Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Ce liceu sa aleg din Iasi?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
t-T-t

t-T-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.05.2008

 S O D, on May 26 2008, 20:44, said:

hm, hard to say now, dar nu cred ca s`au schimbat multe, acuma 2 ani era 8.50 sau un pic mai putin.Am intrat cu 9.03, dar deh, majoritatea intra cu medii sub 9.mate nu se face mult, se face la nivel m2 (adica nu m1 cum e la mate info), 2 ore pe saptamana, e destul de lejer daca te obosesti sa citesti cat de cat, daca o nimeresti sa zicem pe tamara buzac, e un fel de "ti`a pus dumnezeu mana`n cap" :D explica foarte bine, daca faci teme si iesi pe la tabla notele curg.on the other side e bibu cu care am mai facut, si ala doar cu teoria te freaca, daca iti da un exercitiu e asa, prin definitie o situatie exceptionala.pt alte detalii i`m available.Si inca ceva, o sa faci ceva si cu firme de exercitiu http://www.artistique.lx.ro un exemplu la firma pe clasa in care sunt s`a ocupat.
Poate intru imi iese peste  8,50 si te rog sa-mi mai spui ceva sunt mai multe profile adica intr-o clasa poti sa fi contabil in alta menger nu prea mam exprimat bine da sper ca intelegi :D

#20
S O D

S O D

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.01.2006
Nu se mai face nici o diferentiere, toata lumea face aceleasi obiecte, si in clasa a 12 dai un atestat care sa arate ca esti tehnician in activitati economice, sper ca asa e, nu sunt in a 12 si nici n`as vrea sa fiu vreodata. :D (faci de toate marketing, contabilitate, scps, contracte, economie, si altele, o sa fie destule obiecte de specialitate, de exemplu marti eu am 6 ore doar cu din astea, nici un pic de mate etc. )Manager nu poti dupa un liceu, totusi. :D

Edited by S O D, 26 May 2008 - 19:57.


#21
t-T-t

t-T-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.05.2008

 S O D, on May 26 2008, 20:55, said:

Nu se mai face nici o diferentiere, toata lumea face aceleasi obiecte, si in clasa a 12 dai un atestat care sa arate ca esti tehnician in activitati economice, sper ca asa e, nu sunt in a 12 si nici n`as vrea sa fiu vreodata. :D (faci de toate marketing, contabilitate, scps, contracte, economie, si altele, o sa fie destule obiecte de specialitate, de exemplu marti eu am 6 ore doar cu din astea, nici un pic de mate etc. )Manager nu poti dupa un liceu, totusi. :D
Ok mersi poate ne vedem la anu. ^_^

#22
S O D

S O D

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.01.2006
Bine bobocule (:D), dai un pm daca intri, poate mai vorbim.

#23
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
N-am citit ce au scris ceilalți în topicul ăsta...dar uite cum stă treaba...acum mulți ani învățământul românesc a început să se ducă în jos,e varză și nu sunt semne că s-ar îndrepta ceva!Îndrumarea e ZERO!Până în clasa a 8-a mai e cum mai e dar atunci apare marea problemă!Vrea să se înscrie copilașul nostru la liceu dar habar n-are la care liceu!Se intră la noroc,după medie...Cam prin clasa a 10-a,a 11-a așa copilașul o să-și dea seama că nu-i place ceea ce învață și tot ce a învățat 10-11 e de c-c-t!Ajunge în clasa a 12-a dă bacul și vrea să schimbe ceva...nu i-a plăcut ce a făcut în liceu,în facultate vrea să facă altceva...DAR NU...iar apar probleme...la majoritatea facultăților NU se dă examen...se intră pe baza mediei din liceu...Guess what?În liceu nu ți-a plăcut ce trebuia să înveți,deci nu ai învățat și dacă ai mai făcut și un liceu de ăla cu profesori severi o să ai o medie de c-c-t care nu o să-ți permită să intri unde vrei tu...o să intri tot la o facultate de c-c-t unde n-o să înveți ABSOLUT NIMIC...că deh...nu-ți place,nu-i de tine...și te asigur oricât te-ai chinui,după ce termini facultatea o să fii ZERO!Și uite așa pe la 27 de ani o să te întorci acasă la părinți și o să te apuci iar de jocuri pe calculator că alea ți-au plăcut și le-ai învățat foarte bine în cămin...Cel mai probabil o să ai o slujbă de c-c-t și RATAT o să scrie pe tine...pentru simplul fapt că nu ai făcut ceea ce ți-a plăcut!!!!!!!SUNT FOARTE MULȚI ÎN SITUAȚIA ASTA!!!! :mellow:
O soluție...
Am văzut că ai enumerat în primul post câteva materii care îți plac!Nu prea știi sigur ce-i de făcut...nu trebuie să întrebi pe forum de licee și medii mai bine descoperă tu singur ce îți place!!

Nu știu la școală la tine dar la unele școli(puține zic eu) există câte un psiholog care ar trebui să îi mai ajute din când în când pe elevi...Mergi la cabinetul lui și îi spui să te ajute...zii că vrei să afli ce îți place,zii să te ajute să descoperi ce fel de personalitate ai și să te îndrume el spre anumite domenii,să îți spună el ce e potrivit pentru tine să înveți!Știe el ce are de făcut,există diferite teste de personalitate....Dacă nu aveți în școală psiholog sau cel pe care îl aveți e de c-c-t ia-o pe mama ta de mânuță și mergeți la psiholog...Nu știu cât costă dar știu că merită osteneala!Așa o să afli dacă ți se potrivește istoria sau ce ai mai enumerat tu acolo!
După aia nu o să mai conteze cât de bun e liceul pe care îl faci...dacă ești pe profilul o să înveți și o să ai și note și medie mari!(care chiar o să conteze pentru viitoru tău)

Numai bine! :)

#24
S O D

S O D

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.01.2006
Sincer, de acuma o dai cu pshihologul pentru alegerea unui liceu? O.o Stiu ca vai ce frumos e fac ceea ce-mi place, dar e a dracului de greu sa`ti alegi ceva care iti place si dupa aceea sa gasesti ceva din care sa faci bani folosind cunostintele.nu mai zic nimic mai incolo, totul e relativ. :) gl.

#25
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006

 S O D, on May 26 2008, 21:33, said:

Sincer, de acuma o dai cu pshihologul pentru alegerea unui liceu? O.o Stiu ca vai ce frumos e fac ceea ce-mi place, dar e a dracului de greu sa`ti alegi ceva care iti place si dupa aceea sa gasesti ceva din care sa faci bani folosind cunostintele.nu mai zic nimic mai incolo, totul e relativ. :) gl.
"Ești ceea ce faci!"(Aristotel parcă)
E vorba de viața și de viitorul tău aici...dacă îți descoperi vocația o să fii cu siguranță un om de succes în domeniul ăla!!Nu e nimic relativ!E personalitatea ta:aia îți place,aia înveți,aia o să faci,din aia o să scoți bani!!!!!!!Nu-i nimic relativ!Ai dreptate ,e a dracu' de greu să descoperi ce îți place...mulți nu reușim!Nu a fost nimeni acolo pentru noi să ne ajute!!!!!

#26
t-T-t

t-T-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.05.2008

 JMG, on May 26 2008, 20:28, said:

N-am citit ce au scris ceilalți în topicul ăsta...dar uite cum stă treaba...acum mulți ani învățământul românesc a început să se ducă în jos,e varză și nu sunt semne că s-ar îndrepta ceva!Îndrumarea e ZERO!Până în clasa a 8-a mai e cum mai e dar atunci apare marea problemă!Vrea să se înscrie copilașul nostru la liceu dar habar n-are la care liceu!Se intră la noroc,după medie...Cam prin clasa a 10-a,a 11-a așa copilașul o să-și dea seama că nu-i place ceea ce învață și tot ce a învățat 10-11 e de c-c-t!Ajunge în clasa a 12-a dă bacul și vrea să schimbe ceva...nu i-a plăcut ce a făcut în liceu,în facultate vrea să facă altceva...DAR NU...iar apar probleme...la majoritatea facultăților NU se dă examen...se intră pe baza mediei din liceu...Guess what?În liceu nu ți-a plăcut ce trebuia să înveți,deci nu ai învățat și dacă ai mai făcut și un liceu de ăla cu profesori severi o să ai o medie de c-c-t care nu o să-ți permită să intri unde vrei tu...o să intri tot la o facultate de c-c-t unde n-o să înveți ABSOLUT NIMIC...că deh...nu-ți place,nu-i de tine...și te asigur oricât te-ai chinui,după ce termini facultatea o să fii ZERO!Și uite așa pe la 27 de ani o să te întorci acasă la părinți și o să te apuci iar de jocuri pe calculator că alea ți-au plăcut și le-ai învățat foarte bine în cămin...Cel mai probabil o să ai o slujbă de c-c-t și RATAT o să scrie pe tine...pentru simplul fapt că nu ai făcut ceea ce ți-a plăcut!!!!!!!SUNT FOARTE MULȚI ÎN SITUAȚIA ASTA!!!! :mellow:
O soluție...
Am văzut că ai enumerat în primul post câteva materii care îți plac!Nu prea știi sigur ce-i de făcut...nu trebuie să întrebi pe forum de licee și medii mai bine descoperă tu singur ce îți place!!

Nu știu la școală la tine dar la unele școli(puține zic eu) există câte un psiholog care ar trebui să îi mai ajute din când în când pe elevi...Mergi la cabinetul lui și îi spui să te ajute...zii că vrei să afli ce îți place,zii să te ajute să descoperi ce fel de personalitate ai și să te îndrume el spre anumite domenii,să îți spună el ce e potrivit pentru tine să înveți!Știe el ce are de făcut,există diferite teste de personalitate....Dacă nu aveți în școală psiholog sau cel pe care îl aveți e de c-c-t ia-o pe mama ta de mânuță și mergeți la psiholog...Nu știu cât costă dar știu că merită osteneala!Așa o să afli dacă ți se potrivește istoria sau ce ai mai enumerat tu acolo!
După aia nu o să mai conteze cât de bun e liceul pe care îl faci...dacă ești pe profilul o să înveți și o să ai și note și medie mari!(care chiar o să conteze pentru viitoru tău)

Numai bine! :)
Ai dreptate de asta si vreau sa gasesc ceva cemi place si pe care sa urmez si la facultate si poate ma duc si la pshiholog dar se sperie la ce am in cap . Si tu ce liceu ai facut din curiozitate.

#27
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

aca o nimeresti sa zicem pe tamara buzac, e un fel de "ti`a pus dumnezeu mana`n cap"
Si eu tot cu doamna tamara buzac fac dar se aude ca  de la anu s-ar putea sa nu mai predea. :(

#28
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006

 t-T-t, on May 26 2008, 21:45, said:

Ai dreptate de asta si vreau sa gasesc ceva cemi place si pe care sa urmez si la facultate si poate ma duc si la pshiholog dar se sperie la ce am in cap . Si tu ce liceu ai facut din curiozitate.
Nu o să-l sperii cu nimic pe psiholog!A văzut el multe la viața lui!Să nu-ți fie rușine să mergi să discuți cu el!
Am făcut matematică-informatică intensiv în liceu,acum sunt la Asachi în Iași la Facultatea de Automatică și Calculatoare în anul 1...și tare cred că mă număr printre cei despre care ți-am povestit mai sus!!Mulți nu își dau seama dar majoritatea elevilor,studenților sunt victime a unui sistem de c-c-t!Sper că o să găsesc și eu soluții la problemele mele...dar când deja ești ajuns la facultate se schimbă situația...sunt bani la mijloc,timp pierdut...E simplu să spui :"Da frate!Nu îmi place aici,mă înscriu la altă facultate!"Dacă vrei să renunți și să te înscrii la altă facultate trebuie să plătești tot ce a cheltuit statul cu tine(subvenții pentru cămin și altele)!!De asta e bine să NU mergi din inerție ci să descoperi ce îți place!

Edited by JMG, 26 May 2008 - 21:14.


#29
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
eu am 30 de ani, am facut liceul de info in iasi.
Sa stiti ca profesorii conteaza mult.
Cand am dat eu examen, auzisem ca info era cel mai tare... dar eu am prins o clasa mai "ciudata", profii mei nu erau "the best" - sau poate si eu eram mai prost. :)
Sfatul meu e sa gandesti BINE ce vrei sa faci in viata... si sa dai la liceul unde sunt profesorii cei mai buni pe materiile care te intereseaza.

Cand eram eu la info, nu erau profi faini pe istorie, economie, psihologie. Adica, nu aveau talentul sa atraga elevii de partea lor...   dar eram cei mai tari la info si la baschet. :)

#30
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
Cand eram eu la info, nu erau profi faini pe istorie, economie, psihologie. Adica, nu aveau talentul sa atraga elevii de partea lor...   dar eram cei mai tari la info si la baschet. :)[/quote]
Dirigul meu a învățat la liceul de informatică din Iași...tot vreo 30 de ani are și el!Când eram în clasa a 9-a am fost cu el și cu câțiva colegi la liceul ăla!E bazat baschetul acolo: :lol:

Edited by Lucian_M, 12 August 2010 - 20:52.
citarea inutila a mesajului anterior


#31
hanny23

hanny23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2010
hello. imi poate spune careva daca ii bun liceu teoretic cantemir ? din iasi  . si daca are sau nu uniforma ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate