Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

GREEN PARK IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
capy2008

capy2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.06.2009
Mie imi spune ca din iulie tot o sa fie gata bl 6,cand suni ei zic ca nu a venit raspuns de la Bucuresti ori ca in max 1 luna se rezolva si alte minciuni de genul. Daca mai sunt care  s-au mutat in bl 6, as vrea sa stiu si eu cat il costa toate cheltuielile (gaz, apa, curent) pe luna.

#92
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Deci se adevereste povestea cu pompele mari din subsol care evacueaza apa daca va cer sa platiti cheltuielile pe tot blocul; daca ar fi neinsemnate acele cheltuieli ar intra in organizarea de santier, asa ca interesati-va cat sunt de mari acele cheltuieli inainte de a va muta. Bine ca nu aveti parcare subterana sau boxe in acel bloc ca ati culegeti broaste de pe masina dupa o pana de curent.

#93
alonut

alonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2010
[quote name='danutlupu' date='28th February 2010, 10:47' post='7873791']
Deci se adevereste povestea cu pompele mari din subsol care evacueaza apa daca va cer sa platiti cheltuielile pe tot blocul; daca ar fi neinsemnate acele cheltuieli ar intra in organizarea de santier, asa ca interesati-va cat sunt de mari acele cheltuieli inainte de a va muta. Bine ca nu aveti parcare subterana sau boxe in acel bloc ca ati culegeti broaste de pe masina dupa o pana de curent.
[/quote
Buna as vrea sa aflu si eu povestea cu pompele...

Mie imi spune ca din iulie tot o sa fie gata bl 6,cand suni ei zic ca nu a venit raspuns de la Bucuresti ori ca in max 1 luna se rezolva si alte minciuni de genul. Daca mai sunt care s-au mutat in bl 6, as vrea sa stiu si eu cat il costa toate cheltuielile (gaz, apa, curent) pe luna.
Blocul 6 este dat in folosinta din decembrie, costurile nu sunt exagerate verifica lista afisata la parterul blocului nu depasesc 250 lei

#94
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007
Vad ca voi nu vreti sa le faceti reclama negativa. Haideti ca le fac eu si vai ce o sa le mai faca si ziarele curand. mai ales astia de la BZI :)

Sunt locatar in blocul 2 de 2 ani. Unii dintre voi or sa isi dea seama cine sunt ca am gura mare :). asa.. revenind.. Am un garaj la subsol si boxa pe langa apartamentul de 3 camere. Pana aici totul este frumos. Dar sa va explic problemele  

Cele din casa:
1. Pereti neizolati bine cu vecinii. adica, nu doar ca ii aud pe cei de la 59 (sper ca asta e apartamentul vecin) dar stiu si ce fel de sex fac.
2. tzevile de apa se aud destul de deranjant cand un vecin foloseste baia (aici includem si chiuveta sau dusul).
3. glafurile sunt prost prinse. nu stiu cum se face pe la iasi dar, in alte parti, nu bate vantul pe sub ele, langa ele si mai ales nu bate vantul pe la termopan. adica la imbinarile de profil. In Green Park bate vantul.
4. usa de la intrare nu se inchide bine. am 3 randuri de keder ca sa nu mai bata vantul si sa platesc 6 milioane la caldura. da, am platit iarna trecuta atat si astia ridicau din umeri.
5. scurgerile in baie si pe balcon. eu stiu ca astea se fac astfel incat apa sa se duca singura la sifon nu impinsa cu matura. Ei bine se pare ca ei nu stiu si eu pot sa ma fac constructor
6. scurgerea de sub cada e facuta atat de prost incat se infiltreaza apa si astfel, mi-a mucegait peretele la dormitor si hol. Pe hol am dres-o eu dar in dormitor trebuie sa tai dulapul care a fost montat fix in spatiul destinat lui si dupa dulap e peretele  
7. geamurile termopan se aburesc intre cele doua randuri de sticla. acest lucru NU TREBUIE sa se intample.
8. daca vecinul gateste ceva afla ca miroase mai tare la tine in living decat la el.   ... ma satur doar cu miros.. tzeava ca nu mai dau bani pe mancare
9. lifturile. pai, am vazut lifturi proaste la viata mea, dar cand dai 130 mii euroi pe un apartament parca draq, ar trebui niste lifturi mai bune nu cele mai proaste ca astea. ca un sfat, sa va luati apartamente la etaje inferioare ca veti urca pe scari de multe ori. se blocheaza tot timpul si cel mai des in weekend si nu vine nimeni sa le repare  

cam astea ar fi toate problemele din bloc care persista inca.. dupa 2 ani nu am reusit sa le repar fiind baiat bun cu ei.


Hai sa revin la partea cea mai frumoasa :) si asta ne priveste pe toti.
1. stiati ca tencuiala mea de pe peretii din garaj a cazut din cauza infiltratiilor de apa? va atasez poze daca doriti
2. stiati ca in parcajul subteran ploua cu galeata de spal masina cand trec in drum spre garaj? si asta atunci cand ploua afara.. daca e soare toata lumea e fericita
3. stiati ca infiltratiile astea de apa care vine de sus (Doamne Doamne e milostiv cu noi si ne da din belsug) in timp corodeaza subsolul si parterul atat de tare incat se duce pe apa sambetei blocul in curand?
4. stiati ca exista infiltratii datorita izvoarelor din zona, izvoare ce la proiectare au fost luate in calcul dar cu un debit mult mai mic decat ce s-a gasit cand s-a turnat fundatia si s-au construit garajele cu parcajul subteran? ei bine, ei au refuzat sa schimbe proiectul si sa puna drene mai puternice si mai multe pompe care sa scoata apa. Drept urmare, apa aceea in exces, se va infiltra in structura de rezistenta a blocului iar acesta nu va putea sta in picioare atati ani cat trebuie sa stea. si asta e cea mai grava si eu stiu informatia din sursa sigura si omul respectiv o sa aduca si actele necesare cand o sa i le cer
5. stiati ca instalatia de ventilare la parcajul subteran nu functioneaza si ei ca sa scoata apa folosesc un furtun care tot sta agatat in parcajul subteran.

si acum concluzia:
in ianuarie la sfarsit le-am facut hartie scrisa si le-am dat 2 luni termen sa remedieze. problema e ca nu or sa poata, sau, cel putin partea cu infiltratiile, se poate remedia dar demoland tot si refacand. NU ii vad sa faca nimic. ei incearca sa vanda cat mai repede si sa isi ia talpasita urmand sa inchida firma si apoi recupereaza ceva in astia 10 ani daca ai de unde
Drept urmare, in martie la sfarsit expira termenul urmand ca eu sa ii dau in judecata. Bani am si merg cu ei pana unde pot sau, pana unde imi dau banii inapoi si imi lasa si apartamentul  :console:. Si nu am dat deloc putin ca l-am luat in mai 2008 (ce o fi fost in capul meu?  :confuzzled: )

asa ca eu zic sa va mai ganditi. sau, sa va mutati mai repede ca pe ce nu e gata le pun sechestru asigurator  :thumbup: si nu or sa mai poata vinde. Trebuie cumva sa imi recuperez banii bagati in cutia asta de chibrituri.

Iar domnul acela de la Bucuresti, nu l-am vazut si nici macar nu s-a sinchisit sa imi dea un telefon in urma plangerii. Eu ii las in pace momentan ca interesul meu e sa treaca cele 2 luni. Si apoi sar pe ei  

Asadar, dragi viitori vecini, va doresc toate cele bune si sa ma chemati la petrecere de casa noua  :kisstogether: . Ca peste 5-10 ani o sa ma chemati sa imi spuneti ce sa faceti ca se darama cladirea

View Postadochiei, on 16th November 2009, 20:20, said:

salut! ai dreptate ce zici aici vreau doar sa punctez ca in contractul de vanzare-cumparare pe care trebuie sa-l semnez este o clauza la obligatii cum ca eu ma oblig sa fac parte din asociatia legal constituita ...etc ... cine a constituit asociata de proprietari? s-au intalnit properietarii/locatarii din bloc si au decis de comun acord sau exista dinainte de a se muta primul locatar?



In calitate de locatar si de membru in consiliul ala unde se voteaza iti spun ca asociatia a fost formata de locatarii din primele doua blocuri. Si cand se iau decizii, chiar sunt afise care anunta intalnirile din timp doar ca la ultimele doua intalniri care se tin in blocul 1 la subsol in buncarul antiatomic au venit maxim 10 oameni . A trebuit sa alegem un alt presedinte si se pare ca nimeni nu dorea acest lucru ca implica timp si responsabilitate fara bani. Eu am fost propus dar am refuzat din lipsa de timp. Insa, cand se va renegocia contractul cu cei care se ocupa de intretinerea lifturilor le-am spus ca vreau sa merg sa negociez cu ei si sa ii bag oleaca la origini ca pun pariu ca ei nu urca pe scari 6 etaje.

Asadar, nu fiti carcotasi la faza asta. Sunt altele daca va uitati la primul meu post si o sa vedeti ca altele sunt problemele. Aici nu am ce comenta cel putin

aaa... si s-au mai luat niste decizii la ultimele intruniri ale asociatiei. Ca ultima data s-a votat tot ce costa peste 10 mil lei si nu e factura de utilitati are nevoie de aprobarea asociatiei si a comitetului locatarilor. Eu zic ca pana acum totul este bine punctat si la vedere.



ahh.. ca mi-am adus aminte.. daca ramane GP fara curent sa stiti ca sare siguranta de cartier cand bag eu ceva in priza de la garaj.. na.. s-a intamplat de doua ori.. evit cat pot dar cateodata... mai e si distractiv.. NU dati nu sariti.. Promit sa nu fac asta prea des... dar mi-a placut prima data cand nu stiam de ce pica curentul in cartier si eu bagam in priza ceva

Hai sa va mai spun cu pompele alea... Ele nu sunt prea mari.. sunt PREA MICI pentru debitul de apa descoperit cand s-au facut sapaturile. cel putin cele de la bl 1 si 2 sunt putin mai mari de jumatate din cat ar trebui sa fie. Dar, cum nu tot timpul este solul imbibat cu f multa apa momentan fac fata astea si cred ca odata la 5-10 ani putem innota in parcajul subteran. Sa moara cei din celelalte cartiere ca noi avem piscina atunci de dimensiuni super olimpice si mai e si gratis...

Si tot la capitolul pompe, sa stiti ca nu se simte prea tare in costul intretinerii... Cand o sa semnati si voi ceilalti contract cu E-ON pt elecicitate o sa vedeti ca platiti la e-on ce consumati si asta e cam 1-2 mil pe luna iar la intretinere e constant cam 1-2 mil la un ap cu 3 camere in afara de caldura. Eu care am 24 grade iarna in casa platesc 300 ron la caldura pe luna ianuarie 2010 cand a fost f frig. In rest sunt costuri cu curatenia, curent electric, gunoi, asociatie, etc.. sunt multe pe o lista detaliata dar niciuna nu e prea mare ca sa zic ca fac scandal. So, carcotasii cu pompele (adica concurenta astora din GP) mai bine sa isi vada de problemele lor ca daca nu le enumar eu si pe ale lor.. gen Dream Village.. pai da... ca asta vine de la orasul pe care nici in vise nu l-ai crezut asa de nasol. NU mai fac aia nimic.. si cand ma gandesc cate mi-au promis ei in 2007 si acum rad in hohote. dar na... treaba lor.. eu cunosc si problema lor ca am 2 prieteni care stau in primul bloc.

Attached Files


Edited by bpapiiro, 01 March 2010 - 23:51.


#95
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
bpapiiro, frumoase argumente. :)

Si eu care locuiesc in blocul 4 am observat iarna asta ca se strange apa la subsol. Am mers intr-o seara sa duc o cutie la boxa si era o balta de vreo 2 m lungime pe culoar. Daca e de la infiltratii atunci e nasol.

Despre pozele tale pot sa spun ca e socant. Trebuie sa mergi la ei sa ceri sa iti repare imediat, sa iti mai faca si curat dupa. Le spui clar - sa arate asa cum era cand ai cumparat apartamentul.

Si eu am avut x probleme cand am luat apartamentul, am mers prima data sa le spun verbal insa nu s-a intamplat nimic. Era si perioada sarbatorilor, asa ca ii inteleg - nimeni nu avea chef de munca. Am facut cerere scrisa catre nea Negurici si in 2 zile au venit 2 indivizi si au reparat/inlocuit tot. Au mai fost si dupa probleme si chiar ma sunau ei de 3 ori pe saptamana sa ma roage sa vina, insa nu aveam eu cum sa ii primesc, ba pt ca eram plecat ori ca veneam prea tarziu.

Cat despre reclama negativa - pot sa spun ca e utila si constructiva insa trebuie facuta cu un scop - si anume sa fie in avantajul locatarilor. Presiunea trebuie pusa pe ei in mod civilizat, prin reclamatii la protectia consumatorului, procese in instanta daca e cazul, etc. Am vazut ca inca mai au in construcite vreo 2 blocuri, care probabil vor fi gata in vreo 2 ani, asa ca de locatari nu vor scapa prea curand, chiar daca au planul sa se care dupa ce vand majoritatea apartamentelor.

Edited by Mr.Cod, 02 March 2010 - 09:54.


#96
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007

View PostMr.Cod, on 2nd March 2010, 09:51, said:

bpapiiro, frumoase argumente. :)

Si eu care locuiesc in blocul 4 am observat iarna asta ca se strange apa la subsol. Am mers intr-o seara sa duc o cutie la boxa si era o balta de vreo 2 m lungime pe culoar. Daca e de la infiltratii atunci e nasol.

Despre pozele tale pot sa spun ca e socant. Trebuie sa mergi la ei sa ceri sa iti repare imediat, sa iti mai faca si curat dupa. Le spui clar - sa arate asa cum era cand ai cumparat apartamentul.

Si eu am avut x probleme cand am luat apartamentul, am mers prima data sa le spun verbal insa nu s-a intamplat nimic. Era si perioada sarbatorilor, asa ca ii inteleg - nimeni nu avea chef de munca. Am facut cerere scrisa catre nea Negurici si in 2 zile au venit 2 indivizi si au reparat/inlocuit tot. Au mai fost si dupa probleme si chiar ma sunau ei de 3 ori pe saptamana sa ma roage sa vina, insa nu aveam eu cum sa ii primesc, ba pt ca eram plecat ori ca veneam prea tarziu.

Cat despre reclama negativa - pot sa spun ca e utila si constructiva insa trebuie facuta cu un scop - si anume sa fie in avantajul locatarilor. Presiunea trebuie pusa pe ei in mod civilizat, prin reclamatii la protectia consumatorului, procese in instanta daca e cazul, etc. Am vazut ca inca mai au in construcite vreo 2 blocuri, care probabil vor fi gata in vreo 2 ani, asa ca de locatari nu vor scapa prea curand, chiar daca au planul sa se care dupa ce vand majoritatea apartamentelor.

Apoi, crezi ca nu am facut plangeri de 2 ani incoace? tot notau, apoi saptamanal pe la ei sa le readuc aminte si nimic nu s-a miscat. acum nu mai pot sa suport deoarece, asa cum am mai zis, cand intru cu masina in parcajul subteran sa ajung la garaj si ploua afara imi spala masina in parcajul subteran cu un jet destul de puternic.. o sa fac niste poze cand ploua sa va arat. apoi, si la subsol sunt infiltratii la iesirea spre parcaj din subsolul blocului.. o sa fac niste poze si de acolo cand mai vad balta si peretele fleasca.

eu nu zic ca vreau ceva suplimentar.. dar sa repare si sa faca bine.. ideea e ca nu or sa faca asa cum trebuie deoarece ii costa mult prea mult.. dar, sper sa ma insel si sa faca.

Plangerea o innaintez la inspectoratul in constructii imediat ce trec cele 2 luni de preaviz IN CARE NU AU REMEDIAT NICIO PROBLEMA. nici macar aia cea mai mica si anume sa izoleze scurgerea de sub cada ca sa nu se mai faca mucegai pe perete.

oamenii astia merita un singur lucru....

#97
alonut

alonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2010

View Postbpapiiro, on 2nd March 2010, 19:46, said:

Apoi, crezi ca nu am facut plangeri de 2 ani incoace? tot notau, apoi saptamanal pe la ei sa le readuc aminte si nimic nu s-a miscat. acum nu mai pot sa suport deoarece, asa cum am mai zis, cand intru cu masina in parcajul subteran sa ajung la garaj si ploua afara imi spala masina in parcajul subteran cu un jet destul de puternic.. o sa fac niste poze cand ploua sa va arat. apoi, si la subsol sunt infiltratii la iesirea spre parcaj din subsolul blocului.. o sa fac niste poze si de acolo cand mai vad balta si peretele fleasca.

eu nu zic ca vreau ceva suplimentar.. dar sa repare si sa faca bine.. ideea e ca nu or sa faca asa cum trebuie deoarece ii costa mult prea mult.. dar, sper sa ma insel si sa faca.

Plangerea o innaintez la inspectoratul in constructii imediat ce trec cele 2 luni de preaviz IN CARE NU AU REMEDIAT NICIO PROBLEMA. nici macar aia cea mai mica si anume sa izoleze scurgerea de sub cada ca sa nu se mai faca mucegai pe perete.

oamenii astia merita un singur lucru....
Ai dreptate ca si eu am 24 de probleme si astazi am reusit sa vorbesc cu directorul Ady Hertz si... numai promisiuni fara acoperire si fara argumente in ceea ce priveste rezolvarea problemelor aparute la apartamentul meu. Mi-a cerut sa fac adresa scrisa cu numar de inregistrare.
Numai vrajeli, toti cei care au contractat in blocul 7 sa se duca peste ei ca mi-a spus ca s-au spart aproximativ 70 de calorifere si ca se amina deschiderea blocului in aprilie. Trebiue facut ceva legal  ca sa-i obligam sa-si respecte partea lor din contract.

#98
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Nu am vrut sa fiu carcotas daca la mine se refera "bpapiiro", doar sa sesisez o problema grava si anume ca blocul ala e intr-o zona cu panza freatica foarte sus. Faptul ca pompele alea nu sunt un zvon nu pot decat sa va compatimesc sincer, ma bucur ca nu sunt si eu printre locatarii de acolo desi nu e prea frumos ce zic. Chiar ieri am preluat si eu apartamentul de la constructor si la mine au fost ceva probleme minore care nu se compara cu ce-mi ziceti voi. Ma pun in situatia voastra si ma imaginez in puscarie sau cercetat penal, cred ca daca aveam problemele voastre si nu mi le rezolvau, mi le rezolvam eu altfel  :death: cu cei care-si bat joc de oamenii de acolo. In imaginatia mea diabolica as fi legat pe cativa de masina si i-as i tarait asa vreo 100 Km pana se toceau de tot si ramanea doar sfoara, sau i-as fi bagat in beton pana la gat aliniati intr-un cerc si m-as plimba cu masina printrei ei dar fara prea multa atentie :drac:. Asta e imaginatia mea, voi puteti fi si mai originali, ca pe cale amiabila sunt sigur ca nu rezolvati nimic important, orice ar trebui sa repare inseamna bani rupti de gura lor.

#99
umblatu

umblatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2008
Am platit 15000 euro avans pe un apartament care trebuia sa fie gata la inceputul anului trecut.De-abia l-au dat in folosinta.Intre timp mi-am peirdut jobul si nu mai pot sa-l cumpar.Am doua variante:sa-l schimb cu unul cu termen de finalizare mai indepartat sau sa-l dau cuiva pentru indiferent cat este dispus sa-mi dea inapoi din acesti 15000 euro.Este cineva interesat de vreuna din variante?!

#100
zetecx

zetecx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2010
TOT ASTEP SA MI SE  PREDEA APARTAMENTUL DIN BLOCUL 14 DAR NIMIC NOUTATI DE LA EI  TOT ZIC CA  NU A ESIT CADASTRU, INTERESANT. IAR CU BLOCUL 10 CE SE MAI INTAMPLA ? NU SUNT DIN PROVINCIE SI APELEZ SI EU LA PERSOANELE CARE LOCUIESC IN GREEN PARK  SA MA INFORMEZE CU CE SE INTAMPLA CU BLOCURILE 14 SI 10. CE CREDETI AVAND IN VEDERE CA ATI TOT UNBLAT LA  PE LA SEDIUL LOR DIN GREEN PARK SUNT MALEABILI SAU NU POTI NEGOCIA NIMIC CU EI. EU AM FACUT CONTRACTE PENTRU 2 APARTAMENTE SI AM PLATIT CATE 20%  LA  FIECARE ,ASI DORI SA LE CUMPAR DAR CU CRIZA ASTA NU AM BANI NICI PENTRU 1. MA TOT INTREB DACA MI-AR PUNE AVANSUL DE LA ULTIMUL APARTAMENT LA PRIMUL SI SA LE DAU DIFERENTA DE BANI SA IAU PE PRIMUL APARTAMENT  AR ACCEPTA ? VA MUTUMESC PENTRU RASPUNSURI ! BAFTA NE INTALNIM PRIN GREEN PARK.

#101
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Incearca sa nu mai scrii cu majuscule si sa folosesti topic-urile deja deschise pe subiect.
La intrebarile tale cel mai bun raspuns il afli daca te duci tu personal si negociezi cu ei.
Incearca sa gasesti o solutie stand de vorba si zi-le problema ta. Falimentul tau e si falimentul lor pana la urma. Chiar daca nu iti vor da impresia ca vor sa lase ceva de la ei, sa stii ca nu au incotro; oricum persoane noi nu mai cumpara apartamente la ei mai deloc. Preturile au ramas la cele din 2007-2008, foarte mari, asa ca au tot interesul sa il cumperi tu pt ca esti prins de contract care e zdrobitor de bine facut in favoarea lor, ilegal chiar as spune.
Daca nu mai ai bani deloc si nici cu ei nu ajungi la un compromis ai calea tribunalului, unde un avocat foarte bun le poate desfiinta acel antecontract pt ca are o groaza de clauze abuzive si disproportionat aplicate.
Orice solutie ai alege vei avea batai de cap, insa daca stai pasiv la mila lor vei pierde banii categoric.

#102
ogogan

ogogan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.03.2010
Salut.
O intrebare pentru cei mutati recent in GreenPark - eu sunt inca in faza de 'asteptare a actelor pt intabulare'- blocul 14.
Imi puteti spune cam cat costa actele la notar? Stiu ca sunt 3 randuri si ca cel preferat de GP este nitel mai scump decat restul ( asta spun gurile rele ).
Mia sunt si alte cheltuieli semnificative la semnarea contractului\mutare? Fond de rulment, eu stiu ce altceva...
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#103
AdrianL

AdrianL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.02.2008

View Postogogan, on 26th March 2010, 10:17, said:

Salut.
O intrebare pentru cei mutati recent in GreenPark - eu sunt inca in faza de 'asteptare a actelor pt intabulare'- blocul 14.
Imi puteti spune cam cat costa actele la notar? Stiu ca sunt 3 randuri si ca cel preferat de GP este nitel mai scump decat restul ( asta spun gurile rele ).
Mia sunt si alte cheltuieli semnificative la semnarea contractului\mutare? Fond de rulment, eu stiu ce altceva...
Multumesc anticipat pentru raspuns.

M-am mutat si eu recent in B5.
Actele la notar m-au ajuns la 5500 RON la notarul preferat de GP.
Alte costuri nu au fost la semnare, deocamdata nu am auzit nimic de fond de rulment insa abia m-am mutat.
Daca achiti prin credit bancar, mai ai comisionul de acordare la banca, o asigurare.. si cam atat.. mai depinde de la caz la caz si banca la banca.

#104
ogogan

ogogan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.03.2010
Multumesc pentru raspuns.
Si o alta intrebare. :)
Taxa de 5500 RON a fost pentru apartament cu cate camere? Al meu este cu 2, de tip F si banuiesc ca suma totala influenteaza taxa notariala.

#105
iuliandla1

iuliandla1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2010
omfg! azi am avut o zi relativ ok. desi imi e oarecum peste mana am luat in ambele plecari dinspre facultate spre casa tramvaiul 13. si uitandu-ma pe geam am vazut blocuri nou construite si-mi ziceam frate stai, astea nu-s alea construite pe morti (arena residential). astea-s ok, uite aer, in sfarsit "un proiect imobiliar" (ce pompos suna ) care e de doamne ajuta.
acum seara ajungand acasa zic hai frate sa dau un search sa vad ce si cum cu green park. si vad din nou aceleasi si aceleasi probleme intalnite la blocurile nou construite, aceleasi mizerii. pentru nenorocitii astia focul iadului ar fi prea putin.
c rahat de tara. preturi nesimtit de mari pentru lucru facut de mantuiala. imi pare sincer rau de oamenii cu mentalitatea europeana care au investit bani in aceste apartamente cand puteau sa ingroase randul momarlanilor care isi fac casoaie hidoase facand ogramada de praf in drum. s-aveti putere si inspiratie sa-i invingeti pe nenorocitii astia in justitie

#106
AdrianL

AdrianL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.02.2008

View Postogogan, on 26th March 2010, 13:55, said:

Multumesc pentru raspuns.
Si o alta intrebare. :)
Taxa de 5500 RON a fost pentru apartament cu cate camere? Al meu este cu 2, de tip F si banuiesc ca suma totala influenteaza taxa notariala.
2 Camere tip C

#107
ark79

ark79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.04.2010

View PostMr.Cod, on 15th February 2010, 16:33, said:

Am si eu un apart in blocul 4 ( luat de vreo juma de an). Initial am avut in blocul 6, insa am cerut mai repede o casa si mi-au dat la schimb unul in blocul 4 la acelasi pret.

As vrea sa adaug cateva comentarii la cele de mai sus.
- nu zic ca GP este un ansamblu de lux, insa nici pe departe nu se compara cu blocurile din placi, asa cum au parintii mei de ex.

- puncte pozitive:
      + locatie linistita, izolatie foarte buna (cat am stat eu in el cateva zile in dec lasam caldura deschisa 3 ore dimineata si 3 ore seara). Pierderile sunt minime. Cred ca izolatia interioara si exterioara este cel mai bun lucru la aceste blocuri.
      + scari curate, parca un altfel de oameni.
      + toate tevile sunt pe sub parchet/gresie, ceea ce iarna se vede enorm la caldura din apart.
      + despre teren pot sa zic ca si eu cunosc acel teren. Daca ar fi sa ii supar pe cei care sunt carcotasi pot spune ca si cartierul Mircea cel Batran tot intr-o mlastina a fost contruit si uite ca nici un bloc nu s-a prabusit. Plus ca nu poti compara calitatea materialelor de acum 40 ani cu cea de acum. Ex: incercati sa despprindeti o gresie lipita in 2009 cu Ceresit si o gresie lipita acum 40 ani de puscariasii care lucrau la blocuri.

- punte negative:
     - calitatea materialelor este intr-adevar medie: usi frumoase dar slabe ca si calitate, termopan montat mai prost pe ici pe colo, aparatele din baie si bucatarie sunt la fel, de proasta calitate (toate sunt turcesti), insa acestea se pot schimba in timp si efortul nu cred ca e prea mare.
     - la fel mobila de bucatarie care se gratis este jalnica (cel mai ieftin pal).
    
   Vreau sa spunca eu ales sa cumpar aici un apart, desi a fost ultima alegere. Am umblat 3 luni prin Is dupa ceva ok, insa gaseam un 2-3 camere la 60.000 euro (la acea vreme) aproape distrus, fara izolatie, fara nimic nou in el. Costul m-ar fi dus cu cel putin 10.000 euro in plus, aici nemaipunand efortul meu si timpul alocat.

   Binenteles pretul dat la contract in 2006 acum mi se pare mare, asa cum in 2007 mi se parea mic (pt ca piata urca alert in sus). Eu zic ca o casa treb privita ca o investitie pe termen lung. Va trece si criza, vor veni si vremuri mai altfel si se va vedea daca e bine sau nu.

   Creditul bancar la fel poate fi o solutie daca nu iti depaseste 20% din veniturile nete constante ale familiei.

Sunt de acord cu tine. In ciuda tuturor nemultumirilor cred ca niciunul din cei din GP nu s-ar mai muta de placere intr-un bloc din placi sau pe cadre facut inainte de 89.

Edited by ark79, 18 April 2010 - 22:58.


#108
ark79

ark79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.04.2010

View Postiuliandla1, on 29th March 2010, 23:57, said:

omfg! azi am avut o zi relativ ok. desi imi e oarecum peste mana am luat in ambele plecari dinspre facultate spre casa tramvaiul 13. si uitandu-ma pe geam am vazut blocuri nou construite si-mi ziceam frate stai, astea nu-s alea construite pe morti (arena residential). astea-s ok, uite aer, in sfarsit "un proiect imobiliar" (ce pompos suna ) care e de doamne ajuta.
acum seara ajungand acasa zic hai frate sa dau un search sa vad ce si cum cu green park. si vad din nou aceleasi si aceleasi probleme intalnite la blocurile nou construite, aceleasi mizerii. pentru nenorocitii astia focul iadului ar fi prea putin.
c rahat de tara. preturi nesimtit de mari pentru lucru facut de mantuiala. imi pare sincer rau de oamenii cu mentalitatea europeana care au investit bani in aceste apartamente cand puteau sa ingroase randul momarlanilor care isi fac casoaie hidoase facand ogramada de praf in drum. s-aveti putere si inspiratie sa-i invingeti pe nenorocitii astia in justitie

Crede-ma ca nu ai de ce sa ne plangi de mila. Preturile sunt mari in toata tara, nu doar la GP, insa nu ar trebui sa generalizezi si sa "iti para sincer rau" de cei care s-au mutat aici. Nu toate apartamentele au probleme grave (pana la urma finisajele oriunde te-ai muta ti le faci singur mai devreme sau mai tarziu), iar in ce priveste structura de rezistenta - parerea mea e ca nu si-au batut joc.

Edited by ark79, 19 April 2010 - 12:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate