Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

KINDLE - viitorul lecturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
991 replies to this topic

#19
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004

View PostLoveDemon, on Jun 20 2008, 15:22, said:

Din pacate, Kindle e absolut nefolositor oriunde altundeva decat SUA :(.

nu prea cred...parca am vazut in filmuletul ala ca poti sa-ti faci singur pdf-uri pe care ulterior sa ti le transferi pe kindle.....dar nu sunt sigur daca de kindle era vorba...

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

... and downloads content over Amazon Whispernet, which uses the Sprint EVDO network. The Kindle can be used stand alone without a computer. Whispernet is accessible through Kindle without any fee. Amazon does not sell the Kindle outside the United States as Whispernet only works in the U.S.
wikipedia

Edited by don_dannielo, 20 June 2008 - 18:13.


#21
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Raiul iubitorilor de e-readers e pe mobileread.com

Si eu am vrut sa-mi cumpar un Irex Iliad, e o scula superba dar cam scumpa, sau un Bookeen Cybook, mai ieftin putin dar nu asa de misto.

Pana la urma mi-am cumparat de pe ebay un tablet PC si citesc in draci, chiar mi-e ok cu el. Cand mai am un buffer de bani pentru distractie cred ca ma bag la un Iliad, lumea zice ca e-ink e absolut fantastic si da senzatia de pagina normala de carte, in plus bateria la un astfel de reader tine ceva de ordinul saptamanilor.

Iliad : http://www.irextechn.../products/iliad
Bookeen: http://www.bookeen.c...ing-device.aspx

#22
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
noutati :

http://www.cotidianu...eana-54669.html

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Gata, apare si la noi:

http://economie.hotn...nice-kindle.htm

#24
Sendstorm

Sendstorm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2009
Daca tot vă interesează care va fi viitorul cărților citiți și acest articol despre acest subiect:Cartea tiparită – va fi sau nu va fi? …

#25
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
L-am comandat, il astept la sfarsitul lunii...revin atunci cu impresii.
Singura grija pe care o am este referitoare la conectivitatea wireless (EVDO in state). Ma mir sa fi negogiat amazon cu alde Orange & rest.

#26
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postthor76, on 15th October 2009, 16:11, said:

L-am comandat, il astept la sfarsitul lunii...revin atunci cu impresii.
Singura grija pe care o am este referitoare la conectivitatea wireless (EVDO in state). Ma mir sa fi negogiat amazon cu alde Orange & rest.

Nu e rau ca se lanseaza si la noi, dar aparatul nu suporta si fisere normale (PDF-uri, MS Office si altele) ?

Dar mai sunt si alti fabricanti de asa ceva, acesta ce ofera in plus .

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postconnectorxp, on 15th October 2009, 16:21, said:

Dar mai sunt si alti fabricanti de asa ceva, acesta ce ofera in plus .
Carti de pe amazon.

#28
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMissTrouble, on 25th June 2008, 23:11, said:

Pana la urma mi-am cumparat de pe ebay un tablet PC

Nici un HTC Touch HD2 nu ar fi o idee rea.  :rolleyes:

#29
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View Postdon_dannielo, on 15th October 2009, 16:27, said:

Carti de pe amazon.
Mai concret carti din cele 330.000 pe care amazon le are deja in formatul proprietar.
Totusi, PDF-urile simple si fisierele text sunt suportate (desi calitatea afisarii va fi inferioara din cat am inteles).
Sunt deja softuri ce fac transfer din pdf/DOC in formatul proprietar...si Amazon face chestia asta (0.10$/Mb)..trimiti cartea si ei ti-o convertesc.

View PostAMDG, on 15th October 2009, 17:17, said:

Nici un HTC Touch HD2 nu ar fi o idee rea.  :rolleyes:
Exista o diferenta enorma de tehnologie de afisare intre orice tablet pc/laptop/telefon si e-readerele gen Kindle. Acestea din urma sunt bazate pe tehnologia e-ink ?(parca). Pe scurt, ecranul nu are backlight iar afisarea caracterelor pe ecran consuma curent doar in momentul afisarii initiale de unde rezulat un consum infim de energie. Ofera cel mai apropiat contrast de o carte pe hartie.

#30
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postthor76, on 15th October 2009, 17:26, said:

Pe scurt, ecranul nu are backlight iar afisarea caracterelor pe ecran consuma curent doar in momentul afisarii initiale de unde rezulat un consum infim de energie. Ofera cel mai apropiat contrast de o carte pe hartie.

Corect - dar un ecran AMOLED ar putea fi folosit si pentru culori extrem de frumoase  :rolleyes:

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BKUKQ7QqOHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostAMDG, on 15th October 2009, 18:03, said:

Corect - dar un ecran AMOLED ar putea fi folosit si pentru culori extrem de frumoase  :rolleyes:

Ala este bun pentru imagini in miscare sau fotografii, pentru text este obositor, are un refresh rate ciudat, ecranul E-ink este super, de la anul am citit pe Engadget, o sa apara si E-book reader-e cu afisaj color (probabil calitatea print-ului de ziar) .

#33
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
A venit astazi....pai ce sa zic, sunt coplesit.
Prima data cand l-am deschis si am vazut textul am crezut ca are o poza lipita de ecran ca in magazinele de  telefoane mobile.
Experienta cititului nu poate fi descrisa sau pozata :). Credeti-ma pe cuvant ca e incredibil.
Mai incredibil e ca merge wireless-ul. Nu imi pot da seama la ce retea se conecteaza dar se conecteaza...am descarcat deja 3 sample-uri de carti.
Cea mai frumoasa achizitie pe anul acesta.

Edited by thor76, 22 October 2009 - 16:38.


#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai platit ceva la vama?

#35
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
200 RON

#36
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

View Postthor76, on 22nd October 2009, 17:38, said:

A venit astazi....pai ce sa zic, sunt coplesit.
Prima data cand l-am deschis si am vazut textul am crezut ca are o poza lipita de ecran ca in magazinele de  telefoane mobile.
Experienta cititului nu poate fi descrisa sau pozata :). Credeti-ma pe cuvant ca e incredibil.
Mai incredibil e ca merge wireless-ul. Nu imi pot da seama la ce retea se conecteaza dar se conecteaza...am descarcat deja 3 sample-uri de carti.
Cea mai frumoasa achizitie pe anul acesta.

Salutare, si eu mi-am primit Kidle-ul azi, nu mi se conecteaza wireless-ul (imi apar barele de semnal goale desi scrie 3G cind apas pe menu). Ai facut ceva la el sau a mers out of the box?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate