Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tehnici de spalare a creierului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#19
t3or3tic

t3or3tic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.02.2008

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 17:44, said:

PS: Ca sa nu induc lumea in eroare, marturisesc ca sunt o persoana religioasa in sens biblic. Dupa parerea mea, adevarata religie nu are nimic de a face cu brainwashing.
Hmmm..si imi placea intr-o oarecare masura ce scri...fie ca le-ai cop fie ca nu.:(.

#20
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Religia poate recurge ori la persuasiune ori la manipulare pentru a determina un om sa faca ce doreste(biserica).

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pct 3 - comentarii

Dupa ce esti rupt de prieteni si de familie, singurul camin pe care-l ai este gruparea de ciudati care a pus gheara pe tine. De aceea, trebuie sa le fii loial. Initial, baietii au avut grija sa te primeasca cu entuziasm in sanul lor (tehnica de 'love bombing'), iar acum nu poti sa le inseli asteptarile. Incepi sa inghiti cele mai mari ineptii doctrinare nu pt ca le crezi sincer, ci pt ca oamenii aia au fost draguti cu tine si ti-au bagat in cap ca ei sunt tot ce ai pe lumea asta. Sigur ca la inceput sesizezi clar informatiile eronate si minciunile, dar cu timpul inveti sa nu-ti mai pese de adevar. Ajungi sa nu mai judeci dupa criteriul adevarat/ fals, ci dupa criteriul ai nostri contra ai lor. Cand esti cu grupul, bagi jargon la greu - depinde de orientare, fie secte pseudo crestine, fie orientale. Limba de lemn te diferentiaza de lumea 'pierduta' de pe strada si iti da un sentiment de securitate, de 'initiat'.

PS: Am dat sursa materialului original. M-am declarat 'religios'. Nu vreau sa ma las atras in dispute asupra punctelor mele de vedere. Tot ce vreau e ca lumea sa fie informata asupra pericolelor manipularii.
Totusi... pt ryanna - daca interpretezi sa intorci celalalt obraz ca o invitatie la a fi jefuit, inseamna ca poti sa interpretezi si porunca lui Isus de a arata dragoste ca insemnand sa ne prostituam pentru placerea celor din jur (ceea ce si face secta lui David Berg 'children of God' - vezi 'flirty fishing').

#22
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 22:28, said:

Totusi... pt ryanna - daca interpretezi sa intorci celalalt obraz ca o invitatie la a fi jefuit, inseamna ca poti sa interpretezi si porunca lui Isus de a arata dragoste ca insemnand sa ne prostituam pentru placerea celor din jur (ceea ce si face secta lui David Berg 'children of God' - vezi 'flirty fishing').

NU . NU interpretez. Ca nu sunt tampita. Numai un tampit ar intelege ca Isus vorbea de o dragoste de genul asta.


Cei care isi folosesc bunul simt [daca il mai au] stiu ca Isus se referea la iubirea in cea mai pura forma care nu are nici o legatura cu mintea si cu simturile umane. Chiar el i-a spus femeii adultere sa isi indrepte greseala. Deci era PRO casatorie .

tocmai am citit pe net despre respectivul. nu am cuvinte. un nebun care ar fi trebuit sa fie ori la casa de nebuni ori la puscarie pt. pedofilie si abuz. cine accepta sa faca parte dintr-un astfel de cult are o structura la fel de murdara cu a lui sau nu are creier.

Edited by ryanna, 23 June 2008 - 22:53.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pct 4 - comentarii

Baietii trebuie sa te faca sa ajungi sa te urasti pe tine insuti. Vor improsca cu noroi tot ce ai facut inainte, toate realizarile tale, toate trairile tale. Te vei mira ce bestie ai descoperit ca esti. Trebuie sa intelegi ca nu te mai poti baza pe judecata ta. Eforturile tale pana acum au fost indreptate intr-o directie gresita si tu nu contezi decat din momentul intrarii in gruparea cea mirifica. Ca sa marcheze acest adevar, sectele serioase care se respecta dau un nume nou adeptilor. Tre sa uiti tot ce lasi in urma si chiar tre sa lasi o gramada.
Se duce la extrem necesitatea de reinnoire personala, se creeaza temeri subiectului ca fara 200% comittment ramane pe dinafara Nirvanei. Instinctul de aparare este anihilat prin invatatura ca 'creatia noului eu trebuie sa inceapa cu distrugerea celui vechi'. Dupa ce omul e destabilizat si devine nervos/ stresat/plange din orice, chiar aceste stari emotionale induse sunt utilizate ca argument pt a-l anexa de secta: 'tu nu te vezi cat de varza esti ? e clar ca ai nevoie de noi !'


View Postt3or3tic, on Jun 23 2008, 20:32, said:

Hmmm..si imi placea intr-o oarecare masura ce scri...fie ca le-ai cop fie ca nu.:(.

Mda... nu stiu cum sa-ti spun sa nu-ti jignesc sentimentele :) fix din cauza ca sunt religios ma intereseaza sa lupt impotriva manipularii....... go figure

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postarpisz, on Jun 23 2008, 19:53, said:

cum poate un om care nu a fost spalacit pe creier enunta ca trinitatea inseamna monoteism exclusiv?
Și omul este o trinitate și, în același timp unul singur.

1 Tesaloniceni 5

23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Cine afirmă altfel, nu înțelege Scriptura. Mai ales cei din biserici nu înțeleg, pt că ei ascultă numai doctrina lor, nu Biblia.

#25
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postzexelica, on Jun 24 2008, 14:40, said:

Și omul este o trinitate și, în același timp unul singur.

1 Tesaloniceni 5

23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Cine afirmă altfel, nu înțelege Scriptura. Mai ales cei din biserici nu înțeleg, pt că ei ascultă numai doctrina lor, nu Biblia.
pentru ca afirmatia ta sa fie valida ar trebuii sa demonstrezi ca exista acel "duh" si acel "suflet" ... am o problema cu delimitarea intelesului exact implicat de tine in duh si suflet
postularea unui duh si al unui suflet nu te ajuta cu nimic pentru a face acea paralela .... si chiar daca faci acea paralela nu te ajuta la nici un moment dat cu problema originala trinitatea inseamna monoteism exclusiv pentru ca ai muta focusul la paralela enuntata de tine .... care sa zicem teoretic ai validao dar asta nu are o repercusiune directa asupra enuntului initial

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ar fi o prostie să încerc să argumentez în acest caz, pt că avem domenii de definiție diferite, fară nicio intersecție.
Nu este academic, iar de polemici nu sunt curios.

Dacă vrei să discutăm Scriptura, OK. Filozofie nu fac, pt că nu sunt deștept. :lol:

#27
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
"Ar fi o prostie să încerc să argumentez în acest caz, pt că avem domenii de definiție diferite, fară nicio intersecție."
sau vrei sa zici ca nu ai putea definii iluziile cu care ne mandrim in asa fel incat vreun tampit ca mine sa nu te poata contrazice?
si sa nu crezi ca scopul meu este sa contrazic tot ce misca .... doar unele asumtii nefundamentate

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Paranteza on topic - va propun un experiment, mai mult mental, ca nu e bine sa legati vorbe cu diversele secte. Sa zicem ca-mi bate la usa un echipaj mobil de la Martorii lui Iehova. Si incep ei sa-mi zica ce si cum, imi baga pe gat traducerea lor abuzata a Bibliei (NWT) etc. Iar eu le zic asa: stimabililor, e foarte bine, m-ati convins, ok, am cumparat teoriile voastre, sunt de acord. Bun. Dar... eu ma fac iehovist la mine acasa, nu vin la Sala Regatului; fac eu un cort al Regatului in gradina mea personala si ma duc zilnic sa ma aberez acolo (cum ca Duhul Sfant e o putere, Isus e un ingeras, iar eu nu am voie sa-mi serbez ziua, primesc revista Turnul de Veghere prin posta si o citesc de 20 de ori pana o invat pe de rost... ma rog, tot tacamul iehovist). Deci nu ma inhaitez cu voi, imi fac eu o franciza iehovista independenta. Totusi, sa zicem ca subscriu 100% la partea lor doctrinara. Si-i intreb: ma recunoasteti ca un Martor adevarat ? NUUUUUU... vor zice ei. Pai de ce, zic eu ? Iar in continuare acesti aliens ai logicii imi vor lista o mie de motive, care nu au legatura cu doctrina - tre sa vin la 'program', sa ma imbrac ca ei (vazut-ati voi vreun Martor in trening ?), sa dau respecte la seful local al Martorilor, sa dau ceva banuti la organizatie, sa ies cu ei in patrula strazii la agatat boboci etc.
QED: apartenenta la secte (unele cel putin) tine de inregimentare si disponibilitatea de a te lasa condus, NU de aderenta la doctrina si concepte.
Oops, acu imi vin in minte miile de ortodocsi care se duc obedienti la biserica unde comit diverse acte de cult fizic (ingenuncheri, lumanari etc) desi in particular sustin superstitii atat de grosolane (vezi gaina peste groapa la inmormantare sau 'visul maicii domnului'), incat preotii mai titrati tre sa se dezica de asemenea paganisme. Si totusi, biserica ii recunoaste ca fii pe baza prezentei in turma. foarte convenabil.

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Semnul unei spalari eficiente este atunci cand nici nu visam cine, cum si de ce ne spala creieru (deci evident e greu sa ne dam seama). Sa fie religia vinovatu'? - poate, candva, sau altundeva - dar astazi, la noi, nu mai domina. Altcineva poate: http://forum.softped...a...t&id=412096

Edited by blimpyway, 24 June 2008 - 23:19.


#30
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008
overseas... mai bine te declarai ateu...... acum te autodeclari spalat si uscat si intins pe sarma, alb imaculat si lucios....

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Alta paranteza, de data asta Corporate - Va amintiti de fata aia Raluca Stroescu care a murit (se pare) de inanitie cu dosarele de audit in brate ? Nu vreau sa arat lipsa de respect fata de cazul ei. Dar observati cateva similitudini cu tehnicile de mai sus:
- nu mai avea contact strans cu familia, locuia singurica
- din cate am citit, nu avea vreun prieten/ prietena apropiata
- isi dorise foarte mult sa ajunga Manager (isi insusise valorile grupului)
- reusise sa-si impuna un stil de munca ce ii taiase apetitul pe termen lung (creierul ala saracul isi lua nutrientii din aerul conditionat probabil...)
- cu somnul mai usor, ca irosea pretiosul timp de lucru
Nu vreau sa zic ca firma respectiva practicaa in mod deliberat tehnici de spalare a creierului, dar efectele mediului profesional si social in care activa fata aia sunt cele de mai sus.

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postarpisz, on Jun 24 2008, 16:42, said:

"Ar fi o prostie să încerc să argumentez în acest caz, pt că avem domenii de definiție diferite, fară nicio intersecție."
sau vrei sa zici ca nu ai putea definii iluziile cu care ne mandrim in asa fel incat vreun tampit ca mine sa nu te poata contrazice?
si sa nu crezi ca scopul meu este sa contrazic tot ce misca .... doar unele asumtii nefundamentate
Din partea mea, dacă nu crezi în Dumnezeu este numai problema ta. Măcar ești cinstit, nu ca cei din biserici care se dau credincioși și îi prinzi că ignoră tocmai Biblia cu care se dau mari că o cred.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
5 Se urmareste crearea unui sentiment de nesiguranta si slabiciune, punand persoana respective in situatii intense si frecvente care sa o faca sa se indoiasca de sine si judecata proprie.

6 Crearea de stari emotionale puternice prin metode non-fizice: umilire, izolare sociala, pierderea privilegiilor, schimbarea statutului social, sentiment de vinovatie, manipulare etc.

Pct 5 si 6:
'Binevoitorii' care te inconjoara trebuie sa-ti demoleze ego-ul ca sa te poata juca pe degete. Singura siguranta pe care secta te lasa sa o cultivi este increderea neclintita in lider/ guru si viitorul luminos al organizatiei. In rest, tie ti se demonstreaza ca esti o carpa de sters pe jos, iar secta in marinimia ei te lasa sa te adapi de la izvorul maretiei si intelepciunii ei, fara de care ai sucomba imediat (iti baga ei in cap).
Problemele sunt 2:
- in asemenea momente, victima ar trebui sa rememoreze putin filmul vietii si sa se intrebe daca realizarile de pana atunci confirma intr-adevar ca este 'varza'; tocmai de aceea, subiectul a fost trecut printr-o etapa anterioara de re-gandire si re-analizare a vietii de pana atunci
- poate ca uneori spalatorii chiar au dreptate, in sensul ca, daca ai ajuns pana la pasul 5, se prea poate sa nu mai fii asa de zdravan la facultatile emotionale si mintale; totusi, cine sunt EI ca sa se erijeze in sfatuitori puri si competenti ? daca te uiti atent, vezi ca si ei sunt niste indivizi orgoliosi, mincinosi, lacomi etc; pt ca in realitate, aceasta imagine de sine proasta care i se creeaza nu este spre beneficiul sau, ci pentru ca Guru (sau echivalentul) sa capete ascendenta asupra 'viermelui' de adept

Practici la acest nivel: interogatorii cu tenta introspectiva (ce crezi, ce simti, de ce, de ce nu, cum te-ai simti daca... etc), ti se dau sarcini si esti criticat pentru felul in care te achiti de ele (trebe sa devii mai spiritual !), ti se dau teme de studiu individual doctrinar si 'esti scos la tabla' sa vada ce ai inteles, ti se interzic anumite contacte (prieteni familie) 'pt binele tau' sau ca sa ti se testeze ascultarea, esti pus sa locuiesti/ traiesti in conditii austere sau chiar mizere (ca sa ti se elibereze spiritul din mlastina materialismului care te impiedica sa accezi spiritual !), inveti sa te auto-acuzi si sa-ti faci autocritica ('recunosc ca ieri m-am gandit urat la Guru').
Poate vi se pare SF ce descriu eu aici, dar va asigur ca se intampla chiar acum in lumea larga si chiar in Romania: secta Moon, MISA etc.

#34
cmd_DATA

cmd_DATA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.06.2008
Foarte interesant si adevarat. Poti sa imi dai un link sau un titlu si autor la informatia asta?

#35
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Cred ca avem un exemplu bun in topicul alaturat, cu "inregistrarile audio din iad".

Edited by Doctoru_lu_peshte, 28 June 2008 - 07:46.


#36
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcmd_DATA, on Jun 27 2008, 20:47, said:

Foarte interesant si adevarat. Poti sa imi dai un link sau un titlu si autor la informatia asta?

Ar putea fi un exemplu  :peacefingers:

Edited by konami, 28 June 2008 - 08:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate