Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Va mai amintiti de cele 3 secunde netaxabile?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008
Trebuie sa spun asta.

Pe vremea cand telefonia mobila din romania ne lasa sa vorbim primele 3 secunde fara a ne taxa, am intalnit tot felul de cazuri ciudate.

1.Un prieten avea abonament la fostul Connex si avea factura detaliata. In fiecare zi vorbea "la 3 secunde" foarte foarte mult.
Odata a primit o factura detaliata de vreo 2.5 kg.Am mers cu el la posta sa ridicam colet.Am vazut cu ochii mei altfel nu credeam.

2.Acelasi prieten isi incarca bateria la telefon cam de 4-5 ori pe zi (cred ca si cel cu care vorbea). Culmea e ca omul avea un 8810 Nokia daca il mai tineti minte, era un super telefon pe vremea aia.

Cred ca de acolo au aparut asemenea prescurtari in sms-uri..LOL

Voi ati patit ceva de genul asta pe vremea aia?

#2
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
da.... putin mai incolo se lansase cartela kamarad...si exista un bug prin intermediul caruia puteai sa lasi gratuit mesaj vocal in casutza omului....si uite asa comunicam moca in timpul saptaminii intre noi....

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Ce vremuri. Parca imi pare rau ca nu am avut personal mobil pe atunci, desii la vremea aia nu prea vroiam sa am.

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cu putin efort puteai vorbi gratuit la telefon, cel putin cu prietenii.
Da, era marfa. Aveam un motorola imens pe vremea aia!

#5
Dj Kamikaze

Dj Kamikaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 13.08.2006
da Orange young cu un cent pe minut!=))

#6
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008

 kye04, on May 21 2008, 01:04, said:

da.... putin mai incolo se lansase cartela kamarad...si exista un bug prin intermediul caruia puteai sa lasi gratuit mesaj vocal in casutza omului....si uite asa comunicam moca in timpul saptaminii intre noi....

Puteai lasa mesaj gratuit dar atunci cand il ascultai nu te taxa?
Pe asta nu o stiam.Daca o stia prietenul asta al meu se scotea rau...Adica cred ca si acum mai are sechele de atunci.Vorbeste in fraze super scurte, adica propozitii cu subiect si predicat, atat. As ca politicienii nostri sa vorbeasca asa la obiect.
Oricum erau vremuri frumoasa atunci.
Acum poti sa iti iei optiunea aia cu 3 numere nelimitat si iti faci treaba.

#7
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Eu aveam Alcatel OTE ala galben(vara lui 1998) si era fooarte fain la el ca la cateva secunde dupa ce apasam tasta verde de apel, luminile(la taste) se inchideau si in momentul in care cel pe care il sunam raspundea, luminile se aprindeau. Cate si mai cate apeluri: "Unde esti?"  , "Ce faci", .... .
Dupa vre-un an - doi a aparut Suntel cu un abonament la care aveai primele 7 secunde gratuite.
Sa nu uitam de oferta celor de la Metro la care daca-ti faceai abonament la ei in magazin (Orange) aveai tot timpul primulminut al unei convorviri gratuit.

#8
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008

 vasilis, on May 22 2008, 22:23, said:

Eu aveam Alcatel OTE ala galben(vara lui 1998) si era fooarte fain la el ca la cateva secunde dupa ce apasam tasta verde de apel, luminile(la taste) se inchideau si in momentul in care cel pe care il sunam raspundea, luminile se aprindeau. Cate si mai cate apeluri: "Unde esti?"  , "Ce faci", .... .
Dupa vre-un an - doi a aparut Suntel cu un abonament la care aveai primele 7 secunde gratuite.
Sa nu uitam de oferta celor de la Metro la care daca-ti faceai abonament la ei in magazin (Orange) aveai tot timpul primulminut al unei convorviri gratuit.

Super tare asta cu minutul gratuit..habar nu am avut.

Stiu ca se faceau niste abonamente coorporate care costau 1 dolar pe luna per telefon si aveai o gramada de minute in grup...era foarte convenabil, or mai exista si acum asemenea oferte pt firmele mari?

#9
Mihalache29

Mihalache29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 26.04.2008
Primele 3 secunde moka au fost doar in retea?

#10
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 Mihalache29, on May 23 2008, 00:21, said:

Primele 3 secunde moka au fost doar in retea?
Erau valabile la orice apel cu orice retea nationala indiferednt de era fixa sau mobila.

#11
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008
Da, chiar nu conta in ce retea suni!

A incercat cineva pe international?

#12
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ce vremuri...

Salut. inchideam

Salut. inchidea persoana.

Si tot asa pana terminam ce aveam de vorbit :lol:

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cel mai tare ma amuza un prieten care se frigea regulat, ca nu apasa bine pe tasta de "inchis"...

#14
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008

 C.F.S., on May 23 2008, 17:28, said:

Cel mai tare ma amuza un prieten care se frigea regulat, ca nu apasa bine pe tasta de "inchis"...


Iti trebuia un telefon cu butoane care merg super bine, super ergonomice.

Imi amintesc ca atunci cand nu mergea butonul, amicul asta al meu se supara.....era ceva de genul: "Hai frate ca m-ai taxat, zi acuma ca avem un minut!"..LOOOL

#15
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
cred k se potriveste perfect cu topicul asta... http://www.boomclips...es/Cool_videos/

#16
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008
Extraordinar clipul.
Mersi.

#17
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

 DeltaVisa, on Jun 9 2008, 21:26, said:

Extraordinar clipul.
Mersi.

:) super tare videoclipul...tin minte telefoanele de la connex pe vremuri , si apoi aparuse si cosmorom , mai era suntel , totusi kamarad parca a fost cea mai convenabila oferta dupa chestia cu secundele...apoi unitatile de pe dialog....aveai 60 de unitati insemnand 60 de min parca...:)

Edited by ekumax, 10 June 2008 - 06:38.


#18
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

 ekumax, on Jun 10 2008, 06:37, said:

apoi unitatile de pe dialog....aveai 60 de unitati insemnand 60 de min parca...:)

Asta a fost dupa cativa ani. Eu am cartela din vara lui 1998 iar aunci un minut in orice retea costa 2 unitati(inclusiv Dialog). Dupa vre-un an au redus costul convorbirilor in retea la o unitate pe minut. Tot pe atunci perioaa de valabilitate a creditului era de 60 de zile parca iar dupa ce aceasta trecea pierdeai creditul si mai aveai 30 de zile perioada de gratie dupa care pierdeai numarul.

Prin anul 2000 parca au introdus la ALO gsm serviciul SMS si au lasat pentru utilizatori 2 saptamani expedierea de mesaje gratuita. Stiu ca aveam un telefon Siemens C25 iar dupa acele 2 saptamani mi s-o dus vopseaua de pe tastele telefonului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate