Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Ateismul e in crestere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
474 replies to this topic

#469
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 adadoi, on 8th February 2011, 17:42, said:

iubita, habar n-am cum îl cheamă pe nenea ăla care a spus că un obiect aruncat în apă e împins de jos în sus cu o forță egală cu greutatea volumului de apă dezlocuit de acel corp. Asta înseamnă că nu pot să afirm ce-am scris mai sus pentru că arată gratuit?

Arhimede... Si ar trebui sa il tii minte fiindca este un exemplu foarte interesant pentru intreaga stiinta. El a descoperit legea aia de care zici tu si care nu a fost demonstrata decat 18oo de ani mai tarziu!! Carevasazica, daca unei legi banale i-a trebuit atata vreme pentru a fi demonstrata, ce sa mai spui de un concept atat de vast precum este cel de Dumnezeu si pe care unii vor sa il rezolve din trei idei anemice?...

Arata destul de gratuit, fiindca nu stiu cui i se poate atribui, desi seamana a erezie protestanta; numai ca protestantismul eu stiu ca n-are nici 500 de ani vechime... De aceea era important sa ma lamuresc si eu.

#470
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mai degrabă infinit, pentru că dacă îl aduni la orice îți dă tot dumnezeu. În adunare, zero e nesemnificativ, hai să zic dacă luai ca sistem de referință înmulțirea...

#471
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
@The Listener

Macar nu mai fi penibil. Ai dat definitiile epitopului si opsonizarii din primul link la google.

Edited by watami, 08 February 2011 - 17:59.


#472
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

 The_Listener, on 8th February 2011, 17:49, said:

universul e perfect . daca te referi la oamenii de pe pamint ESTE IMPERFECT datorita lor . sau tu crezi ca potopul a venit ca erau oamenii buni si se iubeau unii pe altii IN ARMONIE?  :thumbup:
multa iubire

http://en.wikipedia.org/wiki/Genocide

#473
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 The_Listener, on 8th February 2011, 17:56, said:

:nonobad:
daca vrei matematic sa il definesti pe Dumnezeu ca NUMAR MATEMATIC este 0 . caci desi se aduna la 1 NU SE VEDE , DAR EXISTA . 1+0 =1 ecuatia matematica care il include pe dumnezeu in orice numar desi este in afara oricarui numar . ai inteles?  :thumbup:
multa iubire


 adadoi, on 8th February 2011, 17:58, said:

mai degrabă infinit, pentru că dacă îl aduni la orice îți dă tot dumnezeu. În adunare, zero e nesemnificativ, hai să zic dacă luai ca sistem de referință înmulțirea...

Cum spuneam, 4*0 este 4 adunat de 0 ori. Inmultirea este adunare, doar facuta mai rapid... 0 fiind conceptul care semnifica nimic, imposibilitatea, inexistenta, cred ca vezi raspunsul... 4*4 este 4+4+4+4.

Si de ce oare este conceptul de Dumnezeu logic dar existenta lui 0 ? Sa fie oare pentru ca El este totul, universul si nimic altecva, cu toate legile lui fizice si chimice ?

Edited by Ovidiu93, 08 February 2011 - 18:06.


#474
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sunt convinsă că tu știi ce vrei să zici, doar că nu-ți iese.

#475
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Ovidiu eu ma bazez pe faptul ca lumea nu e perfecta datorita suferintei(uriase) care exista.Noi toti suntem rezultatul actiunii lui Dumnezeu deci daca un singur om(pedofilii de exemplu) nu e perfect atunci Dumnezeu nu e perfect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate