Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

GREEN PARK IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Aveti vreun numar de la vreun agent autorizat ANRE pt verificarea tehnica periodica (la 2 ani) a instalatiei de gaze naturale?

#128
xelab7

xelab7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2011
Fratilor oare cat de prosti putem fi !!!
Cand spunem fosta conducere spunem de fapt Vasile Burghelea (pesedinte) si Ionita Gheorghe(administrator) si alti din umbra neimportanti.
Cine conducea ?
Doar un singur om Ionita Gheorghe,celalalt semna ca primaru.
Dezavantaje & avantaje.
-Dezavantaje:
Ne-au adus in pragul de a ne inchide utilitatile,in prag de iarna.
Din ce cauza nu trebuie sa fi prost sa-ti dai seama,pai primi doi ani a fost in organizatie de santier si asociatia nu avea putere sa se puna cu dezvoltatorul,apoi in speranta ca va primi bani a tot asteptat iar datoriile tot sau acumulat.Prostesc sau nu asta sa intamplat.
-Avantaje:
Era un bun organizator,stia sa dicute cu oameni,intervinea indiferent de ora in cartier si rezolva problema cu toate ca nu locuia in cartier.Se intelegea cu angajati si reusea sa progreseze indiferent de situatie.
Cand spunem noua conducere spunem de fapt Bucur Irinel domeniu IT a distrus o masina in parcarea subterana acum 2 ani ,a avut curajul  sa parcheze in fata garajului sau (presedinte),Blanita Eugen fost vames esit la pensie pe caz de boala cand se faceau arestari la vama (administrator tehnic,inca in periooada de proba ales de ????,si cu un salariu de 1500 ron net),cate doi sefi de scara de bloc(care nu se prea implica,ore dece?) o contabila/casiera(care castiga tot 1500 ron net) si alti din umbra neimportanti.
Cine conduce ?
Doar un singur om Bucur Irinel prin Blanita Eugen iar ceilalti ingenucheaza in fata maritului imparat.
Avantaje & dezavantaje.
-Avantaje:
Nu vreau sa fiu rau dar nu prea vad niciunul.
-Dezavantaje:
Sunt atat de multe incat nici nu stiu cu ce sa incep.
--A bagat regulatoare de tensiune la iluminatul comun in B3-B4 care nu ajuta cu nimic decat sa faca vanzare la prieteni lui care vin sa le instaleze(ciudat parca neoanele parca se ard mai tare ca inainte) urmeaza in B5-B6 .
--A istalat tot cu prieteni lui la bariera o noua metoda de a deschide bariera prin apel telefonica,lucru care a dat peste cap bariera dar asta cu intentia de a face ca toti locatari sa cumpere codul cred,pentru ca telecomenzile merg tot mai greu din cate am discutat cu vecini mei(iata o explicatie daca o telecomanda deschidea pana acum de la jumatate podului acum trebuie sa te dai jos si sa te apropi de receptoare :coolspeak: )
--Din informatiile mele a reusit recordul de a dubla datoriile fata de furnizori.
--Sedintele cu comisia se tin in mod ilegal,nu se comsemneaza in niciun proces verbal rezultatele sedintelor,sau punctele sedintei.
--Nerezolvarea problemelor si aruncarea lor in spatele angajatilor care nici nu raspunde prin natura angajari lor.

Cu speranta ca vam starnit interesul cu ce se intampla in cartierul nostru.Am sa revin in viitor cu mai multe informatii.

#129
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007

View Postxelab7, on 19th December 2011, 22:44, said:

Fratilor oare cat de prosti putem fi !!!
Cand spunem fosta conducere spunem de fapt Vasile Burghelea (pesedinte) si Ionita Gheorghe(administrator) si alti din umbra neimportanti.
Cine conducea ?
Doar un singur om Ionita Gheorghe,celalalt semna ca primaru.
Dezavantaje & avantaje.
-Dezavantaje:
Ne-au adus in pragul de a ne inchide utilitatile,in prag de iarna.
Din ce cauza nu trebuie sa fi prost sa-ti dai seama,pai primi doi ani a fost in organizatie de santier si asociatia nu avea putere sa se puna cu dezvoltatorul,apoi in speranta ca va primi bani a tot asteptat iar datoriile tot sau acumulat.Prostesc sau nu asta sa intamplat.
-Avantaje:
Era un bun organizator,stia sa dicute cu oameni,intervinea indiferent de ora in cartier si rezolva problema cu toate ca nu locuia in cartier.Se intelegea cu angajati si reusea sa progreseze indiferent de situatie.
Cand spunem noua conducere spunem de fapt Bucur Irinel domeniu IT a distrus o masina in parcarea subterana acum 2 ani ,a avut curajul  sa parcheze in fata garajului sau (presedinte),Blanita Eugen fost vames esit la pensie pe caz de boala cand se faceau arestari la vama (administrator tehnic,inca in periooada de proba ales de ????,si cu un salariu de 1500 ron net),cate doi sefi de scara de bloc(care nu se prea implica,ore dece?) o contabila/casiera(care castiga tot 1500 ron net) si alti din umbra neimportanti.
Cine conduce ?
Doar un singur om Bucur Irinel prin Blanita Eugen iar ceilalti ingenucheaza in fata maritului imparat.
Avantaje & dezavantaje.
-Avantaje:
Nu vreau sa fiu rau dar nu prea vad niciunul.
-Dezavantaje:
Sunt atat de multe incat nici nu stiu cu ce sa incep.
--A bagat regulatoare de tensiune la iluminatul comun in B3-B4 care nu ajuta cu nimic decat sa faca vanzare la prieteni lui care vin sa le instaleze(ciudat parca neoanele parca se ard mai tare ca inainte) urmeaza in B5-B6 .
--A istalat tot cu prieteni lui la bariera o noua metoda de a deschide bariera prin apel telefonica,lucru care a dat peste cap bariera dar asta cu intentia de a face ca toti locatari sa cumpere codul cred,pentru ca telecomenzile merg tot mai greu din cate am discutat cu vecini mei(iata o explicatie daca o telecomanda deschidea pana acum de la jumatate podului acum trebuie sa te dai jos si sa te apropi de receptoare :coolspeak: )
--Din informatiile mele a reusit recordul de a dubla datoriile fata de furnizori.
--Sedintele cu comisia se tin in mod ilegal,nu se comsemneaza in niciun proces verbal rezultatele sedintelor,sau punctele sedintei.
--Nerezolvarea problemelor si aruncarea lor in spatele angajatilor care nici nu raspunde prin natura angajari lor.

Cu speranta ca vam starnit interesul cu ce se intampla in cartierul nostru.Am sa revin in viitor cu mai multe informatii.

Poti sa ne spui si noua cum te numesti? Ca parca iti vorbeste gura fara cap. O tot dai cu acuzatii fara sa sustii. Nu vad avantaje, dezavantaje vad multe dar nu spun niciunul, se ard neoane mai multe ca inainte (desteptu lui peste, nu s-au mai cumparat neoane in blocurile alea de 3 saptamani asa ca vorbeste la alta masa).

Ce masina a distrus in parcaj? Ca stiu povestea vorbita de Caval. Eu nu-mi aduc aminte sa se fi distrus nicio masina asa ca hai sa nu vorbim aiurea. Eu am inteles ca o doamna a parcat in fata garajului sau si nu avea cum sa iasa si sa intre in garaj si nu era prima data. De distrus nu am vazut nimic. Parca dumneata erai omul cu probele.. Nu ne pui si noua poze aici?

Spui ca a dublat datoriile? Ar trebui sa ne spui cine esti si de unde ai dumneata o asemenea informatie. Eu am discutat cu cenzorii si nu s-a intamplat asa ceva. Iar domnului Caval spune-i sa stea mai calm altfel pleaca.

Cine e caval asta? Un agent de paza ce face liceul la 30 ani si se crede seful securitatii nationale cand de fapt e un crampei pus cu botul pe labe acum ca nu mai poate sa faca ce il taie capul.

Eu am fost la sedintele comitetului executiv. Te rog sa iei legatura cu seful din blocul tau si sa mergi acolo sa vezi ca nu asa stau lucrurile.

#130
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salutare.
am fost zilele trecute la green park, in blocul B6 sa vad un ap cu 3 camere la ultimul etaj. ei ii spun penthouse...
ce spuneti ?se merita?nu se merita ...cam ce probleme ar putea aparea la acest tip de apartamente?cum e blocul b6. pretul e foarte bun !!in comparatie cu ce am gasit prin oras, blocuri noi si vechi.
multumesc.

#131
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007

View PostGrime, on 6th January 2012, 08:46, said:

salutare.
am fost zilele trecute la green park, in blocul B6 sa vad un ap cu 3 camere la ultimul etaj. ei ii spun penthouse...
ce spuneti ?se merita?nu se merita ...cam ce probleme ar putea aparea la acest tip de apartamente?cum e blocul b6. pretul e foarte bun !!in comparatie cu ce am gasit prin oras, blocuri noi si vechi.
multumesc.

Salut,

B6 este o alegere buna din urmatoarele motive:
1. izolatia la penthouse a fost refacuta in totalitate de actualii proprietari
2. gradul de ocupare in bloc este mare comparativ cu restul si nici nu se inregistreaza datorii restante la intretinere, datorii care sa atraga atentia
3. este asfaltata calea de acces pana in fata blocului
4. nu am auzit ca in acest bloc sa fie probleme ridicate de proprietari asa de des cum s-a intamplat la un alt bloc de exemplu.
5. pe timp de iarna, pretul la gigacalorie de exemplu se ridica la un nivel acceptabil iar comparat cu alte blocuri, pretul se pare ca este ceva mai mic

cu alte cuvinte, b6 este o alegere buna. vara este cald daca apartamentul este pe partea dinspre tatarasi insa iarna este mai cald.

Ne puteti spune cu aproximare la ce pret se vinde?

#132
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
pretul e de 73000 euro...piperat. ce sa spun, e o alegere tare dificila mai ales din cauza pretului.
multe pareri pozitive, discutand cu multi colegi de la servici care stau in cartier si cu cineva care sta in b6 . ideea e ca am incercat sa vad cum e cu izolatia blocului, proble,me cu igrasie , infiltratii , daca ploua in apartament(am stat 19 ani la ultimul etaj si am avut probleme foarte mari cu ploaia , a cazat chiar si o bucata din tavan:) ) . am vorbit cu un constructor si cu cineva de la inspectoratul in constructii. iar de la ei numai vorbe de "duh" am primit, mai ales din cauza terenului pe care s-a construit cartierul( mlastina in care s-au aruncat gunoaiele si molozul de la constructiile din imprejurimi). acum nu stiu ce e adevar si ce e fictiune, numai ca balanta a scazut drastic fata de primele zile cand am vazut apartamentul. vreau sa va zic ca am vazut si varianta showroom al acestuia si pe romaneste iti pica plombele cum e facut. terasa face 50 % din toti banii si e pozitionat pe partea dinspre tatarasi.  sincer m-am cam dezumflat cu green parkul  deoarce am inteles ca din cauza umezelii de la subsol si a infiltratiei care se pare ca a ajuns pana la parter-etajul 1...ceea ce pe termen lung nu e de bine. multi o sa zica ca n-ai treaba sau ca pana mori tu nu se darama blocul...dar fiind o investiie pe termen lung nu as vrea sa risc. urmeaza o perioada lunga de documentare si de vizionat si alte apartamente in alte cartiere\blocuri noi. Din ce am inteles blocurile din Dream village sunt foarte ok...dar nu ma vad stand langa linia de cale ferata......sincer arata ca blocuri de puscarie :)))
per total apartamentul din GP e foarte frumos , iar privelistea de pe terasa isi face toti banii, iar aerul e de 100 de ori mai curat ca in Pacurari.
o sa va anunt daca veti avea un nou vecin si poate ne vedem la o petrecere pe terasa:)

#133
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007

View PostGrime, on 7th January 2012, 20:42, said:

pretul e de 73000 euro...piperat. ce sa spun, e o alegere tare dificila mai ales din cauza pretului.
multe pareri pozitive, discutand cu multi colegi de la servici care stau in cartier si cu cineva care sta in b6 . ideea e ca am incercat sa vad cum e cu izolatia blocului, proble,me cu igrasie , infiltratii , daca ploua in apartament(am stat 19 ani la ultimul etaj si am avut probleme foarte mari cu ploaia , a cazat chiar si o bucata din tavan:) ) . am vorbit cu un constructor si cu cineva de la inspectoratul in constructii. iar de la ei numai vorbe de "duh" am primit, mai ales din cauza terenului pe care s-a construit cartierul( mlastina in care s-au aruncat gunoaiele si molozul de la constructiile din imprejurimi). acum nu stiu ce e adevar si ce e fictiune, numai ca balanta a scazut drastic fata de primele zile cand am vazut apartamentul. vreau sa va zic ca am vazut si varianta showroom al acestuia si pe romaneste iti pica plombele cum e facut. terasa face 50 % din toti banii si e pozitionat pe partea dinspre tatarasi.  sincer m-am cam dezumflat cu green parkul  deoarce am inteles ca din cauza umezelii de la subsol si a infiltratiei care se pare ca a ajuns pana la parter-etajul 1...ceea ce pe termen lung nu e de bine. multi o sa zica ca n-ai treaba sau ca pana mori tu nu se darama blocul...dar fiind o investiie pe termen lung nu as vrea sa risc. urmeaza o perioada lunga de documentare si de vizionat si alte apartamente in alte cartiere\blocuri noi. Din ce am inteles blocurile din Dream village sunt foarte ok...dar nu ma vad stand langa linia de cale ferata......sincer arata ca blocuri de puscarie :)))
per total apartamentul din GP e foarte frumos , iar privelistea de pe terasa isi face toti banii, iar aerul e de 100 de ori mai curat ca in Pacurari.
o sa va anunt daca veti avea un nou vecin si poate ne vedem la o petrecere pe terasa:)

Salut,

eu stau in Green Park din 2008 si nu am auzit grozaviile pe care le arunca altii ca sa isi vanda marfa. Ce-i drept, Green park are unele probleme dar, sa vorbim de mlastina si chestii de genul mi se pare aberant. Poate in urma cu 300 ani era o problema sa construiesti in mlastina dar, cel putin de 40 ani incoace (vezi cartierul mircea construit tot in mlastina) lucrurile s-au schimbat. Altii construiesc in mare cu apa foarte sarata (aici e cel mai greu de construit) si noi spunem ca vai e o problema ca sunt multe izvoare in zona.

stiu ca sunt drenate toate (vezi palas unde sunt multe izvoare si au drenat tot ba chiar alimenteaza lacul si fantana). Cat infiltratii si mucegai eu zic sa nu mai ascultati povesti nemuritoare ale celor care nici macar nu stiu unde este cartierul pe harta iasiului. Cel mai simplu este sa nu mai ascultati povestile si sa veniti sa vedeti cu ochiul liber. Este o problema la B1-B2 cu izolarea la parcajul subteran si cand ploua mai tare se scurge apa printre rostul de la beton. Dar, e doar la B1 - B2. Asa s-a gandit Moldoconstructul ca trebuie sa lucreze se pare.

Izolatia la terasa si deasupra va spun sigur ca este foarte bine facuta. NU am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva. Calitatea finisajelor (parchet si gresie este slabuta insa. La fel si termopanele).

Eu va spun un lucru.. de daramat nu se va darama si la un cutremur daca mai ramane un bloc in picioare in iasi in orice alt cartier atunci astea din green park or sa fie toate in picioare. am discutat cu cei care au supravegheat lucrarile inainte de a-mi cumpara ca imi sunt prieteni si nu ma trimiteau daca existau riscuri. Eu am dat 128.000 eur pt 3 camere ca astea erau preturile in 2008. Dar, riscul meseriei... nu am prevazut bine criza :(

#134
miki1392

miki1392

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2008

View Postbpapiiro, on 8th January 2012, 19:59, said:

Salut,

eu stau in Green Park din 2008 si nu am auzit grozaviile pe care le arunca altii ca sa isi vanda marfa. Ce-i drept, Green park are unele probleme dar, sa vorbim de mlastina si chestii de genul mi se pare aberant. Poate in urma cu 300 ani era o problema sa construiesti in mlastina dar, cel putin de 40 ani incoace (vezi cartierul mircea construit tot in mlastina) lucrurile s-au schimbat. Altii construiesc in mare cu apa foarte sarata (aici e cel mai greu de construit) si noi spunem ca vai e o problema ca sunt multe izvoare in zona.

stiu ca sunt drenate toate (vezi palas unde sunt multe izvoare si au drenat tot ba chiar alimenteaza lacul si fantana). Cat infiltratii si mucegai eu zic sa nu mai ascultati povesti nemuritoare ale celor care nici macar nu stiu unde este cartierul pe harta iasiului. Cel mai simplu este sa nu mai ascultati povestile si sa veniti sa vedeti cu ochiul liber. Este o problema la B1-B2 cu izolarea la parcajul subteran si cand ploua mai tare se scurge apa printre rostul de la beton. Dar, e doar la B1 - B2. Asa s-a gandit Moldoconstructul ca trebuie sa lucreze se pare.

Izolatia la terasa si deasupra va spun sigur ca este foarte bine facuta. NU am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva. Calitatea finisajelor (parchet si gresie este slabuta insa. La fel si termopanele).

Eu va spun un lucru.. de daramat nu se va darama si la un cutremur daca mai ramane un bloc in picioare in iasi in orice alt cartier atunci astea din green park or sa fie toate in picioare. am discutat cu cei care au supravegheat lucrarile inainte de a-mi cumpara ca imi sunt prieteni si nu ma trimiteau daca existau riscuri. Eu am dat 128.000 eur pt 3 camere ca astea erau preturile in 2008. Dar, riscul meseriei... nu am prevazut bine criza :(


Va salut d-le bpapiiro.


Am citit Art. dvs. si am vazut ca locuiti din 2008 acolo si bineninteles sunteti la curent cu ceea ce se intampla acolo.
Va rog sa-mi spuneti care sunt preturile la un apartament cu 2 camere tipul de garsoniera suprafata  ca.50m² la blocurile B3 sau B4 etajul 2-3 sau 4.
M-ar interesa sa achizitionz..
Fiti va rog amabil si scrieti-mi pe adresa de E-mail [email protected]

Va multumesc anticipat
miki1392

#135
Xample

Xample

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2004
bpapiiro - despre B2

Curios cum ti-ai schimbat parerea despre Green Park. In 2010 mi se parea ca erai destul de suparat pe blocurile lor.

#136
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007

View PostXample, on 8th February 2012, 11:49, said:

bpapiiro - despre B2

Curios cum ti-ai schimbat parerea despre Green Park. In 2010 mi se parea ca erai destul de suparat pe blocurile lor.

O persoana a intrebat alte detalii si supararile mele din 2009 raman valabile si am afirmat ca tamplaria este prost facuta de cel care a facut-o, ca apa se aude curgand prin tevi, etc. Probleme la garaj tine doar de B1 si B2 care nu au izolatia terminata si pe care noi proprietarii trebuie sa o facem.

Insa, privind din alte aspecte, la 74.000 eur un penthouse e f bun ca pret si cu inca 3000 ai pus cea mai buna tamplarie si ai rezolvat problema. Eu sunt suparat ca am dat 145.000 eur... dar, prostia se plateste asa ca nu am ce face acum...

asadar, vad irelevant comentariul tau

#137
bpapiiro

bpapiiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.02.2007
Miki, as raspunde daca as cunoaste preturile dar din ce am vazut pe alte site-uri intre 40k si 50k + tva de 5% in caz ca nu ai cash toata suma. am vazut ca se vinde si de la 36.000 eur + tva 5%.

Mai multe detalii din pacate nu pot da pentru ca nu cunosc.

#138
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
ovidiu negurici inca exista. bonus: are nevasta si copkil.

Edited by memestoica, 27 May 2012 - 17:02.


#139
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
daca am vazut bine din tramvai s-au cam terminat de construit blocurile..oare oamenii care s-au trezit ca au dat ani degeaba dar putea obtine apartamentele?

Edited by ech, 09 October 2012 - 00:33.


#140
nightlyons

nightlyons

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2013
Buna ziua,

stie cineva ce se va intampla cu apartamentele de la Green Park tinute de banca, cand vor fi scoase la vanzare sau daca se vor mai vinde in viitorul apropiat ? (presupun ca se poate doar prin licitatie publica).

Multumesc!

#141
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
http://www.ziaruldei...lux--32405.html

#142
dutzyshoara

dutzyshoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2007
Buna ziua. Care este situatia acum in Green Park? Mai aveti aceleasi probleme? Sunt Interesata sa cumpar un apartament in acest complex. Am citit thread-ul de la inceput si nu imi este clar daca problemele s-au remediat. Ma intereasa in speta problemele apei ascensionale, a subsolurilor inundate, a electricitatii, a apei si a incalzirii. Mai exista?  Apartamentul cu 2 camere pe care il am in vizor este listat la pretul de 35500 euro. Nu stiu in ce bloc se afla, inca nu am fost la vizionare. Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate