Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Romanii isi scot casele la vanzare pt a da banii inapoi la banci.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
149 răspunsuri în acest subiect

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.092
  • Înscris: 03.04.2006
Copleșiți de ratele pentru locuințe, tot mai mulți români își scot casele la vânzare ca să înapoieze banii băncii.
Situația este scoasă în evidență chiar de cei care aleargă după rău-platnici. Recuperatorii de credite avertizează că numărul românilor care nu își mai pot plăti datoriile s-a dublat în decursul unui an. Astfel, ținta agențiilor de recuperare este de 140 de milioane de euro, de la 225.000 de rău-platnici.

Oamenii nu mai fac față plăților din cauza creșterii dobânzilor la credite și a faptului că se îndatorează prea mult. La un seminar organizat de "Ziarul Financiar", cei de la Banca Națională au recunoscut problema, explicând cu jumătate de gură că e nevoie de restricții.

Nu există nicio instituție în România care să-i protejeze pe acești clienți, nimeni care să le arate cât de mare e costul cu care se împrumută și nimeni care să îi reprezinte în relația cu banca.

sursa: protv.ro

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 23.736
  • Înscris: 13.10.2003
asta e, trebuiau sa se gandeasca de zece ori inainte de a se inhama la un credit.
situatia era previzibila... imbulzeala de la noi ptr. a-si lua credite sa se ,,doteze" occidental nu stiu sa mai fi fost si in alte locuri... pana acum au fost rupti in cur intyr-un apartament ceausist, acum sunt ,,fericiti" intr-o vila intr-un cartier nou plin de gropi si praf, cu datorii uriase la banci ptr. venitul lor tot mai mic din cauza deprecierii leului si a cresterii tuturor preturilor, de la alimente si combustibil incepand.
iar bancile din Romania parca au innebunit... in nici intr-o tara din Europa nu au rata profitului de pana la 30% ca la noi... adevarati camatari...

partea buna va fi ca e posibil o cadere a pietei imobiliare umflate si de creditele usor acordate.
partea proasta ca nr. fraierilor care vor pierde casa va creste ametitor.
acum e numai inceputul.

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.092
  • Înscris: 03.04.2006
De cand astept aceasta cadere a pietei imobiliare...dar tare mi-e frica, ca ea nu va veni niciodata, pe motiv ca traim in Romania.

#4
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 20.06.2003
radumiki, ai dreptate eu de citeva sapt. tot imi bat gura dejeaba pe aici..dar asta e necredinciosu' trebuie sa se loveasca cu paru in cap pina crede ceva....
daniel21, ai rabdare ca asa ceva nu vine peste noapte... dar e inevitabil, toate condiile sunt indepintite ...in vara asta va incepe..pina in toamna o sa vb altfel....
Care sunt condtiile ?!
- Balonarea excesiva a preturilor, indatoararea peste putere a populatiei, comisioane mari ale bancilor, 30% e enorm! , inflatie, etc..

Cine are ochi sa vada, cine nu are ...asta e ...
Si se vade : stagnarea pietei, si acum incercarea de a scoate din nou pe piata a unor imobile...cind deja si cele care sunt deja nu se mai vand...
.. si mai sunt si cele noi aruncate pe piata in 2008 si 2009 pina in 2010, care vor falimenta si vor fii vandute in pierdere ....
ce crezi ca se poate intimpla.. ?! inevitabilul ... incetisor dar sigur!

Editat de clio2003, 22 mai 2008 - 12:05.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
o sa mai curga multa apa pe dunare pana cand romanul o sa devina constient ce inseamna sa te inhami la credite pe 30 de ani cu dobanzi ametitoare
o sa-i vedem pe la tv cum se plang: banca mi-a luat casa, ce ma faaac! copilasii meeeei!

boii cand au luat credit 50.000 eur la un salariu de 500 eur, s-au bucurat tare mult, credeau ca in 2 ani vor avea 5000 eur salariu sau vor castiga la loto
extrapoland la cireada din romania, am ajuns cu preturi bomba la o garsoniera, dobanzi record, imprumuturi incredibile

#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu e criza, nici o criza, totul e frumos, preturile cresc in continuare, ca doar avem acoperire..

:death: Sunt unii pe topicul de imobiliare care n'au nici o tangenta cu realitatea.

edit: sarcasm, bă.

Editat de mnezo, 22 mai 2008 - 12:12.


#7
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 20.06.2003
aeon, da probabil vor aparea inspre august si faze de acest fel....asta e made in ro :)
Normal si aceste lucruri duc intodeauna la acest inevitabil, noi nu ne-am confruntat pina acum cu un balon imobiliar,
alte state au deja experienta asta , in schimb (unii dintre noi) ne credem mai destepti si visam ca vom scapa unor calcule matematice si economice precise ...

x+y = z , intodeauna si acolo si aici in RO ...

(mioritic vb, mamaliga cand se unfla explodeaza intodeauna nu? ...sau deja ati uitat!? pt ca regula de aur se aplica la orice ...)

Editat de clio2003, 22 mai 2008 - 12:20.


#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 02.01.2007
Cel mai grav e ca ceea ce se intampla e ceva normal. In opinia mea, boom-ul, la fel ca si criza sunt oscilatii des intalnite pe orice piata. Doar ca lipsa de educatie  a unor oameni ii orbeste. Oricum, eu abia astept urmatoarea criza ca sa-mi trag vreo 5--6 apartamente.

#9
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Nu inteleg de ce mai au nevoie de imprumuturi de asemenea marimi, ma refer la cei fara locuinte.. Adica cei care au un apartament de inainte de lovitura de stat, pot s ascoate bani aproape suficienti pentur a construi singuri o casa... Indiferent cat ar fi pretul unui apartament in orice oras din tara, in exteriorul orasului gasesti pamnt acceptabil, iar cu banii de pe apartament iei pamantul, faci acte, utilitati, si mia bine de 75 % dintr-o casa de 80-120 m.p.  
Cred ca problema e ca unii vor sa se mute din apartamentul de 50-60-70 mp direct in vila de 1000 mp... Eu consider ca pentur o familie care a stat intr-un apartament de 2/3/4 camere, e suficienta o casa de 100 hai 120/30 mp.
Faceti calcule i o sa vedeti ca se poate face o casa foarte acceptabila, daca o faci ti-o faci singur, sau aproape..adica iti cauti niste muncitori, nu muncesti tu.. Pot detalia daca nu crede cineva.

#10
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 IVAN_V, on May 22 2008, 13:46, said:

Nu inteleg de ce mai au nevoie de imprumuturi de asemenea marimi, ma refer la cei fara locuinte.. Adica cei care au un apartament de inainte de lovitura de stat, pot s ascoate bani aproape suficienti pentur a construi singuri o casa... Indiferent cat ar fi pretul unui apartament in orice oras din tara, in exteriorul orasului gasesti pamnt acceptabil, iar cu banii de pe apartament iei pamantul, faci acte, utilitati, si mia bine de 75 % dintr-o casa de 80-120 m.p.  
Cred ca problema e ca unii vor sa se mute din apartamentul de 50-60-70 mp direct in vila de 1000 mp... Eu consider ca pentur o familie care a stat intr-un apartament de 2/3/4 camere, e suficienta o casa de 100 hai 120/30 mp.
Faceti calcule i o sa vedeti ca se poate face o casa foarte acceptabila, daca o faci ti-o faci singur, sau aproape..adica iti cauti niste muncitori, nu muncesti tu.. Pot detalia daca nu crede cineva.


au luat pe dracu..au primit mai aproape pe moka apartamentul la pretul unei dacii 1310 in '90

de aia nu au simtul realitatii si cer 120 mii euroi pe o cutie in ghetou comunist

#11
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 752
  • Înscris: 20.06.2003
jihadu, probabil ca sunt si cei care au cumparat foarte ieftin una-doua-trei case si acum normal ca le scot la mezat si poate viseaza si iei la o casa in Viena ...
sau la o vila de 500 mp in corbeanca ...:OK: succes ...

Editat de clio2003, 22 mai 2008 - 13:36.


#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002

 jihadu, on May 22 2008, 12:54, said:

au luat pe dracu..au primit mai aproape pe moka apartamentul la pretul unei dacii 1310 in '90

de aia nu au simtul realitatii si cer 120 mii euroi pe o cutie in ghetou comunist

asa e
in urma cu cativa ani cautam apartament si m-am lovit de mosi gretosi care il primisera moca de la stat (erau lacatusi, strungari, etc.) si il vindeau cu zeci de mii de eur
neam de neamul lor nu vazusera atatia bani, probabil se si vedeau in bahamas cu paiu in gura si femei roind in jurul lui
acum la moda sunt speculantii

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.087
  • Înscris: 24.02.2006
eu cred ca mai avem de asteptat pana o sa observam o scadere reala a preturilor locuintelor.

stirea cu "romanii isi vand locuintele pentru ca nu mai pot plati creditele" nu suna prea credibila. ce vor face acei romani dupa ce-si vor vinde locuintele? cat timp chiriile sunt in continuare mari, deseori mai mari decat ratele la banca, nu-mi dau seama ce l-ar putea determina pe un roman sa-si vanda locuinta. sau poate acei romani au ramas fara loc de munca si din cauza asta nu-si mai pot plati ratele, iar asta se poate intampla doar unui numar limitat de persoane (nu uitati , al noi conditiile de acordare a creditelor au fost destul de severe).

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 23.736
  • Înscris: 13.10.2003

 _Smiley_, on May 22 2008, 17:05, said:

eu cred ca mai avem de asteptat pana o sa observam o scadere reala a preturilor locuintelor.

stirea cu "romanii isi vand locuintele pentru ca nu mai pot plati creditele" nu suna prea credibila. ce vor face acei romani dupa ce-si vor vinde locuintele? cat timp chiriile sunt in continuare mari, deseori mai mari decat ratele la banca, nu-mi dau seama ce l-ar putea determina pe un roman sa-si vanda locuinta. sau poate acei romani au ramas fara loc de munca si din cauza asta nu-si mai pot plati ratele, iar asta se poate intampla doar unui numar limitat de persoane (nu uitati , al noi conditiile de acordare a creditelor au fost destul de severe).

cumpara alta mai mica, dupa posibilitati...  ;)

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.087
  • Înscris: 24.02.2006
la noi pensionarii prefera sa se duca sa stea in soare la miting cum ca e intretinerea prea mare decat sa-si vanda apartamentul de 4 camere si sa cumpere o garsoniera sau un apartament cu 2 camere.

mai avem mult pana sa vedem pe cineva vanzand un apartament si cumparand unul mai mic, din cauza cheltuielilor prea mari. in plus, creditele te cam descurajeaza sa faci asa ceva, sunt comisioanele mari si pierzi din bani.



sa nu ma intelegeti gresit, si eu cred ca preturile apartamentelor sunt prea mari, dar nu cred ca suntem in momentul in care or sa inceapa sa scada. pentru asta, ar trebui ca oferta sa se apropie cat de cat de cerere. ori, la noi se construieste putin si prost.

Editat de _Smiley_, 22 mai 2008 - 18:32.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
Si eu rad de cei care s-au vazut cu un salariu de 500eur si cu masina in rate si s-au crezut marii bogatasi.
Stiu ca toti spera sa aiba salarii de 5000.
Din pacate nu vor avea, niciodata.

Mai grav este ca ne confruntam cu inflatie. Preturile locuintelor si alimentelor au crescut enorm fata de venituri.
Nu stiu ce ponderi folosesc cei de INSSE dar pentru populatie locuintele si mancarea sunt foarte importante.

Asa ca romanii vor avea de platit mult din bani putini.

#17
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.197
  • Înscris: 24.08.2005
Cine i-a pus să-și ia credit în ieuro? Dacă scoteau echivalentu în lei se simțeau mai săraci? erau mai puțini satisfăcuți? Eu mi-am scos anu trecut credit în lei și nu mi-a crescut rata decît cu puțin peste 4%. Cred că nimeni nu ar fi ajuns în imposibilitate de plată dacă-i creștea rata doar cu 4-5%.

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu unul mi-am jurat ca nu voi face credit la banca in urmatorii 10 ani, poate dupa aceasta perioada bancile nu vor mai face aceasta "camatarie legala".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate