Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Tehnici de spalare a creierului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Va invit la discutie si reflectie pe marginea a 7 tehnici utilizate de secte. Sursa articolului este www.factnet.org/coercivemindcontrol.html, iar eu am facut o traducere foarte libera a celor 7 puncte.

1 Manipularea individului pentru a primi mult mai usor sugestii si ‘pregatirea’ lui pentru indoctrinare prin: hypnotism, repetarea obsesiva audio/ vizuala/ verbal, restrictii de somn sau restrictii de nutritie.

2 Preluarea controlului asupra mediului social, timpului si surselor de sprijin emotional ale persoanei, printr-un system adesea excesiv de recompense si pedepse. Se urmareste izolarea sociala a persoanei. Se incearca limitarea contactelor cu familia si prietenii, precum si cu cei care nu impartasesc atitudinile sectei. Se incurajeaza dependenta de secta (economic etc).

3 Se interzice discutarea informatiilor si opiniilor contrare doctrinelor grupului/ sectei. Sunt create reguli despre subiectele care pot fi discutate cu cei straini de secta. Comunicarea este foarte controlata. De obicei se foloseste un jargon de grup.

4 Persoana este manipulata sa-si reevalueze in mod negativ parerea despre sine si comportamentul anterior intrarii in secta. Se fac eforturi pt a destabiliza constiinta subiectului, perceptia acestuia asupra realitatii, controlul emotional si instinctual de aparare. Subiectul este manipulate sa-si reinterpreteze istoria vietii.

5 Se urmareste crearea unui sentiment de nesiguranta si slabiciune, punand persoana respective in situatii intense si frecvente care sa o faca sa se indoiasca de sine si judecata proprie.

6 Crearea de stari emotionale puternice prin metode non-fizice: umilire, izolare sociala, pierderea privilegiilor, schimbarea statutului social, sentiment de vinovatie, manipulare etc.

7 Intimidarea persoanei prin expunerea la amenintarea cu ‘judecata’ sau acceptarea grupului/ sectei. De ex. se sugereaza ca ne-adoptarea atitudinilor/ opiniilor/ comportamentelor grupului va duce la pedepse dure sau vor atrage boli, insuccese, falimentul etc.

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
I-am vazut si eu pe astia, mai tot timpu intrerup filmu sau orice alta emisiune si ne spala frumos, cat se poate de des,  un minut, sau o juma de ora - depinde cat tine pauza de publicitate.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pct 1 - comentarii libere

Asa numitele tehnici de meditatie care apar nu numai in sectele orientale. Esti pus sa te concentrezi asupra unui concept, persoana sau obiect. De ce ? Ca sa nu mai gandesti critic si comparativ. Trebuie sa inghiti spusele sectei fara sa le mesteci, nu sa le evaluezi critic. Nici sa le compari cu alte doctrine/ filozofii/ curente. Ideal pentru spalatorii de creiere este cand accepti repetitiile monotone - aceleasi idei/ litanii/ mantre repetate ore in sir. Sa vezi multe ore la rand mutra aceluiasi guru/ lider care te invata si te invata si te invata... fara sa pui intrebari, fara sa-l intrerupi, doar sa aprobi din cap. Asemenea comportament e mana cereasca pentru escroci, iar tu ai pierdut din start. De ce ? unde scrie ? care sunt alternativele ? care sunt argumentele ? nu se poate si altfel ? cum stim ca nu e gresit ? care sunt consecintele ? aceste intrebari nu sunt binevenite la intalnirile sectelor.
Daca incep sa-ti controleze regimul alimentar (NU care cumva carne ca e 'impura' sau 'multe salate sa ne echilibram energetic') e momentul sa le dai o poseta in cap (sau o servieta). Daca nu ai viziuni si extaze cum vrea secta, e din cauza ca te-ai imbuibat ca nesimtitul, fara grija catre cele spirituale... Extrema dura e cand cel recrutat se muta in campusul sectei si traieste cu cele cateva castroane de zeama 'sfintita' sau legume impartite la comun. Regimuri care te slabesc fizic si reduc aportul de nutrienti catre creier. Te face prada sigura. Plus privarea de somn - trebuie sa te rogi ore in sir, sa spui mii de mantre, trebuie sa lupti cu 'demonul' somnului, apoi la munca in folosul comunitatii (adica al sectei) sau esti trimis pe strada sa recrutezi adepti. In general, preocuparilea astea meschine cu mancat/ dormit/ spalat nu trebuie sa caracterizeze un om dedicat spiritualitatii sectei. Acesta este invitat sa-si 'ucida' nevoile animalice/ telurice.

#4
t3or3tic

t3or3tic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.02.2008
ohoho...unde am dat oare peste aceste tehnici??oooo da in viata de zi cu zi!Sunt convins 100% ca e adevarat si ca sunt niste oameni care controleaz planeta si care se "joaca" cu noi.
Pai sa insiram niste cuvinte din viata de zi cu zi : religie,crime,apocalipsa,iisus,legi,bani,credite,salarii,discriminare,rasism,sta
tut social,societatea,...doamne cate criterii de "departajare".Dupa cate reguli ne invartim si nici nu ne dam seama.Libertate?=)))...stupid!si vom fi tinuti in lesa si mai strans cu timpul.Spalare de creier?DA!si asta ma face sa imi ies din minti pt ca vad si la mine cum de multe ori sunt asa prins de rutina si fac lucruri pe care nu vreau sa le fac...sau mai mult sunt lucruri pe care as dori sa le fac dar nu reusesc fie din cauza unor reguli spuise apasat si care imi interzic in mod direct ,fie de niste reguli "fantoma" introduse in capul meu si care nu ma lasa sa am desfasor..e vorba de "moralitate,constiinta,logica,societate...etc"toate balariile astea.Bine amcar ca am scapat de religie ca pana acum 5-6 ani fusesem si eu prins de asa ceva.Nush ce sa sper...si nici ce sa fac.Probabil voi intra in inertie ca toti ceilalti..:(..pacat!

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pct 2 - comentarii

Acest punct e foarte important. Noii 'prieteni' din secta incearca la inceput sa va sugereze, apoi sa va impuna sa o lasati mai moale cu familia si prietenii. Tot timpul liber trebuie dedicat implinirii spirituale, altfel suntem nevrednici. Ce e aia sport la sala sau mers la bazin ? Alea sunt pentru 'cei rataciti'. Vi se impune un orar cu multe multe activitati saptamanale care sa va ocupe tot  timpul liber. Ajungeti sa dati raportul unde si cu cine ati fost si ce ati facut. Incepeti sa va simtiti vinovati pt ca ati fost la film cu niste prieteni, pt ca din aceasta cauza ati lipsit la o intalnire de batut apa (spirituala) in piua.
Se incearca 'demonizarea' familiei. Ei sunt cei care va trag in jos, nu va inteleg noile preocupari, de aceea familia trebuie evitata. Nu conteaza cat de mult intelegeti doctrinele sectei, atata vreme cat va inregimentati in programul lor. Le place sa mergeti la liderii sectei/ gruparii si sa ii intrebati: cum sa vorbiti cu parintii ? cum sa le explicati noile preocupari ? merita sa incercati sa ii convingeti ? Grupul va incuraajeaza sa veniti sa impartasiti cum parintii si prietenii va martirizeaza pentru noile convingeri. In loc sa va ajute sa gasiti o cale sa ramaneti alaturi de familie si sa gasiti o cale de reconciliere, 'ei' vor incerca sa adanceasca conflictul. Daca nu aveti nici un conflict cu rudele, vor crea 'ei' unul. Daca ajungeti la stadiul asta, deja sunteti varza.

PS: Ca sa nu induc lumea in eroare, marturisesc ca sunt o persoana religioasa in sens biblic. Dupa parerea mea, adevarata religie nu are nimic de a face cu brainwashing.

#6
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 15:42, said:

Va invit la discutie si reflectie pe marginea a 7 tehnici utilizate de secte.

care secte? cea catolica si cea ortodoxa ?





View Postoverseas, on Jun 23 2008, 17:44, said:

PS: Ca sa nu induc lumea in eroare, marturisesc ca sunt o persoana religioasa in sens biblic. Dupa parerea mea, adevarata religie nu are nimic de a face cu brainwashing.



:lol:       :lol:        :first:        :roflmaofast:

Edited by ryanna, 23 June 2008 - 17:02.


#7
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Se poate afirma ca religia spala creiere???

#8
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostSecuristu, on Jun 23 2008, 17:59, said:

Se poate afirma ca religia spala creiere???


da, creca
dar ce ar insemna un creier nespalat ?  :P  ... ca toti si-au umezit putin creierul cu innalbitor  :P

Edited by konami, 23 June 2008 - 17:06.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca va duceti pe un site 'profi' de lupta contra sectelor (factnet.org) o sa gasiti o clasificare a spalatorilor de creiere in: organizatii religioase (nu religia in general), corporatii, situatii familiale, armata.
Personal, fac distinctie intre secte si atitudini sectare. Chiar daca o persoana cunoaste adevarul, poate gresi incercand sa ti-l bage pe gat prin manipulare si fara sa-ti respecte discernamantul. Se practica de diverse persoane indiferent de firma - ortodocsi/ catolici/ protestanti. Mai ales sectele agresive - Martori, mormoni, Hare krishna etc.

#10
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
sau....trebuie sa ai ce spala !!!!!!!!!!!!        :lol:

ca daca zici ,,Vai uite aia din secta aia ce spalati pe creier sunt ! dar la noi nu e asa pt. ca asa cred eu....     :blink:    "

nu cred ca ai ce spala ....deci stai linistit ! nu esti in pericol !      :lol:


concluzia :      :wallbash:

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca religia spala creiere ? In primul rand, vorbind din punctul meu de vedere, fac distinctie intre Biblie (care eu cred ca este ADEVARUL) si restul lumii. Deci am zis Biblia si nu o anume confesiune/ denominatie. Apoi depinde cum se raporteaza fiecare la Biblie - am vazut oameni care au inteles din Scriptura ca nu trebuie sa lupti cu raul si cu suferinta si ca ar trebui sa fim umili si cu capul plecat. Eu unul inteleg ceva diferit - ca Dumnezeu condamna raul, ticalosia si hotia, deci cei cedinciosi trebuie sa aiba curajul sa lupte cu acestea.

Ex. practic - am auzit o predica ce spunea asa: 'uite cate conflicte sunt legate de pamant si dreptul de proprietate; daca cineva va incalca hotarele, voi trebuie sa va aratati credinta renuntand la dreptul vostru si lasand pe altii sa va ia pamantul cu japca'. No way ! Eu inteleg sa fiu crestin ajutand pe cel napastuit sa-si apere dreptul si proprietatea din care-si castiga traiul zilnic. CRedinta intr-un Dumnezeu drept si corect trebuie sa se manifeste dandu-ne curaj sa ne aparam proprietatea de cei necinstiti si hoti. Asa vad eu.

#12
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 18:17, said:

Asa vad eu.

deci nu vrei sa intorci si celalalt obraz ! f. rau ! ce ar zice ISUS ?

dar daca tu vezi asa, e dreptul tau.......tu respecti altora dreptul de a vedea cum vor ei !!!!!!!!!!!???????

#13
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postryanna, on Jun 23 2008, 18:25, said:

deci nu vrei sa intorci si celalalt obraz ! f. rau ! ce ar zice ISUS ?

dar daca tu vezi asa, e dreptul tau.......tu respecti altora dreptul de a vedea cum vor ei !!!!!!!!!!!???????

ryanna, la MISA se spala creierul ?  :P

#14
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postkonami, on Jun 23 2008, 18:33, said:

ryanna, la MISA se spala creierul ?  :P


binenteles...cu ceva alb.....dar nu e dero !       :lol:      BIVO e spalator sef !  as desena si pozitia in care spala ....dar cred ca as primi ban !!     :lol:

Edited by ryanna, 23 June 2008 - 17:39.


#15
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postryanna, on Jun 23 2008, 18:37, said:

binenteles...cu ceva alb.....dar nu e dero !

adica ... droguri ?!  :huh:

View Postryanna, on Jun 23 2008, 18:37, said:

:lol:      BIVO e spalator sef !  as desena si pozitia in care spala ....dar cred ca as primi ban !!     :lol:

aaa ....

#16
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postkonami, on Jun 23 2008, 18:42, said:

adica ... droguri ?!  :huh:



aaa ....

:lol:       te-ai prins ...pana la urma....          :lol:

#17
Gelupanda

Gelupanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.06.2008

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 18:17, said:

Daca religia spala creiere ? In primul rand, vorbind din punctul meu de vedere, fac distinctie intre Biblie (care eu cred ca este ADEVARUL) si restul lumii. Deci am zis Biblia si nu o anume confesiune/ denominatie. Apoi depinde cum se raporteaza fiecare la Biblie - am vazut oameni care au inteles din Scriptura ca nu trebuie sa lupti cu raul si cu suferinta si ca ar trebui sa fim umili si cu capul plecat. Eu unul inteleg ceva diferit - ca Dumnezeu condamna raul, ticalosia si hotia, deci cei cedinciosi trebuie sa aiba curajul sa lupte cu acestea.

Ex. practic - am auzit o predica ce spunea asa: 'uite cate conflicte sunt legate de pamant si dreptul de proprietate; daca cineva va incalca hotarele, voi trebuie sa va aratati credinta renuntand la dreptul vostru si lasand pe altii sa va ia pamantul cu japca'. No way ! Eu inteleg sa fiu crestin ajutand pe cel napastuit sa-si apere dreptul si proprietatea din care-si castiga traiul zilnic. CRedinta intr-un Dumnezeu drept si corect trebuie sa se manifeste dandu-ne curaj sa ne aparam proprietatea de cei necinstiti si hoti. Asa vad eu.

Subscriu la tot ce ai zis.Pacat ca foarte putini pricep biblia si adevaratul mesaj...

#18
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postoverseas, on Jun 23 2008, 18:17, said:

Daca religia spala creiere ? In primul rand, vorbind din punctul meu de vedere, fac distinctie intre Biblie (care eu cred ca este ADEVARUL) si restul lumii. Deci am zis Biblia si nu o anume confesiune/ denominatie. Apoi depinde cum se raporteaza fiecare la Biblie - am vazut oameni care au inteles din Scriptura ca nu trebuie sa lupti cu raul si cu suferinta si ca ar trebui sa fim umili si cu capul plecat. Eu unul inteleg ceva diferit - ca Dumnezeu condamna raul, ticalosia si hotia, deci cei cedinciosi trebuie sa aiba curajul sa lupte cu acestea.
si unde in acea carte minunata vezi lipsa spalarii creierelor ?
cat de spalat pe creier tre sa fie cineva ca sa creada ca cartea prafoasa propovaduieste binele suprem ?
cum poate un om care nu a fost spalacit pe creier enunta ca trinitatea inseamna monoteism exclusiv?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate