Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

produs defect,vicii de fabricatie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
in anul 2006 am cumparat un autoturism nou,achitand cu credit bancar.
la aproximativ un an de zile,au inceput problemele cand aveam in jur de 25 000 km.am mers la service,am reclamat problemele si s-a constatat ca,coloana de volan este defecta. a fost schimbata coloana de volan in garantie.dupa schimbarea coloanei de volan ,mi se spune ca si caseta de directie are joc.schimbat si caseta de directie.mai merg un pic cu masina si ma prezint din nou la service cu aceleasi probleme. se constata ca ,coloana de volan este cu probleme.schimbat din nou coloana de volan,dupa un rulaj de cca 10 000 km.mai merg un pic si trebuie sa fac revizia de 60 000 km.reclam aceleasi probleme, se constata ca caseta de directie are joc si mai trebuie schimbat si un cuplaj la volan.se schimba aceste piese dar problemele nu dispar.
am reclamat faptul ca masina este instabila pe fata,au facut 2 teste ale amortizoarelorsi au iesit valori diferite,de parca nu ar fi fost aceeasi masina.
mentionez faptul ca la momentul schimbarii primei coloane de volan, le-am facut o scrisoare, stiind ca a fost o campanie de chemare in service la acest autoturism si mi-au raspuns ca masina nu figureaza in aceasta campanie.
acum le-am trimis din nou o scrisoare si le-am spus ca daca nu gasesc o cale de rezolvare,deoarece eu sunt foarte nemultumit de acest autoturism,ma voi adresa organelor competente(ANPC,ARR) inclusiv instantei de judecata pentru rezolutiunea contractului de vanzare cumparare pe motiv de vicii ascunse de fabricatie.
nu prea am incredere in cei de la protectia consumatorului,legislatia in domeniu fiind destul de evaziva si sunt hotarat sa merg direct in instanta.
as avea castig de cauza? tinand cont la mersul justitiei din Romania

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmetalu666, on Jun 12 2008, 18:47, said:

in anul 2006 am cumparat un autoturism nou,achitand cu credit bancar.
la aproximativ un an de zile,au inceput problemele cand aveam in jur de 25 000 km.am mers la service,am reclamat problemele si s-a constatat ca,coloana de volan este defecta. a fost schimbata coloana de volan in garantie.dupa schimbarea coloanei de volan ,mi se spune ca si caseta de directie are joc.schimbat si caseta de directie.mai merg un pic cu masina si ma prezint din nou la service cu aceleasi probleme. se constata ca ,coloana de volan este cu probleme.schimbat din nou coloana de volan,dupa un rulaj de cca 10 000 km.mai merg un pic si trebuie sa fac revizia de 60 000 km.reclam aceleasi probleme, se constata ca caseta de directie are joc si mai trebuie schimbat si un cuplaj la volan.se schimba aceste piese dar problemele nu dispar.
am reclamat faptul ca masina este instabila pe fata,au facut 2 teste ale amortizoarelorsi au iesit valori diferite,de parca nu ar fi fost aceeasi masina.
mentionez faptul ca la momentul schimbarii primei coloane de volan, le-am facut o scrisoare, stiind ca a fost o campanie de chemare in service la acest autoturism si mi-au raspuns ca masina nu figureaza in aceasta campanie.
acum le-am trimis din nou o scrisoare si le-am spus ca daca nu gasesc o cale de rezolvare,deoarece eu sunt foarte nemultumit de acest autoturism,ma voi adresa organelor competente(ANPC,ARR) inclusiv instantei de judecata pentru rezolutiunea contractului de vanzare cumparare pe motiv de vicii ascunse de fabricatie.
nu prea am incredere in cei de la protectia consumatorului,legislatia in domeniu fiind destul de evaziva si sunt hotarat sa merg direct in instanta.
as avea castig de cauza? tinand cont la mersul justitiei din Romania
Inainte de toate, vezi e scrie in contractul de v/c despre garantie sau in certificatul separat de garantie. Ar trebui sa scrie acolo ca in eventualitatea in care o problema persista, ar trebui schimbat autoturismul. Justitia in Romania merge rerlativ bine, mai greu e sa inteleaga omul ca sunt unele proceduri care trebuie respectate vrei, nu vrei. Castig de cauza ai avea.

#3
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ca fapt divers ce masina e ?

#4
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008

View Postgamezcdr, on Jun 13 2008, 18:38, said:

Ca fapt divers ce masina e ?

"cea mai fiabila masina,construita de japi"

#5
metalu666

metalu666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.02.2008
interpelarea facuta catre vanzator si raspunsul primit de la acestia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate