le aranjez frumos etc .... un backround si rezulta templateul ,DAR nu stiu cum pun texte peste un o poza ,bara ceva.. Daca ma ajutati la pasul asta ar fi super ok , pentru ca eu nu vad ce ar mai trebui sa fac eu in afara de grafica in Photoshop , iar apoi puse in html , niste texte pe acolo de portofoliu sa zic asa ,iar de aici gata treaba me-a.

Uite am facut un template simplu ... cu niste elemente externe , daca ai 2 min sau 5  :lol: pentru ca nu stiu cat dureaza ,sa imi pui si mie undeva in centru un text ! Pentru ca eu pot doar pe langa template ,m-am informat si cica este nu stiu ce cod CSS ... am cautat pe W3s dar nu am gasit asta cu textu peste o imagine :)

-----
Attached File  mypage.rar   414bytes   47 downloads

#5
flipper4u

flipper4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 18.08.2006
pentru DESIGN si numai design, photoshop-ul este bun... nu pui texte  pur si simplu faci desenul site-ului si il tai bucatele... slice... aici e faza... e bine sa te inveti sa-l tai, pentru  ca fiecare pixel conteaza... va conta la dimensiunea totala a site-ului...poti sa pui si textul pe site, dar iti trebuie in plugin pentru Photoshop, care din pacate este pe bani si nu il gasesti pe nici un site de warez, torenti sau alte aberatii... asa ca in lipsa acestui plugin care transforma .psd in .html si .css (face din munca omului reultatul muncii 2, sper sa intelegi ce zic...)... stai si modifici codul in voie :)

#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
parca ziceai ca ai o carte de html
cum sa pui un text intr-o anumita zona designului tau inveti din exemple,incercari,cautari nu din raspunsurile de pe forum

succesuri

#7
Alexandruuss

Alexandruuss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.04.2008
Am facut si eu o pagina (prima mea pagina) si nu stiu cum sa folosesc Slice Tool. Am selectat tot ce trebuie si acum ce fac?

#8
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postflipper4u, on Jun 24 2008, 19:52, said:

pentru DESIGN si numai design, photoshop-ul este bun... nu pui texte  pur si simplu faci desenul site-ului si il tai bucatele... slice... aici e faza... e bine sa te inveti sa-l tai, pentru  ca fiecare pixel conteaza... va conta la dimensiunea totala a site-ului...poti sa pui si textul pe site, dar iti trebuie in plugin pentru Photoshop, care din pacate este pe bani si nu il gasesti pe nici un site de warez, torenti sau alte aberatii... asa ca in lipsa acestui plugin care transforma .psd in .html si .css (face din munca omului reultatul muncii 2, sper sa intelegi ce zic...)... stai si modifici codul in voie :)
Vrei sa zici , ca ,cu acel plugin nu va mai trebui sa le scriu eu in html apoi .... ?

Edited by aWp_viTal, 24 June 2008 - 22:07.


#9
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Revin ..

De 3 zile si 3 nopti , ma "joc" in html si css !
Am invat cum sta treaba in html , css etc . (foarte usor , ce este drept ca m-am mai jucat eu in html cand cumparasem cartea)
-------
Acum stiu sa asez in pagina elementele din care este alcatuit template'ul , stiu sa pun textele pe unde vreau etc .. astea cu div.
Am terminat nu ?  :D

1-Imi fac elementele in Photoshop,etc
2-Imi asez template'ul in pagina prin css (div'uri) textele la fel
3-Pun un print Screen , ceva date  :P si il arhivez .
4-Vin banii  :w00t:

Nu ma speriati iar , vam invatat html ,css (cei drept nu stiu toate codurile alea pe deasupra,dar ma uit in carte cand nu mai stiu si asa le inv.) acum ce trebuie sa mai fac ?
Gata ?

6-Stiu ca mai este fisierul ala style , care nu stiu ce si cum se face :) daca trebuie si style asta ... cum il fac ?
7-Trebuie neaparat psd'ul acela (Eu elementele pe rand,ce fac le pun pe toate in photoshop le unsec si export poza psd ?

Edited by aWp_viTal, 27 June 2008 - 17:13.


#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

Quote

Am terminat nu ?

=))

#11
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View Postlord_ice, on Jun 27 2008, 18:24, said:

=))
:nonobad:  pai ce mai este de facut ? Pentru un template !

1- Fisierul acela Style nu stiu cum sa il fac ,sau daca imi trebuie
2- Fisierul .psd in rezolv repede daca am nevoie si de acesta

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostaWp_viTal, on Jun 27 2008, 18:31, said:

:nonobad:  pai ce mai este de facut ? Pentru un template !

1- Fisierul acela Style nu stiu cum sa il fac ,sau daca imi trebuie
2- Fisierul .psd in rezolv repede daca am nevoie si de acesta

:lol: iar citii printre randuri, crezui ca ai terminat de invatat html...is prea fericit ca-mi dovedii examenele...vine licenta :D  :thumbup: scuze :kisstogether:

Parca te am pe mess,nu?

Edited by lord_ice, 27 June 2008 - 18:00.


#13
nchipn

nchipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 15.12.2006

View PostaWp_viTal, on Jun 27 2008, 18:31, said:

:nonobad:  pai ce mai este de facut ? Pentru un template !

1- Fisierul acela Style nu stiu cum sa il fac ,sau daca imi trebuie
2- Fisierul .psd in rezolv repede daca am nevoie si de acesta
Sa arate bine in toate browserele, valid xHtml ca asa e la moda, apoi valid css  :)

#14
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
M-a lamuriti si pe mine cu .psd  , adica iti faci un template in Photoshop si apoi aceasta imagine o transformi in cod HTML?

#15
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View PostSpyrex63, on Oct 23 2008, 18:05, said:

M-a lamuriti si pe mine cu .psd  , adica iti faci un template in Photoshop si apoi aceasta imagine o transformi in cod HTML?

Si nu-ti merge gugle?!
http://www.partdigit...als/convert-web

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate