Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

KINDLE - viitorul lecturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
991 replies to this topic

#37
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View Postonyx, on 23rd October 2009, 18:42, said:

Salutare, si eu mi-am primit Kidle-ul azi, nu mi se conecteaza wireless-ul (imi apar barele de semnal goale desi scrie 3G cind apas pe menu). Ai facut ceva la el sau a mers out of the box?
A mers out of the box desi cateodata mi-a dat si mie mesaje de eroare.
Tabdare si mai incearca...e o legatura in roaming cu US totusi, nu e flawless.

#38
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Până la urmă se văd sau nu fișierele pdf ?
Nu prea mă tentează să umflu buzunarele Amazonului, dar am destule cărți în format electronic și există destule surse.
I-am recomandat și eu Moș Crăciunului meu să-mi ia cadoul ăsta și abia-l aștept. :bouncey:
Dar eram tare curioasă dacă vede pdf-uri, că, dacă nu, mai bine schimb cadoul.  :notangel:
Să le stăpâniți sănătoși !

#39
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mi se pare extrem de scump pentru ceea ce face.
Iar Sony reader se gasesc la englezi cu tona. In aeroport in Heathrow (T5) se dau cu reducre ca nu le cumpara nici naiba.

#40
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

View Postaurafas, on 27th October 2009, 01:29, said:

Până la urmă se văd sau nu fișierele pdf ?!

Cu Mobipocket Creator (free) poti converti html, word, pdf, text in format MOBI prc care e vazut nativ de kindle. Se poate converti din pdf si word gratuit si prin amazon daca nu doresti sa-ti trimita documentul direct pe reader ci pe adresa ta de mail.

...am rezolvat si cu wireless-ul, a trebuit sa sun la suport pt ca era ceva problema de la ei

#41
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Super ! Mulțumesc mult. :)

#42
andreizinca

andreizinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2009
Salut. Pentru cine este interesat vand 1 buc Kindle 2 International. Pret 1100 lei. Este cea mai recenta generatie, cu wireless gratuit in Romania, include acces Wikipedia gratuit. Este nou si folosit nesemnificativ. Exclusiv in Bucuresti. Facem proba pe loc. Nu accept oferte de schimb. Pentru orice detaliu tehnic al produsului va rog sa va interesati in prealabil pe Internet. Astept un mesaj privat pt cel interesat pentru a stabili coordonatele de intalnire.

#43
geemaan

geemaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.06.2007
Actualizare kindle 2!

Kindle 2 update adds battery life, native PDF reader

#44
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Confirm ca update-ul permite citirea de PDF's

#45
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

View Postthor76, on 25th November 2009, 14:35, said:

Confirm ca update-ul permite citirea de PDF's

L-am pus si eu, merge fain. Permite si rotirea ecranului (optiunea apare cind apesi tasta de schimbat dimensiunea fontului). Astept si facilitatea de impurumutat carti care e prezenta pe ebook readerului concurentei.

#46
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
Mi-a venit kindle-ul (As fi preferat un nook pentru ca are si wifi, dar nu se vinde in Romania - evident).
apropo, mare grija la display, e fragil ca dracu - spre norocul nostru, amazon nu mai cere 200 de dolari sa-l repare daca se duce dracului, si o face gratuit.
Problema e in felul urmator: ieri aveam net (bare pline), azi nu mai am (sunt din timisoara), la voi merge?

eu astept zoom pt PDF

Edited by crt, 27 November 2009 - 23:42.


#47
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
World?s First Color E-Book Reader Goes on Sale

http://www.wired.com...orlds-first-co/

http://www.wired.com...ndwhite_ebooks/

Edited by cojocaru-diana, 03 December 2009 - 15:26.


#48
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
din ce am vazut prin filme/poze Flepia are aceeasi problema ca si laptopurile: daca e soare te poti barbieri in ecran, e ca o oglinda.

Dupa un apel in SUA mi s-a rezolvat internetul pe kindle. Aparent dracovenia a selectat un provider 3G cu care nu exista contract de roaming.

#49
dunca

dunca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.11.2005
Astazi am primit si eu Kindle-ul versiunea Global si vreau sa va spun ca nu am avut nici un fel de problema cu el pana acum. Totul a mers perfect. Cat despre pdf-uri ti le afiseaza corect dar are font-ul prea mic , daca te chinui putin o sa reusesti sa citesti sau cum au spus si cei din inainte poti trimite cartile la un email care ti se creaza automat , de forma : [email protected]. Sunt foarte multumit de el si vi-l recomand si voua!

#50
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

View Postcrt, on 27th November 2009, 23:40, said:

ieri aveam net (bare pline), azi nu mai am (sunt din timisoara), la voi merge?

eu astept zoom pt PDF

Daca nu reusesti sa te conectezi wireless, in meniul settings apasa 311 si iti apare o lista cu toate retelele care le vede, schimba reteaua pina ai semnal si dupa aia pune pe automatic

#51
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004
Mulțumesc încă o dată, onyx. Merge treaba strună cu Mobypocket creator. Pdf-urile se văd foarte prost, dar trecute prin el, nu mai e nicio problemă.  :coolspeak:
Mi-a luat cam mult să mă lămuresc pe ce trebuie să apăs pentru a opri muzica, a trece la următoarea melodie.
Mi se pare genial faptul că poți asculta și muzică în timp ce citești, dar cred că mai au de lucru la accesibilitate.
E enervant să apeși pe atâtea butoane până-i dai drumul. Nu văd de ce n-ar pune opțiunea în meniul cărții, fără să mai mergi la Home. Dar astea-s deja cârcoteli.  :rolleyes:
Mi-a plăcut iarăși și faptul că există și un dicționar atașat. Oricâtă engleză știi, tot mai întâlnești câte un cuvânt care-ți ridică probleme. Și chiar de îl poți deduce din context, parcă e mai plăcut să fii sigur de sens. Iar dacă dicționarul nu te lămurește, poți merge pe Wikipedia. Apropo, și la voi e blocat accesul la google, nu ?

Cred că de mult nu m-am mai bucurat așa de un cadou.
E fascinant pentru iubitorii de cărți ! :clapping:

#52
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

View Postaurafas, on 29th December 2009, 08:21, said:

Mulțumesc încă o dată, onyx. Merge treaba strună cu Mobypocket creator. Pdf-urile se văd foarte prost, dar trecute prin el, nu mai e nicio problemă.  :coolspeak:

Poti incerca si softul asta , converteste orice format de ebook in formatul lui kindle sau a altor readere, are si functii de management a documentelor.

View Postaurafas, on 29th December 2009, 08:21, said:

Apropo, și la voi e blocat accesul la google, nu ?

Accesul la net e blocat la kindle varianta internationala.

#53
myky751

myky751

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2009

View Postsolitudes, on 19th June 2008, 09:49, said:

nimic nu o sa poata inlocui senzatia pe care o ai cand stai cu o carte in mana in loc sa belesti ochii pe un ecran .
si nu am idee nu unde se cumpara.



                                                                              
da, si partea nasoala e ca din ce in ce mai putini oameni citesc,de parca "display-ul" ar fi componenta de baza a vietii lor

#54
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postzappata, on 19th June 2008, 09:47, said:

asta e doar o noua porcarie menita sa creasca vanzarile de carti electronice de pe amazon, protejate de drm...

View PostMosotti, on 19th June 2008, 12:54, said:

sint sigur ca odata si-odata cartile in format actual vor disparea, nu doar ca ocupa fenomenal de mult loc, dar si cautarea este inimaginabil de greoaie. ca sa nu mai zic ca se ingalbenesc, mucegaiesc si putrezesc. cartile viitorului vor sta frumos pe hard disk si orice informatie din ele va putea fi accesata rapid. si de ce nu, incarcate pe un kindle din-asta, pentru o citire clasica :lol:
eu sunt sigur ca nu vor disparea! cautarea depinde de care tip este, in unele situatii e mult mai rapid sa te muti de la o parte a cartii la alta in cazul cartilor tiparite... faptul ca ingalbenesc si nu stiu ce nu e nimic (ba chiar uneori le  creste valoarea) comparativ cu mizeriile electronice pe care nu le poti copia, imprumuta, vinde samd... numai unul (foarte probabil direct interesat de jegareala asta imputita de model de business care te puna sa cumperi, cumperi, cumperi pana te ia dracu, fara sa ai dreptul sa vinzi, imprumuti, samd ce ai cumparat) ar putea favoriza genul asta de mizerie...
ah, si mai trebuie sa fi si praf in materie de IT sa crezi ca un hdd rezista mai mult decat o carte... nu numai ca nu rezista tehnic, dar cum se schimba si se cumpara in prostie echipamentele astea, uiti si ce ai avut, cand ai avut... eu de exemplu am avut o multime de documente in anul 2000... intre timp am schimbat nu stiu cate calculatoare, nu am copiat absolut totul de pe unul pe altul, etc... am si uitat exact ce aveam acolo, doar stiu ca aveam destule... in schimb, de la carti cu povesti de cand eram mic, la manuale sau reviste de it de la inceputul anilor 90 (in care ma mai uit din cand in cand cu nostalgie), toate au ramas intacte si am acces la ele oricand... pe cand rahaturile in format pdf le pierd in mod treptat in functie de cum schimb jucarerele... si nici stocarea onlin nu e 100% sigura + unde mai pui ca nu poti avea tot timpul si oriunde acces la internet...

Edited by gtk, 29 December 2009 - 12:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate