Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Am dreptul la somaj?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Am inteles ca dupa terminarea liceului as avea dreptul la ajutor somaj, dar la toamna ma duc la facultate.
Pot sa primesc ajutorul ala de somaj in astea 3 luni?

Am inteles ca trebuie sa am un fel de adeverinta de refuz de angajare de la trei firme sau ceva de genul.

Cine are cunostinte in domeniu va rog sariti si dvs cu un sfat ca asa poate fac si eu rost de bani pentru excursia la Oktoberfest :rolleyes: .

Multumesc anticipat :cheers:

#2
Goauld

Goauld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.02.2006
Stiu ca sunt off-topic, dar... nu ar fi mai usor si mai "banos" sa te angajezi undeva ca temp?

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Goauld, on Jun 9 2008, 17:48, said:

Stiu ca sunt off-topic, dar... nu ar fi mai usor si mai "banos" sa te angajezi undeva ca temp?
Poate ar fi, dar nu am timp. Vreau sa ma duc la o facultate destul de grea si vara asta vreau aprofundez niste materii, la care ori sunt varza, ori nu am aprofundat destul in timpul pregatirii pentru bac.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol...toata vara ti-ai propus sa inveti, dar cum iti trebuie niste bani...vrei somajul pe 3 luni...sa mergi la octoberfest...

bine ca nu-i sarbatoare ca te traznea dumnezeu ;)

#5
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Nu asa gandeste tot romanul? Mai bine ajutor de somaj si stau degeaba decat sa muncesc :lol: . Acum pe bune, eu chiar mi-am propus sa invat aproape toata vara, iar o mica excursie pana la Munchen, asa inainte de inceputul anului universitar nu mi-ar strica :rolleyes:

Pana la urma, se poate sau nu sa primesc moca niste bani de la stat?

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mwlambo, on Jun 9 2008, 18:49, said:

Nu asa gandeste tot romanul? Mai bine ajutor de somaj si stau degeaba decat sa muncesc :lol: . Acum pe bune, eu chiar mi-am propus sa invat aproape toata vara, iar o mica excursie pana la Munchen, asa inainte de inceputul anului universitar nu mi-ar strica :rolleyes:

Pana la urma, se poate sau nu sa primesc moca niste bani de la stat?

nu ! dupa ce termini liceul nu ai vreun drept special...

SECȚIUNEA a 4-a
Categorii de beneficiari


Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
a) au devenit someri in sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
B) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant sau dupa satisfacerea stagiului militar;
c) ocupa un loc de munca si, din diferite motive, doresc schimbarea acestuia;
d) au obtinut statutul de refugiat sau alta forma de protectie internationala, conform legii;
e) cetateni straini sau apatrizi care au fost incadrati in munca sau au realizat venituri in Romania, conform legii;*
f) nu au putut ocupa loc de munca dupa repatriere sau dupa eliberarea din detentie.

Edited by spare-me, 09 June 2008 - 17:58.


#7
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 mwlambo, on Jun 9 2008, 17:33, said:

Am inteles ca dupa terminarea liceului as avea dreptul la ajutor somaj, dar la toamna ma duc la facultate.
Pot sa primesc ajutorul ala de somaj in astea 3 luni?

Am inteles ca trebuie sa am un fel de adeverinta de refuz de angajare de la trei firme sau ceva de genul.

Cine are cunostinte in domeniu va rog sariti si dvs cu un sfat ca asa poate fac si eu rost de bani pentru excursia la Oktoberfest :rolleyes: .

Multumesc anticipat :cheers:
Imediat cum termini scoala, nu.

Quote

Art. 2. Sint indreptatiti sa primeasca ajutorul de somaj in conditiile prezentei legi:
a) absolventii institutiilor de invatamint in virtsa de 18 ani impliniti, care nu au surse de venit proprii la nivelul a cel putin jumatate din salariul de baza minim pe tara, brut, indexat si care intr-o perioada de 60 de zile nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii lor profesionale. In cazuri justificate de lipsa sustinatorilor legali, sint indreptatiti sa primeasca ajutorul de somaj, in aceleasi conditii, si absolventii institutiilor de invatamint in virsta de pina la 16 ani impliniti. Absolventii scolilor speciale pentru handicapati care nu au un loc de munca vor fi luati in evidenta imediat dupa absolvire;

Art. 4. Pentru a putea beneficia de ajutorul de somaj, persoanele prevazute la Art. 2. trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: a) sa fie inscrise la oficiile fortei de munca din cadrul directiei de munca si protectie sociala din judete sau din municipiul Bucuresti, unde isi au domiciliul sau, dupa caz, unde isi au resedinta, daca au avut ultimul loc de munca in acea localitate; B) starea sanatatii, dovedita cu certificatul medical, sa le permita sa fie incadrate in munca.
(Din L.1/91 privind protectia sociala a somerilor si reintegrarea lor profesionala publicata in MO nr. 266 din 12/30/1991).

Iti mai ramane o luna in care ai putea sa primesti somaj si daca Oficiul fortelor de munca te trimit la un curs de calificare/recalificare si tu refuzi, nu vei primi nici luna respectiva. Pai dupa logica ta, oricine ar cere ajutor de somaj in vacanta de vara, or lucrul acesta nu se intampla.

Edited by Dyzygoteka, 09 June 2008 - 18:03.


#8
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Deci statul roman iar m-a dezamagit... :sadwalk:

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mwlambo, on Jun 9 2008, 19:07, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Deci statul roman iar m-a dezamagit... :sadwalk:

cred c-asa ar zice si el daca l-am intreba de tine :)

#10
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 spare-me, on Jun 9 2008, 19:10, said:

cred c-asa ar zice si el daca l-am intreba de tine :)
De ce? :huh: Ce i-am facut eu lui?

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Goauld, on Jun 9 2008, 17:48, said:

Stiu ca sunt off-topic, dar... nu ar fi mai usor si mai "banos" sa te angajezi undeva ca temp?
Bun raspuns!

Si sa nu te prinda sfantu ca ascunzi situatia, faptul ca esti student, pretinzand ca nu ai ocupatie si iti cauti de lucru! Falsul in declaratii este infractiune.

Spor la invatat si la lucru!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate