Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Bauturi sanatoase

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai sa-mi dau si eu cu parerea! mie imi place foarte mult sucul de struguri (mustul) . din pacate nu prea se gaseste la noi sau daca se gaseste are un pret da-ti taie setea instantaneu.  in general ,daca e sa vorbim de sucuri beau pe cele 100% si daca vad pe eticheta vreun E pun repejor produsul inapoi in raft.  sucurile 100% pasterurizate cred ca sunt bune dar din pacate in romania sunt foarte piperate la pret fata de occident.    in principiu trebuie sa cititi etichetele si daca vedeti ca un produs are E uri trebuie evitat.  o alta modalitate de pastrare a sucurilor este congelarea. am avut la congelator cateva sticle cu must congelat si au fost extraordinare . nu prea inteleg de ce nu se foloseste metoda asta.

vinul e foarte bun dar am observat ca femeile cam evita sa-l bea. oare de ce?

#20
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrich1974, on Jun 29 2008, 16:01, said:

vinul e foarte bun dar am observat ca femeile cam evita sa-l bea. oare de ce?
Cred ca la noi exista un singur motiv, repulsia fata de ideea de alcool.

Am zis si mai sus, la noi desi exista si clasa de miloc, care consuma moderat, nu ei sint cei mai vizibili, ci tocmai cei care beau peste masura - si comportamentul acestora e asociat cu alcoolul.

E o gresala, bineinteles, alcoolul in cantitati f. mici e chiar benefic pt organism, dar nu aici as vrea sa punctez in cazul vinului.

Vinul are numeroase efecte benefice - tonifiant, digestive, combate cariile, previne o gama de cancere precum si boli cardiovasculare, e antioxidant incetinind imbatrinirea si nu in ultimul rind e placut si iti da pofta de viata  :lol:

Problema e ca de la o anumita cantitate corpul, in mod firesc il respinge datorita alcoolului in exces perceput ca o toxina, si care anuleaza bunele efecte amintite.
Cantitatea maxima nu trebuie sa depaseasca 250-450g pe zi, functie de pesoana - sex, greutate, meniu, obisnuinte si tipul vinului.
As zice ca intre 1-2 pahare la o masa ar fi numai bine.

Si vorbesc doar de vinul de calitate, care are un pret mai ridicat, dar considerand limitarile de mai sus, nu va ruina pe nimeni. Vinurile inferioare sint chiar nocive.

Tipul vinului trebuie iar adaptat persoanei, meniului, anotimpului - ideea e sa stii principiile de baza, pe urma preferintele personale pot face armonizarea.

Edited by Morosanul, 30 June 2008 - 15:03.


#21
moskba30

moskba30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 14.06.2007

View PostMorosanul, on Jun 30 2008, 15:58, said:

Cred ca la noi exista un singur motiv, repulsia fata de ideea de alcool.

Am zis si mai sus, la noi desi exista si clasa de miloc, care consuma moderat, nu ei sint cei mai vizibili, ci tocmai cei care beau peste masura - si comportamentul acestora e asociat cu alcoolul.

E o gresala, bineinteles, alcoolul in cantitati f. mici e chiar benefic pt organism, dar nu aici as vrea sa punctez in cazul vinului.

Vinul are numeroase efecte benefice - tonifiant, digestive, combate cariile, previne o gama de cancere precum si boli cardiovasculare, e antioxidant incetinind imbatrinirea si nu in ultimul rind e placut si iti da pofta de viata  :lol:

Problema e ca de la o anumita cantitate corpul, in mod firesc il respinge datorita alcoolului in exces perceput ca o toxina, si care anuleaza bunele efecte amintite.
Cantitatea maxima nu trebuie sa depaseasca 250-450g pe zi, functie de pesoana - sex, greutate, meniu, obisnuinte si tipul vinului.
As zice ca intre 1-2 pahare la o masa ar fi numai bine.

Si vorbesc doar de vinul de calitate, care are un pret mai ridicat, dar considerand limitarile de mai sus, nu va ruina pe nimeni. Vinurile inferioare sint chiar nocive.

Tipul vinului trebuie iar adaptat persoanei, meniului, anotimpului - ideea e sa stii principiile de baza, pe urma preferintele personale pot face armonizarea.
Vinurile inferioare nu prea sunt vinuri... sunt facute din esenta... si chiar si in cele superioare se pun tot felul de chimicale, adjuvanti, etc... prefer vinul de casa, cand mai beau cate un pahar (rar)... in rest, ceaiul verde... lucrez intr-o tara araba si la fiecare tura vin acasa cu cate doua trei kile de ceai verde... este super, mai ales vara... pentru copil, prefer sa ii fac suc de mere si morcovi, sau apa plata... dar cateodata mai "scapa" si la o fanta... asta e...

Edited by moskba30, 30 June 2008 - 15:19.


#22
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postmoskba30, on Jun 30 2008, 16:16, said:

... si chiar si in cele superioare se pun tot felul de chimicale, adjuvanti, etc... prefer vinul de casa, cand mai beau cate un pahar (rar)...
Am tratat problema acesta si pe topicul de Vinuri, nu vreau sa supar pe nimeni insa nici nu scap vreo ocazie sa demolez acest mit al vinului de casa  :lol:

Vinurile nobile NU contin nici un fel de substante chimice sau de alta natura.
E o idee gresita ramasa de pe vremuri.
Acest lucru le-ar descalifica automat, si dealtfel legile UE in acesta privinta sint extrem de dure.

Vinurile de casa, in cele mai multe cazuri sint facute cu zahar pt a asigura fermentatia, iar butoaiele se trateaza cu sulf.
De obicei procesul de fermentatie e la voia intamplarii si produce prea multi acizi, din care unii care dau arsuri la stomac.

Exceptiile de la aceste doua fenomene sint mult prea rare, cat sa intareasca regula  :D de aceea nu veti prea gasi vinuri nobile de casă.
E relevanta situatia de la Cramele Recas, suprafete mari cu vii s-au restituit proprietarilor, iar restul a ramas cramei. Aceleasi soiuri de vie, aceeasi zona. Produsele insa nu suporta comparatie.

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMorosanul, on Jun 30 2008, 17:05, said:

Am tratat problema acesta si pe topicul de Vinuri, nu vreau sa supar pe nimeni insa nici nu scap vreo ocazie sa demolez acest mit al vinului de casa  :lol:

Vinurile nobile NU contin nici un fel de substante chimice sau de alta natura.
E o idee gresita ramasa de pe vremuri.
Acest lucru le-ar descalifica automat, si dealtfel legile UE in acesta privinta sint extrem de dure.

Vinurile de casa, in cele mai multe cazuri sint facute cu zahar pt a asigura fermentatia, iar butoaiele se trateaza cu sulf.
De obicei procesul de fermentatie e la voia intamplarii si produce prea multi acizi, din care unii care dau arsuri la stomac.

Exceptiile de la aceste doua fenomene sint mult prea rare, cat sa intareasca regula  :D de aceea nu veti prea gasi vinuri nobile de casă.
E relevanta situatia de la Cramele Recas, suprafete mari cu vii s-au restituit proprietarilor, iar restul a ramas cramei. Aceleasi soiuri de vie, aceeasi zona. Produsele insa nu suporta comparatie.
ai dreptate frate! nu oricine stie sa faca vin cum nu orice musca face miere!  vinul de hibrizi e o porcarie, de fapt, nici nu isi merita denumirea de vin.   totusi din strugurii hibrizi se poate face suc (must) care se poate conserva prin pasteurizare sau congelere.  dar legislatia idioata de la noi din europa nu ne lasa sa infiintam plantatii de vii hibride pt suc.  in america se cultiva via hibrida pt suc. noi in europa avem coarnele mai mari.........

#24
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrich1974, on Jun 30 2008, 18:38, said:

ai dreptate frate! nu oricine stie sa faca vin cum nu orice musca face miere!  vinul de hibrizi e o porcarie, de fapt, nici nu isi merita denumirea de vin.   totusi din strugurii hibrizi se poate face suc (must) care se poate conserva prin pasteurizare sau congelere.  dar legislatia idioata de la noi din europa nu ne lasa sa infiintam plantatii de vii hibride pt suc.  in america se cultiva via hibrida pt suc. noi in europa avem coarnele mai mari.........
Si la noi se cultiva hibrid, problema e ca se face "vin" din el  :D
E interzis numai sa plantezi hibrid, sau sa comercializezi vin din hibrid, dar nu esti obligat sa-l tai. Din cat avem noi s-ar putea face la muuuust !  :lol:

Sint mare iubitor de vinuri, dar in fiecae toamna devin convins ca nectarul divin e mustul.
Si ai dreptate, mustul din hibrida e mult mai bun. Cel de soi nobil e greu de baut, prea dulce si prea gros.

Si da, europenii sint mai aristocrati, de aici coarnele  :D tre sa fie ei mai cu nasul pe sus, dar asta e, Europa are de 2x mai multa vie decat tot restul lumii.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stiu ca si la noi sunt plantatii de vii hibride dar nu se pot exploata comercial fiindca sunt foarte faramitate. sucul de struguri e cel mai bun suc ce se poate obtine pe teritoriul romaniei. nu cunosc persoane carora sa nu le placa. din pacate daca vrei in secunda asta sa bei nu gasesti sau daca gasesti costa 5 ron/l. enorm de mult...... in acest timp noi bem apa chioara gen icetea, fanta, frutti fresh si alte dude. vinovati sunt in primul rand consumatorii care nu sunt in stare sa citeasca o eticheta inainte de a turna pe gat diferite prostii.... si cei de la ministerul sanatatii care ar trebui sa interzica asemenea bauturi cand avem potential sa producem ceva sanatos.

#26
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
nu mai bea nimeni... sifon???

#27
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postkarman2, on Jul 1 2008, 08:06, said:

nu mai bea nimeni... sifon???
Ba da, sub denumiri de ape minerale ca Hera, Tip, si nu mai stiu care. Sint sifoane oribile  :thumbdown:

#28
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008

View PostMorosanul, on Jul 1 2008, 09:39, said:

Ba da, sub denumiri de ape minerale ca Hera, Tip, si nu mai stiu care. Sint sifoane oribile  :thumbdown:
nu "apa de masa", sifon "adevarat"!
apropo, mai exista sifonarii?

#29
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
De Fontea nu pomenește nimeni? :) Având în vedere că nu are coloranți, trebuie să fie mai puțin nocivă decât Cola, plus că are gust bun. :)

Edited by newtask, 01 July 2008 - 08:45.


#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View Postrich1974, on Jul 1 2008, 07:39, said:

sucul de struguri e cel mai bun suc ce se poate obtine pe teritoriul romaniei. nu cunosc persoane carora sa nu le placa. din pacate daca vrei in secunda asta sa bei nu gasesti sau daca gasesti costa 5 ron/l. enorm de mult......
Poi uite, cu ideea asta daca ai fi in America de care zici ai putea face bani gârlă  :coolspeak:

Da, e un suc superb, sanatoe, tot ce vrei. Eu n-am gasit sun 7 Ron aici, in Spania insa se gaseste aproape oriunde.
E drept ca multi români nu se uita ce cumpara, dar graficul e optimist. Ai putea incerca afacerea asta !

#31
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
cu putin efort se poate face un suc absolut natural si bun la gust, dar cati dintre noi mai culeg ierburi gen menta(izma), sunatoare, muguri de pin, frunze de zmeur, de fragi etc. pentru a le usca si face ceai?
asa ca facem un ceai cu fructe de padure de la fares - romanesti, punem miere si lamaie (daca avem un lamai cu atat mai bine) si gata sucul-bate orice gust de cola...
ca sa nu mai amintesc de braga care din pacate va disparea, de socata...
in ardeal se prepara o bautura energizanta din apa miere si otet ...
alfel se face un sirop foarte bun din fructe gen zmeura sau afine puse in borcan la soare cu zahar sau miere si apoi decantat... eu am facut si din petale de trandafiri...
cea mai buna bautura o consider afinata...

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMorosanul, on Jul 1 2008, 10:11, said:

Poi uite, cu ideea asta daca ai fi in America de care zici ai putea face bani gârlă  :coolspeak:

Da, e un suc superb, sanatoe, tot ce vrei. Eu n-am gasit sun 7 Ron aici, in Spania insa se gaseste aproape oriunde.
E drept ca multi români nu se uita ce cumpara, dar graficul e optimist. Ai putea incerca afacerea asta !
frate morosane! spania e raiul pe pamant din punct de vedere al sucurilor. o cutie de suc 100% costa 50 centi la lidl........ce sa mai comentezi......suc de struguri cu ananas.......cred ca si dumnezeu bea asa ceva.....daca ar fi legislatie care sa interzica sucurile astea sintetice (apa chioara) marile concerne s-ar implica in productia de suc adevarat 100 % .   dar cine sa faca asta........dobitocii din romania.......

#33
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Din sucurile la sticla, prigatul cica ar trebui sa contina 10% suc natural, restul au in cel mai bun caz 4%.
Dintre sucurile la cutie, care vi se par mai "naturale"? Si la un pret mai accesibil?

#34
GinnyB

GinnyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2008
sa fim sinceri cel mia sanatos suc e cel pe care til faci acasa, problema e ca nu sta in timp cateva zile, pentru ca se strica..nu stiu eu consider ca o optiune ar fi sucurile naturale, dar totusi si alea sunt pline de conservanti.....

#35
andreeatrifu

andreeatrifu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.05.2008
Cea mai buna bautura e sucul de morcovi sau portocale , facute acasica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate