Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Schimbare leduri Siemens A55

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Salutare.


  Am un siemens A55 transformat in C55 si dori sa imi schimb ledurile telefonului(si de la tastatura, si de la ecran).   A incercat cineva sa schimbe la siemens? Sa ma risc sa imi bag nasu' sub ecran?
  Faza e ca vreau sa pun la tastatura o culoare, si la ecran alta.  Am gasit leduri pentru telefon rosii, albastre, albastre, etc.   Din cate am auzit, alea rosii se aprind la o tensiune, si cele albastre la alta, si tot asa.   Asta ar fi o problema.  Stie cineva cum sunt legate de la A55 ? (adica cele de la tastaura separat de ecran).

Inca nu m-am hotarat ce culoare sa le fec, dar ma gandeam la o combinatie cat mai tampita. de exemplu: ecranul rosu, tastele albe, sau tot alb.

  Daca aveti poze cu telefoane cu ledurile schimbate, postatile aici, ca as vrea sa vad cum arata  leduri albe la ecran, etc.

#2
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
din cate am inteles eu de la cineva care pune leduri la telefoane multa lume ramane dezamagita dupa schimbarea ledurilor pentru ca nu mai are contrast asa bun, luminozitate mai scazuta, consuma mai mult.

#3
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Gasesti aici un tutorial de schimbare a ledurilor la un Siemens M55. Asa... ca sa-ti faci o idee ! Si la A55 cred ca e asemanator !

#4
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Stiam de siteul ala german, da' faza e ca ...scrie in germana.  Aici arata cum au schimbat la un A55si un C55:  http://blue-backlight.de/index2.htm  Telefoanele au acelasi placaj, aceleasi piese.  Difera softul si carcasa.  Pe mine ma interesa sa vorbesc cu cineva care chiar a schimbat la un siemens C55 sau A55, sa vad daca a avut probleme sau ceva.


  Deci teoretic pot sa le schimb, sa le pun aproape ce culori vreau.  Acum ma mananca spinarea si mai tare, ca vreau sa  pun mai multe culori la tastatura. Singura problema ar fi  ce culoare iese daca la tastatura pun si rosii si verzi.

#5
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Mai... e munca dreaq si nu stiu daca merita !

#6
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004

sersoft, on Nov 11 2004, 08:52, said:

Mai... e munca dreaq si nu stiu daca merita !

<{POST_SNAPBACK}>


Pai eu URASC  culoarea aia galbena/portocalie de la telefon.  Este oribila.  

Uitati cam cum o sa arate...aproximativAttached File  siemens2.jpg   36.08K   87 downloadsAttached File  siemens1.jpg   35.14K   98 downloads

#7
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Mi se pare mai potrivit rosu la taste si albastru la ecran. E si mai fain (parerea mea) si plus de asyta rosu la ecran te oboseste ca dreaq. Era un model de Siemens acum cativa ani care avea backlight-ul un rosu strident. Te dureau efectiv ochii chand te uitai pe ecranul lui !  :deadtongue:

#8
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Si mie imi place culoarea albastra, dar deja este expirata.  Adica de vreo 3 ani peste tot vezi leduri albastre la ecran. Deja mi se pare banal.

   Rosu mi se pare mai special, mai strident, mai obraznic. Si pot sa pun leduri normale, sau ultra, deci pot sa controlez putin cat de ttare sa imi bata in ochi.

.....oricum, sunt foarte nehotarat ce leduri sa pun. Cred ca o sa pun albe la ecran. La tastatura mi-as fi dorit sa pun toate culorile, dar nu se poate, deoarece unele se aprind la o anumita tensiune, si altele la alta.  

    O sa pun poza cu ce o sa iasa, dar mai dureaza vreo saptamana doua.

#9
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Am trecut 2005, si eu tot nu mi-am schimbat ledurile.  O sa mi le schimbe un prieten, si nu are penseta.   O sa se rezolve cat de curand si o sa pun poze.

Vroiam sa spun ca unele telefoane iti omoara ochii daca te uiti la ele noaptea ( cum ar fi  3510i, m55) .  Dar la m55 poti sa setezi tu exact luminiozitatea. De la 0 la 100%.   Am descoperit un patch pentru C55 care face acelasi lucru. Functioneaza. Setez cat de puternic sa se aprinda ledurile. De la 0 la 100% din 5 in 5.   Deci orice leduri voi  pune, le pun puternice, ca le "reglez" dupa.

#10
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
eu am un M55, luminozitatea o tin in 100% si nu sunt multumit. dar nici nu e display de calitate k sa zic k nu merge

#11
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Cum adica nu esti multumit ?  Adica vrei mai puternic brightnes ??   Ziua intr-adevar nu vezi nimic, dar asta se intampla la majoritatea ecranelor color. Dar noaptea  ma omoara lumina alba de la M55. Poti tu sa scrii un sms noaptea pe 100%?  Iti omoara ochii.

#12
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
pai..nu imi place deloc. nu mi se pare deloc albicios si din cauza asta...de cand l-am cumparat (aprox. 1 an) si pana acum a stat numai pe 100%

Edited by Tzepi, 03 January 2005 - 14:11.


#13
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004

mir_amd, on Jan 2 2005, 01:41, said:

Am descoperit un patch pentru C55 care face acelasi lucru. Functioneaza. Setez cat de puternic sa se aprinda ledurile. De la 0 la 100% din 5 in 5.   Deci orice leduri voi  pune, le pun puternice, ca le "reglez" dupa.

<{POST_SNAPBACK}>


  ia posteaza aici patchul tau, ca poate mai sint si altii interesati  :naughty:

#14
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003

mir_amd, on Jan 2 2005, 20:54, said:

Cum adica nu esti multumit ?  Adica vrei mai puternic brightnes ??   Ziua intr-adevar nu vezi nimic, dar asta se intampla la majoritatea ecranelor color. Dar noaptea  ma omoara lumina alba de la M55. Poti tu sa scrii un sms noaptea pe 100%?  Iti omoara ochii.

<{POST_SNAPBACK}>


eu il tineam ziua la 60% (ca mi se parea ca se vede mai ok) si noaptea la 30%...

#15
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004

zit, on Jan 3 2005, 15:08, said:

ia posteaza aici patchul tau, ca poate mai sint si altii interesati  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Ce telefon ai? Daca C55, vezi ca am facut un topic special pentru patchuri si alte modificari:   http://forum.softped...showtopic=44231

#16
bandrei2501

bandrei2501

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2004

craiuVerde, on Jan 3 2005, 15:32, said:

eu il tineam ziua la 60% (ca mi se parea ca se vede mai ok) si noaptea la 30%...

<{POST_SNAPBACK}>



tocmai am venit cu un m55 cu luminozitate scazuta de la service. la 100% are luminozitatea ff scazuta.se pare ca in timp ledurile alea se uzeaza.solutia.schimbarea lor. pacat ca nu intra sub incidenta garantiei schimbarea acestora.

#17
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
In sfarsit am scapat de culoarea aia nasoala.   Deocamdata doar la ecran, dar le voi schimba in curand si ledurile de la tastatura. "voi schimba " este impropriu spus, pt. ca nu le schimb eu, ci  @cy.  btw thx!


Eu am vrut leduri albe la ecran, si asa am comandat, dar au venit unele ..bleu, sau cam asa ceva.Cica asa arata ledurile albe... ma rog, oricum arata misto.  Pozele de mai devreme erau facute in PS, uitati acum  poze neprelucrate. Cam asa arata :

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   57.79K   36 downloads
  • Attached File  1.jpg   81.23K   44 downloads
  • Attached File  2.jpg   127.96K   39 downloads

Edited by mir_amd, 19 February 2005 - 18:35.


#18
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
arata bestial!

poate ii faci si keypad-ul..ar arata mai interesant,parerea mea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate