Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Impartire pliante pe strada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cannavaro

cannavaro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.08.2006
Am inteles ca am nevoie de o anumita autorizatie, ptr. a imparti pe strada pliante cu firma mea / firma la care lucrez. Despre ce autorizatie este vorba, si mai ales de ce am nevoie de ea?

Edited by cannavaro, 28 May 2008 - 23:15.


#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu stiu exact despre ce autorizatie e vorba. In principiu, iti trebuie o autorizatie pentru desfasurarea unei activitati comerciale, oricare ar fi ea. In cazul tau, ar trebui sa ai prevazut in actul constitutiv la activitati si aceasta, pentru ca trebuie sa justifici un scop. Cred k intra la activitatile alea legate de publicitate si tiparituri. Deocamdata sunt cam ocupat, dar o sa revin mai tarziu cu unraspuns documentat, asta daca nu mi-o ia altcineva inainte. :D

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postsnipest, on May 29 2008, 08:08, said:

Nu stiu exact despre ce autorizatie e vorba. In principiu, iti trebuie o autorizatie pentru desfasurarea unei activitati comerciale, oricare ar fi ea. In cazul tau, ar trebui sa ai prevazut in actul constitutiv la activitati si aceasta, pentru ca trebuie sa justifici un scop.
...

Ma intereseaza si pe mine subiectul. In afara de codurile caen din actul constitutiv, mai este necesara obtinerea vreunei autorizatii pentru a putea distribui pliante in cutiile postale?
Multumesc.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postsnipest, on May 29 2008, 08:08, said:

Nu stiu exact despre ce autorizatie e vorba. In principiu, iti trebuie o autorizatie pentru desfasurarea unei activitati comerciale, oricare ar fi ea. In cazul tau, ar trebui sa ai prevazut in actul constitutiv la activitati si aceasta, pentru ca trebuie sa justifici un scop. Cred k intra la activitatile alea legate de publicitate si tiparituri. Deocamdata sunt cam ocupat, dar o sa revin mai tarziu cu unraspuns documentat, asta daca nu mi-o ia altcineva inainte. :D


Eu am impartit pana acum in Bucuresti peste 150.000 de fluturasi cu serviciile de "reumplere cartuse & consumabile" fara nici un fel de autorizatie, si chiar nu vad de ce ar trebuii sa am in codul CAEN o astfel de activitate atat timp cat fluturasi pe care ii distribui sunt pentru mine personal.

Daca ai nevoie de o autorizatie probabil aceasta ar trebuii sa o obtii de la primarie pentru eventuala mizerie rezultata :).

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdaniel21, on May 29 2008, 09:35, said:

Eu am impartit pana acum in Bucuresti peste 150.000 de fluturasi cu serviciile de "reumplere cartuse & consumabile" fara nici un fel de autorizatie, si chiar nu vad de ce ar trebuii sa am in codul CAEN o astfel de activitate atat timp cat fluturasi pe care ii distribui sunt pentru mine personal.

Daca ai nevoie de o autorizatie probabil aceasta ar trebuii sa o obtii de la primarie pentru eventuala mizerie rezultata :).
E o diferenta. Tu iti faci tie publicitate, nu zice nimeni nimic. Dar cand vrei sa faci bani din asta, adica sa intreprinzi o activitate comerciala, altfel stau lucrurile. Scopul unei firme trebuie sa fie declarat si autorizat.

#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postsnipest, on May 29 2008, 09:50, said:

E o diferenta. Tu iti faci tie publicitate, nu zice nimeni nimic. Dar cand vrei sa faci bani din asta, adica sa intreprinzi o activitate comerciala, altfel stau lucrurile. Scopul unei firme trebuie sa fie declarat si autorizat.

View Postsnipest, on May 29 2008, 09:50, said:

Am inteles ca am nevoie de o anumita autorizatie, ptr. a imparti pe strada pliante cu firma mea / firma la care lucrez. Despre ce autorizatie este vorba, si mai ales de ce am nevoie de ea?

Pai exact acelasi lucru vrea sa-l faca si el, imparte fluturasi cu firma lui.

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdaniel21, on May 29 2008, 09:57, said:

Pai exact acelasi lucru vrea sa-l faca si el, imparte fluturasi cu firma lui.
Scuze, chiar am trecut cu vederea!
:death:

#8
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postcannavaro, on May 29 2008, 00:14, said:

Am inteles ca am nevoie de o anumita autorizatie, ptr. a imparti pe strada pliante cu firma mea / firma la care lucrez. Despre ce autorizatie este vorba, si mai ales de ce am nevoie de ea?

Despre ce activitate este vorba (cu ce se ocupa firma) ? Pt a-ti da un sfat unde si cum sa imparti fluturasii. ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate