Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Conectare digitala audgy 2 ZS creative T5900

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
denilson2160

denilson2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.07.2005
Am placa de sunet Audgy 2 ZS si system de boxe 5.1 creative inspire T5900. Merg  foarte bine analog dar  vreau  sa incerc si pe digital . Placa are CMSS, DTS , EAX dar nu stiu daca boxele pot scoate digital. Dupa pozele atasate placa de sunet are o iesire SPDIF jack pentru 5.1 . Mi-ar trebui un conector jack pentru placa dar la boxe cum fac legatura, trebuie sa fie conectorii (tip RCA ) pentru audio inputs. Ce cablu imi trebuie ? Se va  auzi numai stereo si nu o sa mai aud eax,  dts ? Sau ce solutie imi recomandati pentru o auditie digitala ?

Attached Files



#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Sistemul ăsta are intrare digitală? :huh:
În altă ordine de idei, chiar dacă ar avea, tot nu ai auzi 5.1 decât de pe surse codate 5.1. Da parcă n-are, n-am timp să caut acum, la tine pe poză nu scrie nicăieri spdif sau optical in, sau digital in. Deci...

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu au intrare digitala si la raportul lor S/N maxim de 80dB nici nu se justifica... sunt difuzoare PC ordinare.

#4
denilson2160

denilson2160

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.07.2005
Revin cu conectarea digitala audio pentru Audigy 2 ZS. M-am hotarat sa cumpar Logitech Z-5500 , din cate stiu Z-5500 are amplificare digitala , m-ai trebuie vreun receveir sau amplificator separat sau este suficient conectarea placa de sunet la sistemul de boxe. In audio console la placa de sunet scrie ca pentru SPDIF Passthroguh (Dolby digital/ DTS Digital out) cere external decoder required.

Attached Files



#5
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Audigy 2 ZS se conecteaza prin cablu coaxial digital cu z-5500. Nu e nevoie de amplif sau decodor, z-5500 are si amplif si decodor.

Iti trebuie cablu digital coaxial ceva de genu'  http://www.e-tc.ro/a...p03_belkin.html cu un adaptor 3.5mm stereo to rca , ceva de genu' http://worldofcables...ALE-ADAPTER.htm  .

Pentru niste setari la placa audio dupa ce instalezi sistemul  http://forum.softped...hp/t196154.html

Edited by Stapanul_clonelelor, 19 October 2008 - 10:24.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Dar nu uita ca vei avea surround NUMAI la redarea de filme de pe DVD. Jocurile vor fi stereo only pentru ca firma Creative nu face codarea surround digital pe placa Audigy2. De fapt, pana de curand, nu o faceau la NICIUNA din placile lor.
Iar acuma au un Dolby Digital Live Pack (DDL) pentru $4.72 care functioneaza numai pe linia de carduri X-Fi - care au accelerare hardware (nu si la cele cu EAX software).

Edited by SuperDuper, 19 October 2008 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate