Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Setari corente la pl sunet pt Logitech z5500

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Am achizitionat de curand un sistem z5500 si am fost uimit sa aflu ca nu se auzea extraordinar pe placa mea Audigy 2ZS (inainte aveam un genius 5.1 home theater pe intrare ac3)
De ce nu se auzea normal pai logic din cauza setarilor care erau lasate de mine pt geniusul vechi care nu stia Dolby sau DTS
In control pannel al EAX cei care avetzi setarea de CMMS (un upmix al semnalului stereo sa-l faca 3d)on debifatzi si vetzi obs o schimbare majora. (pe sistemul vechi era necesara)
Dupa debifare apar basii se aude clar si are si innalte.
[ http://img178.imageshack.us/img178/2284/2ly8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In filme la AC3 filter in control pannel la codec setatzi pe dolby pro logic II si se vor auzi incrredibil.
[ http://img135.imageshack.us/img135/8177/3fl8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana sa fac setarile coresp se auzeau infect....fara inalte si bass pleznit....

SI ATENTIE LA BASS REDIRECTION SA NU FIE ACTIVAT...... DEBIFATZI SI OPTIUNEA RESP...... are prrpriul proc de sunet nu are nevoie sa i se spuna sa nu bage basi in satelitzi.

Acum sunt foarte multzumit si ma bucur ca am reusit sa descopar de ce se auzeau aiurea. Am citit pe diverse forum-uri cum comentau unii ca se aud prost.....intradevar se aud daca nu stii sa-tzi setezi placa de sunet ....
Audigy 2ZS este o placa f buna pt sistemul respectiv.
Sper sa va fie de ajutor experientza mea.


PS: pt cei cu boxe Genius sau care vor sa-shi achizitioneze, au facut sau vor face o alegere f bun ...la pretzul lor se aud foarte bine...

Edited by psyluc, 28 December 2006 - 01:45.


#2
andrei24

andrei24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.01.2006
Si eu am tot Audigy 2 zs si Z5500. Eu am dat enable CMSS 3D in modul Stereo Surround, practic e tot sunet stereo dar se aude in toti satelitii, pe celalate moduri nu se aude bine. Si bineinteles ca bifez bass redirection setat la 120 hz, nebifat se aude prea tare basul, iar sateliti oricum nu sunt facuti sa scoata frecvente sub 100 hz sau mai mult, iar mie nu prea mi s-a parut ca sistemul sa-si redirectioneze singur frencventele. Pentru reglarea sunetului bineinteles ca folosesc egalizatorul. Iar daca vreau sa ascult in Dolby Pro Logic II setez modul acesta de la boxe.

Edited by andrei24, 02 January 2007 - 12:55.


#3
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Depinde si de preferintze ..... am observat ca pe CMMS classic se aude urat ..... Pune pe CMMS2 si o sa se auda mai bine din pct-ul meu de vedere. La bass redirection nu mi se pare corecta setarea ta .... incearca fara ...... fara redirect si fara CMMS si vezi cum se aude iar la Subwoofer volume sa fie la jumatate setat din unitatea centrala a boxelor, si spune-mi cum tzi se pare...

#4
depashitu

depashitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.09.2005
@psyluc: vrei sa spui ca  genius 5.1  nu stie sa decodeze sunet dolby si dts? Dar ce canale codifica din ele, adica ce se aude in final?

#5
Apokaliptic

Apokaliptic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2007
Am ji eu o broblema olk off topic........ pste cateva zile imi iau acest sistem (Z5500)..... ji nu jtiu ce placa de sunet sa imi iau...Vreau unca cat mai potrivita lui.... iar alta intrebare ar fii : Ce este legatura Coaxiala optica..... ji a doua intrebare.. Care este mai buna :-??

#6
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

View PostApokaliptic, on Mar 17 2007, 19:48, said:

Am ji eu o broblema olk off topic........ pste cateva zile imi iau acest sistem (Z5500)..... ji nu jtiu ce placa de sunet sa imi iau...Vreau unca cat mai potrivita lui.... iar alta intrebare ar fii : Ce este legatura Coaxiala optica..... ji a doua intrebare.. Care este mai buna :-??

Eu am Creative X-Fi Extreme Music si Logitech z5500, inainte am avut un Audigy SE , suna bine si audigy-u pe z5500 da X-Fi music nu se compara la calitate, fidelitate si putere in plus. Recomand
X-Fi Music cu caldura sau daca bugetul e restrans un X-Fi mx sau ceva din gama aceea,   X-Fi Extreme Music  e in jur de 390 RON

#7
anckh

anckh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.03.2006

View PostApokaliptic, on Mar 17 2007, 19:48, said:

Am ji eu o broblema olk off topic........ pste cateva zile imi iau acest sistem (Z5500)..... ji nu jtiu ce placa de sunet sa imi iau...Vreau unca cat mai potrivita lui.... iar alta intrebare ar fii : Ce este legatura Coaxiala optica..... ji a doua intrebare.. Care este mai buna :-??


Nu ma pricep eu foarte bine dar coaxial optic nu exista..e coaxial si e optic, si Z500 le are pe amandoua pe consola.
Cat despre care e mai buna, s-a mai discutat pe aici iar parerile sunt impartite. Eu deoarece am un creative audigy 2zs folosesc coaxial si suna forte bine.

#8
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Dupa cum probabil poate ca ati mai citit Creative X-FI si nForce 4 au o mare problema si nu e de drivere ci de hardware design, un bug care face sistemul sa dea un mare freeze.
Eu personal am nforce 4 si pana o sa-mi schimb o sa stau cu Audigy 2 zs care mi se pare o placa foarte buna.

@depashitu - nu are ddecodor de nici un fel stie sa redea sunet AC3 doar atat, daca ai placa de sunet care stie sa faca asta o sa-ti redea DTS, dolby.

#9
FISH

FISH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.06.2005
Hey ,am si eu acest sistem ..z5500 si nu mai merge in windows 7....pe vechiul pc aveam placa de sunet separata creative ,dar  in noul pc nu o pot pune pt ca nu am slot....pot sa-l fac cumva sa mearga pe placa de sunet integrata a noului pc?
Sa se auda toate boxele?  noul sistem are palca de baza asrock h61m-dgs cu sunet integrat....si are doar 3 canale din care unul e microfonul..iar la sistem sunt 3 mufe pt boxe.....

Edited by FISH, 02 May 2013 - 18:19.


#10
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
pai setezi 5.1 din placa si apoi conectezi mufele inclusiv in cea de mic

#11
FISH

FISH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.06.2005
Mersi fain .,.a mers :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate