Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Impozitul pe tranzactii imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.05.2008
Ma intreb... doar mie mi se pare aiurea si destul de nedrept impozitul pe tranzactiile imobiliare, care este si o mare piedica pentru cei care doresc achizitionarea unei locuinte (familiile tinere care abia asteapta sa locuiasca fara parinti, socrii etc.). Daca nu ma insel tranzactiile in care sunt vandute/cumparate apartamente achizitionate inainte de  3 ani se impoziteaza cu 3% din totalul tranzactiei iar tranzactiile in care sunt vandute/cumparate apartamente dupa 3 ani de la achizitionare se impoziteaza cu 2% din total. S-a mai aplicat vreodata acest tip de impozit ? Pe ce temei s-a stabilit?

#2
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.05.2008
Va rog sa-mi spuneti ce pasi ar trebui facuti pentru a scoate din legislatia fiscala aceste prevederi ?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
poti da ministerul finantelor in judecata. dar trebuie sa ai si un motiv serios. faptul ca "este o mare piedica" nu e un motiv serios.

#4
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.05.2008
sa fim seriosi. ce sanse am ca sa inving singur Ministerul Finantelor? 0 %
Faptul ca inainte (pana in 2006 parca) NU se aplica acest model de impozit, nu reprezinta un motiv serios?

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbasul09, on May 30 2008, 20:00, said:

Faptul ca inainte (pana in 2006 parca) NU se aplica acest model de impozit, nu reprezinta un motiv serios?
Cica societatea evolueaza.
Fa petitie, strange semnaturi si propune o modificare a legii. Io semnez. :coolspeak:

#6
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.05.2008
Asta DA evolutie! Multumesc pentru sprijin Snipest, dar eu cred ca este nevoie si de vointa politica pentru inlaturarea sau cel putin inlocuirea acesteia cu o varianta mai CORECTA, care sa taxeze pe cei care intradevar desfasoara tranzactii in scopul obtinerii profitului si nu pe fiecare amarastean care isi ia o garsoniera conf 3 in care sa locuiasca multi ani pana va putea sa-si cumpere (daca va avea noroc), culmea, o garsoniera conf 1.

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbasul09, on Jun 2 2008, 22:09, said:

Asta DA evolutie! Multumesc pentru sprijin Snipest, dar eu cred ca este nevoie si de vointa politica pentru inlaturarea sau cel putin inlocuirea acesteia cu o varianta mai CORECTA, care sa taxeze pe cei care intradevar desfasoara tranzactii in scopul obtinerii profitului si nu pe fiecare amarastean care isi ia o garsoniera conf 3 in care sa locuiasca multi ani pana va putea sa-si cumpere (daca va avea noroc), culmea, o garsoniera conf 1.
Bine, eu am zis cam ce-ai putea face. Dar daca parlamentul respinge si singur respinge proiectul de modificare te intorci de unde ai plecat. Dar n-ai stat cu mana in san. :D

#8
rmy78

rmy78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.03.2006
poate sa mi spuna cineva cateva idei la o problema? am apartamentul in care stau pe numele parintilor si vreau sa l trec pe numele meu. care este cea mai ieftina solutie ? donatie ceva? care o fi cea mai mica taxa perceputa de notar pt cazu asta? multumesc anticipat.

#9
alinata25

alinata25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2008

View Postrmy78, on Jul 4 2008, 17:17, said:

poate sa mi spuna cineva cateva idei la o problema? am apartamentul in care stau pe numele parintilor si vreau sa l trec pe numele meu. care este cea mai ieftina solutie ? donatie ceva? care o fi cea mai mica taxa perceputa de notar pt cazu asta? multumesc anticipat.
mer ge si donatie...nu platesti impozit...insa platesti taxele notariale...va fii mai greu cu donatia daca vrei sa faci un credit ceva...nu prea accepta bancile...
poti face si vanzare cumparare ....si ai dreptul sa pui suma care o vrei tu la pret deoarece sunteti rude de grad 1...
asa am facut eu si am avut noroc de notarul ala de pe ardeleni ca alti notari nu imi faceau asta
gasesti detalii si ce mai vrei pe situl lui
www.suprema-lex.ro
bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate