Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Abonament Reincarcabil de la Orange

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
74 răspunsuri în acest subiect

#19
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 11.01.2004
exista serviciul corporate care permite limitari la nivel de grup, retea, alte retele. deci eu zic ca e ceva ratat din start abonamentul.

#20
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 447
  • Înscris: 17.10.2004
Ultimele noutati!!!

Abonamentul va fi 7$, lunar utilizatorul va primi credit de 5$, tarifele sunt aceleasi ca la prepay, la fel si planurile tarifare, s-a scos bonusul de incoming insa s-a bagat bonus de vechime lunar, dupa ce se termina creditul utilizatorul poate cumpara si reincarca cu cartele normale valorice cu diferenta ca la abonament se primeste bonus 30% din valoarea reincarcarii, numarul se suspenda in caz de neplata si nu se poate activa daca se face vreo reincarcare. Creditul se reporteaza nelimitat.

In concluzie...e f.bun pt firmele care vor sa controleze cat vorbesc angajatii lor si e la fel de bun pt cei ce vor lua telefoane la fidelizare dupa un an de zile. Probabil sunt utilizatori de prepay care incarca cu sute de dolari pe luna asa ca nu le va fi greu sa isi ia un telefon aproape gratis la un an de zile...E gamdita treaba, nu lansau ei aiurea tipul asta de abonament.

Pt cei care nu agreeaza aceasta idee pot sa ramana in continuare la abonamentul sau cartela lor...asa cum cred ca o sa raman si eu la abonamentul meu de 7$..Orange free  :D

#21
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Da,excelent pentru clientii pre-pay care vor sa-si ia telefon.

#22
ikon

ikon

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 03.11.2004
Interesant este ca in Romania se pare ca totul merge din prost in mai prost. Acum cativa ani cu 7$ puteai sa-ti iei un abonament free, acum poti sa-ti iei tampenia asta de aboament.

1. Nu pot sa inteleg cine ar fi atat de "dumb" sa dea bani pe abonament k sa aiba taife de prepay...
2. O structura de abonament corporate orange/connex - MVPN permite controlul absolut asupra fiecarui sim in parte, la niste tarife la care un utilizator de rand viseaza inca....
3. Zapp Smart(0.1$in retea/0.22$in alte ret; 7$ cu 4$ credit) este un abonament facut pentru a ajuta zapp-ul sa treaca la prepay. La ei este si mai greu deoarece trebuie sa-si scoata subventia pe care o fac la pretul telefonului.

Abonamentul asta de la orange(daca intradevar va exista in conditiile de mai sus) este pe cat se poate de slab. Poate vreo cativa parinti derutati o sa faca abonamente pt odrasle k sa le ia telefonul (de fite) mai ieftin si sa nu-i rupa la factura.... B)

#23
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.562
  • Înscris: 11.12.2003
Total deacord cu ikon.
Din ce spuneti voi reiese ca in afara faptului ca poti lua 1 data pe an telefon la pret redus, nu are alt avantaj abonamentul asta. A...defapt are chiar dezavantaj fata de prepay ca nu mai dau bonus pt apelurile primite si iti baga mana in buzunar sa-ti ia 7$. E o struto-camila nereusita! :nonobad:
But..smile orange vor fi si unii care vor fi luati de val cu oferta asta :console:

Editat de woulfy, 04 noiembrie 2004 - 23:16.


#24
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3.776
  • Înscris: 03.01.2004
Nu-ți ia 7 USD! Îți ia doar 2 USD. Ceilalți 5 USD îi cheltuiești tu cum vrei! și în plus ai acces la serviciile de la abonamente (cel puțin așa sper).

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004
abonam asta e bun ptr cei care vor sa isi ia telefon la pret de oferta si sa il rezilieze dupa un an. ca nu trebuie sa dea ptre mult abonamentul lunar.
in rest numai dezavantaje.

#26
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.078
  • Înscris: 02.03.2003

rex, pe Nov 4 2004, 22:47, a scris:

abonam asta e bun ptr cei care vor sa isi ia telefon la pret de oferta si sa il rezilieze dupa un an. ca nu trebuie sa dea ptre mult abonamentul lunar.
in rest numai dezavantaje.

<{POST_SNAPBACK}>


Ce-ar fi sa le enumeri?

Adica iti iei telefon subventionat cu vreo 100 USD si platesti apoi 'din buzunarul tau' 2 USD/luna timp de un an.

#27
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 05.09.2004
Mie mi se pare ca cei care deja condamna acest abonament (nelansat inca) ori sunt rai, ori pur si simplu tin cu concurenta.. :) Sa stiti ca Orange nu obliga pe nimeni sa-si faca un asa abonament, pe urma din cate am inteles eu se primeste de fiecare data un bonus de 30% la reincarcare. Iata deci un avantaj. Sunt absolut convins ca are o gramada de dezavantaje (ca de, trb sa iasa de undeva banii aia pt subventie la telefon). Dar in nici un caz  nu trebuie condamnat din start. Parerea mea, dragi fani Connex si Zapp. :)

#28
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
E un abonament care are limita la credit!! Daca vrei sa vorbesti trebuie sa platesti abonametul si mai trebuie sa mergi si la un dealer pentru reincarcare!!! O mare prostie!!
Pentru omul de rand nu e bun!! Cine nu vrea sa depaseasca o anumite suma, nu vorbeste la un abonament traditional!! Iar daca tarifele sunt la fel ca la prepay, cine si-ar mai face acest abonament de 7$???

Poate firmele pentru a controla limita de credit!

Dar totusi sa asteptam "descrierea" oficiala pentru a vedea avantajele acestui abonament!!

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003
Sa inteleg de aici ca abonamentul va fi mai mic si ca nu expira valabilitatea  daca nu "incarci"... sau cum ca nu prea am inteles ?  :D

#30
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.222
  • Înscris: 09.09.2004
cum zicea si cineva mai sus: ptr corporate exista deja MVPN (mobile Virtual Private Network) unde angajatorul defineste white list0uri si black list-uri.
Treaba asta e mai buna decat limita de credit. E limitare de destinatie si asa esti sigur ca nu o sa sune ala din credit la 898989...

Treaba cu abonamentul asta e ca iti lasa impresia ca iti ia 2$ din buzunar, dar iti ia 7$.

Eu unu as da un astfel de abonament unui copil sau adolescent, pentru ca avantajul lui ar fi ca acel credit de 5$ lunar, daca nu e vorbit se reporteaza la nesfarsit (sau pana nu iti platesti factura si dai 5$ sa te reconecteze  :D )

Target-ul sigur nu sunt firmele, ci familii care isi permit sa ia pustiului un astfel de abonament si telefon.

#31
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.211
  • Înscris: 07.08.2003
Hai sa facem un calcul simplu pentru PrePay !!!
Eu vorbesc de pe telefonul personal Orange mai ales seara si in week-end in retea. Ziua sunt la birou. Sa zicem ca imi iau PrePay. Natural, o sa-mi iau planul tarifar Timp Favorit. Tarife seara si in week-end: 0.12 usd in Orange si cu orice retea fixa.
Incarc 9 usd pe luna timp de un an: 9 x 12 luni = 108 usd
Bonus la folosirea cartelei de reincarcare 1usd/cartela: 1 x 12 luni = 12 usd
Bonus la incarcarea 1 la 30 de zile 20% din valoarea cartelei: 9 x 20% = 1.8 usd
Bonus la incarcarea 2 la inca 30 de zile 25% din valoarea cartelei: 9 x 25% = 2.25 usd
Bonus la urmatoarele incarcari la fiecare 30 de zile 30% din valoarea cartelei: 9 usd x 30% x 10 luni ramase din an = 27 usd
Bonus aniversare 1 an in retea: 3 usd
Bonus de fidelizare 5% din valoarea creditului consumat intr-un an (daca ati consumat minim 50 usd): 12 luni x 9 usd/luna x 5% = 5.4 usd

Si acum concluzia:
Total incarcari: 108 usd
Minute disponibile: 108 / 0.12 = 900
Total bonusuri: 51.45 usd
Minute suplimentare disponibile = 51.45/0.12 = 428
Procent reducere: 428 x 100/900 = 47.55%

Cost real pe minut vorbit: 0.12 * (100-47.55) = 0.063 usd/minut

Ce ziceti? E rentabil 0.063 usd/minut seara si in week-end cu orice Orange si orice retea fixa?

#32
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.211
  • Înscris: 07.08.2003
Poate va mai apare la acest abonament si vreo modificare a intervalului orar de incepere a planului tarifar Timp Favorit. Sa inceapa de pe la ora 18.00 sau 19.00.

Editat de daniel28, 05 noiembrie 2004 - 08:59.


#33
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
:lol:
Stai putin!! Matematic e corect daca ti-ar da inapoi in buzunar bonusul dar nu ti-l da!!

Asa ca tu vorbesti cu 12 CENTI!! Nu ai cum sa vb cu mai putin!! DOAR CA:
pe langa 108/0.12=900 minute
mai ai 51.45/0.12=428 minute

Deci tu de 108$ vorbesti 1328 minute in retea cu 12 CENTI, nu mai putin!

Editat de Arpi, 05 noiembrie 2004 - 10:41.


#34
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Pe cand la abonament ai 4$+7$extra =11$ *12 luni = 132$ in care ai 180 minute*12 luni! 2160 minute pe an!!!

Deci Prepay-ul tau: 108$ = 1328 minute
Abonament : 132$ = 2160 minute plus fidelizare & stuff!!!  :peacefingers:

Editat de Arpi, 05 noiembrie 2004 - 10:39.


#35
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.078
  • Înscris: 02.03.2003

Arpi, pe Nov 5 2004, 09:33, a scris:

Pe cand la abonamet ai 4$+7$extra =11$ *12 luni = 132$ in care ai 180 minute*12 luni! 2160 minute pe an!!!

Deci Prepay-ul tau: 108$ = 1328 minute
Abonament : 132$ = 2160 minute plus fidelizare in stuff!!!  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Cu ce abonament de la Orange poti vorbi mai mult de 180 min in retea? Eu stiam ca dupa platesti 14 c/min. Abonamentele alea Free s-au dus.

Ai uitat si de bonusul de 30%?

Ieri ca la Prepay in fond numai ca mai si avantajele de a fi abonat. Daca incarci mai des iesi si mai bine decat ai fi un simplu cartelist.

Scopul acestui abonament nu e sa fie mai ieftin ci sa-i vada pe cartelari avand un consum minim de 7 USD/luna contra mici alte avantaje.

Daca sunt cartelar si incarc lunar de 10 USD nu vad de ce nu mi-as face abonamentul asta.

#36
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Iar la connex ai:

7$ (50 minute) + 2$ extra = 9$ abonament +10$ (pentru consumare extra cu 5 centi)

Deci avem 19$*12luni=228$ si 250 minute *12=3000 minute!!

228$=3000minute dar dupa 17:00 cu ORICINE in ORICE retea!!!
:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate