Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony-Ericsson C905

- - - - -
  • Please log in to reply
1412 replies to this topic

#37
bizarre17

bizarre17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 26.05.2008
Si C905 e cobai pe A300 acum :lol: .

#38
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Are tot A200. :) Nu e A300.

#39
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Cu acest C905,SonyEricsson sparge "granita" celor 5MP care au devenit "piesa de rezistenta" a multor producatori de telefoane mobile.Noua platforma A300,ofera deja alt nivel tehnologic,asigurand utilizatorului un numar mai mare de faciliati,posibilitati de personalizare marite,siguranta si fiabilitate sporite.
Tinand cont de faptul ca acest telefon face parte dintr-o serie noua,seria "C" de la Cyber-shot,are unele "minusuri" fata de K850i,telefon ce face parte din seria "K"."Minusurile" sunt: imposibilitatea folosirii a 2 tipuri de carduri de memorie M2 respectiv Micro SD si lipsa comenzilor touch-screen.Dar eu consider ca aceste lipsuri sint completate de facilitati noi cum ar fi: Smart-Contrast,Face-detection,WI-FI.Sa nu uitam ca acest telefon a fost creat exclusiv ca "aparat de fotografiat cu telefon" si are caracteristici de acum identice cu camerele foto dedicate.Faptul ca este "slide" pare sa-i creasca ataractivitatea fiindca asta este "trendul" in lumea producatorilor de telefoane mobile de calitate...vezi spre exemplu Samsung.Sony-Ericsson da "peste nas" multor firme rivale,sarind direct la 8,2MP reali si nu interpolati si lansand un model de telefon NOU,dintr-o serie NOUA pe o platforma NOUA.Nokia ce a facut cu N95? Variatiuni pe aceeasi tema: N95 - N95-8Gb,practic o extensie de memorie.Daca SE ar fi stat pe loc si ar fi facut numai un simplu "face-lift",ne alegeam cu un K860i...ceva de genul K810i dupa lansarea lui K800i.Ei bine,SE a trecut direct la "atac",schimband platforma,adaugand facilitati de laptop unui mobil multimedia prin WI-FI si facilitati de sistem de navigatie prin aGPS.
Una peste alta,telefonul C905 este foarte reusit ca design,facilitati,calitatea pozelor si multe altele.Eu mi-l voi cumpara in trimestrul 4 al acestui an cand va fi lansarea comerciala.Stiu ca va aparea in trim 4 fiindca am "pile...chiar piloaie" la SE Romania.
Operatorul de telefonie mobila care il va achizitiona oficial primul,alaturi de dealerii individuali,va fi Vodafone.Apoi reteaua magazinelor Germanos.
Am banii pregatiti pentru el in asa fel incat chiar daca se va lansa azi dupa amiaza,l-as putea cumpara. 30.000.000 lei vechi sunt pusi deoparte pe un card ce asteapta acest telefon.Ca pret,va fi aproape identic cu cat a costat K850i in momentul lansarii.La VDF,K850i era in momentul lansarii 14.670.000 lei la liber,necodat...asta in data de 14 noiembrie anul trecut cand l-am cumparat eu pe al meu.
C905 va functiona alaturi de K850i-ul meu la momentul cumpararii,eu nerenuntand la nici unul din telefoanele mele.Imi pot permite lejer acest lucru si nu pot renunta la un K850i cu atatea facilitati si calitati.
Astept cu nerabdare lansarea comerciala si achizitionarea de la Vodafone.Fara a face reclama,aceasta companie de telefonie mobila a avut cel mai cinstit pret pt un telefon la liber din categoria SE cap de serie.K850i costa in noiembrie 2007, 14.670.000 lei,iar la Germanos acelasi telefon era supraevaluat la...17.890.000...am vazut cu ochii mei si am notat preturile la vremea respectiva.
Asteptam lansarea.
Cu stima,Cosmin Mares :)

#40
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 12.04.2006
Hmmm...30 mil pusi deoparte pe card...14.7 mil pretul telefonului nou...inseamna ca ai bani de doua... Ce faci cu al doilea? :D Ma ofer sa-l primesc ca si donatie!  ;)

#41
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 blacksun77, on Jun 30 2008, 18:13, said:

Hmmm...30 mil pusi deoparte pe card...14.7 mil pretul telefonului nou...inseamna ca ai bani de doua... Ce faci cu al doilea? :D Ma ofer sa-l primesc ca si donatie!  ;)
Ti l-as oferi dar nu cumpar doua. :)

#42
bunciuleo

bunciuleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.02.2007

 elaxalien, on Jun 14 2008, 12:06, said:

http://www.gsmarena....ia_n96-2253.php

Ok.Cu ce ma avantajeaza 3 megapixeli in plus in conditiile in care nu scoate nici pe departe ca o camera digitala de 150-200 de euro. In plus memoria e mica pentru poze de 8 megapixeli.Sa nu uitam ca o poza de 8 megapixeli are 1.5 - 2 MB.

Nu sunt fan Nokia dar nici Sony Ericsson.Imi plac ambele marci,insa Nokia N96 cand va fi lansat va domnia de departe multe telefoane.


Nu sesizez nicio diferenta fata de  k750 decat rezolutia...In rest aceleasi culori sterse,total nenaturale si cu celebra "ceata" datorita luminii...
Am N95 si cel mai bun prieten al meu are k850! Am comparat fotografi facute de el si de mine! Pe telefon aratau mai bine ale mele dar cand le-am descarcat in calc raman in urma rau de tot! Plus ca eu am dat si o gramada de bani in plus pe tel fata de el :(( la poze pot sa spun ca sunt in urma rau de tot; abia se sesizeaza diferenta dintre al meu si un k810. Si la navigator ma lasa in urma un p1 care are aproximativ un an si arata ca naiba :(( Nu se poate asa ceva! Vreau sa scap de el (dar sa-mi recuperez si macar 90% din bani pe care i-am dat pe el)

Edited by bunciuleo, 11 July 2008 - 17:28.


#43
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
C905 va filma la rezolutie VGA @ 30 FPS. ;)

#44
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
^_^  Via GSMArena! Enjoy:

Attached Files



#45
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Pozele prototipului sunt foarte slabe. Zgomotul acela rosu e inacceptabil. Daca dimensiunea senzorului e aceeasi cu a senzorului de pe k800i, pozele vor fi mult mai slabe decat cele de pe k800i. Acesti 8.2 megapixeli nu sunt necesari pe un telefon mobil. E chestie de marketing. O rezolutie de 3.2 megapixeli e arhisuficienta pentru poze obisnuite, de 10*15. Ar fi trebuit sa lucreze la calitatea lentilelor, sa mareasca senzorul, sa introduca reglaje manuale... Dar de, unii se uita numai la numarul megapixelilor...

#46
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Dimensiunea senzorului nu e aceeasi cu K800, cum nu e nici aceeasi cu K850 (si nici acesta din urma nu are senzorul ca al lui K800). C905 are un nou senzor, de 8.1 mpx, mai mare decat cel de pe K850 si celelalte telefoane cu 5 Mpx. Normal ca e vb si de marketing.. peste tot e asa. Zoom optic? Daca vor pune asa ceva, vor arata ca cele japoneze, si deh, noi nu vrem telefoane asa de butucanoase. Alte lentile? Lentilele sunt Sony, deocamdata nokia are contract cu Carl Zeiss. Pentru un prototip, pozele nu sunt slabe deloc (exceptand primele 2 poze facute cu primul proto). Nu stiu unde ai vazut tu asta. Restul pozelor facute cu cel mai nou proto sunt f ok.

#47
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Ce dimensiuni are senzorul? Ce dimensiuni are senzorul de pe k800? Da-mi un link, te rog, spre cele mai noi poze.

#48
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Deocamdata nu se stie ce dimensiune are, deoarece sunt multe prototipuri, si aceste dimensiuni variaza.

K800: IMX018

K850: IMX020

#49
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Cateva poze cu ultimul proto si ultimul f/w  AICI.

-  senzorul camerei nu este Samsung cum se specula, ci un Sony CCD de 8 Mpx.

-  va filma la rezolutia QVGA @ 30 FPS (din cauza ca va fii lansat anul asta un smartphone din seria P care filmeaza la rezolutie VGA; iar anul viitor, urmatorul Cyber-shot flagship va avea 10 Mpx si va filma la rezolutie VGA), cu stabilizator, sunet stereo si codec H.263.
-  va fii lansat incepand cu sfarsitul lui August-inceputul lui Septembrie, la un pret incepand aproximativ cu 480 eur.

  B)

#50
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
AICI cateva poze facute cu C905, avand penultimul f/w.

Edited by Dante_Sparda, 29 July 2008 - 19:44.


#51
cata_bobo

cata_bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 13.06.2007
Esti sigur ca pozele acelea sunt facute cu c905 si nu cu o camera digitala?? :huh:  :) ...cu un astfel de tel poti sa dai sut in fund la camera digitala ca nu mai e nevoie de ea :)

#52
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Dai si tu click-dreapta->properties->details si vezi EXIF-ul. Le-am luat de la o sursa sigura, ce a facut aceste poze cu un prototip C905, care insa nu are ultimul f/w.


LE: AICI sunt pozele facute cu ultimul f/w (stiu ca le-am mai pus odata, dar nu stiam cu ce f/w sunt facute).

Edited by Dante_Sparda, 29 July 2008 - 22:10.


#53
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004

 Dante_Sparda, on Jul 26 2008, 14:31, said:

Deocamdata nu se stie ce dimensiune are, deoarece sunt multe prototipuri, si aceste dimensiuni variaza.

K800: IMX018

K850: IMX020

Din cele 2 exemple vezi ca senzorul are aceeasi dimensiune, atat la k800, cat si la k850: 1/2.8. De aceea se plang userii de k850 de calitatera pozelor. Degeaba asteapta un fw minune. Sunt curios ce dimensiune are senzorul lui c905. Pozele pe care le-ai postat mai sus nu sunt rele.

#54
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
1/2.8 e dimensiunea focala.. e alta macare de peste.
Daca te uiti mai bine, diagonala difera (6.47mm - K800/K810; 6.52mm - K850/C902). Aceea e dimensiunea senzorului. Normal, nu difera cu mult, dar totusi e o diferenta. ;) Dimensiunea senzorului lui C905 o s-o aflam dupa ce se lanseaza telefonul, iar Sony o vor posta pe site-ul lor. Asa a fost si cu K850. Iar problema la K850 o constituie driverul camerei. Dupa cum vezi, nici K800 nu era stralucit, dar uite acum cum e. :) Oricum, K850 a fost o greseala ce niciodata nu trebuia sa apara pe piata, din care SE a invatat enorm, si acum ne ofera C905.

K850 a facut parte din strategia de piata a lui Miles Flint, fostul CEO al SE. Insa odata cu demisia lui si venirea lui Hideki Komiyama (in noiembrie '07), lucrurile s-au schimbat. Incepand din acest an, si incepand cu C905 ar trebui sa ne asteptam la cateva schimbari. Eu cred ca daca Miles Flint ramanea, noi nu vedeam C905 cu aceste dotari anul asta.. probabil anul viitor.

Edited by Dante_Sparda, 04 August 2008 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate