Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Bauturi sanatoase

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004
Ma contraziceam acum cu colegii mei de la servici legat de care bauturi sunt mai bune.

In principiu eu as vrea ceva care sa fie bun la gust si sa contina cat  mai putine chimicale.

Fanta, Cola & co. contin chimicale la greu asa ca nu sunt o optiune foarte viabila.
Recent m-am dat pe ice tea care imi place destul de mult dar cica si asta contine conservanti ... la fel si cu unele sucuri de fructe la cutie.

Ce bauturi considerati ca sunt mai bune (atat ca gust cat si pt organism) ?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postm-tz, on Jun 23 2008, 10:43, said:

Ma contraziceam acum cu colegii mei de la servici legat de care bauturi sunt mai bune.

In principiu eu as vrea ceva care sa fie bun la gust si sa contina cat  mai putine chimicale.

Fanta, Cola & co. contin chimicale la greu asa ca nu sunt o optiune foarte viabila.
Recent m-am dat pe ice tea care imi place destul de mult dar cica si asta contine conservanti ... la fel si cu unele sucuri de fructe la cutie.

Ce bauturi considerati ca sunt mai bune (atat ca gust cat si pt organism) ?

apa

#3
m-tz

m-tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.10.2004

View Postspare-me, on Jun 23 2008, 10:45, said:

apa

and we're back to the stone age...

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postm-tz, on Jun 23 2008, 11:06, said:

and we're back to the stone age...

sidin acest punct de vedere asa vom fi pana cand va sari planeta in aer.
crezi ca evolutia impune sa avem si bauturi mai sofisticate ?
pai avem...dar cu chimicale, cu conservanti, cu coloranti, adica asa cum nu vrei tu.

apa e singura cu gust bun si fara chimicale...unele 'sortimente' ca altele au si alea chimicale...

#5
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
apa plata cu lamaie.
poti pune si miere daca vrei dulce...

#6
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

View Postkarman2, on Jun 23 2008, 11:13, said:

apa plata cu lamaie.
poti pune si miere daca vrei dulce...

si citeva frunzulite de menta, daca iti place, ii da gust bun

#7
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Si vreo 2 cubulete de Maggi si ai facut supa :lol:

#8
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
Bauturi la fel de gustoase ca astea de pe piata mai rar... ale dracu euri

PS - iti poti face singur ceai ... indulcit cu miere ... il bagi la frigider ... si il cari dupa tine in sticla de nesti ... :D

#9
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
1. Apa, asta cred ca e bautura facuta sa fie bauta de vietuitoarele pamintesti :D
Cred ca e o anomalie ca unii nu mai beau apa cu anii, de fapt cred ca de aici a inceput sa creasca consumul de apa plata, ca in anii '80 n-am auzit nici in occident sa fie pe piață.
Eu din pacate nu pot bea apa plata (adica ce se comercializează cu numele ăsta). In schimb pe munte sau la țară imi place apa de izvor / fîntînă si nu simt nevoia de sucuri sau altceva.

2. Fructele stoarse pe loc, cred ca e singurul suc cu adevarat natural.
Daca treci peste efortul si timpul necesar, merita.

3. Vinul e o bautura cu o traditie ancestrala, si nu degeaba :lol:
In timpuri era cam singura chestie care pastra vintaminele si alti constituienti importanti pe timpul iernii.
Sigur ca nu se poate bea oricand, nici in orice cantitate, si mai ales trebuie sa fie de calitate, adica vin, nu altceva.

4. Ceaiul de care ziceti mai sus, adica infuzie de plante, sa nu se supere chinezii.
Dar atunci indulcit cu miere si facut la o temperatura mai joasa.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Cred ca merg si compoturile, eventual cu miere, sau limonada facuta acasa (apa, miere, lamii), socata, suc dintr-ala de ghimbir zdrobit plus lamiie, sifon, sirop facut acasa si in general orice treaba cit mai naturala, eventual preparata personal. Cred ca nici niste lapte rece/cald cu cacao nu dauneaza prea mult, sau un shake home-made, sau un iaurt batut/amestecat bine in blender cu ceva sare si ierburi, dar astea ultimele pesemne nu sunt 100% benefice.

Edited by abancor, 23 June 2008 - 14:58.


#11
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Apa de izvor (de Retezat), sau apa milenară, dar nu prostiile astea ce la găsești la hypermarket, ci dacă mergi în vreo stațiune să-ți aduni tu și neapărat doar în sticlă sau pămînt ars, nu prostii de blastic.

Ști cum fac eu Fanta?
Storc o lămîie, torn cam tot atîta apă minerală peste suc și eventual o linguriță de zaharuri. Față de Fanta originală = vopsele + îndulcitor, cea naturală nici nu se compară  :D

#12
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Bucovina rullz :peacefingers:

#13
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postspare-me, on Jun 23 2008, 01:09, said:

apa e singura cu gust bun si fara chimicale...unele 'sortimente' ca altele au si alea chimicale...
Da' suc de portocale stors ce-are? Sau ala de gref? De mere?

#14
G05ele

G05ele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.06.2008
apa plata-nu de la chiuveta-fara nimic...lamaia ii da gust aiurea, adica depinde cui ii place, dar daca adaugi miere ...deja...mierea ingrasa, desi are multe efecte pozitive, cica ingrasa mai mult ca zaharul...deci, daca ai probleme cu glicemia, nu o folosi...cica apa de chiuveta de la buc are 140elemente nocive organismului..so...

sucurile sunt cele mai daunatoare, ataca mai intai ficatul apoi...va ingrasati de la ele...si poate combinat cu tv ul de maine si o gura de fast food de poimaine ajungeti la vreun cancer ceva, d fereste:D celemai multe E uri-13 parca din cate numarasem- are timbark ul...ala la 2l vrajela aia de suc cu abtipilduri colorate pe toata sticla...si sucurile naturale la cutie nu sunt prea grozave...fructele stoarse isi pierd din nu stiu ce vitamine, mai bine consumati fructele si gata...si daca va infigeti la marul cel mai mare si frumos de pe taraba X din piata Y, iar faceti rau...comerciantii sunt lacomi si varsa din greseala mai multi hormoni de crestere pe fructe si dauneaza cosumatorilor...
vinul iar e bun, dar de obicei se fereste lumea de el pentru ca se abuzeaza de acesta si...se ia lumea la bataie prin casa din cauza consumului excesiv:D
ceaiurile sunt the best, dar depinde ce fel de plante folosesti, sa nu cumva sa interactioneze aiurea cu ce defecte mai ai pe acolo prin organism..
deci, faceti cum am facut eu...de cateva luni merg pe ideea ca n cumparam bolile...dam si bani cu tona pe sucuri idioate si ne mai si imbolnavim..vreti sanatate?adica cu adevarat sanatate? nu mai cumparati nimic!

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostValentine, on Jun 23 2008, 22:26, said:

Da' suc de portocale stors ce-are? Sau ala de gref? De mere?

un mare procent sunt modificate genetic si tratate...nu asta e fobia generala !?
atunci singura FARA chimicale ar utea fi (in anumite sortimente) apa plata

altceva...n-are nimic, ce sa aiba...si eu beau si nu ma crizez atat

#16
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostG05ele, on Jun 24 2008, 17:34, said:

...mierea ingrasa, desi are multe efecte pozitive, cica ingrasa mai mult ca zaharul...deci, daca ai probleme cu glicemia, nu o folosi...
Cu ultima specificatie, sa zicem, altfel nu sint de acord ca mierea ingrasa.
De fapt in UMF sint mari contradictii chiar in daca e buna la diabetici.
Ideea e ca penru enzimele si vitaminele (si alte chestii pe care nu le stiu io :D ) mierea te ajuta sa arzi mai multe calorii decat produce. Asta daca faci miscare.

Oricum mi se pare ciudat sa o pui in apa, eu uneori imi fac cu oțet (din acela de vin, adevarat, cum e cel de Modena sau Kalamata) si e bun la digestie.


Quote

vinul iar e bun, dar de obicei se fereste lumea de el pentru ca se abuzeaza de acesta si...se ia lumea la bataie prin casa din cauza consumului excesiv :D
Poi la noi asa e, ori esti beutor, ori nu mai vrei sa vezi bautura  :D extremele de fapt se intretin una pe alta.

In Austria (ca in Germania n-am prea umblat) e normal sa bei o bere dupa masa, in Spania e normal sa bei un vin, nu se gandeste nimeni ca "am baut alcool", pentru ca nu se pune problema betivilor. Beau ceea ce merge dupa acea mancare si gata.

#17
ugk

ugk

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.09.2007

View Postm-tz, on Jun 23 2008, 11:06, said:

and we're back to the stone age...

ba nu : apa alcalină  B)

#18
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Nu cred ca 'sanatos' este echivalent tot timpul cu 'natural', altfel am bea apa dintr un izvor care tocmai a trecut pe langa o stana :coolspeak: .
Iar unele 'artificialitati' sunt necesare.Gandeste te cum ar sta alimentele in rafturile supermarketurilor fara conservanti :w00t: .
Daca te referi la bauturi direct de la mama natura atunci bineinteles variantele sunt :apa (de preferabil direct din fantana si nu de la robinet <_< ), ceaiul, cafeaua,sucul natural facut de tine insuti(desi cine stie daca fructele respective n au fost date cu ceva chimicale :P ),vinul(nu orice posirca).cam atat imi vine acum in minte.
A, si noi romanii mai avem o bautura 100%naturala:palinca :thumbup: .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate