Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

GREEN PARK IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#55
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Nu trebuie sa dai in judecata constructorul. Asociatia este persoana/insititutie cu caracter juridic si ea este cea care se ocupa de administrarea scarii. Daca Asociatia cere bani de la locatari cand ar trebui sa ceara de la GreenPark atunci nenea de la Asociatie este vinovat. Cu el trebuie discutat si facut sa inteleaga. Normal ca lui ii este mai usor sa puna 10-20 ron pe lista la fiecare decat sa se certe cu cei de la garantia lifturilor. Stiu ca pe langa Asociatie sunt si cativa care formeaza un consiliu. De obicei acolo se pun din cei care habar nu au ce trebuie sa faca, oameni care duc lipsa de importanta.

#56
adochiei

adochiei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.06.2007

View PostMr.Cod, on 13th November 2009, 19:10, said:

Nu trebuie sa dai in judecata constructorul. Asociatia este persoana/insititutie cu caracter juridic si ea este cea care se ocupa de administrarea scarii. Daca Asociatia cere bani de la locatari cand ar trebui sa ceara de la GreenPark atunci nenea de la Asociatie este vinovat. Cu el trebuie discutat si facut sa inteleaga. Normal ca lui ii este mai usor sa puna 10-20 ron pe lista la fiecare decat sa se certe cu cei de la garantia lifturilor. Stiu ca pe langa Asociatie sunt si cativa care formeaza un consiliu. De obicei acolo se pun din cei care habar nu au ce trebuie sa faca, oameni care duc lipsa de importanta.

salut! ai dreptate ce zici aici ;) vreau doar sa punctez ca in contractul de vanzare-cumparare pe care trebuie sa-l semnez este o clauza la obligatii cum ca eu ma oblig sa fac parte din asociatia legal constituita ...etc ... cine a constituit asociata de proprietari? s-au intalnit properietarii/locatarii din bloc si au decis de comun acord sau exista dinainte de a se muta primul locatar?

#57
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007

View Postadochiei, on 16th November 2009, 20:20, said:

salut! ai dreptate ce zici aici ;) vreau doar sa punctez ca in contractul de vanzare-cumparare pe care trebuie sa-l semnez este o clauza la obligatii cum ca eu ma oblig sa fac parte din asociatia legal constituita ...etc ... cine a constituit asociata de proprietari? s-au intalnit properietarii/locatarii din bloc si au decis de comun acord sau exista dinainte de a se muta primul locatar?
Asociatia este numai una deocamdata, facuta de Green Park. Vrei, nu vrei te inscrii acolo pt ca nu ai de ales..deocamdata. Oricum daca macar 10% din locatari sunt putin mai rasariti si vor face presiuni ca sa nu isi faca de cap, sa nu se tina de frecat menta pe banii altora, atunci omul va face treaba.

#58
AdrianL

AdrianL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.02.2008

View PostMr.Cod, on 17th November 2009, 09:36, said:

Asociatia este numai una deocamdata, facuta de Green Park. Vrei, nu vrei te inscrii acolo pt ca nu ai de ales..deocamdata. Oricum daca macar 10% din locatari sunt putin mai rasariti si vor face presiuni ca sa nu isi faca de cap, sa nu se tina de frecat menta pe banii altora, atunci omul va face treaba.
Stie cineva cand si daca au fost finalizate intabularile pentru blocurile 5 si 6 ?

#59
dida123

dida123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2009

View PostAdrianL, on 28th November 2009, 16:36, said:

Stie cineva cand si daca au fost finalizate intabularile pentru blocurile 5 si 6 ?

salut! m-am decis sa fac publice unele informatii aflate de la locatarii din complexul GreenPark-Iasi. Din pacate nu stiu de ce ?!? dar multi locatari nu vor sa zica nimic pe acest forum si informatiile le-am obtinut de la un prieten care a vorbit prin mesaje cu unii dintre locatarii GreenPark.... Nu o sa le dau numele aici ... dar vor recunoaste ei singuri mesajele.  


Public aceste lucruri pentru cei care au de gand sa cumpere apt. in GreenPark in viitorul apropiat. Parerea mea personala este sa renuntati la idee deoarece sunt scumpe si prost facute ... in plus contractul si regulamentul de ordine interioara sunt pline de clauze abuzive asa ca trebuie sa aveti mare grija:va puteti trezi cu costuri ridicate peste 2-3 ani de zile. Daca vreti sa renuntati la promisiune  nu se prea poate .... cu o singura exceptie: daca ei au intarzieri peste cele 3 luni la livrare atunci cu un avocat istet puteti reusi sa va recuperati banii ;) Asa ca ...FITI PE FAZA !!! verificati la fata locului cum stau cu lucrarile ...dca vorbiti numai la telefon va vor minti cu nerusinare si va vor spune ca totul este finalizat si ei va asteapta la receptie! daca nu va duceti la receptie nu puteti demonstra ca ei nu au terminat blocul deoarece ei va trimit in prealabil acasa hartii prin care va informeaza ca blocul e terminat si va asteapta la receptie si daca nu va prezentati la receptie veti plati x% pe zi penalizari  ...ce sa mai zic ...sunt niste smekeri bine pusi la punct cu afacerea lor  

...Ca sa va faceti o idee citit mai jos ce parere au locatarii GreenPark :


"Am facut receptia acum o luna si semnam actele la notar saptamana viitoare, miercuri. Ne-am inteles in privinta catorva din problemele semnalate la pre-receptie (in aprilie cand ne-au chemat la receptie nu am vrut sa semnam nimic, am lasat doar o fisa de observatie), dar s-au folosit de oboseala noastra si de starea de lehamite la care am ajuns, asa ca am vrut doar sa terminam mai repede, sa ne vedem cu actele facute.
Cred ca problema principala care ne-a enervat cel mai mult a fost amplasarea conductei de gaz exact deasupra aragazului. Lasand la o parte aspectul total inestetic, intervine o problema de siguranta, cum poti avea conducta + robinet deasupra unei surse de foc ? Apoi, la fel o chestie de siguranta, e amplasarea prizelor sau mai degraba lipsa acestora pe frontul de lucru din bucatarie.
Restul chestiilor semnalate s-a remediat, vrem doar cheile si actele.
Ce stii de parcare ? A trebuit sa platesti ceva sau ai stiut de la bun inceput de costul parcarii ? Si ma refer aici la locurile de parcare din jurul blocurilor, cele supraterane.
"

"
Proiectele la gaz si electric nu mai pot fi modificate, chiar si cei de la GreenPark au acceptat faptul ca dupa cum arata totul, cel care a facut proiectul n-a calcat niciodata intr-o bucatarie. Dar chestia e ca o eventuala modificare ar costa o avere asa ca esti fortat sa accepti proiectul asa cum e. Cu parcarea ce sa zic ? Daca am vrea loc de parcare in jurul blocului ar trebui sa platim 4000 euro, dar nu ni se pare cinstit atata vreme cat am aflat de asta cu putin timp inainte de finalizare. Si nici in precontract nu se face vreo mentiune specifica la parcarea supraterana. Dar iar, daca nu platesti, nu ai unde sa parchezi masina, decat pe strada doar, in afara complexului.
"


"
Eu am semnat, sunt mutat de 4 luni, cred ca primul din bloc.
Nu mi-am batut foarte mult capul cu contractul intrucat m-am grabit sa ma mut ca nu mai avem unde sa stau.
De garantie, eu stiam de 2 ani inca de la promisiunea de cumparare.
Cat despre modificari, timp de 9 ani, de asta nu stiam, chiar am sa recitesc contractul.
Ce e nemultumitor este calitatea finisajelor (parchet montat prost, se simte curent pe la geamuri, se aude foarte tare zgomotul dintr-un apartament in altul), service-ul (in cazul in care mai ai probleme prin apartament - un robinet defect, etc.) si lifturile care sunt foarte zgomotoase si iti este cam frica sa mergi cu ele.
"

"
Fiecare avocat va vedea sigur ce nu este in regula..ideea e ca nu toti vada celasi lucru.  Dar sigur iti va spune care sunt intinse prea tare in devafoarea ta si iti va spune sa le renegociezi, sa le schimbi sau sa le mai adaugi o fraza pt a nu lasa loc de interpretari.
Nu esti obligat sa semnezi PV inainte. Eu am semnat procesul verbal in aceeas zi cu faza la notar. Si oricum acea data am modificat-o la 3 sapt din 7 zile...oricum aveam banii... insa mi s-a parut de prost gust.. pai daca cineva sta dupa un credit isi ia un asemenea risc pt 7 zile?
Apartamentul arata destul de ok, insa materialele sunt de cea mai proasta calitate: aici ma refer la cada, usi, parchet.. Cred ca le voi schimba pe toate in maxim 2 ani. Priza de la bucatarie este exact deasupra aragazului - asta e faza tampita tipic romaneasca.
La receptie aveam vreo 3 bucati de gresie crapate/ciobite asa ca i-am pus sa le schimbe.
Despre restul nu stiu ce sa spun.. ca inca nu stau in apart.... pt ca sunt plecat din Iasi.
In concluzie cauta un avocat sau inspector bancar care se ocupa de credite ipotecare la banci si cere consultanta. Chiar daca te costa un ban..se merita.. macar sa fii constient ce semnezi.
"



...am mai gasit ceva:

"
Eu am semnat contractul de 4 luni.
Stiu foarte bine despre ce este vorba. Te sfatuiesc sa mergi la un expert juridic sa il consulte. Multe dintre ele par total dezechilibrate, adica totul este in favoarea lor, insa sunt si foarte interpretabile.
Eu am mai schimbat vreo 3 dintre ele pt ca le-am spus ca nu sunt legale, insa aveam argumente de la acel jurist si au cedat pana la urma.. mai greu insa au dat inapoi.

Nu uita ca acela este un contrcat bilateral. Putini stiu asta deci atat timp cat ambele parti nu se inteleg nu se incheie.
"

#60
hackyhmsn

hackyhmsn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2008
Sa va aduc niste lopeti sa curatati si voi zapada din curtea voastra?

Pana si pe ulita la tara la bunica-mea au dat cu lopetile.

Hai curaj, ca nu mai ninge!

#61
capy2008

capy2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.06.2009
Eu am luat un apartament in blocul 6 si tot imi zice de vreo 6 luni ca e gata. Sa mutat cineva in blocul 6, stie cineva vre-o noutate?

#62
cormoran

cormoran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.01.2007
Buna seara!
Sintem in plin proces de mutare in Blocul 6!
Pentru eficienta, mai bine va scriu pe puncte!
Parti bune :peacefingers: :
1. AVEM CASA!!!!!!!
2. Este foarte cald in bloc si in apartament (unde caloriferele nu sint deschise la maxim)!
3. Desi ne-am inscris la Asociatia GP de pe data de 18 ianuarie, vom fi trecuti "la plata" de pe 1 februarie, ceea ce este foarte "elegant" din partea lor!
3. Deficientele pe care le-am gasit (termopan neetans la dormitor, fisuri in varul de sub geamuri, robinetul de la un calorifer nefunctional) s-au rezolvat in extrem de putin timp, chiar la o zi dupa sesizare (FARA PILE!!)! In plus, de exemplu, cei care au venit venit pentru termopan sint niste persoane foarte serioase!

Parti mai putin bune:
1. Avem si noi problema cu hota si aerisirea, dar .... am scos un tub de aluminiu (ca la centrale), prin dulap si apoi pe deasupra, pina la aerisire, unde am pus si o valva unisens, pentru a nu sti ce gatesc vecinii!!!!!!! :thumbup:  Am fost asigurat de cei de la Service GP ca nu pierd garantia din cauza acestei "interventii" pesonale!
2. Si la noi au fost citeva intirzieri cu actele, dar s-a terminat totul cu bine si in timp util!
3. Ne cam enerveaza fondul de rulment de cca 230 lei, de care am aflat abia in ziua in care am semnat contractul!
4. Am gasit o toaleta foarte functionala si foarte... utilizata! Am inteles ca este o practica comuna a constructorilor, de a-si "marca teritoriul"!!! Asa ca verificati si chestia asta cind faceti receptia! Noi nu am facut-o la timp!

Va uram mutare usoara!
Daca mai aveti intrebari.... spuneti! :peacefingers:

#63
xyz_iasi

xyz_iasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2009

View Postcormoran, on 24th January 2010, 20:42, said:

Buna seara!
Sintem in plin proces de mutare in Blocul 6!
Pentru eficienta, mai bine va scriu pe puncte!
Parti bune :peacefingers: :
1. AVEM CASA!!!!!!!
2. Este foarte cald in bloc si in apartament (unde caloriferele nu sint deschise la maxim)!
3. Desi ne-am inscris la Asociatia GP de pe data de 18 ianuarie, vom fi trecuti "la plata" de pe 1 februarie, ceea ce este foarte "elegant" din partea lor!
3. Deficientele pe care le-am gasit (termopan neetans la dormitor, fisuri in varul de sub geamuri, robinetul de la un calorifer nefunctional) s-au rezolvat in extrem de putin timp, chiar la o zi dupa sesizare (FARA PILE!!)! In plus, de exemplu, cei care au venit venit pentru termopan sint niste persoane foarte serioase!

Parti mai putin bune:
1. Avem si noi problema cu hota si aerisirea, dar .... am scos un tub de aluminiu (ca la centrale), prin dulap si apoi pe deasupra, pina la aerisire, unde am pus si o valva unisens, pentru a nu sti ce gatesc vecinii!!!!!!! :thumbup:  Am fost asigurat de cei de la Service GP ca nu pierd garantia din cauza acestei "interventii" pesonale!
2. Si la noi au fost citeva intirzieri cu actele, dar s-a terminat totul cu bine si in timp util!
3. Ne cam enerveaza fondul de rulment de cca 230 lei, de care am aflat abia in ziua in care am semnat contractul!
4. Am gasit o toaleta foarte functionala si foarte... utilizata! Am inteles ca este o practica comuna a constructorilor, de a-si "marca teritoriul"!!! Asa ca verificati si chestia asta cind faceti receptia! Noi nu am facut-o la timp!

Va uram mutare usoara!
Daca mai aveti intrebari.... spuneti! :peacefingers:


Ai grija cu incalzirea, mai ales daca nu sunteti multi in bloc. In b4 pe nov a venit numai pt caldura de plata peste 220 lei si nu au fost gerurile care sunt acum. Plus ca ziua am lasat toate termost. la min. cam in fiecare zi. In rest felicitari pt noua ta casa si bun venit in cartier. :)!

Edited by xyz_iasi, 24 January 2010 - 21:45.


#64
AdrianL

AdrianL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.02.2008
capy2008 , te-ai mutat in b 6?
eu tot acolo am insa nu am semnat inca

#65
capy2008

capy2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.06.2009

View PostAdrianL, on 26th January 2010, 17:56, said:

capy2008 , te-ai mutat in b 6?
eu tot acolo am insa nu am semnat inca


Nu m-am mutat inca, au spus ca semneaza cu cei care au platit cash si ceilalti cu rest de plata raman la sfarsit.

Edited by capy2008, 26 January 2010 - 21:12.


#66
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Cautam si eu un apartament prin Iasi, spre norocul meu nu a fost sa fie Green P. Am un bun prieten care a renuntat la un apartament de acolo in favoarea altui "norocos" satul de atata asteptare si de probleme constatate la celelalte blocuri, a pierdut ceva bani dar e bucuros ca s-a mutat in alt bloc  nou si nu acolo.
Cea mai mare problema e de departe faptul ca acest complex s-a construit pe un loc inundabil si plin de infiltratii, fundatiile si unele subsoluri chiar fiind sub panza freatica, in acest caz nici o hidroizolatie nu poate face minuni. Dar asta obtii GRATIS, dupa cum stiti terenul pentru complex a fost luat in urma unor negocieri de la primaria Iasi gratis, dezvoltatorii imobiliari evrei (si numai ei) fiind renumiti pentru setea de profit, adica asta au platit asta au obtinut - teren in mlasina.
Vorbind de hidroizolatii, o cunostiinta mi-a povestit mai pe indelete cam ce a vazut acolo cand a lucrat in cadrul GP. Firma lui s-a ocupat de lucrarile de hidroizlatie la un bloc sau mai multe de acolo si nici una din solutiile propuse de el nu au fost acceptate de dezvoltatori ca fiind scumpe, desi asa cum va spuneam lucrarile de hidroizolatie ar trebui sa fie deosebit de complexe la problemele care sunt acolo. Drept urmare au fost alese materiale mediocre calitativ si solutii de hidroizolatie de mantuiala. Zona e drenata dar degeaba, fundatiile blocurilor sunt prea jos, la subsol intr-un bloc sau poate mai sunt cazuri, a vazut un dren colector din care o pompa de mare capacitate scoate apa constant cu un debit enorm zi si noapte non stop, curentul fiind platit de locatari, asta daca va intrebati de ce aveti factura asa mare la energie electrica. Mai grav e ca daca acea pompa se defecteaza cateva zile sau ore, in functie de cum e de sus panza freatica apa urca pana in subsolul blocului.

Edited by danutlupu, 13 February 2010 - 13:07.


#67
adrian78is

adrian78is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2010
si eu astept sa ma mut in b6, acum inca o intarziere din partea minunatului dezvoltator, petru a finaliza creditul e nevoie de adresa de radiere a ipotecii,. dupa saptamani de asteptare, raspunsul celor din iasi este ca NU PRIMESC NICI UN RASPUNS de la bucuresti, ma intreb cat de departe mai poate merge indiferenta si dispretul cu care FUTURE GROUP isi trateaza clientii... E nevoie sa amintesc de intarzierile deja existente sau de faptul ca ansamblul Green Park Iasi inseamna - un stil de viata?
Ce s-a vazut pana acum? Tergiversari, indiferenta, incompetenta, lacomie si impresia de IEFTIN lasata de materialele utilizate... stilul de viata pe care FUTURE GROUP il vinde clientilor sai!!


#68
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Am si eu un apart in blocul 4 ( luat de vreo juma de an). Initial am avut in blocul 6, insa am cerut mai repede o casa si mi-au dat la schimb unul in blocul 4 la acelasi pret.

As vrea sa adaug cateva comentarii la cele de mai sus.
- nu zic ca GP este un ansamblu de lux, insa nici pe departe nu se compara cu blocurile din placi, asa cum au parintii mei de ex.

- puncte pozitive:
      + locatie linistita, izolatie foarte buna (cat am stat eu in el cateva zile in dec lasam caldura deschisa 3 ore dimineata si 3 ore seara). Pierderile sunt minime. Cred ca izolatia interioara si exterioara este cel mai bun lucru la aceste blocuri.
      + scari curate, parca un altfel de oameni.
      + toate tevile sunt pe sub parchet/gresie, ceea ce iarna se vede enorm la caldura din apart.
      + despre teren pot sa zic ca si eu cunosc acel teren. Daca ar fi sa ii supar pe cei care sunt carcotasi pot spune ca si cartierul Mircea cel Batran tot intr-o mlastina a fost contruit si uite ca nici un bloc nu s-a prabusit. Plus ca nu poti compara calitatea materialelor de acum 40 ani cu cea de acum. Ex: incercati sa despprindeti o gresie lipita in 2009 cu Ceresit si o gresie lipita acum 40 ani de puscariasii care lucrau la blocuri.

- punte negative:
     - calitatea materialelor este intr-adevar medie: usi frumoase dar slabe ca si calitate, termopan montat mai prost pe ici pe colo, aparatele din baie si bucatarie sunt la fel, de proasta calitate (toate sunt turcesti), insa acestea se pot schimba in timp si efortul nu cred ca e prea mare.
     - la fel mobila de bucatarie care se gratis este jalnica (cel mai ieftin pal).
    
   Vreau sa spunca eu ales sa cumpar aici un apart, desi a fost ultima alegere. Am umblat 3 luni prin Is dupa ceva ok, insa gaseam un 2-3 camere la 60.000 euro (la acea vreme) aproape distrus, fara izolatie, fara nimic nou in el. Costul m-ar fi dus cu cel putin 10.000 euro in plus, aici nemaipunand efortul meu si timpul alocat.

   Binenteles pretul dat la contract in 2006 acum mi se pare mare, asa cum in 2007 mi se parea mic (pt ca piata urca alert in sus). Eu zic ca o casa treb privita ca o investitie pe termen lung. Va trece si criza, vor veni si vremuri mai altfel si se va vedea daca e bine sau nu.

   Creditul bancar la fel poate fi o solutie daca nu iti depaseste 20% din veniturile nete constante ale familiei.

#69
adrian78is

adrian78is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2010
as fi interesat sa stiu daca mai este cineva care astapta radierea ipotecii.. sau daca in alte cazuri lucrurile decurg altfel?

#70
madifarm

madifarm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2010
buna! si noi avem ap in bl 6 si asteptam iradierea ipotecii. eu deja sint cu nervii in pioneze si pt ca mi-au spus ca nu ne calculeaza penalitati pt ca am intirziat cu creditul. desi intirzierea lor cu constructia e de 1 an si am intirziat cu creditul tot din cauza lor. am sunat ieri direct la bucuresti si i-am luat la intrebari pe cei de la future care au dat in bilbiiala. ii sun si azi si in fiecare zi pina cind or sa se sature.

#71
adrian78is

adrian78is

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2010
da.. am tot sunat si eu in bucuresti, n-am obtinut mai nimic de acolo.. nimeni nu spune nimic, nu stie nimic.. ti se face legatura cu dl Adi Hertz care nu e niciodata in birou. etc.. lasi numar de telefon pentru a te contacta cineva.. a doua zi suni, aceeasi poveste, iar lasi numar de telefon si detalii.. apoi alta zi, aceeasi poveste.. nimeni nu te suna inapoi, nu da un semn..  probabil daca future group ar vinde pixuri as intelege ca nu dau prea multa importanta unui client.. o mare bataie de joc.

#72
madifarm

madifarm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2010
buna! noi miercuri am fost si am facut receptia finala si pt ca stiam de la un prieten din bl 7 ca in cazul lui s-au miscat mai repede si au calculat si penalitati i-am intrebat si eu cind semnam. ne-au zis ca dureaza mai mult cu ridicarea ipotecii, cel putin 2 sapt. si ca nu ne platesc penalitatile. le-am spus ca eu semnez contractul final si vreau sa-mi dea in scris ca nu platesc din cauza intirzierii creditului si ca eu ii dau in judecata dupa aceea si mor cu ei de git. eu cind ma supar am o gura foarte mare. atunci mi-au zis ca ma suna sapt asta ca vine directorul de la bc si sa vorbesc cu el. joi dimineata am sunat la bc la prima ora si dupa aceea din ora in ora si am facut panarama. discutind cu sotul meu am ajuns la ideea ca cei din iasi ar putea ft usor sa-si scoata niste bani daca tu pici de fraier si le-am expus ideile astea celor de la bc. s-ar putea sa avem dreptate pt ca vineri i-am sunat pe cei din iasi ca sa-i stresez si pe ei si au fost ft draguti. intr-un sfert de ora m-au sunat si mi-au zis ca au ridicat ipoteca si imi platesc penalitatile. dupa ei m-au sunat si cei de la bc sa-si ceara scuze ca a fost o neintelegere si ca cei din iasi au fost magari. m-au sunat si simbata ca sa-mi zica ca au ridicat ipoteca si ca pe vineri semnam si sa ma intrebe cind avem timp pt mers la notariat. daca nu se miscau asa repede, in weekend deja stabilisem o intilnire cu un avocat si nu cred ca le trebuia tocmai acum putina reclama negativa. ideea e ca trebuie sa tipi mai tare decit ei si intr-un mod logic. si din ora in ora.
noi avem ap 34(nou). voi ce ap aveti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate